Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Oostêrènd, 7 Oct. De heer C. Schuil, vroeger onderwijzer alhier, hoeft te Amsterdam acte voor de Vrije- en Órde-oefeningen der Gymnas tiek verkregen. Om oene redon, welke waarlijk niet alledaagsch is, ontstond dezer dagen twist tusschen bewoners van een perceel in de Czaar Peterstraat te Amsterdam. Iemand, aldaar woonachtig, heeft een zoldertje waar hij tabak, thee, enz. bergt, en niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen, ondervond hij steeds schade van ratten. Woensdagavond kwam de benadeelde tot de ontdekking dat een buurman, met wien hij reeds lang op een gespannen voet stond (een gewezen zeeman), uit een zak eenige levende ratten op zijn zoldertje liet ontsnappen. Toen de wildbezorger daarover tot verant woording werd opgeroepen, antwoordde deze: „Och, maak maar zoo'n lawaai nietals ik het gedaan had, wat zou dat dan, elk heeft zoo zijne liefhebberij 1" De reverend Frederik A. Noble, D. D., die den 23 Juli jl. te Leiden deel heeft genomen aan de plechtigheid van het plaatsen der gedenkplaat ter nagedachtenis van John Robinson, heeft op Zondag den 13en September jl. in de Unionpark Congregational kerk te Chicago eene voordracht gehouden, tot onderwerp hebbende „Tien dagen in Nederland." Het bericht, dat de te Chicago uitgegeven wor dende Nederlander daarvan geeft, volgt hier: „'Dr. Noble prees het land en het volk in het algemeen ten zeerste. Alles werd door hem kortelijk vermeld: de kunst, de geschiedenis, de wetenschap. Vooral de goede stad Leiden mocht zijne sympathie wegdragen. Hij achtte het niet kwaad als het geraamte van Pieter van der Werf, den beroemden burgemeester der Sleutelstad tydens haar vermaard beleg, naar hier werd over gebracht. Zijne beenderen zelfs zouden een beteren Mayor voor Chicago opleveren, dan de levende exemplaren die Chicago ooit gehad heeft. Hij wees er op, hoeveel onze Unie aan de oude republiek der vereenigde Nederlanden verplicht was, en het heeft niet aan hem gelegen, indien ons oude vaderland geen duizend percent in de achting zijner hoorders gerezen is. Jammer, dat er zoo weinig van onzo Nederlanders aanwezig waren 1" De Din d'.g door de politie als landlooper over de grenzen gebrachte kofferman Hermann Zeitung is Donderdag als gewoon reiziger te Amsterdam teruggekeerd, voorzien van alles wat noodig was om eene nieuwe uitzetting te voorkomen. De Leidsche „groenen", die Zaterdag, overeenkomstig de traditie, niet in de feest vierende veste mochten blijven, begaven zich dien dag naar Arasterdam. Bij Krasnapolsky werd een lunch gebruikt en daarna in 16 landauers een rijtoer door de stad en het Vondelpark gemaakt. Het bestuur der „groenen" reed voorop in een vierspan. De lange stoet had in de stad natuurlijk veel bekijks. Een Zaterdag morgen vroeg te Utrecht uitgebroken brand geeft weer eene waarschu wing voor huismoeders en dienstboden. Die brand toch schijnt ontstaan te zijn ten gevolge van het omvallen van een brandende lamp, welke de dienstbode bij het naar bed gaan op eene tafel had neergezet en vergeten uit te doen. Toen zij door den verstikkenden damp, waarmede hare kamer gevuld was, wakker werd, stond de zolder dier kamer reeds in brand, en had zij nog maar juist den tijd om, zonder iets te kunnen redden, het gevaar te ontvluchten. Ook de overige bewoners van 't huis, door haar gewekt, hebben zich intijds kunnen redden. De vinken behooren tot die vogels die niet alleen zaden van onkruid nuttigen, maar die ook jacht maken op vele schadelijke insecten, zooals bladrollers, spanrupsen, larven en engerlingen. Men bedenke zich dus wel, alvorens het verradelfjk net te spannen, waarin die gevleugelde zangers verward geraken