IS#. 427. Donderdag 5 November A0. 1891. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büko 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXELherinneren belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 24, al. I der Veror dening van Politie voor deze gemeente, luidende als volgt Het is verboden houden in de gemeente te laten losloopen van 1 November tot 1 Mei. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Texel, 4 November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOY. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 4 November 1891. De heer C. M. Kooy, burgemeester van Texel, is benoemd tot burgemeester van Hengeloo. Bij Kon. besluit van 29 Oct. jl. is de heer J. Roeper Jbz., benoemd tot dijkgraaf van het waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders, op Texel. Aan de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in het district Helder, gisteren gehouden, werd alhier door 337 van de 591 kiesgerechtigden deelgenomen; alzoo slechts weinig meer dan de helft. Het district Helder omvat voor de Prov. Staten de gemeenten Helder, Texel, Vlieland en Terschelling. Die gemeenten hebben res pectievelijk 1624, 591, 71 en 309 stemgerech tigden. Totaal zouden dus 2595 stemmen kunnen worden uitgebracht. Het aantal candidaten voor deze vacature, openlijk genoemd, is niet minder dan zeven. Een paar maanden geleden werd daarvoor reeds genoemd de heer A. P. Koorn; latei- de heeren C. M. Kooy en Joh. Eolman; ver volgens de heeren G. J. O. D. Dikkers en C. Keijser Pz., deze serie werd ten laatste nog aangevuld met de candidaturen van de heeren D. Reedeker, I. Korver en B. B. Borgart. Dat bij zulk eene verdeeldheid, de verkiezing niet in eene stemming zal zijn beslist, is wel te denken. Toch is het tevens niet onmogelijk, dat de stembus, welke Donderdagmorgen wordt ge opend, eene verwonderlijke verrassing kan bezorgen. Door den beurtschipper P. Keijzer Tz. werd Zondag, met zijn schuit van Amsterdam komende, nabij Wieringen opgevischt, en te Oudeschild aangebracht, het lijk van een mans persoon, oud naar gissing 25 jaren, haar blond, gekleed in rood wollen hemd, bruin wollen borstrok, gelapte Engelsch-leeren bovenbroek en blauwe kousen aan de beenen, alles zonder merken. Op het lijk is gevonden een stalen tabakdoos, een knipmes en een groote porte- monnaie, inhoudende 2 kwartjes, 2 twee-en- een-halve-centsstukkken, 1 dubbeltje en 11 centen. Oudeschild, 3 Nov. Het lijk, dat Zondag door den beurtschipper P. Keijzer Tz. nabij Wieringen werd opgevischt en hier aangebracht, is heden op het kerkhof door dén vader herkend. De verongelukte, pas 23 jaren oud, voer als knecht op het beurtschip van Dokkum op Amsterdam. Ongeveer drie weken geleden werd hij door de fokkeschoot tegen 't hoofd geslagen en schijnt daardoor in bedwelmden toestand in zee te zijn geraakt. Het lijk is op het terrein voor drenkelingen op het kerkhof begraven. In de Staatscourant wordt er de aandacht op gevestigd, dat uit het frankeer en van een brief naar Indië mot 12 cent niet blijkt, of men de verzending verlangt langs den recht- streekschen zeeweg, waarvan het port 10 cents bedraagt, dan over Genua, Marseille of Brin- disi, waarvoor 15 cents verschuldigd is. Men dient de wijze van vervoer op het adres te zetten en in overeenstemming daarmede te frankeeren, om vertraging of bezwaring met port te voorkomen. Men schrijft uit Alkmaar van 30 October. Gisteren ongeveer te 8 uren gaf Sequah eene voorstelling in de snelgeneeskunst, opgeluisterd door het muziekkorps van den reclame-wagen, die zonder muziek des avonds rondrijdt. Tien cents entrée werd gevraagd, bestemd voor de armen. Siertsema, een van de arbeiders aan de ijzerfabriek van den heer Van Spal, die den laatsten tijd door stijfheid verhinderd was om eenig werk te verrichten, strompelde te halt negen het tooneel op, kwart voor negen uren danste hij met zijne vrouw tot verbazing van iedereen. Tien fleschjes olie werden door Sequah die met den elleboog masseert, op den patiënt uitgegoten. Phillippus Aureolus Theophrastus Paracelsus, genaamd Bombart van Hohenheim, die indien