V. 413. Donderdag 17 September. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. I Binnenland. en. 3de 3 at ier is zij an a? Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt ■kend dat op enkele dagen tuaschen heden en üf October a. s. door de Infanterie te Helder, en als vorige jaren schietoefeningen zullen orden gehouden op drijvende doelen in zee van den Oostelijken kanaaldijk p. m. 200 Mr. zuiden het fort „Oostoever" in de richting van >t Balgzand, waartoe de onveiligheid van het larwater aldaar zal worden aangekondigd door •ee roode vlaggen die op de borstwering van inoemd fort zullen worden geplaatst en één 'ationale vlag op de plaats van waar gevuurd ordt. Texel, 10 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt akend dat de patentbladen dienst 1891/1892 an af Maandag 14 September a. s. tot en met aterdag 19 September d. a. v. ter secretarie unnen worden afgehaald van des voormiddags tot des namiddags 1 uur. Texel, 11 September 1891. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, L. B. TEXEL, 16 September 1891. Op de Maandag jl. alhier gehouden veemarkt ■erden aangevoerd 218 schapen, 161 lamme er, 4 koeien, 1 nuchter kali, 1 veulen, 1 var- <>a en 2 korven kippen. De prijzen der '•tapen liepen van f3.75 tot f 19, die der lam oen van f4,50 tot f9,50. De handel was j .er 't algemeen stug. Aan de lijst van bekrooningen verkregen Óp de landbouwtentoonstelling te Alkmaar, o/.tleenen wij het volgende, voorkomende onder re rubriek wol vee. Springram, geboren in 1890, van zuiver Texelsch ras. 2e pr. G. J. O. D. Dikkers. Springram, geboren in 1890 van zuiver Tex. ras, gefokt en tot op den dag voor de verzen ding naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel. Ie pr. Aug. Keijser Czn.2e pr. S. P. Koning, Oosterend. Twee melkgevende ooien, van Tex. ras, ge boren in 1888, 1889 of 1890, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoon stelling gehouden op het eiland Texel. Ie pr. S. P. Koning, Oosterend; 2e pr. G. J. O. D. Dikkers. Een ramlam en twee ooilammeren van vol bloed Tex. ras, geboren in 1891. 2e. pr. G. J. O. D. Dikkers. C. Keijser Pz., ram, gek. Lincoln ras, eerv. verm.G. J. O. D. Dikkers, springram, zuiver Tex. ras, eerv. verm. Oüdeschild, 15 Sept. De bemanning der blazerschuit T. X. 31, heeft bange oogenblikken doorleefd. Terwijl zij 's nachts op de Noordzee bezig was met visschen, naderde eene stoomboot, men beweert dat het de „Dolfijn" was, die recht op de schuit aanhield. Er bestond dus groot gevaar, dat zij er onder door gejaagd zou worden. Alles werd nog beproefd om eene aanvaring te voorkomen. Toch liep de boot zoo bij de schuit langs, dat de stander met lantaren voor van den steven werden weggerukt. Gelukkig bepaalde zich het ongeval bij deze, betrekkelijk geringe, schade. Oosterend, 15 Sept. Jl. Zaterdag werd alhier door schipper J. Burger aangebracht een groot vat wijn, hetwelk hij gevonden had in de Noordzee. Bij de ontscheping te Nieuweschild kwam het vat in vrij onzachte aanraking met de steen glooiing, waardoor het lek werd en zeer voorzichtig vervoerd moest worden. Alhier werd de wijn overgeschept in een zestal klei nere vaten, welke gisteren onder toezicht van de Rijks-ambtenaren naar den Burg zijn gebracht. Aan de harddraverijen bij gelegenheid der tentoonstelling, te Alkmaar gehouden, werd bij de eerste, op Maandag, door 29 paar den deelgenomen. De prijs, f 100, werd behaald door de bruine merrie Wilhelmijntje van A. de Bruin van 's Gravendeelde premie, f 50 door de bruine merrie Kenau Hrsselaar van A. A. van den Berg, van Haarlem. Aan de Dinsdag gehouden harddraverij door paarden van zessen klaar, werd door 16 paar den deelgenomen. De prijs, f 250, werd gewonnen door de Marianne van A. Witteveen te Rauwerd; de lste premie, f 100, door Tabor II, van J. Roele te Buiksloot; de 2de premie, f 50, door de bruine merrie Marie, van A. M. Rotteveel te Leiden. De zitting van de Staten-Generaal werd