Buitenland. Marktberichten. "predikbeurten^ ADYERTENTIËN. Van een Vlaardinger logger, zoo verhaalt iemand, die er bij tegenwoordig was, viel een man over boord. Op een stuk hout, dat hij bemachtigd had, bleef hij eenigen tijd drijvende tot zijn hulpgeroep door de bemanning van een ander schip gehoord werd. Terstond stelde men pogingen in het werk om hem te redden, maar bliksemsnel schoot een groote visch (vermoedelijk een bruinvisch) toe, die hem in de diepte meenam. (Haarl. Ct.) Dinsdag-avond omstreeks half zeven werd in de groote Halstraat te 's Hage op weinige schreden afstands van het politie-bureel een daar wandelende hoofdagent plotseling aangevallen door een man, die zich, met een mes gewapend, op hem wierp. De agent, een pootig man, ontwrong den aanvaller het wapen en trok tegelijkertijd zijnen sabel om zich te weer te stellen. Intusschen waren een paar politie-agenten te hulp gekomen, die zich van den man meester maakten. Bij onderzoek bleek, dat deze zich vergist had. Hij had de bedoeling gehad een agent aan te vallen, die hem den vorigen dag wegens dronkenschap had gearresteerd. Wat in geen jaren gebeurd is, ziet men thans in Friesland. Op tal van plaatsen vindt men niet alleen jong vee in de weide, maar ook melkvee vindt nog overvloedig gras. Is het gewoonte bij de boeren het vee met Allerheiligen (den eersten Nov.) te stallen, het mooie herfstweer deed hen besluiten deze gewoonte te laten varen, vooral ook omdat wegens den slechten hooioogst het hooi slecht van hoedanigheid en niet ruim is. De herfst is gunstig geweest voor den veeboer en voor den landbouwer niet minder. Stond het eerst slecht met den oogst, de droge herfstdagen hebben heel wat goed gemaaktvooral voor de aardappelen was het weder goed, zoodat de oogst al is die niet ruim toch be vredigend is. Het uitgezaaide winterkoren heeft zich goed ontwikkeld en menig akker vertoont reeds een welig groen. Een treurigen aanblik leverde Dinsdag de terechtzitting der arrondissements-recht- bank te Maastricht op. Acht opgeschoten knapen, van twaalf tot drie-en-twintig jaren, stonden terecht ter zake van verschillende diefstallen. Zij hadden zich opgehouden in de onderaardsche gangen der voormalige vesting werken en zich gevoed met hetgeen zij door diefstal verkregen. Van de meesten hunner was de opvoeding zeer verwaarloosd, slechts enkelen hadden geregeld onderwijs genoten. Tegen 7 der beklaagden werd gevangenisstraf van één jaar tot veertien dagen, en tegen één opzending naar een verbeterhuis gerequireerd. Iu de zitting der Prov. Staten van Noord-Holland, Donderdag gehouden, werd dooi den Voorz. medegedeeld, dat op 15 Nov. geen bericht is ingekomen dat voor den aanleg van een stoomtram van Hoorn—Schagen eene vennootschap is gevormd, zoodat het in Juli jl. genomen besluit tot het toezeggen van een renteloos voorschot voor den stoomtram is vervallen. Te Oorschot is een diefstal gepleegd, moeielijk in brutaliteit te overtreffen. Bij den landbouwer v. L. hebben dieven ingebroken, al het geld, gouden sieraden der vrouw enz. gestolen en bovendien uit de bedstede, waarin man en vrouw sliepen, het horloge van den man, zonder dat men er vóór 's morgens iets van bemerkte. In antwoord op het afdeelingsverslag aangaande Binnenl. Zaken verklaart de Mini ster, dat tijdelijke steun aan noodlijdende gemeenten niet in 1892 zal kunnen worden verleend, daar nog voorlichting van Ged. Staten wordt ingewacht. Bij de regeling van het kiesrecht zal overwogen worden eene eenvou diger regeling van de verkiezing van leden voor de gemeenteraden. Eerlang is de beslissing