Buitenland. Marktberichten. Tot tijdelijke versterking der Nationale Militie stelt de Regeering voor den diensttijd met een jaar te verlengen voor de ingelijfden bij de militie, na welken tijd zij nog in reserve blij ven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedurende dri6 jaren bij de zeemilitie. Nieuwe uitgaven zullen uit de voorgestelde regeling voor den Staat niet voortvloeien. In overeenstemming met de maatregelen reeds in 1890 genomen, zullen de zesde en zevende lichtingen worden aangewend tot vol- talligmaking van de organieke sterkte der troepen van de landmacht en voorts tot uit breiding van die sterkte bij de compagniën vesting-artillerie en tot het vormen in geval van mobilisatie, van reserve-compagniön en reserve-bataljons uit de depóts der regimenten infanterie. De oudste drie lichtingen zullen dienen tot aanvulling van verliezen gedurende den oorlog. Te Breda vond een jongen op den Haagdijk eene portefeuille, inhoudende circa f 500 aan bankpapier. Tot belooning voor het terugbe zorgen ontving de jongen een dubbeltje. Uit Bruinisse schrijft men De voorspellingen omtrent het lot van het pasgevangen jonge mosselzaad op hooge banken zijn door de oostelijke felle winden der laatste dagen reeds bevestigd. Het op de slikken voor Bruinisse neergezette gedeelte is thans reeds voor een groot gedeelte verloren geslagen, en in dat gedeelte hetwelk op diepwater uitgezaaid werd, wordt reeds veel sterfte aangetroffen. De ondermaat, als niet alles verloren gaat, zal dus groot doch naar men hoopt voor de bevoegde autoriteit weer eene vingerwijziging te meer zijn dat de vraag, om de hooge zandbanken tot het voorjaar gesloten te houden, toch niet zoo ongemotiveerd is als wel eens beweerd werd. Trouwens, het is immers reeds een publiek geheim, dat het in den herfst verplaatste zaad, als de natuur reeds voor hare winterrust ingedommeld is, niet zoo spoedig aan elkander spint als in het voorjaar, hetgeen toch zoo hoog noodig is, om als het ware elkander te beschermen en zich aan den grond vast te ankerenalsmede dat het thans in den grond getrapt wordende sterven moet, terwijl het bij de voorjaarsontwikkeling even spoedig weer naar boven komt. Te Dwingelo is het baantje van nacht wacht voor den winter 1891/92 publiek uitbe steed. De wachten moeten loopen van 's avonds 10 uur tot 's morgens 5 uur. De belooning bedraagt voor eiken nachtdienst bijna vijftien centen, of juister* f 26 in de 183 nachten. Voor die som nam elk hunner het aan. Op den avond van den Zuidlaarder kermis was een ingezetene van een der omliggende gehuchten met zijn paard bij het hotel „Everts" te Yeendam. In de gelagkamer werd breed voerig gesproken over de eigenschappen van het dier. Een der aanwezigen trok de makheid van het paard in twijfel. „Als dat paard mak is," zeide hij„geef ik er duizend gulden voor." „Toegeslagen," antwoordde de eigenaar, „het paard is mak." De man beschouwde het dier als verkocht; de ander weigerde echter den koop te aan vaarden. De beide partijen zijn nog niet tot een vergelijk gekomen en het paard staat voor- loopig op kosten van ongelijk in den stal van het hotel „Everts." In het Volksblad, orgaan van Volksonder wijs, wordt de vraag gedaan wat er gedaan kan worden tot verbetering van het lot der jonge onderwijzers. Deze beginnen tegenwoordig meestal met het minimumloon van vierhonderd gulden en gegronde hoop op verbetering van positie kunnen zij alleen koesteren, wanneer zij er in slagen een akte er bij te behalen, b. v. die voor de Fransche taal of de hoofdonderwijzersakte. Maar, gezwegen nog van al het getob en gesuk kel van den jongen man om van zijn gering loon wat boeken en om de veertien dagen een uurtje les te koopen, zijn de kosten, verbonden aan het afleggen van examen, zeer bezwarend voor zijne beurs. Wat hiertegen te doen? vraagt de schr. Hij meent, dat dit laatste bezwaar zou kunnen worden verminderd door aan de district-schoolopzieners op te dragen, om bij het maken van het schrif telijk werk de adspiranten uit hun district als examen commissaris op te treden, en door het aantal commissies voor de hoofdonderwijzers- examens in iedere inspectie