N°. 421. Donderdag 15 October. A0. 1891 Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adverterdièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGËVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 14 October 1891. 't Was mogelijk een gevolg van het minder gunstige weder, doch ook andere omstandigheden kunnen er toe hebben medege werkt, dat de handel op de markt van Maandag lusteloos was, vooral in het jonge rundvee, waarvan zeer weinig werd verkocht. Lammeren gingen iets vlugger van de handgemiddeld werd f 8 a f 9 besteed. Voor schapen, iets minder vlug, werd van f 12 tot f 17 betaald. Biggen golden van f 3 tot f 6. Aangevoerd werden225 Lammeren, 98 Schapen, 49 Kalveren, 51 Koeien, 3 Paarden, 1 Veulen, 40 biggen. In de vergadering van 't Nutsdepartement Texel, Maandagavond gehouden, werd besloten de bepaling omtrent de des winters te houden buitengewone vergaderingen aldus te wijzigen dat niet minstens 6 buitengewone vergaderingen zullen worden gehouden, doch hoogstens 6 en minstens 4. Dit besluit werd genomen, doordien het meermalen is voorgekomen, dat tengevolge hot winterweder, een spreker van elders verhinderd werd te komen, en het bestuur als dan moeielijk in eene spreekbeurt kan voorzien. In de vergadering van Maandag 26 October zal als spreker optreden de heer Tours, van Amsterdam. De heer A. H. Bijleveld, onderwijzer te Middon-Eierland, is naar wij vernemen als zoodanig benoemd te Egmond aan Zee. Aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welke gisteren werd gehouden, werd alhier door 138 van de 593 deelgenomen. De uitslag der stemming kan Donderdag bekend wordenmaken wij van zulk een uitslag in den regel per bulletin melding, voor deze keer meenen wij zulks gevoegelijk achterwege te kunnen laten, aangezien er in het geheel geen strijd is en de uitslag alzoo wel kan worden vermoed. Wij meenen de aandacht van onze lezers te moeten vestigen op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin eenige per sonen zich bereid verklaren tot het in ontvang nemen van bijdragen, ten einde op het graf van den zoo noodlottig omgekomen stuurman Koning, van de „Ada", een eenvoudig ge- denkteeken te plaatsen. Eene aanbeveling om bijdragen te verstrek ken meenen wij niet te moeten doen, wij zouden zulks niet gepast vinden; voor zulk een doel worden geen giften gevraagd-, slechts de gelegenheid wordt opengesteld om geheel vrijwillig ihts bij te dragen, als bewijs van achting voor de nagedachtenis van hem, die ons ontviel; doch wanneer wij bedenken hoe bekend de oude stuurman was bij allen die meermalen een tochtje met de „Ada" maak ten, en de deelneming, die zich bij allen uit sprak bij kennisname van het droevig uiteinde van dien man, dan mogen wij er niet aan twijfelen of velen zullen zich gedrongen ge voelen om door het verstrekken van eene j bijdrage, eene stille hulde te brengen aan den j ma,n, die door zijn eenvoud, zijne hulpvaar- digheid en degelijkheid, bij allen bemind was. Zoo moge dan enkel het verwijzen naar die gelegenheid voldoende zijn, om op het graf van dien ouden vriend een eenvfludig gedenkteeken te doen verrijzen, als een stille hulde van allen die hem in zijn werkzaam leven hebben gekend. Ocdeschild, 13 Oct. Gisteren zijn een paar garnalen visschers aangevangen met het visschen op stroom. De vangst viel niet tegen, want beide schuiten brachten vier manden garnalen aan, die gekookt werden en daarnanaar Engeland ter markt gezonden. Mocht de opbrengst medevallen, dan gaan wellicht spoedig meer visschers aan den gang. Den Hoorn, 12 Oct. In de vorige week, Vrijdag, hield het hier bestaande Ziekenfonds eene vergadering. Sloot de rekening in het voorgaande jaar met een tekort van f 80, zoo ongunstig was de rekening dit jaar niet, ofschoon het saldo van weinig beteekenis was. Zeker is het waar, dat het aantal zieken ook dit jaar nog al beteekenend was, doch de vraag doet zich voor of wellicht sommigen zaak de reiger ook een groote palingdief zijn. Immers hij beweegt zich niet met zijn lange pooten in het water, maar blijft daarin zoo lang en onbewegelijk staan, totdat een paling, die op den reuk zijner pooten afkomt, onder aan die vliezen zit te knabbelen. De reiger steekt zijn kop even onder water en weet dan zeer behendig de visch te pakken, vlucht er mede op het land, slaat den paling met zijn sterken snavel eenige malen op den grond, totdat hij bewusteloos is, en speelt hem daarna naar binnen. Fijn gestooten Oleanderbladen met droog zand vermengd en in de muizengaten gestrooid, verjaagt de muizen, die den reuk dezer bladeren niet verdragen kunnen. Uit St. Anna-Parochie (Fr.) wordt het volgende geschreven De oogst dor „Hallumer Gele" dit is de naam, dien de