omtrent een centraal bureau van statistiek te wachten. Koepokinenting van schoolbezoeken- de kinderen moet blijven bestaan; zij staat eene goede werking van den leerplicht -niet in den weg. In beginsel is de Minister voor vrijheid van lijkverbranding onder nader te onderzoeken waarborgen. Op de a. s. Zaterdag te Utrecht te houden algemeene vergadering der „Vereeniging voor Lijkverbranding" zal hot volgende Concept besluit aan het oordeel der vergadering worden onderworpen. De algemeene vergadering a. machtigt het hoofdbestuur tot aankoop van een terrein in de gemeente Hilversum, bij kadaster bekend in Sectie c No. 512 en 1014 (beide gedeeltelijk), groot 1400 M'2, voor eene som van f1400 vrij geld. b besluit daarop te doen stichtenlo. een gebouw tot crematorium en columbarium, in hoofdzaak naar de plannen aan haar overge legd, en 2o. in dat gebouw een crematieoven naar het systeem van den ingenieur Bourry, volgons plannen, door den ingenieur op te maken. Een zonderlinge diefstal is in de Homo- nystraat te Amsterdam gepleegd. Eene geheele keet, die op een open terrein achter een perceel in die straat was geplaatst, is spoorloos verdwenen. Het verdwenen „voorwerp"' was 4 bij 3 Meter groot. Als het zoo voort gaat, steelt men ons nog met huis en al. Op de Friesche zeekust wordt in de laatste dagen de zee-arend (Halliaetus albilcilla) aangetroffen. Hij is een trekvogel en vertoeft een klein gedeelte van den doortocht aan het Nederlandsche strand. Exemplaren van dien vogel werden in de vorige week gezien in de nabijheid van Wester-Nijkerk (gem. Oostdon- geradeel) en Marrum (gem. Ferwerderadeel). Omtrent den vogel te Wester-Nijkerk gezien verkeert men echter in het onzekere of het de zeearend dan wel de vischarend (Pandion Haliaetus) is geweest, welke laatste soort ook hier te lande hare eieren legt en uitbroedt. Volgens getuigenis van verschillende schippers van visschersvaartuigen is het politie toezicht op de Noordzee in de laatste dagen verbeterd. Ook tijdens den storm werd een der politie- schepen gezien. In de gemeente Zeist, met een bevolking van 7000 zielen, bedraagt het verbruik van sterken drank ongeveer 56000 liter per jaar. Naar aanleiding van eenige iDgekomen adressen heeft thans de gemeenteraad besloten aan de Koningin Regentes te verzoeken het aantal te verleenen vergunningen te verminderen en vast te stellen op 25. „Het onderscheid". Op een meisjes school tracht de juffrouw het onderscheid te doen uitkomen tusschen „houden van" en „liefhebben". „Van een appel" „kunnen we houden, niet waar meisjesMaar kunnen we ze ook liefhebben „Neen, juffrouw!" antwoord een frisschejonge blo era. „En waarom niet, Emma?" „Omdat, juffrouw, je moeielijk omdat'je er niets aan zoudt hebben, wil ik zeggen, een appel te kusseD." Door twee Oostenrijksche ingenieurs is een nieuw ontploffingsmiddel uitgevonden, dat ecrasiet genoemd wordt. Het is anderhalf maal krachtiger dan dynamiet en heeft het voordeel, dat het ook in kanon- en geweerladingen kan gebruikt wor den. Een enkele houwitser, met deze stof ge laden, kan een gelid van 500 man dooden. Ook is een stalen kuras uitgevonden, dat on doordringbaar is voor geweerkogels en gemakkelijk in den ransel kan geborgen worden. Volgens de „New York Herald" heeft een verwoestenden storm in de provincie Santa Fé gewoed. De stad Arroyosao werd bijna geheel vernield. Er werden 40 personen gedood en 30 gewond. Een spoortrein van 18 wagens werd door den storm omvergeworpen. Overal in de provincie is groote schade aangericht. Volgens een ingezonden stuk in de Times van Dinsdag 17 November, onderteekend