N#. 416 Zondag 27 September A". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Wij doen velen onzer lezers zeker geen ondienst, door opname van het volgende artikel: DE NIEUWE AARDAPPELEN van den heer T. D. v. d. Weg' te Hallum (Fr.) De heer T. D. v. d. Weg, landbouwer in het Friesche dorp Hallum, nam sedert jaren proeven om eene krachtige aardappelsoort te vinden, die bestand was tegen de ziektekiemen, die in den grond moeten aanwezig zijn. Hij deed die ook met den zaadappel van kwijnende soorten. Het is waar, de appels der kwijnende planten hadden weinig kiem vermogen, maar de proefnemer zou dit vermogen pogen te vermeerderen door kruising met andere zaailingen, zooals oen bloemist met rozen en andere bloemen doet, cm de soort te veredelen. Tegen hooge pryzen werden zaai lingen uit het buitenland aangekocht, onvermoeid ging de proefnemer met kruisen voort en zijn succes is thans volkomen. Eene uitgestrektheid van 36 pondemaat land (een pondemaat is 363A are) is dit voorjaar bepoot met de, door kruising gevonden, nieuwe aardappelsoort, die thans een prachtigen aanblik verschaft. Terwijl overal op den kleigrond de aardappolakkers zwart loof vertoonen, een gevolg van de heerschende ziekte, toont deze vlakte slechts frisch, groen loof en gezonde vruchten, geene er van is door de ziekte aangetast. De oogst van deze aardappelen is rijk, de qualiteit der vrucht als die van de gerenommeerde vroegere „oude gele", zoodat de heer v. d. Weg er in geslaagd is, de beste aardappelsoort van vroeger te herkrijgen en deze tegen invloed der ziekte bestand blijkt. Duidelijk is dit te zien op een akker in de nabijheid der boerderij. Daarin werden oude Engelsche gepoot, bij toeval kwam daarin een der nieuwe soort terecht. De oude Engelsche werden door de ziekte aangetast, het loof op den akker is zwart als roet, een plant in het midden staat op dien akker in vollen groei met prachtig frisch uitzicht, en groen loofhet is de plant, ontwikkeld uit de nieuwe soort van aardappelen, door den heer v. d. Weg „Simsonaardappel" genoemd. Groot is de belangstelling om de akkers te bezoeken. Landbouwers uit Noord-Holland, Zeeland en zelfs uit het buitenland hebben een bezoek aan den landbouwer en zijne akkers gebracht om hem geluk te wenschen met het prachtige resultaat. De aanvraag om poters van de Simson- aardappels is zoo groot dat, in weerwil van den hoogen prijs (f 10 per HLalle aardappelen, die de heer v. d. Weg missen kan, reeds verkocht zijn. Ofschoon do heer v. d. Weg vooral het oog heeft op de aardappelen voor de consumptie, heeft h(j ook een proef genomen met het poten van een kolossalen aardappel, die uitnemend gelukte, welke soort, „Blauwe Reuzen" genoemd, uit stekend geschikt schijnt voor de fabricage van aardappelmeel. De groote industrieel en eigenaar van meelfabrieken, de heer W.A. Scholten, heeft van deze soort eenige exemplaren gevraagd voor onderzoek. Nog dient het volgende vermelding omtrent de wijze van verbouwing door den heer v. d. Weg gevolgd. De akkers worden het eene jaar met klaver bebouwd, des najaars omgeploegd, dit des voorjaars herhaald, dan flink gemest, nog eens geploegd en dan de aardappels gepoot als het ware op heuvels, zoodat aan beide zijden een greppeltje gevormd wordt, dat dient voor afvoer van het overtollige water, dat zoo vaak de aardappelziekte bevordert, misschien wel veroor zaakt. Bovendien zijn de aardappels door Van der Weg veel ruimer gebouwd, dan de boeren gewoonlijk doen. In plaats van dertig poot hij zestien op de roedelicht, lucht en ruimte zijn de onmisbare factoren voor krachtige ontwikkeling. Ook bouwde de heor Van der Weg in het voorjaar met stukgesneden aardappelen der Simsonsoort, dat ook wol met gewone soorten geschiedt, doch gewoonlijk niet zulke goede resultaten geeft. De heer Van der Weg echter liet de aardappelen aan de gesneden zijde droogen op de eest, waardoor de invloed van het weer en den grond op het ondergelegen vleesch verhinderd werd. Ruim 19 pondemaat werd met, op die wijze geprepareerde, doorgesneden aardappelen gepoot, slechts enkele vruchten bleven weg of kwijnden een tiidlang. TEXEL, 26 September 1891. Naar wij vernemen bestaat bij do hier be staande „IJsclub" hot plan om voor den aan staanden winter een terrein in de jachtmars tot ijsbaan in te richten ook schijnt er sprake te zijn van werkverschaffing. Of dit laatste in verband moet worden ge bracht met de bovengenoemde ijsbaan, óf dat op andere wijze daar naar zal worden gestreefd kunnen wij niet met zekerheid mededeelen, aangezien beide