N#. 414. Zondag 20 September. A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bueo 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 19 September 1891. Naar gemeld wordt, zijn de vier fokschapen en een ram van Texelsch ras, ingezonden op de te Alkmaar gehouden tentoonstelling door den heer S. P. Koning van Oosterend op Texel, welke dieren resp. met le en 2e prijzen bekroond werden, aangekocht door den heer W. Hartog Cz. uit de Schermer. Oosterend, 18 Sept. Op de voordracht ter benoeming van een derden onderwijzer aan de school der le klasse No. 63, te Amsterdam komt voor de heer C. Schuil, onderwijzer te Koegras, voorheen in gelijke betrekking aan de Christelijke school, alhier. De Waal, 18 Sept. Een prettig dagje was het heden voor de schoolkinderen alhier. In 10 rijtuigen reden zij om tien uur van hier naar den vuurtoren van Eierland, waar zij onder begunstiging van heerlijk weder een prettigen namiddag doorbrachten. Dat de noodige mondvoorraad was meegenomen, spreekt wel van zelf. Met hardloopen, touw trekken, won bovendien ieder een prijsje. Voor de oudste kinderen was het beklimmen van den vuurtoren de grootste gebeurtenis van den dag. Zeer dankbaar en tevreden keerde het jonge volkje huiswaarts. In verschillende bladen lezen wij Ofschoon de uitkomsten der visscherrj over dit jaar over het geheel tot heden niet schit terend zijn, breidt zich de Texelsche vloot en ook die van Wieringen, nog bestendig uit. Er zijn voor Texel op verschillende werven weer acht vaartuigen in aanbouw en voor Wieringen wordt op de Texelsche scheepswerf eene schuit gebouwd. De visschersvloot der beide eilanden bestaat nu reeds uit ongeveer 350 vaartuigen, met eene bemanning van nagenoeg 3000 personen. Door de Prov. Staten van Noord-Holland is tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer mr. E. N. Rahuzen. De VI. Ct. schrijft In een paar dagen tijds zijn alhier 31 loggers binnengevallen aanbrengende 9689 ton haring eene bevredigende vangst, wanneer deze tweede reis zooals in de vorige jaren drie weken geduurd had. Maar nu heeft slechts een dezer schepen er vijf weken over gedaan, al de overige zes en zeven weken, ja zelfs is er een bij, die acht weken uit gewoest is een zeldzaam langen tijd; dat teekent den toestand en wij willen het best gelooven, wanneer een der schippers zegt, dat hij in de laatste week geen veertien haringen gevangen heeft. Een ongeval, dat te Katwijk aan Zee Dinsdagvoormiddag zeer veel ontsteltenis te weegbracht, liep gelukkig goed af. Ds. Van L. had zich in zee begeven en was om uit te rusten op den rug gaan liggenin dien tijd nam de stroom hem echter zoover mede, dat hij geen kans zag terug te zwemmen. Een Duitscher, mede in zee, miste hom eensklaps en zwom naar hem toe. Het mocht hem gelukken den drenkeling met een touw te grijpen, totdat P. Den Ha,as, een zeeman, hem kwam helpen. Bewusteloos werd de drenkeling nu op strand gebracht, doch dank zij den goeden zorgen kon hij enkele oogenblikken daarna naar het Badhotel vervoerd worden. Een Hollandsche schipper, die Zondag in de haven van Dusseldorp landde, nam de gelegenheid waar om het graf zijns broeders te bezoeken, die nu drie jaren geleden aldaar verdronk. Bij zijn terugkeer had hij het ongeluk van de loopplank te vallen en in den Rijn te verdrinken. In de nabijheid van Deventer lag Vrijdag middag, juist toen een trein passeerde, een kind tusschen de rails te spelen. De machinist remde met kracht. Hij kon echter niet ver hoeden, dat de locomotief en een goederenwagen over het lichaam van het kind gingen. Toen de trein stilstond, werd het kind opgenomen. Het bleek toen, tot ieders verwondering en vreugde, dat het slechts een paar schrammen aan het hoofd had gekregen en overigens onge deerd was gebleven. Het eiland Ameland is eene der meest noodlijdende gemeenten van Friesland. Men betaalt daar 77» pet. aan hoofdelijken omslag en niet minder dan 80 opcenten boven het personeel. En ondanks dat alles, heeft het geheele eiland geen enkelen goeden weg of bevloerd pad zelfs niet in een der 4 dorpen, geen enkele straatlantaarn geen politie, geen geneeskundige hulp (want éen arts voor het geheele eiland is zoogoed als niets, bij de groote afstanden en ongebaande zandwegen). Men heeft er feitelijk ook geen verbinding met den vasten wal, daar het postschip enkel voor de brieven is bestemd en naar verkiezing passagiers kan opnepren of laten staan. Voor de aansluiting der postregeling vaart het postschip e6ns in de 24 uren, en dan nog de helft van den tijd in 't holst van den nacht, en dikwijls met open roeiboot alleen of soms geheel niet. Geen wonder, dn' daar van tijd tot tijd stemmen vernomen worden, die