Raymond Godfrey, te Cleygate, Surrey, zijn Engelsche le vensverzekering-maatschappijen bereid het leven der bemanning van reddingbooten te verzekeren, op onpersoonlijke polissen, tegen eene premie van één percent in het jaar. Door b.v. honderd gulden m het jaar te betalen voor één reddingstation, kan men 10 polissen bekomen, waardoor het loven van even zooveel mannen verzekerd wordt tot een bedrag van f 1000 per hoofd, indien een of meer hunner bij pogingen tot redding omkomen. Zooals reeds gezegd is, zijn de polissen niet op naam, zoodat ook ieder vrijwilliger, die zijne diensten bij eene zeeramp komt aanbieden, in de verzekering deelt. Vindt de geheele beman ning den dood in de golven, dan kan desverkiezende over het totaal der premiën beschikt worden door den persoon of de corporatie die do verzekering gesloten heeft, zoodat er in dat geval terstond een kapitaal bijeen is, waar de hulpbehoevend achterblijvende betrekkingen uit bijgestaan kun nen worden. De „Standard" verneemt uit de Doprudja, dat een groot aantal bewoners het land verlaten daar zij zich door de geruchten van een naderenden oorlog vrees laten aanjagen. De overheid doet al het mogelijke om die beweging tegen te gaan, doch tevergeefs. De stoombooten brengen honderden landver huizers naar Konstantinopel, waar zij verder wordon voortgeholpen. Een jongen te Cardiff, in Engeland, heeft eenige dagen geleden om eene weddingschap drie en vijftig knikkers ingeslikt. Hij had maag en ingewanden gaandeweg op deze harde voorwerpen voorbereid door veel pruimepitten in te slikken. Niet wel geworden, is hij naar een gasthuis vervoerd, maar reeds na een paar dagen, als hersteld ontslagen. Een vrek. Door gebrek aan voedsel en de noodige verzorging is te Worksop, in Engeland een man gestorven, die tusschen de 30,000 en 40,000 pd. st. moet nalaten. In de laatste twintig jaren had hij alleen geleefd en zelf al zijn huiswerk gedaan. In de veertien dagen voor zijn dood ging hij niet meer uit, maar aan bloedverwanten, die hem kwamen opzoeken, vertelde hij, dat hem niets scheelde. Een neef, die gewoon was op een ladder te klimmen, om zoo door een venster met hem te spreken, kreeg de- laatste maal geen antwoord, waarop hij inbrak en den vrek in stervenden toestand vond. Leiden, 20 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f a f 18 Stieren f 55 a f 220 Veulens stuks a f 209 kalrkoeien f 95 a f 256 Melkkoeien f 95 a f 256162 Varekoeien 86 a 180260 Vette koeien f 134 a f 26533 Vette kalveren f 36 a f 81, 21 Magere kal veren f6,— a f 13 125 Grassaiveren f 16 a f 50 560 Vette Schapen f 15 a f 29,— 210 Magere Schapen f 12,— a f 23 Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 96 Magere Varkens f 16 a f 28 Vette Varkens a. 261 Biggen f 2 a f 11.50. Louden, 19 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 45 kalveren, 145 Varkens. Men noteert: Runderen 0,40 h 0,71 Schapen en lammeren 0,52' a f 0,70 kalveren 0,40 a 0,75; varkens f 0.37V3 a 0.52s. Zondag 22 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 üur Ds. de Mazure. Ben Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. 's Avonds half zeven Ds. Adriani, van Warmenhuizen. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. half twee Ds. Kuperus. Woensdag 25 November 1891. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds zes uur Ds. van Schaick. Geboren: Margaretha Willemina, dochter van D. E. VAN WIJK Dz. en W. C. VAN WIJK- Verbaarschot. Amsterdam, 16 Nov. 1891. u. »^3acjs>aci5K3M«aB»3J«i tmr i»m imwi ■'■m hiihhi

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2