N#. 424. Zondag 25 October A*. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dem Bubg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar A murtit a en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vódr 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. TEXEL, 24 October 1891. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. „Verslag van den afgevaardigde naar de A)g. verg. te Alkmaar gehouden" en „benoeming van een correspondent voor de onderlinge brandwaarborg-maatschappij" waren de punten, welke voor de verg. van de Afd. Texel der Holl. Maatsch. v. Landb., Woensdagavond jl. gehouden, waren aangegeven. Nadat de vergadering door den Voorz. was geopend en de notulen der vorige vergadering waren gelezen, werd door den heer C. Keijser Pz. die als afgevaardigde ter alg. verg. was geweest, daaromtrent verslag uitgebracht. Was dat verslag uitsluitend geweest een weergeven van de alg. verg., dan zou het zelve tengevolge der weinige werkzaamheden daar aan de orde, zeer kort en karig zijn geweest, doch 't bleek, dat de afgevaardigde zijnen taak breeder had opgevat. Spr. begon zijn verslag met eene poëtische beschrijving van zijnen tocht van hier naaf' Alkmaar's veste, gaf daarop weer de indruk welke die stad aanbood gedurende de tentoon stelling, om vervolgens met zijne hoorders eene wandeling op de tentoonstelling zelve te makennu eens wijzende op landbouwwerk tuigen, dan weder de aandacht vestigende op landbouwvoortbrengselen, nu eens verwijlende bij het tentoongestelde vee, dan weder bij eenig ander onderdeel van hettentoongestelde, trachtte de spreker in zijn verslag aan te toonen het nuttige van zulk eene tentoonstelling, door het vele leerrijke, dat daar is te aanschouwen. Van het verhandelde op de alg. verg., werd vervolgens door den spr. een duidelijk verslag gegeven; moest dit noodwendig karig zijn, de op- en aanmerkingen de tentoonstelling betref fende, welke de spr. reeds van te voren had gedaan en waarmede hij zijn verslag besloot, maakte hetzelve, niettegenstaande de weinige bouwstof, tot een aangenaam geheel, waarover de vergadering zich ten hoogste tevreden be toonde. Tot agent voor de onderl. brandwaarborgm. werd vervolgens met nagenoeg algemeens stemmen gekozen de heer P. K. Bremer. De verdere werkzaamheden der vergadering bestonden verder hierin, dat door het bestuur werd bepaald dat de lezing waartoe de heer J. S. Dijt zich bereid heeft verklaard, zal worden gehouden op Woensdag 16 December a.s. en dat de leden het recht zullen hebben tot die vergadering hunne inwonende zonen mede té nemen. Bij rondvraag werd door een der leden er op gewezen, dat het wettelijke voorschrift, dat land 30 dagen als verdacht verklaart, bij voorkomende besmetting van vee, aan som migen nog al moeite veroorzaakt, en in overwe ging gegeven om van wege de afdeeling aan te dringen bij de bevoegde autoriteit om dien tijd te verkorten. Dit voorstel vond echter nog al bestrijding en werd alzoo niet verder behandeld. Het curieuse wat bij deze bespreking echter viel op te merken was de met elkander in tegenspraak zijnde wetten, vooral in een tijd perk als thans, de paartijd der schapen: de politie verordening toch verbiedt rammen in de weide te laten loopen, en de wet verbiedt om het wolvee op verdacht land, van daar langs den openbaren weg te verweiden; ten einde nu met geen der voorschriften in botsing te komen zou zoo'n gelukkige eigenaar ver plicht zijn om zijn fokdier dagelijks per as naar het land te vervoeren. Waren geene meerdere werkzaamheden aan de orde en wei-den ook geene voorstellen gedaan, eene bijzondere omstandigheid was evenwel nog oorzaak van uitvoerige debatten. Door een der leden was (particulier) van den Directeur der Zoölogischen tuin te Ant werpen een schrijven ontvangen om aan hem te willen opgeven den prijs voor een paar schoone Texelsche schapen. Ten einde aan die opdracht gevolg te geven, deed het genoemde lid van dat schrijven mededeeling, met de bedoeling dat iemand der aanwezigen, die in het bezit van zulk vee zoude zijn, daarover met den briefschrijver verder in onderhande ling zoude treden. Aanvankelijk scheen zulks ook te zullen gelukken, edoch op eens deden zich stemmen hooren, van personen, die meenden dat dit voorval niet zoo ongemerkt moest voorbij worden gegaan; volgens hen was het nog al van beteekenis dat het Texelsche schaap door zoodanig genootschap werd gevraagd, daarmede werd eene eer bewezen aan het echte Texel sche schapenras, waarop wij allen, in de eerste plaats de veehouders trotsch mochten zijn. Niet allen konden daarover echter terstond in extase geraken, doch een veelvuldige ge- dachtenwisseling over dit onderwerp, wist toch de geest wat op te wekken en de uitslag der discussiën was, dat de pres. van de afdeeling over deze zaak zal correspondeerenmocht die correspondentie er toe leiden dat het keur van het echte Tex. schapenras in Antwerpen's dierentuin wordt verlangd, dan zullen wij daar van zeker wel iets vernemen en het ter gele gener tijd onzen lezers