N°. 431. Donderdag 19 November A°. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LARGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Bürö op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 18 November 1891. In eene huish. vergadering van ons Nuts- departement, Maandagavond gehouden, werd ter vervanging van den heer C. M. Kooy, die tengevolge van vertrek voor zijne betrekking heeft bedankt, tot lid van het bestuur (Voor zitter) gekozen de heer L. van Everöingen, welke zich die keuze liet welgevallen. Van de 591 stemgerechtigden in deze gemeente, namen gisteren 412 deel aan de herstemming welke dien dag werd gehouden voor een lid voor de Prov. Staten. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is de sluiting der jacht op klein wild in dat gewest bepaald op Zaterdag 12 December e. k. met zonsondergang. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezantschap te Londen, wordt, te beginnen met 1 December a. s., de quarantaine van tien dagen, welke Nederlandsch vee thans nog bij invoer in Engeland moet ondergaan, teruggebracht tot eene observatie-quarantaine van 12 uren. Zaterdag is een 20-tal schuiten te Scheve- ningen aangekomen. De schippers verklaren eenparig dat de jongste storm heviger was dan de bekende Pinksterstorm, zoodat er zeer veel netten, van 20 tot 60 stuks, zijn verloren van sommige schuiten zijn bijna alle netten stuk geslagen. Gelukkig zijn, voor zoover tot heden bekend is, geene menscheDlevens te betreuren. Het volgende, zeer treurige geval heeft te Veendam plaats gehad. De ouders van een jong aardappelschipper, liggende aan hot Bene- den-Oosterdiep, waren Dij hun zoon aan boord en werden daar zeer liefderijk verpleegd. Plotse ling echter werden de beide oudjes ziek en, helaas, de man stierf binnen weinig tijds. Dadelijk werd de dokter ontboden en deze constateerde vergiftiging en wel door het gebruik van thee, die of vergiftigd of verschimmeld was. Naar men verneemt moet dit laatste waar zijn, en de oude man heeft in den laatsten nacht dan ook veel koude thee, welke te Kalk- wijk gekocht was, gedronken. De oude vrouw is nog levende, doch zeer zwak. Een agent van politie te Haarlem was belast met het overbrengen van een vrouws persoon naar Alkmaar. In den trein kwam het tweetal in aanraking met een militair van het Indische leger, die pas had geteekend, alzoo veel geld had en zeer royaal was. Deze tracteerde gevangene en geleider, dronk zelf braaf mede, en tamelijk beschonken kwam men te Alkmaar aan. Hier werd nog een herberg bezocht, waar de tractatie werd voort gezet met het gevolg, dat ze later zwaaiende over Alkmaars straten liepen en gezamenlijk werden gearresteerd. Voor den agent had de tractatie ontslag uit zijn betrekking tengevolge. Een erfenis van f 17000. Een koopman in postpapier in den Duvels hoek te Amsterdam had dezer dagen het bui tenkansje een erfenis van f 17000 te krijgen. Dit gelukje heeft den man echter niet trotsch gemaakt. In plaats van zijn matten te rollen en zijn huisgoden over te brengen naar een an dere buurt, meer in overeenstemming met zijn rang en stand, i3 hij niet slechts in den Duvels hoek blijven wonen, maar deelt hij zelfs broe derlijk zijn sjenten met zijn medebewoners. De kroegen in de buurt ontvangen dagelijks van hem en zijn talrijke warme vrienden drukke be zoeken, en in verscheiden gezinnen verkondigen verscheiden cadeautjes van allerlei aard de edel moedige mildheid van den gever. Waar werd oprechter trouw ter wereld ooit gevonden? 't Is nu maar te hopen, dat zijn weldaden eenmaal zullen worden vergolden, want het zou niet onmogelijk zijn, dat het spoedig noodig zal zijn De KI. Ct. van Rotterdam meldt Als een zeer betreurenswaardig geval, dat dezer dagen oen geachte familie alhier trof, diene het volgende Tijdens de vader twee zijner kinderen grafwaarts bracht, die op één dag overleden waren, vond hij bij zijn terugkomst van het kerkhof zijn derde kind dood, bij welke gelegenheid zijne moeder zoo hevig schrikte, dat zij door een beroerte werd getroffen en op de plaats dood bleef, terwijl zijn vierde kind stervende was en zijne echtgenoote tevensin bedenkelijken toestand verkeert. Men stelle zich den toestand van den diep beklagenswaardigen vader voor. De gobelins, welke eenige weken geleden in een huis aan de Korte Hoogstraat te 's-Gra- venhage achter het behangsel door den tegen- woordigen eigenaar van dat perceel werden ontdekt, zijn door dezen