vragen om verbetering van deze toestanden. In Drente is, vooral in de veenkolonies, hot schoolverzuim thans bijzonder groot. De aardappeloogst houdt vele kinderen te huis; de hoogste klassen ontbreken hier en daar zoo goed als geheel terwijl de middelklassen erg zijn gedund. Om een weddenschap werd dd. een brutaal tochtje ondernomen. Schipper De Bot te Ylaardingen nam nl. aan met 16 varens gezellen met een Westlandsche groenteschuit de reis naar Scheveningen te doen. Des mor gens werd de tocht aangevangen en te 4 uur waren ze voor Scheveningen. Daar bleven zij een uur en keerden toen naar Ylaardingen terug, waar zij te 10 uur met gejubel werden ontvangen. "Voor hen had nooit iemand dit waagstuk ondernomen. De aandeelhouders van de ijzergieterij te Assen hebben besloten de fabriek met 1 October te sluiten. Daardoor zullen 70 menschen hun werk verliezen. Met groote spanning wordt bij onze Marine uitgezien naar de beslissing, door de Regeering te nemen omtrent de promotie van den luit. t/z. le kl., den heer Land, lid dei- Tweede Kamer voor Helder. Immers op die beslissing wachten reeds geruimen tijd de besluiten tot bevordering der marine-officieren. Voor den nieuwen Minister van Marine, die ingenieur bij de zeemacht is en dus buiten het eigenlijke corps staat, is het niet moeilijk tot een onpartijdig besluit te komen. In de troonrede, waarmede het nieuwe zittings jaar der Staten-Goneraal Dinsdag werd geopend, wordt het volgende gezegd Duidelijk is bij de laatste verkiezingen opnieuw de wensckelijkkeid gebleken, dat op ordelijke wijze, zonder langere vertraging, in wetgeving en staats bestuur de hervormingen worden tot stand gebracht, waarvan de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de grondwetsherziening den weg heeft geopend. Daarheen zal mijn streven zijn gericht. De indiening van een wetsontwerp tot regeling van het Kiesrecht, deze noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbetering, wordt voorbereid. Herziening van provinciale en gemeentewetten zal hierop moeten volgen. In afwachting daarvan kunnen tijdelijke maatregden getroffen worden tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van het rijks-belastingstelsel is een dringende eisch der rechtvaardigheid. Wetsontwer pen om hieraan te voldoen, zullen u spoed ig bereiken. Tot eene organisatie der landmacht en tot vorming der levende strijdkrachten, welke, zonder te groote persoonlijke en geldalijke offers de weerbaarheid van ons volk kunnen verzekeren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. Inmiddels zal u eene voordracht worden gedaan tot tijdelijke versterking der nationale militie. Het materieel der zeemacht eischt verbetering, Maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. Eene wettelijke regeling der administratieve recht spraak zal met ernst worden voorbereid. De indiening van het ontwerp van een wetboek van militair strafrecht mag in deze zitting worden tegemoet gezien. Van andere deelen onzer wet geving zal eene herziening worden ter hand genomen. Wettelijke bepalingen omtrent den leerplicht zullen u worden voorgedragen. Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zee- vaa:t, nijverheid en landbouw, kan rekenen op mijnen steun. Aan verbetering van onze maatschappelijke toe standen, ook in verband met de eischen van handel en nijverheid, blijf ik mijne aandacht wijden. Maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en tot verzekering van het lot van oude of verminkte werklieden zullen, naarmate het door den wetgever bevolen onderzoek vordert, worden ontworpen. Het welzijn van onzaoverzeesche bezittingen gaat mij grootelijks ter harte. Het bestuur van Neder- landsch-Indië te doen beantwoorden aan de eischen des tijds, door onbekrompen aanleg van daartoe noodige werken de ontwikkeling te bevorderen. Belemmeringen van den vooruitgang op te heffen, en door toenemende welvaart der ingezetenen aan de Indische financiën een vaster grondslag te geven, zal mijn ernstig streven zijn. De maatregelen van bedwang op Noord-Sumatra zullen zoolang noodig met kracht worden gehand haafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust en orde verzekerd. In Suriname verwacht ik van eendrachtige samen werking met de Koloniale Staten goede vruchten voor de welvaart en den vooruitgang dier Kolonie. Veelomvattend en ernstig is de taak waarover ik, tot verzekering der stoffelijke en zedelijke welvaart van het Nederlandsche volk, met vertrouwen de medewerking inroep der Staten-Generaal. Moge uw arbeid, mijne heeren I onder Gods zegen strekken tot blijvend welzijn van het dierbaar vaderland, TEXEISCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1