Kennisgeving. Buitenland. Marktberichten. 372% Certificaten. P. GROEN ZOON, Te koop of Ie hnnr pvraaii: Een Bietensnijder. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. De Cocksdorp, 14 Nov. Op het Eierlandsche strand, nabij „de Groote Slufter" spoelt steenkool aan, vermoedelijk afkomstig van het onlangs op de Haaks gestrande stoomschip. Als bijzonderheid wordt medegedeeld, dat zich de voiige week in het Noordholl. kanaal een zeehond ophield, natuurlijk ver dwaald geraakt. De Haagsche correspondent van de Nieuwe Gron. Ct. twijfelt er aan, of de noodwet dit jaar nog in openbare zitting zal behandeld worden. Over het voorstel van den minister van oorlog heerscht in staatkundige kringen veel verdeeldheid, en zoodra de Kamer hare werkzaamheden hervat heeft, zal de liberale club bijeenkomen, om over de te volgen gedragslijn te beraadslagen. Want vele leden zouden in de noodwetten reeds het beginsel van persoonlijken dienstplicht willen neergelegd zien en in dat geval de richting van den nieuwen minister gaarne steunen. Maar anderen, warme voorstanders van de wet- Bergansius, zien in het stelsel-Seyffardt een gevaar voor het land. Te 's-Hertogenbosch heerscht nog steeds een geest van oproerde burgemeester heeft weder eene proclamatie doen afkondigen, waarin aan de bevolking wordt kennis gegeven dat de weder voorkomende samenscholingen ernstig zullen worden verhinderd en zoo noodig uiteen gedreven. De marechaussee is gerequireerd om, des vereischt, aan de uitvoering van dit bevel de noodige kracht bij te zetten. Een huiseigenaar te Haarlemmermeer meende niet beter te kunnen doen om zijn huurder een perceel te doen ontruimen dan bij diens afwezigheid de pannen van het dak te nemen. De justitie heeft zich de zaak echter aangetrokken. Waar in Indie de dubbeltjes blijven 1 Sprekende over geldverspilling in Indië, schrijft men van daar aan het Handelsblad o. a. Op het eiland Kuiper een der zooge naamde duizend eilanden in de baai van Batavia was een steenkolendepöt. Nu is verleden jaar beslist, dat het depot te Tand jong Priok gevestigd zou worden Een gewoon mensch zou de opheffing van het de pót op Kuipertje geleidelijk hebben doen geschieden door, zoolang de voorraad strekte, de schepen daar hun kolen te laten innemen; maar de Marine laat de kolen van het eiland naar Tandjong Priok overbrengen. Dat heeft naar ik hoor, een 25000 gulden gekost. Nu, zulke geldverspilling zal niet door een enquete worden belet; alleen chefs, die door dachte bevelen geven, kunnen daartegen wa ken. Hoe een dorpsburgemeester in Twente zijne roeping begrijpt, als er iemand uit zijne gemeente logeeren gaat 1 Eene dame ging bij eene vriendin in de stad D. logeeren. Zij had daar eenige dagen in kalme rust met genoegen doorgebracht, toen zij opgeschrikt werd door een boodschap van 't stadhuis, dat zij daar eens moest verschijnen. Holland natuurlijk in last. Wat zou zij daar toch moeten uitvoeren, kwaad was ze zich niet bewust -- zij was er zoo akelig van, dat ze onmiddellijk haar koffer wilde pakken en afreizen, want in eene plaats, waar de politie haar op de hielen zat, wilde zij niet blijveD. Gelukkig dat de heer des huizes voor geen klein gerucht vervaard was en de logée kon geruststellen met de verzekering, dat hij het zaakje wel zou opknappen. Meneer begaf zich naar 't stadhuis en op zijne vraag, wat men toch van zijne logée wilde, vernam hij dat de burgemeester van de woonplaats der dame geschreven had, dat men te D. moest informeeren, met welke bedoeling de dame in D. was. Natuurlijk luidde het antwoord, dat dit noch den heeren van 't stadhuis te D.,'noch den bur gemeester te iets aanging, waarom en met welke bedoeling deze dame bij zijn familie logeerde. Is dit niet een voorbeeld van echt burger- vaderschap vraagt de „Zutf. Ct.," die dit verhaal doet. De Zweedsche roeier-journalist Uddgren is Zaterdag te Londen aangekomen. Zijn bootje heeft hij echter te Calais achtergelaten, omdat het weer voortdurend te onstuimig was om het Kanaal over te steken. Toch heeft hij dit twee maal gewaagd, maar was telkens genoodzaakt de hulp van een loodsboot in te roepen om in de haven van Calais teruggebracht te worden. Onder de reizigers, die de vorige week uit Rusland te Berlijn aankwamen, bevond zich een jongen van tien jaren, op wiens overjas een bordje gehecht was, waarop in Russische, Duitsche, Fransche en Engelsche taal geschreven stond „De drager van dit bordje, Dimitri Zubow, sedert zes maanden wees, bevindt zich op weg naar de zuster zijns vaders, Michaelowna Green, te Chicago. Alle menschenvrienden, die op spoortrein of stoomboot Dimitri ontmoeten, worden dringend uitgenoodigd, zich zooveel mogelijk zijner te ontfermen, opdat de knaap het doel zijner reis behouden bereike. Kieuw 25 October. Vele vrienden van zijn wakkeren vader." De knaap zag er vroolijk en opgewekt uit en was vol moed, dat hij goed en wel te Chicago bij zijne tante zou komen. Dezer dagen werd te Parijs een voormalig griffier, een verloopen man, als vagebond opge pakt, maar spoedig weer vrijgelaten. Bijna on- middelijk daarna kreeg het parket van een notaris kennis, dat de man 100.000 frs. geërfd had. Tot nog toe is men er echter niet