aan een Duitschen kunstkooper verkocht voor de som van f 1850. Te Arnhem schijnt men van de zoo gevaarlijke angina diphtherina maar niet te kunnen afkomen. In October kwamen er weer 12 gevallen voor met niet minder dan 7 sterfgevallen. Op een der jachtterreinen van den heer A. Van Stolk J/.n., nabij Haarlem is een jonge zeearend geschoten. De afstand tusschen de beide vleugelpunten bij geheel uitgestrekte vleugels bediaagt twee meter. Deze vogel is door den heer Van Stolk ten geschenke gegeven aan het museum van inlandsche dieren der Rotterdamsche Diergaarde. De berichten uit Alkmaar betreffende het optreden van Sequah aldaar getuigen van dezelfde ingenomenheid van het mindere pu bliek met den „wonderdokter". Er zijn ook weder rhumatieklijders genezen, onder anderen eene juffrouw van 73 jaar, die dertig jaar lang het slachtoffer van die kwaal was ge weest. Zij werd in een wagentje binnenge reden en na gewreven te zijn, wandelde zij door de zaal. Sequah hield den volgenden dag eene uitdeeling, de weduwen, die zich aanmeldden, kregen f 1.50 en voor elk kind f 1.20. Thans heeft hij Alkmaar verlaten. -- In het Vaderland komt een brief voor uit de Colonie Micaëla Dascallarer in Argentinië, waarin een geheel ander licht wordt verspreid over den toestand der landverhuizers naar dien Staat dan deze geschetst is in den brief uit Rosario aan het N. v. d. D. De schrijver deelt in bijzon derheden mede, hoe de kolonie werd ingericht, maar de Hollanders hadden te veel verlangd; zij hadden ook geen overlegzij verkochten de groen ten en aardappelen, in plaats van er zich mede te voeden; zij kochten voor het geld jenever en betaalden hunne schulden niet. Vandaar dat, terwijl de Hollanders in het begin zeer gezocht waren, men geleidelijk hen liever niet in dienst nam. Velen van hen liepen uit de kolonie weg. Zij legden zich ook niet op de taal toe en schikten zich niet naar de levenswijze in deze streken. Zij klaagden over de duurte van aardappelen, koffie en suiker, maar waarom wilden zij die gebruiken en zich niet bepalen tot hetgeen zij goedkooper kunnen krijgenvleesch, yerba, maïs meel, farina, gallatas (hard brood). Dat de toestand waarlijk zoo erg niet is blijkt uit hetgeen de schrijver mededeelt uit het Argenti- nische Wochenblatt van 10 September. Daarin vraagt het nationale bureau voor werkverschaf fing 623 boeren, 2113 knechts, 36 zagers, 9 metse laars, 5 timmerlieden, 1 suikerbakker, 5 smeden, 155 daglooners, 10 huisgezinnen zonder kinderen, 140 houthakkers, 15 slootgravers, 22 kuipers, 19 schoenmakers en 300 wat men noemt polder jongens. Mij dunkt, zegt de schrijver, dat het nog niet noodzakelijk is te beweren, dat men geen werk kan krijgen, dat men moet hongerlijden en dat men de kinderen moet uitzenden om te bedelen. Tot eene waarschuwing voor paarden- houders meldt men uit Borculo, dat bij eenen landbouwer aldaar drie paarden zijn gestorven tengevolge van het eten van beschimmelde haver, terwijl bij een anderen in dezelfde gemeente wonenden landbouwer een paard stierf door het eten vandoor water bedorven hooi. Te Katwijk aan Zee zijn Zaterdag den geheeleu dag door schuiten aangekomen Zondag kwamen nog 4 en Maandag 3 schuiten. Allen hebben veel schade, de eene meer, de andere minder, doch voor het grootste deel is de schade toch zóó groot, dat de visscherij gestaakt moet worden. Van den reeder H. Van der Marei, die 3 schuiten heeft, zijn alle netten weg. Van de goede verwachtingen, welke menigeen had gekoesterd, is nu grootendeels de bodem ingeslagen. Gelukkig zijn tot nog toe ook te Katwijk geene menschenlevens te betreuren. De ervaring heeft geleerd, dat velen, zoo wel vereenigingen en maatschappijen als en kele personen, in de meening verkeeren, al léén door het feit, dat iemand tengevolge van bestaande dan wel met het oog op mo gelijk, toekomstige verplichtingen het te zijnen name staande Rijkspostspaarbankboekje in hun bezit stelde, op dat boekje een pand recht te verkrijgen. Deze meening nu is niet juist en kan tot allerlei bedriegelijke handelingen en misre keningen aanleiding geven. Daarom wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat op bedoelde boekjes slechts pandrecht te vestigen is door middel der bepalingen, vervat in Boek II, titel XIX van het Burgerlijk Wetboek, welke bepalingen ten deele gewijzigd zijn bij de wet vaA 8 Juli 1874 (Staatsblad no. 95).

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1