mededeelen. - Donderdagmorgen werd in het logement „de Zwaan" de uitgeschreven bijeenkomst gehouden om te spreken over de oprichting van eene Texelsche coöperatie. De belangstelling was niet groot, althans de opkomst getuigde daarvan niet; want met inbegrip van hen, die deze bijeenkomst hadden uitgeschreven, was slechts een twaalftal per sonen bijeen. Te bejammeren was dat zeker, want is men al niet genegen om dadelijk als lid tot zulk een Vereeniging toe te treden, 't was toch zeker wel der moeite waardig eens te hooren wat over dat ontwerp al zoo werd gezegd. De voorstellers koesterden van hunne plan nen alsnog geene groote verwachtingenvoor zulke zaken zijn vele moeielijkheden te over winnen, waarvan zeker wel het moeielijkste is: het nieuwe, het vreemde van de zaak; men is er hier niet zoo gauw aan toe om iets nieuws aan te vangen, men wil eerst zien of het werkelijk voordeel geeft en eerst als dat bewezen is, geeft men zich wel eens gewonnen. Na eene inleiding van de vergadering door den heer Noordijk, waarin werd aangetoond wat coöperatie is, en waarom dit nuttig kan zijn, ging men er toe over om uit te cijferen welke voordeelen zulks voor Texel kan opleveren. Volgens matige berekening bleek uit dié becijferingen dat jaarlijks op Texel voor f 150.000 aan veevoeder wordt verbruikt, terwijl uit andere gegevens werd aangetoond dat eene inkoop in 't groot zeker 10% voordeel zou opleveren. De discussiën, naar aanleiding van het aan gevoerde, waren velen, te veel om weer te geven, en 't was ook al weder wellicht het nieuwe van de zaak, dat nog geen besluit werd genomen. Toch werd door allen de wenschelijkheid van coöperatie uitgesprokenmet die uitspraak meende men zich voorshands tevreden te moeten stellen. Verder werd besloten dat allen zouden trach ten gegevens te verzamelen op welke grond slagen eene coöperatieve vereeniging moet worden opgericht, om, kan het zijn in eene volgende bijeenkomst verdere stappen te doen. Dat aan die bijeenkomst dan een ruimer bezoek zal ten deel vallen werd ten zeerste gewenscht. De gemeenteraad besloot in zijne verga dering van gisterenmorgen, eervol ontslag te verleenen aan den heer G. Kempers, H. d. S. te de Waal, en aan den heer II. A. Bijleveld, onderwijzer te Zuid-Eierland. Besloten werd gunstig te beschikken op het verzoek van den heer J. de Jongh, II. d. S. te Midden-Eierlaud tot overplaatsing in gelijke betrekking naar de Waal. Tot H. d. S. voor Midden-Eierland werd daarna benoemd de heer K. v. 't Veer, onder wijzer te Oudkarspel. Verder werd nog besloten aan de school a/d Burg te benoemen een onderwijzer met hoofdacte. (Zie verder raadsverslag). Oudeschild 23 Oct. Gisteren liepen hier vier Wieringer en 1 Heldersche schuiten binnen, met lading van het gestrande schip „Bunrobin." Zij hadden dit hout, van den deklast afkom stig, nabij de strandingplaats opgevischt. Een en ander is opgeborgen in het pakhuis van den Heer Vos. De Waal, 20 Oct. Hedenavond werd eene buitengewone vergadering gehouden van het alhier bestaande ziekenfonds, ter benoeming van een president, in de plaats van den heer G. Kempers. Als zoodanig werd gekozen de heer KI. Roeper. Oosteeend, 23 Oct. - Jl. Dinsdag hield „Nut en Genoegen" hare eerste vergadering in dezen winter. Voor een eersten keer was er best volk, tenminste ledendames waren er weinig. De heer L. JKikkert had de eerste spreek beurt en droeg voor: „Het paard in het spreek woord" van Laurillard. De spreker voldeed, even als andere keeren, welke we hem in ons midden mochten zien, best. De penningmeester was No. 2 en droeg voor een dichtstuk van Hofdijk: „Een Ballade van Pinksteravond, 5 Juni 1568." Nog enkele stukjes werden door don eersten spreker en den heer IJ. Koppen ten beste gegeven en daarmede behoorde ook dezen avond weder tot het verledene. Het ledental werd met 7 versterkt. De Cocksdorp, 23 Oct. Woensdagmorgen te 8 uren strandde in de Eierlandsche gronden het Zweedsche barkschip „Dunrobin," gevoerd door kapitein Westing, geladen met planken en komende van Sundsvall met bestemming naar Zaandam. Al spoedig was een aantal visscherschuiten op de strandingpiaats aan wezig, ten einde assistentie te verleenen en zoo noodig van de lading te bergen. Ten einde het schip nog te redden gaf de kapitein bevel de deklast in zee te werpen, waarvan genoemde schuiten nog een groot gedeelte wisten op te visschen. Tegen den middag was de sleepboot „Assistent" van Terschelling reeds aanwezig, doch het mocht haar niet gelukken het schip in vlot water te breDgen. In den morgen van Donderdag nam zij het scheepsvolk, hetwelk door het opsteken van den wind zich op het schip niet meer veilig achtte, over, waarna zij vertrok. Voor zoover men van de kust kan zien is het schip nog niet gebroken, doch het weder laat niet toe het te bereiken. Een gedeelte van het opgevischte hout is alhier aangebracht. Later bericht. Van den vuurtoren meldt men, dat de „Dunrobin" plat op zijde ligt en hoogstwaar schijnlijk is gebroken, COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1