Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De aanvoeren van haringvisscherij waren te Vlaardingen de vorige week buitengewoon gering, daar er siechts 10 loggers en 1 bom schuit binnenkwamen met eene gezamenlijke hoeveelheid van 3275 ton, zoodat daar thans zijn aangevoerd geworden 139,238 ton, tegen 165,486 ton in het vorige jaar. Op de overige reederijplaatsen, met name Maassluis, Scheve- ningen, Katwijk en Noordwijk, waren de aanvoeren nog minder enbedroegen gezamentlijk slechts 2214 ton. De totale opbrengst van de geheele Hollandsche vloot bestaat thans uit 250,922 ton, tegen 327,225 ton in A°. P°. Onder deze omstandigheid werden de prijzen weder gaandeweg hooger en waren in de laatste afslag voor volle haring f 17.25 f 17.50 en voor ijle haring f 13.25 per ton. —Aan de Staten Generaal is een wetsontwerp ingezonden tot verhooging der bijdrage en vergoeding door het Rijk aan de gemeenten in de kosten van haar lager onderwijs (bijdrage in de jaarwedden van onderwijzers, enz.) met f 250,000, zoodat zij, na hetgeen reeds is toegestaan, gebracht wordt op f 3,250,000. Naar men meldt, is de voorraad van aardappelen te Oude-Pekela nog zeer groot en de afvoer voor consumptie niet druk meer. Ook worden ze niet meer op tijd ontvangen, zoodat eenige landbouwers ze al gerechtelijk aanbieden. Ook fabrieksaardappelen worden aldaar nog weinig afgescheept, behalve voor de fabriek van Gebr. Drenth Co., waaraan tot nu toe geregeld dagelijks wordt geleverd. Als men in aanmerking neemt, dat binnen kort de vorst kan invallen, zooals verleden jaar op 4 Nov. reeds het geval was, dan vragen velen zich afwaar zullen al die aardappelen blijven? De noodwet tot versterking der militie en een voorstel tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van den Staat zullen eerlang bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het plan is beide voorstellen in de sectiën te onderzoeken in de eerste dagen na de aanstaande hervatting der parlementaire werk zaamheden in het begin van November. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de justitie de verkoop van Sequah-olie heeft verboden. Enkele patiënten, die Sequah aan huis behandelde, zijn in gerechtelijk onderzoek betrokken. Te Amsterdam is echter ook een consortium gevormd voor de oprichting van eene Yereoniging om onder leiding van een gevestigd masseur de Sequah-geneeswijze toe te passen. De heer Spekman Duy vis heeft f 23,000 vrij geld vermaakt aan het departement Am sterdam van de Maats, tot Nut van 't Algem., onder voorwaarde, dat deze gelden moeten dienstbaar gemaakt worden aan de oprichting of inrichting van een of meer gebouwen of aan de opensteling van een of meer lokalen, waar in het bijzonder voor den werkmansstand couranten ter leziüg liggen en boeken ter lezing te bekomen zijn, met bevoegdheid daaraan tevens te verbinden verdere gelegenheid tot ontwikkeling en uitspanning ter beoordeeling van den legataris. In zeker faillissement had iemand te Goes een vordering van f 1,20. De curator berichtte hem, dat uitgekeerd werd 4r8°7lO0O pCt. zoodat op de vordering zes cents te trekken bleef, waaraf de kosten van overmaking (het porto van den brief, waarin van het feit kennis werd gegeven) ad vijf ets., restte één cent, welke in een postzegel van dat bedrag in den brief werd overgemaakt. Uit Amsterdam meldt men aan de N.RC De avond-bijeenkomst van Sequah kenmerkte zich Woensdag door bijzondere woeligheid. Eene bende straatjongens maakte rumoer, zoodat Sequah niet te verstaan was. Het publiek riep„gooi ze er uit 1" waarop velen begonnen aan dat verzoek gevolg te geven. Half de zaal geleek wel eene vechtpartij, waarin een paar politie-agenten zich mengden. Volgens sommigen zou er met stok en sabel geslagen zijn. Onderwijl speelde de muziek een vroolijken marsch. Toen de rust hersteld was, had er een ballet plaats, waaraan zestien genezenen deelnamen. De aankondiging, dat dit de laatste avondbijoen- komst was, veroorzaakte groote ontsteltenis, daar velen nog hoopten geholpen te worden. Als een woedende zee drong men naar voren en klauterde op de tribune. Aan de herrie werd een einde gemaakt door het uitdraaien van het gas. Sequah bereikte met moeite z\jn rijtuig. Vergadering Vrijdag 23 Oct. 