Buitenland. De Waal, 9 Nov. - De gymnastiekver- eeniging „Texla" hervatte, na een jaar gerust te hebben, heden hare oefeningen. De contributie werd vastgesteld op f 1,50 per jaar. De afgetreden Directeur, de heer G. Kempers, werd benoemd tot eerelid, en tot Directeur en Voorzitter werd gekozen de heer J. de Jongh, Hoofd der school. De Cocksdorp, 10 Nov. Zondag jl. zijn bij de Herv. Gem. alhier tot notabelen gekozen de heeren: W: Brans, R. Stoepker en C. Troost (allen aftredende); on tot leden van het kies- collegie de heerenP. Stoepker, C. Troost (beide aftredende), L. de Waard en A. Dros Albz. Een nieuw model van zeetonnen wordt door het loodswezen nabij Texel als proef in een paar vaarwaters gelegd. Indien het blijkt dat deze ton beter weerstand biedt aan ijsgang, dan worden vermoedelijk alle bakentonnen door het nieuwe model vervangen. Te Helder is Zondag brand ontstaan in het verkooplokaal van den heer M. P. Polak, aan den Kanaalweg. Het geheele gebouw, van hout opgetrokken, is met een aanzien lijken voorraad galanteriën en luxe-artikelen, die daar in den loop dezer week zouden worden verkocht, door de vlammen verteerd. Ook eene belendende timmerloods van den heer K. Zee man brandde tot den grond af. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men verneemt, waren de verbrande gebouwen wel, de luxe artikelen niet verzekerd. In de afdeelingen der Tweede Kamer is hij de behandeling van het hoofdstuk oorlog geklaagd, over de zwakke bezetting van den ministerieelen zetel van dit departement. Velen spraken hun verwondering er over uit, dat, na den bijval door de liberalen aan het ontwerp Bergansius betoond, aan den heer Seyffardt deze portefeuille was toevertrouwd. Ook over de (toen nog niet ingediende) nood wet werd in de afdeelingen gesproken en enkele leden verklaarden reeds bij voorbaat ertegen te zullen stemmen, als het beginsel van afschaf fing der plaatsvervanging er niet in werd opgenomen. Dringend noodzakelijk achtten deze leden het, dat de definitieve legerwet binnen korten tijd de noodwet zou volgen. Hiermede was een zoo groot nationaal belang gemoeid, dat alleszins aandrang gewettigd scheen. Hoewel smart eer doodt dan vroolijkheid, komen toch nu en dan gevallen voor, dat uitbarstingen van vroolijkheid gevaarlijk voor het leven zijn. Dit is ook Dinsdagnacht gebleken bij een familie-partijtje in de Noor derstraat te Amsterdam, waar eene vrouw zich onder een komische voordracht heeft doodgelachen. Geen geld waard 1 Een varkeuskoopman betaalde dezer dagen te Nieuw-Buinen het tolgeld, ten bedrage van 5 cents, met een varkentje. Hij wilde er niet voor in den zak tasten en wierp den tolgaarder daarom maar een viervoeter toe. Zóó wordt er tegenwoordig met de varkens omgesprongen. Een voordracht te 's Graven hage door den hoogleeraar Bleekrode over het aluminium gehouden, heeft de vraag doen ontstaan of dit metaal ook bruikbaar zou zijn voor pasmunt. De Haagsche Courant geeft daarop een be vestigend antwoord en berekent dat 500 halve stuivers, in groote het midden houdende tus schen den gulden en den halven gulden, uit een kilo aluminium kan worden gesneden. Destukken zouden voor den Staat slechts opeen halve cent metaal waarde te staan komen. Door z\jne verschillende eigenschappen, zegt het blad, reeds veel beter voor munten ge schikt dan b.v. nikkel, doet het bovendien door zijne ligtheid het gevaar ontgaan verre van denkbeeldig, zooals men weet dat men of nikkelstukjes voor zilver houdt en uitgeeft, of bronzen halvestuivers verwisselt met gou den tientjes. Dezer dagen konden de voorbijgangers aan het raam van den portier der rijksgevangenis te Leeuwarden een bordje zien, waarop „kamers te huur". Dit opschrift beteekende, dat genoemde beambte, van de lokaliteit hem ter bewoning afgestaan, een deel wenschte te verhuren. Het publiek achtte het opschrift vatbaar voor een uitlegging van wijdere strekking. Men schrijft aan het D. v. N., dat de bede larij in Friesland begonnen is en meer last dreigt te zullen