Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Oosterend, 23 Sept. Gisteravond hield „Nut en Genoegen" eene vergadering tot af doening van huishoudelijke zaken. Notulen en rekening werden goedgekeurd. Een bedrag tot aankoop van boekon voor de bibliotheek werd beschikbaar gesteld. De aftredende bestuursleden werden met een groote meerderheid van stemmen herkozen. De vergadering was voor eene huishoudelijke tamelijk goed bezet en kenmerkte zich door kalmte en eensgezindheid. Men schrijft uit Amsterdam: Door een 50-tal ingezetenen, meest allen mannen van invloed en naam, met den Com missaris des Konings in Noord-Holland aan het hoofd, is het voornemen opgevat, om aan mr. G. van Tienhoven, afgetreden burgemees ter der hoofdstad, en mr. N. G. Pierson, afge treden president der Nederl. Bank, een passende hulde te brengen voor hetgeen zij voor Amster dam zijn geweest en voor haar bloei hebben gedaan. Bij hun vertrek mocht een bewijs van hulde tevens een duurzame herinnering aan hun werken en streven niet ontbreken. Dit comité wenscht beider portret, met hunne toestemming door Thérèse Schwartze te ver vaardigen, der gemeente ten stadhuize aan te bieden. Iedere bijdrage, doch niet hooger dan f 25, wordt in ontvangst genomen door den heer D. Cordes. Als een bewijs, dat het rundvee uit de IJselstreek goed staat aangeschreven, wordt gemeld, dat dezer dagen in de omstreken van Wijhe door eenige heeren uit Pruisen (leden van een landbouwvereeniging) 36 fraaie jonge stieren tegen hooge prijzen zijn opgekocht, ten einde de veestapel in hun streek te veredelen, Eenige dagen geleden werden de Rozen- daalsche ingezetenen bij advertentie verzocht om bijdragen tot betaling der boete, waartoe Sequah veroordeeld werd. Tot heden is er bij den persoon, die de gelden in ontvangst zou nemen (een depothouder van de kwak zalvers-middelen) slechts vijf cent ontvangen. Nu in den vorigen gestrengen winter is gebleken, dat een ijssloep goede diensten kan bewijzen, heeft de directie der „Harlinger Reddingmaatschappij een zoodanig vaartuig laten maken door de scheepsbouwmeesters S. en T. Zwanenburg, hetwelk door stevige constructie en doelmatige inrichting geheel aan de eischen voldoet. Acht roeiers kunnen aan de riemen plaats nemen,terwijl er dan genoeg ruimte overschiet voor de te redden personen. De eerste seance van Sequah, te Amsterdam» (18 Sept.) wordt als volgt beschreven Sequah is hier, de groote SequahHij is gekomen in alle stilte, geheimzinnig, men weet niet hoe en van waar, men kan evengoed zeggen, dat h(j uit den hemel is neergedaald. 't Is te betreuren, dat zulk oen verheven sterve ling eigenlyk in een gewoon hotel moet logeeren. Er z(jn booze tongen, zich vooruit uitsprekende door strooibiljetten van de „Vereeniging tegen de kwak zalverij,'1 dat de man gewoon Davenport heet en dat zijn wieg eenmaal in een circus stond, maar dat gelooven we niet, en deze heeren zullen, zooals Sequah hedenavond den volke verkondigde, deze stoutigheden voor den rechter te hebben te verant woorden. Want wij hebben hedenavond den grooten wonder dokter aan het werk gezien, Een advertentie in het Ochtendblad van het Handelsblad toch verkon digde ons hedenmorgen, dat hü in den Parktuin zijn eerste seance zou geven en alsdan zou genezen den heer B. Trakzel, Frederik Hendrikstraat 1, „welke gedurende zeven jaren aan rhumatiek lijdende was, en thans in 12 weken buiten staat was zijn werk te verrichten/1 Zes gewone „blaaspoepen," gekleed in een door veelvuldig gebruik vrij vuil geworden Mexicaansch kostuum, onthaalden de stampvolle zaal eerst op de gebruikelijke muziek. Daarna trad de wonderdokter op de estrade, deed een hevige aanval tegen zekeren notaris, die voor zitter is van de „Vereeniging tegen de kwakzalverij" en presenteerde toen aan het publiek den eenigen lijder van hedenavond. De man beklom vrij vlug de tribune hedenmor gen te elf uur wandelde hij met zjjn vrouw even vlug een fatsoenlijk