N®. 432. Zondag 22 November. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Glroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 21 November 1891. Aan de herstemming voor een lid voor de Prov. Staten, Dinsdag jl. in het district Helder I gehouden, werd door 1152 stemgerechtigden deelgenomen, als: Helder 667, Texel 412, Vlieland 35 en Terschelling 38. Van de 1146 geldige stemmen (6 waren van s onwaarde) verkreeg de heer Dikkers 727, de heer Korver 419 stemmen. Tot lid van de Prov. Staten is alzoo ge kozen de heer G. J O.D. Dikkers, notaris te Texel. Naar wij vernemen is onze gemeente veldwachter, G. C. Hoek, benoemd tot rijks- veldwachter, standplaats Sloten (N. H.). Bij de examens in de vrije en ordeoefe ningen voor de gymnastiek gisteren te Amster dam gehouden, slaagden o. m. onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Kikkert, onderwijzer te Kudelstaart. Dinsdag werd met even gunstig gevolg hetzelfde examen gedaan door den heer L. Reuvers onderwijzer te Dirkshorn, f ook een onzer vroegere plaatsgenooten. Waal, 19 Nov. Heden avond had de eerste I bijeenkomst plaats van het onlangs opgerichte 5 gezelschap„tot Nut en genoegen." Als spreker trad op de Heer J. de Jongh, die de Zeeuwsche novelle „Twee tegen één", ten j beste gaf. Na de lezing volgden eenige bij- i dragen. Het zeer talrijk opgekomen publiek amuseerde zich kostelijk en riep bij het scheiden elkander „tot weerziens" toe. Het ledental bedraagt thans 56. Helder, 20 Nov. Een timmermansknecht j te dezer plaatse heeft heden een eind aan zijn leven gemaakt, door 't hoofd in een vaatje met water te houden. Toen men den onge lukkige vond, was hij reeds dood. Men weet niet met juistheid op te geven wat de oorzaak was der wanhopige daad. In de door de Provinciale Staten van Noord-Holland" gehouden vergadering is tot lid I der Eerste Kamer gekozen mr. H. J. Kist, procureur-generaal bij het gerechtshot in Noord- j Holland, met 33 van de 64 stemmen. De geheele opbrengst van haring bestond te Vlaardingen de vorige week uit slechts I 4059 tOD, zijnde de vangst van 16 loggers en 7 bomschuiten, en de geheele aanbrengst i bedraagt daar ter plaatste thans 169,379 ton, terwijl de totaalvangst van de geheele Holland- sche vloot thans uit 311,687 ton bestaat, tegen 353,951 ton in 1890. Men schrijft uit Ymuiden Den 1 Nov. 11. was het 10 jaar geleden, dat het Noordzee kanaal geopend werd. Ymuiden dat toen in dien tijd geen bevolking had, is nu een zeer vooruitgaand zeeplaatsje geworden, dat thans 2700 inwoners telt. Er wordt hier een vlucht- haven voor de visschers-vaartuigen gemaakt, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat deze plaats meer bevolkt worden en in bloei toenemen zal. Te Maassluis zal door eenige reeders een proef op groote schaal worden genomen, om na afloop van de gewone haringteelt op de Hollandsche en Engelsche kusten hun loggers uit te zenden naar de Fransche kust, om aldaar haring te gaan visschen. De qualiteit van de op de Fransche kust gevangen haring behoeft niet onder te doen voor de Noordzee- haring. SuikeraccijnsHet Gentrum acht het verkeerd, dat men sprekende over afschaffing van accijnzen op eerste levensbehoeften, den accijns op suiker buiten beschouwing laat. Het blad is overtuigd, dat afschaffing van den hoogen suikeraccijns niet alleen voor de arbeidende klasse voordeeliger, doch voor het geheele Nederlandsche volk, voor zijn handel en nijverheid, hoogst nuttig zou zijn. De accijns op zout, zeep, bier, azijn en geslacht is geraamd op f 9,925,000, de suiker accijns op 8,500,000. Wil men dus een accijns afschaffen, land en volk een dienst doen, men schaffe den voor handel, nijverheid en het suikerverbruik zoo drukkenden suikeraccijns af. Eene blijde verrassing viel de vorige week ten deel aan een in de Veulsgang te Groningen wonenden heer Tebée. Voor onge veer 10 jaren was, volgens berichten, het schip, waarop zijn zoon matroos was, met man en muls vergaan, en sinds dien tijd ver keerden do ouders in de vaste overtuiging dat hun zoon, gelijk al de opvarenden, zijn graf in de golven had gevonden. En die gedachte was natuurlijk, te meer nog wijl er geen taal of teeken van den varensgezel kwam. Wie zal echter de verbazing der oude lui schetsen, toen zij dezer dagen van uit Engeland een brief ontvingen, die hun in de