Zaterdag door de Min. van Binnenl. Zaken gesloten, met de volgende rede: Mijne Heerenl De ernstige ziekte en het daarop gevolgde overlijden van Nederlands geliefden Koning wier pen een donkere schaduw op het afgeloopen jaar. Zij deden in groote mate hunnen invloed gevoe len op den loop der werkzaamheden van de thans geëindigde Zitting der Staten-Generaal. In het Regentschap werd eerst tijdelfjk voorzien. Spoedig daarna moest het voor den duur der minderjarigheid van onze Koningin aanvaard worden. De hieruit voortvloeiende geldelijke rege lingen werden vastgesteld. Het inkomen der Kroon werd voor het nieuw ingetredene tijdvak, overeenkomstig de Grondwet, geregeld. Tot alle deze maatregelen verleenden de Staten- Generaal hunne hartelijke medewerking. De regeling der levende strijdkrachten hield Uwe aandacht langen tijd en ernstig bezig. Het gelukte evenwel niet, om die regeling ten einde te brengen. De uitslag der verkiezingen leidde kort geleden tot eene wisseling van verantwoordelijke raads lieden der Kroon. De Koningin-Weduwe Regentes, heeft mij opge dragen U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ook in deze Zitting betoonden tJver tot bevordering van 's Lands belangen. Door de Koningin-Weduwe-Regentes, daartoe gemachtigd verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal, in naam der Koningin te zijn gesloten. Iemand te Spanbroek is het slachtoffer geworden van handige oplichters. Twee koop lieden kochten van hem oud porcelein en verwijderden zich om een bankbiljet te wisselen. Zij moeten nog terugkomen om te betalen. Men meldt uit Rijnsburg: Bij het prach tige weder der laatste dagen wordt zooveel mogelijk haast gemaakt om wat nog te oogsten is binnen te halen. Qualiteit en quantiteit laten te wenschen over. Dat geldt zoowel van de bloemkool, de uien en de andere groen ten, als van het hooi- en korengewas. De vele regens hebben de groei zeer belemmerd. De bloemkoolteelt zal niet meer dan de helft van gewone jaren opleveren. De oude voorraad, in wijnfusten ingezouten, is hard opgeruimd en van het nieuwe gewas is de verscheping begonnen; hoogstwaarschijnlijk zullen de prijzen die eenigszins naar de hoogte gaan, spoedig op den ouden stand komen. De tulpenkweekers hebben dit jaar bijzonder goede zaken gemaaktdit gewas is het eenige, dat in de laatste jaren goede rekening gaf. Krokussen zijn mede zeer gewild, doch door den verloopen harden winter zijn er weinig overgebleven. N. R. Ct. Bij de vertegenwoordiger eener Verzeke ring-maatschappij te Arnhem vervoegde zich een persoon, die mededeelde dat zijn vader dien nacht aan een „stille beroerte" was over leden, eenig voorschot vroeg op diens polis, om in oogenblikkelijke geldverlegenheid te voorzien. De vertegenwoordiger verklaarde zich bereid het geheele bedrag der polis terstond uit te betalen, en moest daarvoor bescheiden hebben en beloofden aan het sterfhuis te komen. Toen hij zich daar aanmeldde, werd hem de deur geopend door den vader, die niet, dood was en te eenemale onkundig was van hetgeen zijn zoon gezegd of gedaan had. (Arnh. Ct.) Men schrijft uit Limburg aan Het Centrum Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de schade, aangericht door de hagelslag van 1 Juli jl., in de provincie ontzettend groot is. Verleden Zaterdag bracht de commissie, aangesteld om de schade door de verschillende gemeenten opgenomen te controleeren, haar verslag uit. Hieruit blijkt, dat de verwoesting nog aan zienlijk grooter is dan vermoed werd. De schade bedraagt toch over zestien gemeenten de som van bijna f800.000. De armoede en ellende nemen dag aan dag toe, en het getal dergenen, die aan alles gebrek lijden, is groot. Gezellig Een biljet op een pleizierbootje bevatte de volgende waarschuwing „De stoelen in de kajuit zijn voor de dames. Heeren worden verzocht er geen gebruik van te maken, voordat de dames er op plaats hebben genomen". TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1