Buitenland. Marktberichten. Aanbesteding. Op DONDERDAG 24 SEPTEMBER a. s. PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Het graven van Slooten Omtrent de plannen van den nieuwen minister van oorlog deolt men mede, dat de minister op groote schaal de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de wintermaanden 2 of meer compagniën van elk bataljon tot ééne wil vereenigingen, zoodat de overige officieren en onderofficieren beschikbaar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met het onderwijs in den wapenhandel te worden belast. Voorts wil hij ruimschoots gelegenheid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljongewijze, dochcompagnieswijze hunne eerste opleiding ontvangen. Omtrent deze voornemens heeft de minister het gevoelen der korpscommandanten ingewonnen. Men schrijft uit het West land Een stukje van den verdwaalden zomer van 1891 is terecht en als nu dat stukje maar groot genoeg is, kan er nog veel terecht komen, wat reeds opgegeven was. Zeldzaam prachtig weer begunstigde in de vorige week de werkzaamheden in den tuin en op den akker, en dat er gewerkt is met dat mooie weer, dat behoeven wij zeker niet te vertellen De boeren, die druk aan den oogst bezig zijn, hadden geen oogenblik rust en een groot deel van den korenbouw is dan ook binnen gekomen. Menschen noch paarden hadden een oogenblik rust en zij werkten, dat hun de tong uit den mond hing. Ook de aardappeloogst vaart er wel bijdroogte is het juist wat broodnoodig is voor dit gewas. Voor de verschillende soorten van fijne vruchten is het allerkostelijkst weerer begint nu wat kleur aan te komen en die is er wel bij noodigwat zijn appelen en peren, enz. zonder blanke of blozende wangetjes. Het aantal Russische bannelingen, dat de vorige week te Groningen passeerde, was zeer hoog. In den regel overschrijdt dat getal de 250 niet, maar thans kwamen 760 emigranten aan, waarvan 531 volwassenen, 171 kleinen en 55 zuigelingen. Allen werden gevoed en verzorgdgekleed werden 183 volwassenen, 71 kleinen en 33 zuigelingen. Tot logenstraffing van het gejammer van vele visschers, waaruit men geneigd zou zijn af te leiden dat er dezen zomer zoo goed als geen visch zou wezen door de felle koude van den jongsten winter, diene het feit, dat Woensdagmorgen het water van de singels met duizenden en duizenden visschen bedekt was. Onder de massa kleine visch bewogen zich ook aan de wateroppervlakte snoek, brasem enz. van niet te verwerpen grootte. Gaat menig visscher een eindsweegs naar buiten en zit hij daar urenlang om misschien als resultaat slechts een „zootje" voor zijne poes mee te brengen, hier werden de grootste dieren naar keuze met oen eenvoudigen haak opgehaald. (Leidsch B.) Men kan een koekoek zeer goed in het leven houden, als men maar aan zijne vraat zucht voldoet, door hem flink in reepjes gesneden rauw vleesch en rupsen te voeren. Anders dan om te eten doet hij echter den bek niet open. Iemand die een koekoek een ruim jaar verzorgd had en dien eindelijk moede werd, liet hem vliegen, de vlegel die nooit geluid had gegeven ging op honderd passen van zijn voormaligen meester op een boom zitten en riepkoekoek Het ontstaan van longziekte onder het hoornvee op een groote boerderij (Sellafield Farm) in Cumberland, nu enkele maanden geleden, heeft tot het afmaken van 800 runderen geleid, aan schadeloosstelling 8000 p. st. kostend. Dezer dagen zijn op Whitehall, een andere groote boerderij in Cumberland, om dezelfde redenen runderen afgemaakt, hetgeen 2500 p. st. heeft gekost. Het Gouvernement, dat zoo dikwij ls den invoer van buitenlandsch vee belet onder voorgeven dat dit een noodzakelijke maatregel is om longziekte onder het Engelsche vee te voor komen, heeft dus nu al 10,500 p. st. moeten uitgeven, ondanks