's morgens lO'/s uur. Tegenwoordig alle leden, Voorz. de heer 0. M. Kooy, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen z(jn a. Prov. bladen en circulaires; b. Schrijven van mej. Tol, berichtende aanneming harer benoeming c. Idem van den heer Schaap d. Idem van mej. Flens—Van Putten e. Idem van mej. Deuzeman Visserallen van gelijke strekking. f. Missive van den inspecteur over het onderwijs; dat aan de school te Oudeschild met 1 Januar1 het onderwijzend personeel met een onderwijzer of onderwijzeres moet worden vermeerderd g. Procesverbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvangerkassa was f 6076 31 h. Mededeeling dat het aandeel in de kwade posten voor deze gemeente bedraagt f210 035; i. Mededeeling dat de werkzaamheden aan de haven te Oudeschild zijn voltooid en de aannemer aanspraak heeft op de aannemingsgeldenin het gebrek aan meerpalen bi) de nieuwe haven, zal in het volgend jaar worden voorzien. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. j. Schrijven van den heer Kempers, H. d. S. te Waal, eervol ontslag uit zijne betrekking ver zoekende, met ingang van 1 Nov. a. s. k. Idem van den heer H. A. Bijleveld, onderwijzer te Zuid-Eierland, eervol ontslag verzoekende tegen 15 Nov. a. s. Op beide verzoeken wordt gunstig beslist. Daarna wordt door B. en W. voorgesteld om de heer J. de Jongh, H. d. S. te Midden-Eierland, op diens verzoek over te plaatsen in gelijke betrekking naar de Waal, mits met behoud der jaarwedde, welke thans door hem wordt genoten. Uit een schrijven van den heer Poutsma blijkt, dat deze tegen die verandering geene bezwaren heeft, doch als voorwaarde stelt, dat het salaris voor het H. d. S. in Midden-Eierland daardoor geene ver mindering ondergaat De heer C. Keyser Pz. meont dat de raad zich wel met het voorstel van B. en W. kan vereenigen om den heer de Jongh, die gedurende 10 jaren ge toond heeft een goed onderwijzer te zijn, ingevolge zijn verzoek over te plaatsenook de heer F. Keijser steunt dat verzoek op grond van bekomen information omtrent den heer de Jongh. Met algemeene stemmen wordt daarop, overeen komstig het voorstel van B. en W., besloten. Tot benoeming van een H. d, S. voor Midden-Eier land alsnu overgaande, wordt benoemd de heer K. van 't Veer van Oudkarspel, met 8 stemmen: op den heer C. W. H. Louws van Helder waren 3 stemmen uitgebracht. Met deze beiden stonden op de voordracht de heeren A. Deelder van Helder en Joh. Jz. de Groot van Winkel. Ter tafel komt een schrijven van den heer Heeroma, H. d. S. te Koog, met verzoek om verhooging zijner jaarwedde, (thans f 750). B. en W. stellen voor op dat verzoek afwijzend te beschikken, althans voor dit jaar, omdat de aan vrage om subsidie daardoor weder een hooger cijfer eischt. B. en W. zouden liever in een volgend jaar een dergelijk verzoek willen behandelen. De heer Boeper kan met het voorstel van B, en W. niet medegaan, hfj is niet voor ongelijkheid en meent dat de heer Heeroma, niet minder dan andere onderwijzers aanspraak kan doen gelden op een salaris van f800; hi) zou daarom wel geneigd zijn, thans reeds gunstig op het verzoek te beslissen. De Voorz. zegt er