plannen nog slechts op eene bestuursvergadering ter sprake kwamen. Mochten in eene algemeene vergadering beide zaken nog eens worden behandeld, dan denken wij daarvan ruimer mededeeling te doen. Met het oog op den komenden winter, zouden wij echter het hier bovengenoemde onderwerp „werkverschaffing", gaarne in veler aandacht aanbevelen, kan het zijn in niet te bekrompen zin. Naar wij vernemen is de meerbosproken „aanjager" ten dienste van onze brandblusch- middelen, welke de gemeente zich zoude aan schaffen, Donderdag alhier gearriveerd. De eerste proef daarmede zal onder leiding en toezicht van den leverancier, Vrijdag in de volgende week plaats hebben. Oudeschild, 25 Sept. 't Is nu zoo goed als zeker dat de havenwerken nog deze maand voltooid komen. De steenendam aan de Zuid westzijde is gereed. Het materieel, zooals de baggermachine, zandbakken, enz. wordt in den loop der volgende week naar elders vervoerd. De Waal, 23 Sept. De aangekondigde wedstrijd (ringsteken) is alhier heden gehouden. Door 18 personen werd hieraan deelgenomen. Winners waren le prijs (hoofdstel), K. Mantje le premie (zweep) Cs. Boon"; 2e premie (kistje sigaren) D. Cz. Keijser. Tot zooverre luidt het bericht van onzen corr.; van andere zijde vernemen we nog, dat dit volksfeest alleszins heeft voldaan, de kamp was vaak moeielijk en er heerschte een pret- tigen geestdes avonds werd eenig Bengaalsch vuur afgestoken en bleef men nog eenigen tijd zeer gezellig bijeen. Oosterend, 25 Sept. Met primo October zal de Kosteres bij de Doopsgezinden alhier, A. Vonk Drijver, hare betrekking als zoo danig 30 achtereenvolgende jaren vervuld hebben. Helder, 25 Sept. Een millicien, kanonnier, zekere Eelman van Texel, had gisteren het ongeluk in een der droge grachten van het pantserfort de Harsens te vallen. Met een gebroken been werd hij opgenomen en naar het militair hospitaal vervoerd. De heer S. T. Land, luit. ter zee 1ste klasse, (afgevaardigde naar de Tweede Kamer voor het district Helder,) is benoemd tot kapitein-luitenant ter zee. Tengevolge van die bevordering in den Staatsdienst heeft de heer Land opgehouden lid der Kamer te zijn, waarvan hij bericht deed aan de Kamer in de zitting van Woensdag jl. Naar aanleiding hiervan zal in het district Helder eene ver kiezing moeten plaats hebben van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De verkiezing is bepaald op Dinsdag 13 Octoberde herstemming, zoo noodig, op den 27 October. In het district Hoorn is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heor P. B. J. Ferf, met 1811 stemmen; op de heer mr. W. F. Treub waren 1516 stemmen uitgebracht. Naar aanleiding van de overstroomingen in Spanje, vreeseljjker nog dan die van Murcia in 1879, weidt van Spanje uit een beroep ge daan op de Europeesche liefdadigheid, ook op die van Nederland, dat bij de overstroomingen van Murcia en de aardbevingen van Grenada zulk een groot aandeel had in het werk van lief dadigheid. De Spaansche legatie te 's Gravenhage, de consulaten te Amsterdam en Rotterdam en de vice-consulaten te Arnhem, VlissiDgen, Terneuzen en Helder hebben tot dat doel een inschrijving geopend. Alle giften, ook de geringste, zullen door hen dankbaar voor hunne ongelukkige land- genooten in ontvangst worden genomen. Mot f 2000 wenscht de Min. v. Waterstaat de Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij te gemoet te komen in belangrijke kosten voor uitbreiding van personeel en materieel. De Min. is van meening, dat regeling van de ondersteuning van redders bij schipbreuken of hun nagelaten betrekkingen door particuliere Maatschappijen, met financieele hulp voor zoover noodig van den Staat, de voorkeur verdient boven regeling van Staatswege. Vrijdag vierde Herrit Barends de Jong, te Aalsmeer woonachtig, zijn honderdsten ver jaardag. Hij werd den 25en September 1791 te Drachten op een schip geboren, en heeft 75 jaar, deels als knecht, deels als schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 70 jaar gehuwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 90-jarigen leef tijd is gestorven. Het echtpaar had acht kin deren, waarvan er nog zeven in leven zijn. De oudste daarvan is 76, de jongste 60 jaar oud. Voorts zijn nog in leven meer dan 50 klein- en achter-kleinkinderen. De Jong geniet een volmaakte gezondheid, is in het bezit van al zijne geestvermogens, en slijt zijn ouden dag genoegehjk bij zijn dochter en zijn schoonzoon. TEXEISCHE COURANT. i-> ztn-L -Ti i -RO-cua j-/m. -akj/ tg.,-»»

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1