alle quarantaine- en verbods- maatregelon. Maar nu is dan ook ten duidelijkste bewezen, dat de longziekte in Cumberland niet aan den invoer van buitenlandsch vee is te wijten. Intusschen is de longziekte in Cumberland nog niet gestuit. Op een boerderij te Brayton, toebe- hoorend aan den bekenden radicalen baronet sir Wilfrid Lawson, is een os ziek geworden, naar men meent aangetast door de gevreesde ziekte. Het dier zou geslacht worden en als nu blijkt, dat het vleesch werkelijk sporen van pleuropneu- monie vertoont, zal de geheele kudde van sir Wilfrid, een der schoonste van kort hoornvee in het land, worden afgemaakt. Aan de Times werd gemeld omtrent de aanvaring tusschen de „Taormina" en de „Thessa- lia." Het Italiaansche stoomschip „Taormina" van Konstantinopel komende, werd in den nacht van 11 op 12 dezer nabij het eiland Gaidars in volle vaart midscheeps aangeloopen door het Grieksche stoomschip „Thessalia." Daar de luiken van de „Taormina" open stonden, werden ver scheidene passagiers door den schok in het ruim geworpen en reeds terstond gedood. In het eerst bleven de beide vaartuigen aan elkander vast, waardoor vele opvarenden van de „Taormina" gelegenheid hadden op de „Thessalia" over te springen Kort daarna zonk de „Taormina," en de „Thessalia" moest zwaar beschadigd de naaste haven binnenloopen. Van de 66 passagiers en 46 koppen der Taormina zijn er 32 en 31 gered. De gezagvoerder, kapitein Ferroni, bleef op de brug op zijnen post en zonk mot zijn schip. Werd in een telegram betreffende de over strooming in Spanje, gewag gemaakt van 400 dooden, de Engelsche bladen vernemen uit Madrid, dat het getal der verongelukten minstens 1500 bedraagt en de geheele provincie Toledo in de ramp betrokken is. Langs de oevers der Amarguillo moet alles verwoest en door den stroom medegesleept zfin Over eene uitgestrekt heid van honderd mijlen is de rivier thans een meer van 2 tot 6 voet diep geworden. De eerste zorg der regeering was, do telegraaflijnen te doen herstellen, zoodat weldra uitvoeriger berichten den waren toestand aan het licht zullen brengen. Ooggetuigen deelden mede dat de overstrooming door eene hevige aardbeving werd voorafgegaan. Zeven en zeventig Duitsche Kamers van koophandel zijn geraadpleegd geworden omtrent het plan tot eene groote wereldtentoonstelling te Berlijn. De meerderheid der adviezen luidt gunstig voor eene nationale, doch ontradend voor eene internationale tentoonstelling. -- Uit Buda-Pesth wordt aan de „Kölnische Zeitung" gemeld, dat Zaterdag jl. een Amerikaansch schip, dat met eene lading dynamiet in de rivier voor anker lag, in de lucht is gevlogen, waarbij verscheidene personen het leven verloren of zwaar gewond werden. Een vermakelijk avontuur is der koningin van België dezer dagen overkomen. Terwijl de vorstin in de omstreken van Spa een rijtoer deed, werd haar rijtuig aangehouden door een veldwachter der gemeente Barvaix-Sur-Ourthe, die tegen Hare Majesteit proces-verbaal opmaakte, daar zfi zich op een dwarspad bevond, dat niet door rijtuigen mocht worden bereden. Een van de meest bekende geneesheeren te Rome, een specialiteit voor psychiatrie, ont ving de vorige week een bezoek van een net gekleeden jongen man, die zijne hulp inriep voor zijne vrouw, waarmede hy een jaar gehuwd was en die aan eene hardnekkige, onbedwingbare kleptomanie (steelzucht) leed en in dezen toestand in winkels en bij visites, ja zelfs in huis zaken verduisterde, die zij dan gewoonlijk na eenige uren, vol berouw en vertwijfeling teruggaf. Alle middelen om haar van deze gevaarlijke, onaan gename ziekte te genezen waren tot nu toe zonder gevolg gebleven doch de jonge man kwam nu tot den dokter om hem te verzoeken zfjn vrouw onder behandeling te willen nemen. Den volgenden