veroorzaken dan ooit. Nu de Minister van Justitie bepaald heeft, dat alleen „valide" bedelaars naarde Rijkswerkinrichtingen mogen gezonden worden, is men genoodzaakt de invaliden en de oudjes naar de gevangenis te zenden, waar zij het beter zullen hebben dan bij den boer, bij wien zij uitbesteed zijn door armvoogden. Het gevolg daarvan zal niet uitblijven: het aantal recidivisten zal aanzienlijk toenemen. Laat men hen daarentegen bedelen dan worden zij steeds brutaler. Reeds nu schellen zij bij burgemeesters en andere autoriteiten aan, en op marktdagen is het aantal dergenen, die bedelen onder het oog van den Rijksveldwachter, legio. De armbesturen hebben, evenmin als de gemeenten, de middelen niet om voldoenden onderstand te verschaffen, zoodat het bedelen in Friesland gerust een noodzakelijk kwaad mag worden genoemd. Een monstertje. Een tamelijk leelijke jonge" juffer had op eene huwelijksadvertentie geschreven, trad in briefwisseling met den inzender en sprak eindelijk eene bijeenkomst af aan het spoorweg station te X. Als een herkenningsteeken zond ze hem een staaltje van den japon die ze dragen zou. Ze ging dus op reis, maar aan het station sprak niemand haar aan, en bitter teleurgesteld ging ze naar huis, om den volgenden avond in de courant het wreede bericht te lezen „'t Monstertje beviel mij wel, maar 't monster "Volgens een met de jongste Indische mail aangekomen bericht, dreigt een ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur op de buitenbe zittingen, bij de Regeering in ongenade te vallen naar aanleiding van een haas, geen gewonen haas, wel is waar, maar een Suma- traschen, een zeldzaam beestje. De gelukkige eigenaar had het te koop aangeboden aan verschillende Europeesche musea, ook aan het Leidschede directeur van 't laatstgenoemde museum, waar reeds een exemplaar van deze hazensoort aanwezig is, vond het te koop bieden van dezen kolonialen haas aan eene andere inrichting dan het Leidsche „dooiebees- tenspel" zóó unfair, dat hij naar Indië schreef, den bedoelden ambtenaar Dij den Gouverneur- Generaal te zullen aanklagen. Het verhaal klinkt Russisch, maar niettemin is 't volkomen waar. (Limb. Koerier.) De Tijd onderzoekt de vraag: Nam in ons vaderland gedurende het laatste twintigtal jaren het aantal zware misdaden toe of af? en komt tot de slotsom, dat, indien men alleen de ervaring wil raadplegen en de uitspraken van het gewone verstand voor alle min of meer spitsvondige rechtsgeleerde onderschei dingen in de plaats stelt, het toenemen van zware misdaden onwederlegbaar blijkt, en dat het zelfs in den jongsten tijd een verontrus tend karakter heeft aangenomen. Het blad neemt een lijstje op van 13 zware misdrijven, die in de laatst verloopen drie maanden voor kwamen en het klaagt daarbij, dat zelfs de afschuwelijkste misdaden tegenwoordig weinig opzien meer teweegbrengen. Het groote publiek neemt er nauwelijks notitie meer van, vraagt ook niet of de moordenaars hun straf en welke straf zij gekregen hebben. Het wil aan de Tijd voorkomen, dat men hier te doen heeft met een gevolg van de afschaffing van de doodstraf en van het schavot, waarop nog veel te weinig werd gelet en dat niettemin ten volle de aandacht verdient. De Ntderlander, te Chicago verschijnende, meldt, dat op de a. s. wereldtentoonstelling aldaar de firma Van Houten een cacao-paleis zal hebben, dat 100.000 dollars mag kosten. Het zal „door en door nationaal worden, oprij zende in den Hollandschen bouwstijl van de 15e eeuw. Daarin zal o. a. een school worden geopend, waarin Hollandsche meisjes onderwijs zullen geven in het bereiden van cacao-puddings, soepen enz." Bij het afdalen in de Anacondamijn te Butte City (Montana) brak Dinsdag 11. de kabel van de lift. Negentien mijnwerkers stortten in de diepte. Toen men hen vond, gaven nog slechts twee hunner eenig teeken van leven, doch waren zoo zwaar verwond, dat zij hun makkers waarschijn lijk in den dood zullen volgen. De Anacondamijn is de grootste dier streek en verschaft aan 400 