met ééne te ver meerderen. Verder is nog noodig, dat er ook kans op bevordering is voor onderwijzers, die er niet in slagen de zoo hoog hangende hoofdonder wijzers- of door locale omstandigheden vaak nog hooger hangende akte voor een vreemde taal te verkrijgen. Men make die bevordering afhanke lijk van anciënniteit, of, zoo men dit moeielijk uitvoerbaar acht en tevens wenscht dat ook die onderwijzer door eenige voortgezette studie zich verder bekwame, men stelle een tusschen examen in, en men bepale dat aan iedere school met twee onderwijzers één, aan een met drie onder wijzers twee die tusschenakte hebben enz. Men bepale dan tevens het minimumsalaris voor die nieuwe „tweederangers" op f 600 b. v. Hiervoor is wijziging der wet noodig, evenals voor afschaf fing der examen-retributiën, die echter niet mag uitblijven sedert gebleken is, dat het aantal adspi ranten even groot gebleven is en dus de verwachte bezuiniging op de rijksuitgaven voor examens is uitgebleven. Belangrijke verliezen zijn te Schevenin- gen door enkele reeders aan vischwant door de laatste stormen geleden; één hunner leed over zijn verschillende vaartuigen eene schade van f 15.000, uitsluitend aan netten en toe- behooren. Een ijverig politieman, te Amsterdam, die na middernacht huiswaarts ging, zag boven bij een straatlantaarn een plakkaat. Daar zijn die ellendige socialen weer aan den gang ge weest, riep hij, en vast besloten zijn plicht te doen, klom hij met moeite in de lantaarn en scheurde het er af. Op den vlakken grond gekomen, las hij met zijn lantaarntje het op schrift „Pas geschilderd." In verbaDd met het gedano voorstel tot verlenging van den militiediensttijd is thans bij de Kamer ingekomen een voorstel tot wijziging der wet op de schutterijen, ten einde te voor komen dat zij die hun diensttijd bij de militie hebben volbracht, in tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen en verplicht worden tot hun 34o jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt in vredestijd hen die ge durende 5 jaar hetzij bij de militie te land, hetzij als vrijwilligers by de zeemacht, bij het leger hier t6 lande of bij het krijgsvolk in de koloniën en bezittingen, of gedurende vier jaar bij de zeemilitie gediend hebben, van schutterlijken dienst vrij te stellen. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandig heden kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opgeroepen. Bij Kon. besl. zal worden bepaald, dat de burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken van de vrijgestelden, die als grondslag strekken bij eventueele oproeping. In geval van oorlog enz. zal over al die vrijge stelden kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienstverplichting één man minder bij de schutterij zal zijn. Met ingang van 1 November is de uitvoer uit Rusland van alle granenuitgezonderd tarwe, verboden. De loopende orders mogen nog uitge voerd worden met dien verstande, dat zy in den tijd van 3 dagen verzonden moeten zijn. De scheepsbouwers aan Tyne en Wear hebben de patroons tegen het eind dezer week het werk opgezegd, wanneer zekere eischen betref fende overwerk niet worden ingewilligd. Dat zou eene werkstaking worden van 30.000 man. Zaterdagavond ontsnapte een groote olifant uit een circus te Toulouse en ging de straat op. In een pleiziertuin rukte hij boomen en planten uit en vertrapte de bloemen. Daarop ging hfj een koffiehuis binnen, waarvan de wanden geheel met spiegelglas waren voorzien, en werd, toen hij een collega meende te zien zoo boos dat hij al de spiegels verbrijzelde, rondsmeet met stoelen en tafels, een geheelen scheidingsmuur omver wierp omdat de deur te klein was en flesschen en glazen bij dozijnen verbrijzelde. Toen er niets meer heel was, liep hij met luid geschreeuw de deur uit en de trap op van een groot huis, waar hij een deur instiet en by een familie binnenkwam. Gelukkig wist de oppasser hem toen met een klontje suiker tot bedaren te krijgen en naar zijn hok terug te brengen. -- Het is bekend hoe gemakkelijk het sluiten van een huwelijk in Amerika in zyn werk gaat en talrijk zijn de verhaaltjes van huwelijken, waarbij het jonge paar zich