dag kwam het echtpaar bij den ge neesheer en deze was verrukt over de schoonheid van de jonge dame. Zij sprak geruimen tijd met hem over allerlei zaken op eene wijze, die zeer voor hare beschaving pleitte. Het ontging den dokter echter niet, dat zij in oogenblikken dat zij zich onbewaakt dacht, een photographielijstje van zilver met diamanten bezet, een aandenken van een hooggeplaatst patiënt, en een gouden briefweger in haar rokzak stakhij bemerkte eveneens, dat de schoone lyderes hem bij het afscheid zijn gouden horloge met ketting ont rolde. „U ziet zelf hoe erg het ismijn arme arme vrouwfluisterde de echtgenoot droevig den dokter in 't oor. „Morgen zal ik u alles terugzenden. Ik hoop morgen persoonlijk weer bij u te komen." De arts wachtte en wacht nog. Hij is het slachtoffer van een fijn door dachte oplichterij geweest. Dynamiet en meliniet hebben weldra alweder afgedaan. Zy worden ver overtroffen door het nieuwe ontploffingsmiddel Fortis, waarmede dezer dagen te Luik proeven genomen zijn. De kracht van Fortis is 30 a 40 percent grooter dan die van eenig ander verdelgingsmiddel. Een meteoorsteen is in Wurtemburg ge vallen. Den 31en Augustus stond de eigenaar van een molen bij Jagstzoll voor zijne woning toen plotseling een vuurstroom den molen naderde en op korten afstand daarvan met donderend goweld uiteenspatte. Eenigen tijd daarna werd dicht bij den molen een vreemde steenklomp gevonden, aan de eene zijde verglaasd en sporen toonende van smelting. De steen was licht en poreus, grauw van kleur met talrijke witte stippen; met staal slaat men er vonken uit. Schagen, 17 Sept. Aangevoerd: 11 paarden f 60 a 150; 10 Stieren f 60 af 130,14 Gelde- koeien f 110 af 170,; 10 Kalf koeien f 180 a 2508 Vaarzen f 60 a 90 4 Graskalv. f 24 a f 28 6 Nuchtere Kalveren f 10 a f 21 400 Schapen f 7 a f 25 3 Bokk. en Geit 2 a 5 gld.40 mag. Varkens f 9 a f 14 20 Biggen f 2.50 a f 4.Kippen 30 a 150 ct; - Eenden a - ct Boter pqr KG. f 1,19 a 1,20 Kaas per kilogram 30 a 35 ct.Kipeieren per 100 350 a 400 ct.Eend eieren per 100 325, a 350 ct. 90 Lammeren f 8 a 12.— Ossen Leiden, 18 Sopt. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f138 a f275 80 Stieren f 55 a f 255 Veulens 4 stuks 75 a f 110, 136 kalrkoeien f 100 a f 262; Melkkoeien f 100 a f 26282 Varekoeien 80 a 185; 160 Vette koeien f 138 a f 27558 Vette kalveren f33 a f 82, 22 Magere kal veren f 7,— a f 16 72 Grassaiverea i 15 af 43 1020 Vette Schapen f 17 a f 30,— 974 Magere Schapen f 9,50 a f 23 4 Paarden f 36 a f95 174 Magere Lammeren f 6,— a flO, Vette jarige 82 Magere Varkens f 16 a f 28 Vette Varkens a. 162 Biggen f 1.50 a f 10. Londen, 17 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd 200 Runderen, 3000 Schapen en lammeren 150 kalveren, 40 Varkens. Men noteertRunderen 0,41 A f 0,75 Schapen en lammeren 0,50 a 0,85 kalveren 0,52» a 0,82»; varkens f 0,55 a 0,65 Zondag; 20 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna, half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschilcl. 's Avonds 6 Va uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Be Gocksdorp. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. (Doopbediening). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn, 's Nam. l'/a uur Ds. Kuperus. JOHAN PHILIPPUS BAKKER Pliz. en MARIA VISSER. Burg, Texel, 20 Sept. 1891. Heden overleed onze geliefde vader en behuwd-vader de Heer B. C. LAP, in den ouderdom van 77 jaar en 7 maanden. Namens Broeders en Zusters, K. LAP Bz. Hoorn op Texel, 17 Sept. Strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. des namiddags ten één ure, zal op de hofstede „AURORA" in den polder Everstekoog alhier, op het terrein worden aangewezen en aanbesteed: Ondertrouwd

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2