persoonlijk niet tegen re zijn, doch met het oog op de reeds benoodigde extra subsidie zou hy de inwilliging van dit verzoek liever uitstellen tot een volgend jaar, om dan tevens ook te behandelendejaarwedden van andere onderwyzers. De heer C. Keyser Pz. is het met den heer Boeper eens, dat het verzoek, met het oog op adressants gezin en behoeften, moet worden ingewilligd; ook op die gronden is de heer Westenberg voor inwilli ging daarvan. Op het verzoek van den heer Heeroma, in stemming gebracht, wordt met 9 tegen 2 stemmen gunstig beslist; tegen stemden de heeren Boon en Bakker. Daarop wordt tot vaststelling aangeboden een besluit, regelende de jaarwedden van onderwyzend personeel, als: H. d. S., Waal, f800 met vrye woning; idem Koog -800 onderwyzer met hoofdacte te Burg f600: te Oudeschild 450. Omtrent de beide eerste posten was de beslissing reeds genomen, op de laatste viel geen aanmerking, doch omtrent de derde post was niet zoo groote eenstemmigheid. Het voorstel van B. en W. was om voor de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Schaap, te benoemen een onderwyzer met hoofdacte. De heer Dros verklaarde zich daar ten sterkste tegen en werd daarin krachtig ondersteund door den heer C. Kejjser Pz., beide heeren betoogden dat wy ons die weelde niet mogen permiteeren, ze zoudën er zich nog by kunnen neerleggen, indien een der overige onderwyzers alsdan naar eene andere school werd overgeplaatst, 't geen echter volgens de Voorz. niet mag geschieden. De argumenten welke tegen de benoeming van een onderwijzer werden aangevoerd, waren in hoofdzaak de kosten daaraan verbonden, en deze argumenten werden vastgehouden niettegenstaande van andere zyde werd beweerd, dat die meerdere kosten de gemeentonaren volstrekt niet bezwaren, daar dezelve worden bestreden uit de extra-subsidie welke het ryk verstrekt. Ofschoon ook door den hoer Poutsma was geadvi seerd, om, (hoewol de wet daartoe niet verpicht,) in het belang van het onderwys tot de aanstelling van een onderwyzer te besluiten, waren de tegenstanders niet te vermurwen. By stemming werd daarna de kwestie uitgemaakt, en werd het voorstel van B. en "W., tot aanstelling van een onderwyzer met hoofdacte aan de school aan den Burg met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Brouwer, Zym, Boeper, Dros en C. P. Keyser. Hiermede was tevens vastgesteld het besluit tot regeling der jaarwedden. De begrooting van de gemeente (verhoogd met f 100) zoomede de begrootingen Alg. armbestuur en Alg. Weeshuis, allen voor 1892, worden daarna op advies der commissie van onderzoek, vastgesteld, beide laatsten zonder hoofdeiyke stemming. Tevens wordt goedgekeurd een adres aan H. M. de Koningin-Begentes, tot verkryging eener buitenge wone subsidie voor 1892, tot een bedrag van 15660. Wordt gelezen een adres van C. Bosman, onder nemer der Tex. stoombootdienst, om een stuk grond aan de Haven in erfpacht te bekomen, tot het bouwen van een pakhuis voor steenkolenberging. Aangezien het gevraagde terrein, aan B. en W., voor het gewenschte doel niet geschikt voorkomt, adviseeren zy tot afwyzende beschikking. Na bespreking werd echter besloten het verzoek aan te houden, opdat de raadsleden eerst een onder zoek ter plaatse kunnen instellen. Daarna doet de Voorz. voorlezing van een adres van een 16 tal ingezetenen, verzoekende om eenige vergoeding voor de door hen verleende diensten by beproeving van de aanjager, aangezien zulks voor hen verzuim van arbeid noodzakeiyk maakte en daardoor hun nadeel berokkende. De Voorz. stelt namens B. en W. voor aan adres santen te kennen te geven dat er geen termen zyn om dat verzoek in te willigen. De heer C. Keyser Pz. noemt het beproeven