en den dood vinden. Men zal dan wel geen schaal met gebraden vinken op tafel zien, maar de vinken zullen zich in uw tuin of op uw „Buitenplaats" met allerlei schadelijke insecten verzadigen, waarvan gij de goede gevolgen zult ondervinden. (M.L.) Een 26 jarig Zweedsch journalist Uddgren genaamd, doet met een eigengemaakt klein vaartuig (5 M. lang, 1 M. breed) waarmede hij ook ons land bezoekt, een groote reis. Zaterdag midiag kwam hy van Stavoren te Enkhuizen aan. Steeds roeiende ging hij van Gothenbörg over Kopenhagen, lang3 de Deensche kust naar Kiel, vandaar door het Eiderkanaal naar de Noordzee over Cuxhaven naar Delfzijl, en vervolgens binnen door naar Stavoren. Zijn proviand bestaat uit geconserveerd vleesch, vogel-pastei en vleesch- chocolade. Kan hij 's nachts geen onderkomen vinden, dan trekt hy zijne boot op den wal en kruipt in een kemelsharen zak. Na een kort oponthoud zette hij zyne tocht voort in de richting van Amsterdam. Hoe gek een zin kan uitvallen als de lees- teekens verkeerd zijn geplaatst, blijkt uit het volgend kort verslag, dat onlangs in een Engelsch tijdschrift voorkwam „Toen kwam Lord Palmerston binnen op zyn hoofd, een witten hoed aan zijn voeten, groote maar zeer glimmend gepoetste laarzen op zjjn gefronsd voorhoofd, een donkere wolk in zijn hand, zijn trouwe wandelstok in zijn oog, een dreigende blik die niets zei. Hij ging vervolgens zitten. Op de scheepswerven „Carron" en „Hermita ge" te Wapping, Londen, hebben Maandagochtend de zeelieden, stokers enz. het werk gestaakt en sterke wachten geposteerd om den aanvoer van plaatsvervangers te beletten, hopende dat ook het volk der lichters mee zal doen. Erheerscht groote opschudding in den omtrek en de politie is versterkt. Woensdag is te Ronse in Vlaanderen, op de weekmarkt eene koe wild geworden, welke men eerst na verloop van ruim een kwartier is mees ter geworden, nadat zy op de vreeselijkste wyze huisgehouden had op het gedeelte der markt, waar de boerinnen met boter en eieren zaten. In hare woede wierp zij de verkoopsters te midden van hare koopwaar, met het gevolg dat toen men eindelijk het beest in bedwang had twee boerin nen zwaar en een groot aantal licht gekwetst waren, terwijl de markt deed denken aan één reusachtige omelet, van stellig meer dan 10.000 eieren bereid. Zonder schoenen en hoed en gehuld in een langen mantel liep eene jonge vrouw dezer dagen in Westminster, Londen, den weg naar de rivier volgend. Een groote hoop volks volgde en liep mede, maar de vroüw ging ongestoord verder. Zij sliep. Waar de straat door eene spoorweg viaduct overwelfd wordt, stond zy stil, wreef hare oogen en werd wakker. Verbasterd door de vreemde omgeving en den toestand, waarin zij zich bevond, begon zij te schreien. Gelukkig daagde een politie-agent op, die begreep wat het geval was en de jonge vrouw naar haar huis geleidde. Op de renbaan van Longchamp (Parijs) zyn Mamdag niet minder dan 17 bookmakers of wed ders van beroep, waaronder 4 Duitschers, aange houden. Één hunner wierp al de goudstukken, welke hij bij zich had weg, roepende: „Dan zal ten minste niet de regeering er pleizier van hebbenMen begrijpt hoe het publiek aan het grabbelen ging. Onder het voorzitterschap der hertogin van Portland is te Londen eene vereeniging tot bescher ming der vogels opgericht. De vereeniging telt veertig afdeelingen en 10.000 leden. De vrouwelyke leden moeten zich onder meer verbinden, geene veeren te dragen van vogels, die niet als voedsel gebruikt worden. Het reglement zondert den struisvogel evenwel ten eenenmale van de bescher ming uit. Naar aanleiding van den hongersnood in Rusland heeft er een schandaal plaats gehad in de provincie Saratoff. De president van de