uurtje gaans en werd toen achter de groene gordijnen geborgen, uitgekleed op een stoel gelegd en ingewreven met oen olie, die sterk naar opodeldoc riekte. Ik vergeet te zeggen, dat men hem eerst een likeurglas vol prairieflower had gegeven. Dat wrijven met die sterk riekende olie deed den man bepaald goedpijn deed 't hem zeker niet, want hij praatte nog vr(j vrolijk met een der omstanders, en toen hij eindelijk over ■t geheele lichaam flink was ingewreven, zoo vet als een Eskimo, die zich zooeven in de traan heeft gezet; stond hij flink op en was genezen. Het publiek dat de zaak zeer humoristisch opvatte, begroette den patiënt, toen hij dansende weer te voorschijn kwam, met luide toejuichingen, en daar do arme kerel hij is werkman aan de duinwater leiding door zijn ziekte van twaalf weken wat in do versukkeling was geraakt, gaf Sequah hem 15 gulden om zjjn huishuur te betalen. En nu tart ik alle dokters in Nederland om dit voorbeeld te volgen. Eeuwig jammer is (t echter dat de rumatiek van dezen lijder zoo weinig geloof vond onder het publiek. De aanvoeren van rogge uit Piusland deden te Antwerpen en Rotterdam scheepshuren en bovenal sleeploonen zoodanig stijgen, dat een groot getal in de Ruhrhavens op lading wachtende schepen er de voorkeur aan geven, ledig naar Rotterdam of Antwerpen te stevenen, ten einde van den voor Rijnschepen thans zoo gunstige vrachtenstand te profiteeren. Tot nu toe is de waterstand op den Rijn bevredigend te noemen; wanneer echter de in deze periode gewoonlijk voorkomende val intreedt, de schepen niet op hun vollen diepgang beladen kunnen worden en te St. Goar scheepsruimte om te lichten benoo digd zal zijn, zullen vrachten en sleeploonen een geheel onverwachte hoogte verkrijgen en de schippers daarin vergoeding vinden voor de door den langen winter geleden nadeelen. De heer Arnold White, particulier secretaris van baron Hirsch, heeft op zijn terugreis van Kopenhagen naar Londen te Parijs een onderhoud gehad met een journalist en hem o. a. het vol gende medegedeeld: De maatregelen, tegen de joden in Rusland genomen, worden steeds strenger en hardvochtiger. Voortdurend worden mannen en vaders van hunne echtgenooten en kinderen weggerukt en de mees ten der achtergeblevenen sterven van honger en gebrek. Duizenden trekken de grenzen over in de hoop in een meer gastvrij land een schuilplaats te vinden. Het doel van White's bezoek aan Kopenhagen, waar hij zou trachten een audiëntie bij den Czaar te verkrijgen, was niet om aan dezen te vragen de tegen de Joden gerichte besluiten te veranderen, doch slechts om op eenige verzachting in de uitvoering aan te dringen. In dezen zin had ook reeds baron Hirsch zich tot de Russische Regeering gewend, met het verzoek, dat de uitdrijving der Joden over een grooter tijdperk, bijv. 25 jaren, zou worden verdeeld. Er zou dan in Rusland een bureau worden opgericht, waar de verhuizing naar een bepaald systeem zou worden geregeld, natuurlijk onder toezicht der Russische Regeering. Bij de overstroomingen in Spanje zijn, naar men uit San-Sebastian bericht, volgens deoffici- eele opgaven, drie duizend personen om het leven gekomen. De „Leeds Mercury" zegt, dat in officieele kringen wordt verzekerd, dat de Czaar weinig of niets af weet van de mishandeling van de Russische Joden. De hertogin van Edinburg moet voornemens zijn bij den Czaar, haar zwager, ten gunste van de arme Joden op te komen. De Russische Regeering heeft een som van 22 millioen roebel bestemd tot leniging van de ellende in de noodlijdende districten. Ook wordt er een voorraad graan verschaft voor het zaaien in den winter. Volgens officieele rapporten is de oogst in 13 gouvernementen geheel mislukt en in 8 andere gedeeltelijk. In de zuidelijke gouvernementen van Rusland heeft de nood, die er heerscht alreeds tengevolge, dat het aantal rooverijen er schrikbarend toeneemt. In het fabriceeren van glas is eene verbe tering aangebracht, die