van de aanjager een by zonder geval, en zou daarom niet ongenegen zyn adressanten eenige vergoeding te geven. By de overige leden vindt dit denkbeeld echter geen by val, zoodat het verzoek niet wordt toegestaan. Een adres van den heer Zwanenburg, daarna voor gelezen, behelst de mededeeling dat hem is gebleken dat hy van den grond aan hem by vorig raadsbesluit in erfpacht afgestaan, reeds bezitter washy verzoekt echter vergunning om daarop ter gelegener tfldeen gebouw te mogen plaatsen. De Voorz. adviseert om dit verzoek aan te houden, ten einde door hem kan worden onderzocht of de bewering van den adress., (betreffende den grond) op goede gronden berust. Dienoverkomstig wordt besloten. Nog wordt gelezen een adres van de afdeeling Oosterend van de Vereeniging Ned. visschery. Door adress. wordt gewezen op de wenscheiyk- heid en noodzakeiykheid dat by de Oostkaap eene haven wordt gemaakt; mededeelende wat in deze reeds werd gedaan en aantoonende van hoe groot belang, niet alleen voor de visschery, maar voor geheel het eiland zulk eene haven zoude zyn, roepen zy de steun van den raad in, om by Byk en Provin cie aan te dringen op de noodige ondersteuning voor deze zaak. In verband met dit schryven, wordt door den Voorz. een concept-adres ter tafel gebracht aan bevoegde autoriteiten in Ryks- en Provincie-regeering- waarin wordt gewezen op de wenscheiykheid van bovengenoemde haven en waarin gevraagd wordt de noodige steun, opdat by Oosterend, evenals op zoovele andere plaatsen, eene Rjjkshaven worde De Baad hecht aan dit adres zUne goedkeuring. By rondvraag spreekt de heer Dros de wensche- ïykheid uit, dat telken jare onze brandbluschmiddelen zullen worden beproefd. Naar het blykt is dat meermalen nagelaten om de vele kosten daaraan verbonden. De heer Koning vestigt de aandacht op den minder goeden toestand van een alrid aan de Oostzyde by de haven te Oudeschild. Men scheen het niet eens, welke corporatie ;met het onderhoud van de bewuste afrid belast is; een onderzoek daarnaar zal mitsdien noodig zyn. Verder niets te behandelen zynde, wordt de ver gadering gesloten. Leiden, 23 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 142 a f 283 35 Stieren f 52 a f 145 Veulens 6 stuks 73 a f 110, 425 kaltkoeien f 100 a f 265; Melkkoeien f 100 a f 265; 288 Varekoeien 85 a 178; 210 Vette koeien f 141 a f 283; 34 Vette kalveren f42 a f 103, 13 Magere kal veren f 6,— a f 16286Graaxaiveren il5 af 48 822 Vette Schapen f 17 a f 28,- 688 Magere Schapen f 9,— a f 22 -• Paarden f a f e Magere Lammeren f a f Vette jarige 176 Magere Varkens f 14 a f 30 Vette Varkens a. 238 Biggen f 1.75 a f 12. Schageu, 22 Oct. Aangevoerd20 paarden f 50a 150; 12 Stieren f60 af 110,; 345 Gelde koeien f80 af 250,; 40 Kalfkoeien f 180 a 260 80 Vaarzen f 70 a 170; 180 Graskalv. f 20 a f 80 15 Nuchtere Kalveren f 7 a 18 675 Schapen flla f 20, 7 Bokk. en Geit 1 a 5 gld.42 mag. Varkens f 7 a f 12 30 Biggen f 2. a f 4.50 Kippen 15 a 125 ct Eenden a ct Boter per KG. f 1,20 a 130 Kaas per kilogram 30 a 35 ct.Kipeieren per 100 450 a 500 ct.: Eend-eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen a 23 Rammen f 25 a f 50. Zondag 25 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uur Ds. van Schaick. (Dankzegging). Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oosterend. Voorm. lialf tien Ds. van Schaick. (Avondmaal.) Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Voorber. tot het Avondmaal), 's Avonds half zeven Ds. Ludwig, van Zuidscharwoude. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. (Dankzegging). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds 6l/« uur Ds. Kuperus.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2