Engelsche taal meldde, dat hun zoon niet dood was, maar gezond en wel zich in Engeland bevond, daar getrouwd was en nu eene goede maatschappe lijke positie bezat. Zijn levensloop gedurende die 10 jaren zou zeker geschikte stof aanbie den voor een boeiend avontuurlijk verhaal. De Friesche volkspartij zal in een ver gadering op 6 D cember a. s. behandelen een voorstel van het bestuur enz. met het oog op de groote armoede, die ook dezen winter, in het bijzonder in Friesland geleden wordt, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres te zenden, waarin aangedrongen wordt op het zoo spoedig nemen van maatregelen tot verbetering der armenzorg. In den laatsten tijd komt het ontvluchten van verpleegden uit de gestichten te Veen- huizen weder dagelijks voor; in deze week werden 16 personen deswege met overplaatsing naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn gestraft. In den regel worden zij op denzelfden dag, waarop zij zijn ontvlucht, door de in den om trek gestationeerde politie aangehouden en teruggebracht, zoodat het dan ook meer het doel schijnt te zijn om voor den winter naar Hoorn te gaan. Men meldt aan de Ass. Gt In den varkenshandel begint van lieverlede meer leven te komen, zoodat er in den laatsten tijd reeds zeer veel is uitgevoerd. Door de slagers en varkenshandelaren in de Groninger veenkoloniën worden in de Drentsche dorpen vele inkoopen gedaan, waarbij de vetten tegen 18 cents per half kilo van de hand gaan. Ook in kleine soorten gaat ve6l meer om, terwijl de prijzen allengs iets hooger worden. De lust der landbouwers, om zich weer op de varkens fokkerij toe te leggen, schijnt dan ook weer te ontwaken. Kan men aan het einde dezer eeuw nog vertrouwen op de wijsheid der mieren, dan gaan wij een zachten winter tegemoet. De mieren hebben hun winterkwartieren nog niet betrokken en wandelen nog druk boven den grond. Verleden jaar om dezen tijd kon men hen op een meter diepte haast niet vinden. Geen Sequah-middeltjes meer In een lokaal aan de Utrechtschestraat te Amsterdam, legt men 5 cents op de toonbank en bestelt een rheumatiek bittertje't Is nog niet in de maag aangeland of de rheumatiek is weg. Uit Lisse schrijft menIn het afgeloopen najaar zijn alhier 30 Hectaren weiland voor de bloembollenteelt verhuurd. Weder is het daarbij gebleken dat er veel vraag is naar bloembollen land, daar er gegadigden moesten worden afge wezen. Het is opmerkelijk hoe in deze gemeente de bloembollenteelt toeneemt. In de laatste 10 jaren zijn hier stellig 100 hectaren weiland in bloembollenkweekerij herschapen, zoodat men zich wel eens bezorgd meent te moeten maken, of al de hierop te telen producten later goed te verkoopen zullen zijn. Om zich een denkbeeld te vormen van eene dergelijke uitbreiding van deze teelt, diene het volgende Aangenomen dat in 5 jaar tijds deze 30 hec taren naar den gewonen maatstaf beplant etaan met hyacinten en andere bolgewassen, dan zijn daarvoor de volgende hoofduitgaven noodzakelijk. De huur van 30 Hectaren bloembollengrond in deze gemeente is per jaar ten minste f8500. Op deze oppervlakte vinden alsdan geregeld 60 a 70 menschen werk, den arbeid voor drukke tijden en aanleg niet medegerekend. Als dit land beplant staat als bloembollenkweekerij, ver tegenwoordigen de zich daarop bevindende bloem bollen een waarde van twee tonnen gouds. Jaar lijks kan van zulk eene oppervlakte geoogst worden eene waarde aan bloembollen van ten minste tachtigduizend gulden. Na eenige jaren kan dit onder gewone om standigheden jaarlijks 500,000 leverbare hyacin- tenbollen geven. Om zulk eene oppervlakte te bemesten voor deze teelt, is er noodig aan mest jaarlijks ten minste vijftienduizend gulden. Hoe belangrijk de binnenscheepvaart tusschen Holland en Zeeland (België), is, blijkt uit het feit dat alleen van Rotterdam per week in vaste lijnen daarheen vertrekken 64 zeilschepen, heen en weer dus 128 zeil vaar tuigen per week, die het Krammer passeeren, of 6566 per jaar. Daarbij komen natuurlijk nog de losse schepen, waarvan het getal niet kan worden opgegeven, terwijl, zooals uit de statistiek blijkt, het aantal schepen, dat in de beide richtingen door het Kanaal van Zuid- Beveland gaat, meer dan 32,000 's jaars bedraagt, of bijna 100 schepen daags. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1