Zem- stro en de vertegenwoordiger van den adel in die provincie kregen twist met elkaar, die zoo hoog liep, dat het hoofd van den adel zijn tegen stander tot een duel uitdaagde. Deze laatste nam dit aan op voorwaarde, dat de edelman rekenschap wist te geven van eene som van zeventig duizend roebels, die aan hem was toever trouwd ten behoeve der noodlijdenden. Men ver wacht belangrijke onthullingen. De Belgische gemeente Chamaret, een plaatsje met 500 A 600 inwoners heeft dezer dagen een kapitaal van 600.000 frs. geërfd van een ongetrouwde man, die zich alle gemakken des levens ontzei en het geld als het ware voor haar heeft opgespaard. Door de rente van het geld 20 A 25000 fr. worden de gemeente-uitgaven niet alleen gedekt, zoodat de inwoners geen belasting behoeven te betalen, maar er schiet nog alle jaren een som van 10.000 francs voor extra-uitgaven over. Een der voorwaarden van het testament is, dat te Chameret een toren gebouwd moet worden, 20 meter hoog, voorzien van een klok met zes wijzerplaten en een zeer zwaren slag. Alkmaar, 25 Sept. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 4518 Hectoliters, als 499 Tarwe f 8, A f 12. 259 Rogge 8, 9. 1085 Gerst 5, 5,50 id. chev. 5,25 6,10 1702 Haver 3, 3,85 6,50 188 Paardenboonen 6, Bruine boonen 13,50 16,- duiven 7.25 7.75 192 Rood Mosterdzaad 13.50 16.25 geel 10.- 11,50 2 Koolzaad 10,50 9 Karweizaad 10,50 160 blauw Maanzaad 13, 10,50 13,50 Erwten groene 17,- 423 grauwe 16, 19, vale 11, 14,50 Alkmaar, 5 Oct. Aangevoerd 14 koeien f 170 a 240,114 vette kalver. f 35 A 100, per kilo 80 a 90 ct. 13 nucht. kalveren f 10 A15; 1057 Schapen f 18 a 26, 196 vette Varkens 40 A 50 ct per KG. 64 magere dito f 10 A 14. Kalveren af per stuk. bok f af paarden f a Amsterdam, 5 Oct. Aangevoerd 354 Run. deren, le kwal 76 A ets, 2de kwal 66 ets., 3e kwal. 56 ct. per KG; 230 Melk- en kalfkoeien f 145 a 285; 6 graskalv f A 31 nucht. kalv. 7 A 11 Schapen f Af Lammeren f A f .-- 368 vette Varkens 36 A 42 ets per KG, Formerend 6 Oct. Aangevoerd 171 vette kalveren 65 A 85 ct. per kg.; 95 nucht. kalv. f 10 A 24 197 vette Varkens 36 A 50 ct. per kg. 130 magere Varkens f 10 A 18; 385 Biggen f 2 a f 5,50 5007 Schapen en Lammeren, 494 Runde ren en 14 Stieren f a kip-Eieren f 5,- a f5.50 per 100. Vette koeien lager in prijs, handel stug, f0,58 a f 0,72 per k. g. Magere koeien pryshoudend, handel vlug, 90 a 150 gld. per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel vlug, 110 a 180 gld. per stuk. Vette kalveren hooger in prjs handel vlug. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend, handel stug. Magere varkens en biggen prijshoudend handel matig. Vette schapen pryshoudend handel vlug, 18 a 29.— gld. per stuk. Magerej schapen pryshoudend handel matig, 12 a20 gld. per stuk.' Lammeren, pryshoudend, handel matig, t 8 a f 16 per stuk. Londen, 5 Oct. Ter veemarkt zyn aangevoerd 2300 Runderen, 12000 Schapen en lammeren 100 kalveren, 70 Varkens. Men noteertRunderen 0,41 V,A f 0,71Schapen en lammeren 0,50 a 0,86'A kalveren 0,50a 0,80; varkens f 0.40 a0.65. Zondag 11 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Sohaiok. (Voorber. tot het Avondmaal). Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. De Cocksdorp. Voorm. 9'A de Heer Niessink. (Voorber. tot het Avondmaal). Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 30—6 Oct. ONDERTROUWD: Cornelis Helder en Tryntje Boon. GETROUWD:) - 0 GEBORENj Geene- OVERLEDENAntje Bakker 61 jaren, gehuwd met Jan Roeper Kz. Cornelis Koopman 93 jaren, weduwnaar van Maartje Kok. Levenloos aangegeven één. n 9 9 n n 9 n n 9 n 9 9 n 9 9 9 9 9 w 9 f n 9 9 n 9 9 it 9 9 n 9 9 w 9 9 9 9 n B 9 9

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2