in geslaagd hem terug te vinden. Keizer Frans Jozef kreeg onlangs te Pest het volgende briefje: „Aan den Hoogeerwaarden, Weledelgeboren Heer Koning! Mijn koe is dood met alle respect deel ik U dit mee en mijn oogst is door hagel vernield. Mijn godde- looze huisbaas plaagt me akelig, ofschoon hij de pleegvader van mijn schoonbroeder is. Er is geen levende ziel in Szanad, die mij een kneutzer kan leenen, omdat niemand een kneutzer heeft te Szanad. Indien mijn Heer mij een paar gulden als hij ze voor eenigen tijd kan missen zou willen leenen, zend ik ze hem gaarne het volgend jaar terug als mijn maïs verkocht is. Ik wensch goede gezondheid aan mijn goeden Koning en zijn hoog huis en lieve familie. O, mocht ik eens de mooie handen van uw hoog geboren Koningin kussen! Alle geluk voor Uw Kon. Maj. van geheel de Uwe Pero Bati." Een paar dagen later kreeg Bati een antwoord van den Koning met eenige guldens, die Z. M, vooreerst wel kon missen. Het Berl. Tgb. klaagt steen en been over de toenemende onveiligheid der aardappelen. Wegens den hoogen prijs worden ten platten lande groote rooftochten met hondenkarren onder nomen en allerwege aardappelen gestolen. Betrapt de eigenaar de daders, dan komt het af en toe voor, dat hij, zelfs met een geweer gewapend, zijn eigendom niet durft verdedigen, omdat de dieven hem met den dood dreigen, als hij zich tegen de ondernomen naasting verzet. De nood schijnt in vele streken van Duitschland hoog geklommen. Toen President Kruger op zijne jongste rondreis in de Transvaal, den lOden October, juist op zijn verjaardag, te Nijlstroom vertoefde, vonden de inwoners het niets aardig, dat zij geen kanon hadden, om ook zooals op andere plaatsen 21 saluutschoten te doen. Een snugger man kwam toen op het denkbeeld om 21 fles- schen met kruid te vullen en achtereenvolgens te doen ontploffen. Op welke wijze dit geschiedde wordt niet gemeld, maar volgens een correspon dent, die tegenwoordig was, verkreeg men met de „bottels" hetzelfde effect als met een kanon De volgende bekendmaking is bij de heropening der scholen in eene gemeente der provincie Luik aangeplakt „Bericht aan de huisvaders „De heropening der scholen is vastgesteld „Bij deze gelegenheid noodigt het schoolcollege de ouders uit, hunne kinderen naar de school te zenden van den eersten dag af. Het is slechts de eerste stap, die moeite kost, de rest komt van zelf. Er zijn reeds domkoppen genoeg hier en in den omtrek, zoodat men het getal er van niet behoeft te vergrooten. „En, neem eens voor altijd wel in de aandacht en vergeet het nooit, dat zonder regelmatig de school te volgen, uwe kinderen slechts ezels zullen worden. „Men zegge het voort. „Voor het college, enz." Leiden, 13 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 138 a f 270 20 Stieren f 51 a f 245 Veulens stuks af 456 kaltkoeien f 98 a f 255 Melkkoeien f 98 a f 255306 Varekoeien 85 a 182296 Vette koeien f 138 a f 27037 Vette kalveren f 40 a f 85, 22 Magere kal veren f 6,— a f 15 218 Grasxaiveren f 14 a f 50 610 Vette Schapen f 16 a f 30,— 218 Magere Schapen f 11,— a f 22 11 Paarden f 28 a f 65 Magere Lammeren f a f Vette jarige 120 Magere Varkens f 17 a f 26 Vette Varkens a. 180 Biggen f 1.75 a f 12. Londen, 12 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 30 kalveren, 50 Varkens. Men noteert: Runderen 0,41 V. h 0,71 V, Schapen en lammeren 0,52s a f 0,86y4 kalveren 0,45 a 0,80; varkens f0.40 a 0.55 Zondag 15 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin, half tien Ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazüre. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Be Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Leffef. (Doopbediening.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Woensdag 18 November 1891. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds zes uur Ds. van Schaick. Waal. 's Avonds half zeven Ds. de Mazure. Be Cocksdorp. 's Avonds 67. uur de Hr. Niessink. ■""■■ui OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de 2e helft der maand October. Van het hulpkantoor Oosterend. H. Bakker, Amsterdam. Van het postkantoor Texel. T. van der Ploeg, Paterson (Amerika). CORRESPONDENTIE. Aan den Heer F. Aanbevelingen van cgndidaten, bij verkiezingen, nemen wij niet als ingezonden op, alleen onder de rubriek advertentiën; wij heb- ben dit reeds meermalen gemeld. De Uitg. NEDERLANDSCHE WERKELIJKE SCHULD. De talons van bovengenoemde Certificaten kunnen ten onzen kantore ter bekoming van nieuwe bladen coupons worden ingeleverd. in Effecten, NIEUWEDIEP. Het Bestuur van het Waterschap de 30 Ge- meensch. polders op Texel, brengt ter kennisse van de stemgeregtigde Ingelanden, dat op Dingsdag den 24 November 1891, van 's morgens 9 tot des namiddags 3 ure, ten Raadhuize aan den Burg, zai worden overgegaan tot de stemming en verkiezing van TWEE HOOFD INGELANDEN, welke behoort te geschieden ter voorziening in de vacatures ontstaande door de periodieke aftreding van de Heeren C. W. Bakker Jr. en K. T. Bakker. Texel, 9 November 1891. Het Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorz. Sd. KEIJSER Pz., Secr. C. R. KEIJSER. ——pi ■im_i

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2