arbeiders werk. In de Russische provincie Tamboff is een bedriegerij aan het licht gekomen, die een goed beeld geeft van de praktijken van enkele Russische ambtenaren. Eod hooggeplaatst ambtenaar maakte onlangs bekend, dat vier schepen, die voor honderdduizend roebel aan graan voor de van honger stervende boeren aan boord hadden, schipbreuk hadden geleden. Niet het minste onderzoek werd inge steld naar de betrouwbaarheid dier opgave Het bodrag der zoogenaamd verloren ladingen werd eenvoudig op de rekening van het provinciaal bestuur afgeschreven. Maar gelukkig kwam den senator Shamshine een en onder ter oore. Nu is deze voortreffelijke Rue een man, wiens ij vei en onomkoopbaarheid algemeen bekend zijn. Toen zijn achterdocht was opgewekt, vroeg hij naar de bewijzen van het vergaan der vier schepen, en toen bleek, dat de geheele geschiedenis een verzinsel was. Op die wijze had men getracht de verantwoording voor vier ladingen graan te kunnen ontduiken. De senator stemde er in toe, geen verder gevolg aan de zaak te geven, op voorwaarde, dat de 100.000 roebels door den hoofdambtenaar die het bedrog had gepleegd zouden gestort worden in de provinciale kas met nog een boete van 30.000 roebel, die ten voordeele der slachtoffers van den hongersnood zal worden besteed. Twee jongens, een van elf en een van twaalf jaren, die onlangs bij Eastbourne in Engeland poogden een sneltrein te laten ontsporen, werden veroordeeld om elk acht rottingslagen te ontvan gen. De advocaat, hun als verdediger toegevoegd, had den rechter verzocht tot straf lichaamskas tijding te bevelen. Het Japansche gezantschap te Londen heeft de volgende depeche openbaar gemaaktDe aardbeving van 28 October heeft gewoed in de prefecturen Aichi en Gifu. Het aantal dooden bij deze ramp wordt geschat op 6500, dat der gewonden op 9000, dat der vernielde huizen op 75,000 en dat der beschadigde woningen op 1200. Het faillissement van Hirschfeld Wolf te Berlijn veroorzaakt daar een onuitsprekelijk schandaal. Niet 3 millioen, maar slechts 300,000 Mark acriva moeten er tegenover het passief van 7 millioen staan. Wel is waar zijn er bovendien in den boedel nog inschulden, ten bedrage van omstreeks 3millioen en ten laste van de firma Josef Leipziger, met welke Wolff zijne wisselruiterij en zijne beleeningen der deposito's pleegde, maar het moet nog blijken hoeveel daarvan te realiseeren zal zijn. De zaak wekt zooveel te meer sensatie, omdat de eerste kriDgen der hoofdstad door dit faillissement getroffen worden. De conservatieve bladen be- toogen naar aanleiding daarvan in lange hoofd artikelen, dat toch het publiek, en de hoogo adel voortaan, zich onthoude van het verderfelijke beurspel. De thans zich in hechtenis bevindende Commercienrath Wolff leende op het laatst zelfs nog van den portier zijner club 9000 Mark. Volgens een oud gebruik hebben nog vele Serviërs de gewoonte het lijk van een gestorven vriend of bloedverwant te kussen. Reeds meer malen waren ernstige ziekten en epidemiën daar van het gevolg. Ook de thans te Belgrado heer- schende dyphteritis wordt daaraan toegeschreven, en de overheid zal thans alle krachten inspannen om het gebruik te doen verdwijnen. Het kussen van aan dyphteritis overledenen is althans reeds streng verboden. Voor de eerste maal heeft de wet, volgens welke de slachtoffers van eene gerechtelijke dwaling aanspraak hebben op eene schadever goeding, toepassing gevonden op zekeren jachtop zichter, Peter Pabst geheeten, die op het getui genis van zyn buurman, zekeren Breitweiser, drie jaren geleden wegens brandstichting door het gerechtshof te Linz tot 10 jaren tuchthuis veroordeeld was. Breitweiser, die ondanks de veroordeeling van Pabst, herhaaldelijk nieuwe beschuldigingen tegen zijn vroegeren buurman bij het parket aanbracht, trok ook door andere zonderlinge handelingen zoo de aandacht, dat hjj door de politie scherp nagegaan en ten slotte aan een geneeskundig onderzoek onderworpen

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2