heer T. D. van der Weg, te Hallum, aan zyn nieuwen aardappel heeft gegeven is thans in vollen gang. De uitkomst overtreft, zoo mogelyk, nog de verwachting. Vergeleken by de andere soor ten is de opbrengst verbazend. Terwyi de Munstersche en de Jammen dit jaar geen ruimer beschot geven dan gemiddeld 150 mud per bunder en eene opbrengst van 200 mud tot de zeldzaamheden behoort, zyn in de vorige week van 2 7 bunder, die toen werd gerooid, p. m. 1000 mud Hallumer gele geoogst, dus eene opbrengst van niet minder dan 370 mud per bunder. Elke struik bevat dan ook minstens tweemaal zooveel „-■4. u i j j 4. gewicht aan knollen, als dit by de gewone soorten niet al te gauw de hulp vau den docter ^et g0Val is; men vond in de vorige week zelfs eene im-oepen, en sommige ongesteldheden niet door - ---- -- - - - een huismiddeltje zouden zijn te verhelpen. De leden mogen hierover wel ernstig nadenken. Het inroepen van geneeskundige hulp, ook al zijn het lichte ongesteldheden, vordert van de kas groote uitgaven, en het zou te voorzien zijn dat deze, daartegen niet bestand, spoedig zou'worden uitgeput, waaruit niet onmogelijk zou volgen eene ontbinding der Vereeniging, hetgeen zeker zeer te bejammeren zoude zijn. In het belang dezer nuttige inrichting, meenen wij dus hierop wel te mogen wijzen. Volgens „het Vad." ligt 't in de bedoeling der Regeering, bij het departement van Water staat enz. een afzonderlijke afdeeling voor Landbouwzaken in te stellen onder leiding van een erkende specialiteit. Nu de graanoogst in de Haarlemmermeer is afgeloopen, kan men nagaan dat de opbrengst zoowel van de tarwe als van de haver, welke er tengevolge van het bevriezen der winter tarwe veel gezaaid is, over 't algemeen niet tegen valt. Van de welbekende Zeeuwsche tarwe is 't beschot gemiddeld 30 k 35 HL. per HA., van de Engelsche iets hooger, hoewel de hoedanigheid van de laatste soort geringer is door 't zoogenaamde „schot." Van haver en garst zijn hoedanigheid en hoeveelheid beter. Er zijn boeren, die zelfs 100 HL. per HA, van de Friesche haver gewonnen hebben het stroo geeft eene rijke opbrengst. Van de suikerpeenen wordt algemeen een zeer middel matige oogst verwacht. Men heelt wel eens beweerd, dat reiger- vet een uitstekend lokaas is voor hengelaars, om daarmede visch te vangen. Als dat zoo is, dan moet uit den aard der plant, die 58 stuks bevatte, waaronder slecbts 13 kleine knollen. Ongeveer 30 werklieden zyn met de rooiing bezig; tocb vordert bet werk niet snel by de nauwkeurigbeid, die wordt in aebt genomen. Geen exemplaar tocb van de kosteiyke vrucht mag, zoo mogolyk, achterblijven. Is overal elders na de rooiing de akker van het begin tot het einde bedekt met bonte knollen, die door de ziekte zyn aangetast en die niet mot de goede vruchten mogen ingezameld worden, hier niets van dien aard; vertoont zich by uitzondering zulk een exemplaar, dan blykt bet een Jam te zyn, die tu.sschen de nieuwe soort is ver dwaald en opgewassen. En wat de kwaiiteit betreft der soort? Ook deze is uitstekend. De knol is heerlijk van smaak en buitengewoon droog on melig, zoodat alle zorg der I huismoeders wordt verlangd om er voor te waken, j dat niet te vee! meel met bet water ga verloren- j Het eenige, wat men nog hoort in het nadeel der nieuwe soort, bestaat hierin, dat zy, naar veler mee- ning, te laat wordt gerooid. j Neemt mep. echter in aanmerking, dat de oude soorten alleen daardoor vroeger zyn, dat telkenjare 'j de ziekte ze stuit in bare ontwikkeling en de aard appels half volwassen moeten worden geoogst, zoo begrypt men bet ongerymde dezer redeneering. Boven dien zal, als een volgend jaar de oogst eens een maand vroeger is, ook de Hallumer gele eenige weken eerder worden gerooid. Hoe de soort niet alleen op de velden en onder het oog van den beer "Van der Weg, maar ook elders, hare voortreffelykheid bewyst, blykt uit het volgende. Aan oen zyner vasre afne mers in Zeeland, bad de heer Van der Weg dit voorjaar exemplaren gezonden der nieuwe soort. Eenige dezer werden by toeval op een akker tusschen Jammen verbouwd. Terwyi het loof der Jammen reeds vroegtydig aan de ziekte bezweek, bleven de nieuwe groen en krachtig te midden van de verwoes ting. De opbrengst der Jammen was allertreurigst toen men voor eenige dagen ook de verlatene rooide, was de uitkomst verrassend. Dergeiyke feiten spreken en wettigen het vertrouwen, dat de beer Van der Weg, buiten bet aanmerkelijk financieel voordeel, dat hy geniet, zich nog do eer zal mogen toerekenen voor de eerstvolgende jaren de voeding aanmerkeiyk te hebben verbeterd, vooral van den werkman, die in de aardappel zyn voornaamste voedsel ziet COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1