hij was blijven leven, weldra zijnen 400sten verjaardag zou vieren, had bij de kalm gestemde Alkmaarders geen grooter enthousias me kunnen wekken, dan gisteren avond de ver tegenwoordiger der Sequah-Maatschappij deed. Van wege het Rijk zijn schotbalken opgesteld bij de Zuiderzeesluis te Kolhorn, om in oorlogstijd den polder Waard en Groet onder water te kunnen zetten: Hartelijk te wenschen is 't zeker, dat het materieel, waar voor een bergplaatsje ter beveiliging werd gebouwd, nimmer in gebruik behoeft te worden gesteld De concurrentie tusschen de slagers te Zevenaar is in den laatsten tijd zóó toege nomen, dat uitmuntend rundvleesch thans voor 50 cent per kilo met been, en 60 cent per kilo zonder been wordt verkocht. Tengevolge van deze lage prijzen geeft men de beesten lager aan voor den accijns, maar daarmee neemt de fiscus geen vrede. Alleen de vorige week zijn drie beesten door de ambtenaren benaderd, waarvan twee werden geslacht. Het vleesch dezer dieren werd voor nog lagere prijzen verkocht. (N. B. Ct.) Bij een ingezetene van Tilburg, houder van een kosthuis, kwam deze week een net gekleed vreemdeling om kost en inwoning vragen. Nadat men het over den prijs, f 6 per week, was eens geworden, installeerde zich de vreemdeling op zijn gemak en schreef een brief naar zijn woonplaats, met verzoek om zijn maandgeld, welke brief hij den huisbaas liet lezen en er aan toevoegde, dat het geld aan zijn adres kon verzonden worden. De bewoners waren nu gerust en leenden hem op voorschot f 10. Nadat hij even weggegaan was, keerde hij terug en vroeg, daar hij zijn grijzen hoed had zwartgeverfd en deze nog niet droog was, een nieuwen hoed van een der kostgangers ter leen. Hiermede ging hij uit, doch keerde niet terug, zoodat bleek, dat men met een sluwen oplichter te doen had. Men bemerkte dit ook later, toen men nog eenige kleinigheden miste. De huisbaas gaf terstond van het geval kennis aan de maré- chausóes, die in hem een gevaarlijk sujet meenden te ontdekken. Zijn spoor werd tot hiertoe niet gevonden. Dat lust tot reizen somtijds vroegtijdig ontwaakt, bleek dezer dagen in een Noord- Brantsch dorp. Het driejarig zoontje van een mandenmaker had ongemerkt plaatsgenomen in een spoorwegcoupé, met het gevolg, dat men hem eerst te Zwaluwe ontdekte. Niet in staat zijn identiteit te bewijzen, zond men draadbericht naar Vlijmen, zijne woonplaats, zoodat de ouders, die hun kind reeds verloren waanden, spoedig wisten waarheen hij was verzeild geraakt. Het spreekt vanzelf, dat hij als „ijlgoed" werd teruggezonden. Zekere Pieter Coffin, een alleenwonend man, te Amstenrade, heeft men dood in zijne woning gevonden. Daar men wist dat de man geld had, door zochten de erfgenamen 1.1. Donderdag de woning. Eerst nadat dit zoeken lang geduurd had en de moed bijna verloren was, kwam einde lijk de aap uit de mouw, of beter, uit eene kist, gevuld met oud ijzer op den zolder. Daarin werden gevonden: 1050 mark aan papier, 80 mark in goud en 6 rijksdaalders, verder vond men nog beneden in huis 28 mark. De twee Engelsche lords, die dezen herfst evenals vorige jaren methunjachtopdeFriesche Wadden vertoefden om eenden, talingen en ander waterwild te schieten, zijn, daar het gevogelte te wild was of te schaarsch, van daar vertrokken om hun geluk te beproeven, naar het heet, op de Zeeuwsche banken. Hoe vereerend nu een dergelijk bezoek mag zijn, zullen de kustbewoners ongaarne zien, dat zfj gevolg geven aan hunne belofte om binnen kort terug te keeren. Eene ware verwoesting toch wordt door hen onder het waterwild aange richt. Met een kanon, geladen met groven hagel, wordt uit de verte in de troepen wild geschoten. De gesneuvelden worden verzameld, de aange schoten vogels met geweer verder afgemaakt. Of ze zoo nu en dan gedurende de jacht zelfs den vasten wal betreden en dientengevolge onder de Nederlandsche jachtwet vallen, daarover hebben de jagers gewoonlijk weinig zorg. Voor den hooiboer op Ameland en de kustbewoners, die met hunne netten menig vogeltje verschalken, is hun vertrek eene ware verlossing. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1