N#. 423. Donderdag 22 October. A.". 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Pri/js der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL', gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 28 October 1891, des voormiddags te 10 'A ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 20 October 1891. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. Vrijwillige oefening in den Wapenhandel. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, vestigt met aandrang de aandacht van belang hebbenden op de beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 12 September 1.1., betreffende vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Bij die beschikking is o. a. bepaald, dat ook in gemeenten waar geen garnizoen ligt en de oefeningen der schutterijen niet geschieden met medewerking van Instructeurs van het leger, de bedoelde oefeningen, mits uitsluitend voor het wapen der Infanterie, kunnen plaats hebben, zoo het aantal deelnemers voldoende groot is, om de daaraan verbonden bemoeiingen en kosten te wettigen en in of nabij de gemeenten geschikte localiteiten en terreinen, zonder belangrijke uit gaven voor het Ryk, kunnen worden beschikbaar gesteld. Onder opmerking dat de gelegenheid tot kos- telooze deelneming open staat voor jongelingen van 17 jaren tot aan den militie-plichtigen leeftijd, zoomede voor met onbepaald verlof gezonden milicien-korporaals tot voorbereiding voor den graad van milicien-sergeant, noodigt hjj hen, die aan de oefeningen wenschen deel te nemen uit, om van hun verlangen vóór 1 November e. k. te doen blijken ter secretarie der gemeente. Texel, 20 October 1891. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOY. TEXEL, 21 October 1891. Koud en guur weder kenmerkte de markt van Maandagwellicht dat daarom de handel stug was. Het jonge rundvee van elders aan gevoerd, was nog al hoog in prijs; voor beste kalveren moest van f 40 tot f 45 worden besteed; mindere soorten naar gelang van kwaliteit. Schapen en lammeren, weinig ter markt aangevoerd, werden iets beter betaald. Biggen, waarvan nog al een groote voorraad was aangevoerd, waren prijshoudend. Aangevoerd werden99 Lammeren, 33 Schapen, 98 Kalveren, 25 Koeien, 2 Veulens, 3 Paarden en 74 Biggen. De Vrijzinnige kiesvereeniging te den Burg op Texel, vergaderde Maandagavond tot het stellen van een candidaat voor het lid- maatschap van de Prov. Staten, waarvoor de erkiezing is bepaald op Dinsdag 3 Nov. a. s. Na lezing en goedkeuring van de notuleD, )n mededeeling van een ingekomen schrijven ran den heer Land, waarbij deze dank zegt 'oor de hem gedane gelukwensch namens de Tereeniging, bij gelegenheid zijner bevordering, stelt de Voorz. aan de orde de werkzaamheid voor dezen avond, het stellen van een candidaat. De heer Koorn verzocht niet in aanmerking te komen. Als candidaten werden daarna voorgesteld de heeren G. J. O. D. Dikkers en C. Keijser Pz. i Door verschillende sprekers wordt het woord gevoerd tot aanbeveling der candidaten. Later werd nog de aandacht gevestigd op den heer Joh. Eelman, als candidaat. Tot stemming overgaande werden 17 stem men op den heer Dikkers en 13 stemmen op don heer Keijser uitgebracht; eerstgenoemde werd alzoo door de Vereeniging als candidaat geproclameerd. - Jl. Zaterdag hield de afdeeling „Texel' van het Ned. Onderw. Genootschap eone ver gadering in het hotel „den Burg." Wegens het vertrek van den heer G. Kempers werd tot Secr.-Penningm. der afdeeling gekozen de heer J. Daalder van Oosterend. De heer M. Kroon deed als afgevaardigde verslag van de 47e algemeene vergadering van de gewestelijke vereeniging „Noord-Holland" De heeren J. de Jongh en P. Haremaker leidden achtereenvolgens in de onderwerpen „De Onderwijzer-Staatsambtenaar" en „Be- loonen." Beide inleidingen lokten eitvoerige discusiën uit. Oüdéschild, 20 Oct. De visscherij naar zeepaling, waarop velen hun hoop hadden ge vestigd, levert nog altijd zeer onbevredigende uitkomsten op. Sommige visschers hebben nauwelijks zoo veel verdiend, dat het onderhoud der fuiken kon bestreden worden. Als de vangst met de nu aanvangende donkere avonden niet betert, is er voor de visschers in dezen herfst zeer weinig kans meer. Helder, 21 Oct. Tijdens het mistige weer van den afgeloopen nacht is in de buiten gronden, op de pannekoek, een stoomschip aan den grond geloopen. Naar men zegt bestaat de lading uit pady (ongepelde rijst.) Nadere bijzonderheden ontbreken. Adsis- tentie is van hier naar de strandingsplaats vertrokken. - Een reeder te Scheveningen, Jb. den Breems Az., klaagt in de „Avondpost" over de rooverijen van Engelsche en Belgische vis schers in de Noordzee. In de afgeloopen week is aan een Katwijksche bomschuit weder voor f 3000 ontstolen 40 netten met toebehooren. Hij betwijfelt of het toezicht, dat door oorlog schepen in de Noordzee tegenover de haring- visscherij wordt uitgeoefend wel voldoende is. - Bij koninklijk besluit van 12 dezer is, op voordracht