door een geestelijke, dien ze toevallig ontmoeten, laten inzegenen. Even gemakkelijk kan men zich weder laten scheiden en voora te Chicago was men in dit kunstje zeer handig. Nu onlangs echter deed zich daar weder een geval van echtscheiding voor, dat het in oorspronkelijkheid van alle vroe gere wint. Het verhaal is, zooals een Duitsch blad verzekert, geheel waar. Een jonge vrouw en moeder van vijf kinderen verklaarde onlangs aan haren man, dat ze spoedig van hem weg zou gaan, omdat ze wilde trouwen. De man vatte de zaak als een grapje op, en schertste over deze vreemde mededeeling. Toen echter de vrouw aanhield, begon hij aan haar verstand te twijfelen en trachtte haar van het dwaze denk beeld af te brengen door te zeggen: „maarlieve kind, je bent met mij getrouwd." „Ja," was het antwoord, „dat denk je maar, we zijn al sinds twee jaren gescheiden." Hierop vertoonde deze hem een stuk, waaruit bleek dat hun huwelijk reeds twee jaren geleden door een vonnis van een rechtbank in Texas was ontbonden. Het was geen ongelukkig huwelijk, doch de vrouw had gedacht dat zich voor haar wel eens de gelegenheid kon opdoen om een beter huwelijk te sluiten en zich daarom maar vast laten scheiden. Ze had nu „den rechten Jozef" gevonden en aan den man bleef niets anders over dan haar te laten vertrekken. Hij gaf haar zelfs en dat is het Amerikaansche van het geval nog een geschenk voor haar tweede huwelijk. De volgende ijsberichten worden gemeld: Het ijs in de Dwina heeff zich vastgezet, 10° C vorst met een weinig sneeuw. De scheepvaart op Kisojin is gesloten, 4° vorst. Berichten omtrent de aardbeving in Japan melden dat de onverhoedsche aardschokken liepen van het Oosten naar het Westen. Weinigen konden ontsnappen. Duizenden werden oogen- blikkelijk verpletterd onder de neergestortte ge bouwen, terwijl tallooze anderen omkwamen ten gevolge van ontberingen, daar het hulpbetoon allergebrekkigst was. De laatste doodenraming bedraagt thans 24000. In een dorp van het district Sivas (Aziatisch Turkije) heeft dezer dagen een man zijn 152en verjaardag gevierd, naar het officieel blad van Sivas verhaalt. De naam van dien Mohamme- daanschen Methuzalem is Mustapha Raba. Hij heeft een kleinzoon van 90 jaren. De Turksche Regeering heeft hem een jaargeld toegekend. Een Londensch rechter had dezer dagen te beslissen of het biljartspel een spel van gelyfe of van kunst is. Twee heeren hadden ona geld gespeeld en de een verloor 42 p. st., waarvoo~r hjj een paar schuldbekentenissen op tijd gaf, die hij echter niet honoreerde toen de vervaldag verstreek. Zijn advocaat pleitte dat het biljart spel een kansspel was en dus de schuld als speelschuld niet invorderbaar. De rechter ver klaarde in zijne uitspraak, dat het biljartspel „een spel van geoefendheid" en geenszins van geluk was en de schuld dus moest betaald worden. Onder de vele nieuwe toepassingen, die de photographie dagelijks vindt, is er een welke haar dienstbaar maakt aan d6 jachtsport. Een Weener photograaf, R. Lechner, heeft octiooi aangevraagd vooreen zoogenaamd schuttercamera. Het is een klein toestel onder aan den loop van het geweer aangebracht, dat het gebruik van het geweer volstrekt niet bemoeielijkt en dat gelijk tijdig met het aftrekken van den haan een photo- graphische opneming doet van het doelwit en de naaste omgeving daarvan op het oogenblik van schieten. Yalt nu het middelpunt van de kleine ronde photographie samen met het doel, den vogel of de haas, dan is dit een bewy s dat het schot getrof fen heeft. Is het voorwerp waarop men mikte op het photographietje rechts of links gelegen, dan blijkt hieruit dat de kogel links of rechts er naast is gaan. Alkmaar, 30 Oct. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 5001 Hectoliters, als 351 Tarwe f 7,— A f 10.50 141 Rogge 7,60 8.- 1121 ®ers' il4i id. chev. 5,85 6,25 2465 Haver „3, 4,25 Knq Paardenboonen 6,— 6,65 Bruine boonen 11,75 15, duiven 7.50 8.- 25 Rood Mosterdzaad 15. geel 32 Karweizaad 9,70 25 blauw Maanzaad 13,50 Erwten groene 338 grauwe 15,- 19, i, vale „11,50 14,50 witte 14. „8.- l lljiO 11,25 20, n n t v 1

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2