waarschijnlijk een geheele omwenteling in de methode, welke tot nu toe wordt gevolgd, zal teweeg brengen. Zooals men weet worden vensterruiten en andere glasplaten, volgens de gewone methode, eerst in den vorm van groote, holle cilindeis geblazen, die daarna gesneden en geperst worden. Deze voor de werk lieden zoo vermoeiende en ongezonde bezigheid kan nu in het vervolg geheel vermeden worden. De glasfabrikant Simon heeft nl. eene methode uitgedacht, waarbij de taaie gesmolten glasmassa door stalen cilinders tot platen wordt geplet en deze vlak en glad worden gemaakt in alle afme tingen. Het zoo vervaardigde glas is niet alleen zeer homogeen, maar ook vast, taai en helder. De bovengenoemde cilinders zijn hol, hebben een bijzonderen vorm en kunnen inwendig door stoom of gas verhit worden. Zij ontvangen het gesmolten glas direct uit de smeltovens, en spreiden het in groote platen uit. Om te verhin deren, dat het glas aan de cilinders blijft kleven, zijn deze met een dunne laag olie en was bedekt. Wanneer men nu bedenkt, welke verbazende hoeveelheden vensterglas er voortdurend noodig zijn en hoeveel werklieden hun gezondheid door het glasblazen verwoesten, dan moet men erken nen, dat de nieuwe methode van het grootste belang is, terwijl de kosten tevens minder zijn, wat natuurlijk weer van invloed zal wezen op den prijs van het glas. Alkmaar, 18 Sept. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4689 Hectoliters, als 382 Tarwe f 8,— k f 10.50 293 Rogge 7,50 8.75 «74 Gerst 5,50 id. chev. 5,50 6,25 2212 Haver 3,25 4,- Paardenboonen „7, Bruine boonen 14,50 15,50 Rood Mosterdzaad 13.50 16.50 315 geel 10.- 12 Koolzaad 135 Karweizaad 9,50 10, 87 blauw Maanzaad 13, Erwten groene 10,25 „18,- 550 grauwe 18, 19, vale 10, 14,50 Alkmaar, 21 Sept. Aangevoerd 17 koeien f 150 a 260,109 vette kalver. f 35 a 105, per kilo 80 a 90 ct. 19 nucht. kalveren f 10 a 18; 1051 Schapen f 18 a 26, 126 vette Varkens 40 k 52 ct per KG. 66 magere dito f 10 S, 16. Kalveren af per stuk. bok f a f paarden f a Amsterdam, 21 Sept. Aangevoerd 300 Run. deren, le kwal 78 a ets, 2de kwal 68 ets., 3e kwal. 5S ct. per KG; 260 Melk-enkalfkoeien f 150 a 300; 16 graskalv f a 33 nucht. kalv. 6 a 11; 46 Schapen f af Lammeren f a f .-- 327 vette Varkens 42 a 46 ets per KG. Formerend 22 Sept. Aangevoerd 204 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 132 nucht. kalv. f 10 a 22188 vette Varkens 34 a 54 ct. per kg. 135magere Varkens f9 a 17; 371 Biggen f2a f 5; 4079 Schapen en Lammeren, 363 Runde ren en 33 Stieren f a kip-Eieren f 4,— a f 4.50 per 100. Vette koeien prijshoudend, handel matig, f 0,60 a f 0,76 per k. g. Magere koeien prijshoudend, handel matig, 100 a 140 gld. per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 120 a ISO gld. per stuk. Vette kalveren en Nuchtere kalveren prijshou dend, handel vlug. Vette varkens, hooger in prijs, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend handel stug. Vette schapen prijshoudend handel matig, 16 a 29.50 gld. per stuk. Magere schapen prijshoudend handel matig, 9 a 18 gld. per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel vlug, f 8 a 17 per stuk. Londen, 21 Sept. Ter veemarkt zijn aangevoerd 2500 Runderen, 11000 Schapen en lammeren 90 kalveren, 70 Varkens. Men noteertRunderen 0,4174 k f 0,75 Schapen en lammeren 0,50 a 0,867, kal veren 0,525 a 0,80; varkens f 0,40 a 0,625 Zondag 27 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Geen dienst. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Leffef. De Gocksdorp. Voorm. 97» de Heer Niessink DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 16 22 dezer. ONDERTROUWD Maria Visser. GETROUWDGeene. GEBOREN Aagje, dochter van Jacob Bas Cz. en Grietje Plaatsman. Cornelia Maria, dochter van Gerrit Teriet en Anna Geertruida Zigeler. OVERLEDEN Biem Lap, 77 jaren, weduwnaar van Neeltje Bruin. Johan Philippus Bakker on

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2