van den minister van binnen- landsche zaken, machtiging verleend aan de hagelsnoodcommissie in Noord-Brabant tot het houden eener collecte in het geheele Rijk, gedurende de maanden October en November '91 - Vrijdagnamiddag stond een Westlandsch karretje, met een hit bespannen, voor een grutterswinkel, nabij de Loosduinsche brug in den Haag. Plotseling liep het dier dwars over den weg naar de vaart en voor den man en jongen, die in de kar zaten, het konden verhinderen, stortte het dier zich van den hoogen walkant in het water. Man en jongen konden nog juist van de kar springen. Het paard werd in zijn boos opzet om zich van kant te maken ook nog bijtijds verhinderd en met zijn wagen met veel moeite op den vasten wal teruggebracht. - Eenige landbouwers te Kolhorn hebben het grootste gedeelte der granen ongedorscht gelaten, om in den a. s. winter aan de aldaar wonende arbeiders werk te verschaffen. De laatste jaren werd het graan dadelijk met machi nes gedorscht als het van het land kwam. Door den civiel-ingenieur C. W. Snellebrand is uitgevonden een toestel, door middel waar van men bij avond of nacht zien kan of een locomotief in beweging is of niet. De zaak komt hierop neer, dat als de locomotief zich beweegt, een derde licht naast den schoorsteen, door een vernuftig uitgedacht machaniek in beweging gebracht door den gebruikten stoom drie secondon verdwijnt en n seconde zicht baar is. Ziet dus de machinist van een trein bij afwisseling twee en drie lichten voor zich uit, dan weet hij zeker, dat een andere trein hem tegemoet stoomt; ziet hij onafgebroken drie lichten, dan staat de andere locomotief stil. (Ingenieur.) Uit 's-Hertogenbosch schrijft men dezer dagen, dat zich opnieuw groote menigte volks al zingende door de straten bewogeD. De politie hield zich lijdelijk, doch heeft die houding moeielijk lang kunneD volhouden. Intusscben blijkt uit dit alles, dat de rust weer bedreigd wordt. Te Amsterdam is overleden de oudstrijder J. Beeseling, geboren 15 Febr. 1809. De N. R. Ct. verneemt, dat bij den minister van oorlog het plan bestaat, om de miliciens voortaaD, in plaats van in de maand Mei, in de maand Maart onder de wapenen te doen komen en hen dan vóór den winter vier maanden met verlof huiswaarts te doen koeren. Natuurlijk zouden vooraf eenige bepa lingen der wet op de nationale militie worden gewijzigd. Vanwege de Westfriesche kanaalvereeniging is een plan ontworpen voor een kanaal van Enkhuizen naar De Stolpen, hetwelk in de op 27 Oct. e.k. te Opmeer te houden vergadering zal worden besproken. Volgens dit plan zal het kanaal, beginnende by de schutsluizen aan den havenmond te Enkhuizen, loopen langs Worvershoof, Oostwoud, Spanbroek, Opmeer, Veenhuizen, Oude Niedorp, Zydewind, Schagen naar De Stolpen, (aan kctNoordhollandsch kanaal.) Met het oog op geladen schepen z(Jn de volgende minimum afmetingen aangenomen, t.w. Een diepte voor de vaart van 2,4 M. beneden den laagsten waterstand in de verschillende polders, een breedte op den waterspiegel van 18 M., en een bodembreedte van 9 M. De sluizen zullen een schutlengte verkrijgen van 25 M., een slagdrempeldiepto van 2,4 M. beneden den laagsten waterstand in de verschillende polders, en een doortvaartzyde van 6 M., welke breedte ook voor de bruggen is aangenomen. Het kanaal zal zooveel mogelijk de sloot en en vaarten volgen, welke door hare afmetingen en door hare gunstige ligging geschikt bevonden zijn, om in een kanaal te worden herschapen, zoodat op elechts enkole gedeelten een geheel nieuwe vaart zal moeten worden gegraven. Door een schutsluis wordt de binnenhaven te Enkhuizen, gemiddelde waterstand A. P. in gemeen schap gebracht met het vaarwater in den polder «Grootslag" welks waterstand afwisselt van 2,15 tot 2,4 M. beneden A. P. Na doorsnijding van den Zwaagdtjk komt men in 3°M öAÖ pNoorderkoggen", boozemstand By Spanbroek gaat men over op Raaxmaatsboezem waterstand 0,14 tot 0.65 M. A. P. By het Schagerwaardsluisje komt men in den bchager polder, waterstand 0,35 tot 0,95 M. A. P. en vervolgens in den polder „de Zype" waar een nieuw gedeelte kanaal zal moeten worden gegraven. Dit gedeelte ligt geiyk met Schermerboezem, en zal derhalve een waterstand verkrygen van 0,4 tot 0,56 M. A. P. Het vaarwater, volgens boven omschreven richting aangelegd, zal een lengte hebben van 52100 M. De kosten zyn geraamd op; Aardwerken voor uitdieping en verbreeding der vaart f 545,900 Voor den aanleg van kunstwerken f 700 800 Voor onteigening van 40 H.A. land a t 4000. f 160,000 Te zamen t 1,406,700 waarby niet zyn berekend de kosten van de defini tieven terrein opneming, het opmaken van plannen enz., welke pl. m. f 140,000 zullen bedragen. i Op tweo plaatsen zal oen spoorwegbrug moeten worden geslagen, namelijk in de nabyheld van Oostwoud ten behoeve van den lokaalspoorweg Hoorn, Medemblik en te Zydewind voor den spoorweg Alkmaar en Den Helder.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1