N°. 434. Zondag 29 November A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Grroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TEXEL, 2S November 1891. Naar wij vernemen bestaat bij genoegzame deelneming het uitzicht, dat in de volgende maand, 16 of 17 Dec., een concert zal worden gegeven, dat voor liefhebbers van goede muziek ongetwijfeld eene vorsnapering mag genoemd worden en dus zeker niet ongemerkt zal voorbijgaan. Dat concert zal worden gegeven door de heeren L. A. Schouten, Solo-violist en onder kapelmeester bij de Kon. Ned. MarineF. Wer ner, Solo-Violoncellist en Fluitist bij de Kon. Ned. MarineHelmer, Solo-Pistonnist bij de Kon. Ned. Marine en J. H. Borstlap van Schagen (Orgel). Hebben alle deze heeren op het gebied van muziek een goeden naam, waar zij te zamen optreden zal het te wachten kunstgenot zeker nog des te grooter zijn. Een lijst tot inteekening voor dit concert zal naar wij vernemen circuleerenmoge de deelneming voldoende zijn om ons een avond van kunstgenot te verschaffen. De Waal, 27 Nov. In de Herv. Kerk werden jl. Zondag herkozen als ouderling de heer P. Kooiman Dz. en als diaken de heer O. Geus. In de plaats van den heer G. Kempers werd als diaken gekozen de heer D. Bruin. Onder de kinderen heerscht alhier de waterpokken. Reeds een 7-tal is door die ziekte, die gelukkig niet van ernstigen aard is, aangetast. Oosterend, 27 Nov. Het schijnt in Amerika tegenwoordig ook niet alles couleur de rose te zijn. Vier personen toch, welke voor eenige jaren van hier naar het verre westen vertrok ken, zijn hier weder teruggekeerd en niet uit weelde. Het zijn S. Keijser met vrouw en kind en K. P. Bremer. Er wordt beweerd dat gaarne meerderen willen terugkomen, doch het schijnt hun aan de noodige middelen te ontbreken. Den Hoorn, 27 Nov. Nadat reeds eene voorloopige bespreking had plaats gehad en waarin tot de oprichting van een plaatselijk nut werd besloten, werd gisteravond in het Loodsmanswelvaren eene vergadering gehouden waarin de zaak haar beslag kreeg. Een 27tal leden trad tot de vereeniging toeeen concept reglement ter tafel gebracht en goedgekeurd en daarna overgegaan tot het benoemeD van een bestuur, waartoe werden gekozen de HH. Schaap, Weurdinge, van Noojen, D. B. Lap en G. Duinker. Verder werd besloten de vereeniging te noemen: Leering en Genoegen en om de 14 dagen te vergaderen, terwijl een ander deel der vereeniging, dat zich formeerde tot eene rederijkerskamer: Uitspanning door Inspanning, het zijne zal bijdragen tot ver schaffen van genoegen, door om de week of zes, in eene buitengewone vergadering met dames een of meer tooneelstukjes op te voeren. Op de gewone vergaderingen zullen lezingen en voordrachten worden gehouden en zoo zal dus het nuttige met het aangename worden vereenigd. Moge Leering en Genoegen voort durend in bloei toenemen en in waarheid nuttig en aangenaam werkzaam zijn. Aan de bestellers bij de Posterijen was door den Minister van W. H. en N. verboden optetreden als agent van een begrafenisfonds of van eene maatschappij van levensverzekering alsmede zich te belasten met den verkoop van almanakken, scheurkalenders en soortgelijke uitgaven. Deze verbodsbepalingen zijn nu tevens toepasselijk verklaard op hunne huisge- nooten alsmede op de telegrambestellers. Naar aanleiding van een schrijven van den minister van financiën, zijn de commis sarissen der Koningin in de provinciën door den minister van binnenlandsche zaken ver zocht, er voortaan op te willen letten, dat huurcontracten niet meer op een zegel van f 0,50 in hoofdsom, maar op zegel, evenredig aan de huursom, moeten worden gesteld. Men schrijft uit Vlaardingen De zware storm van 10/11 November is voor de haringvisscherij nog noodlottiger geweest dan men gevreesd had. Niet minder toch dan 268 schepen, dus de helft van de geheele Hollandsche vloot, zijn, hetzij met totaal verlies van alle netten of met zware schade aan het vischtuig, binnen geweest. Zonder overdrijving kan men de geleden verliezen op f 300,000 begrooten, waarbij nog komt, dat tal van reeders hun schepen uit de vaart hebben moeten nemen door gebrek aan netten. Deze slechte afloop is des te meer nog te bejammeren, omdat de vooruitzichten voor reeders en schepelingen gansch niet onvoordeelig stonden. Dat het Zuid-Hollandsch vee, ingeschre ven in het Nederlandsch Rundveestamboek, zeer gezocht wordt, kan hieruit blijken, dat verleden week door den heer Ockhorst te Rotterdam, een 1 'A-jarige stier per stoomschip Prinses Wilhelmina verladen werd, welk dier met vracht en onkosten op niet ver van f 1000 kwam te staan. De stier was aangekocht door genoemden heer bij den heer L. Ouder water te Striensas, en bestemd voor den heer M. E. Bervoets op Java. Men schrijft uit Ymuiden: Den 1 Nov. 11. was het 10 jaar geleden, dat het Noordzee kanaal geopend werd. Ymuiden dat toen in dien tijd geen bevolking had, is nu een zeer vooruitgaand zeeplaatsje geworden, dat thans 2700 inwoners telt. Er wordt hier een vlucht- haven voor de visschers-vaartuigen gemaakt, zoodat het vooruitzicht bestaat, dat deze plaats meer bevolkt worden en in bloei toenemen zal. In de onderwijzerswereld heeft het in den laatsten tijd een zeer ongunstigen indruk gemaakt, dat de Raad der gemeente Heiloo een der onderwijzers aan de openbare school aldaar ontslag heeft gegeven, omdat de wet de verplichting oplegt, dat een der onder wijzers in 't bezit moet zijn der hoofdonder wijzers-acte. De ontslagene bezit deze acte niet, en om nu het geld te besparen, dat noodig zou zijn om den aan te stellen titularis te bezoldigen, zet men den eerstbedoelden onderwijzer, Smit genaamd, met 1 Januari e.k. eenvoudig aan den dijk. Dat ontslag lokt natuurlijk een hevig protest uit van de zijde der onderwijzers, die door zulk een voorbeeld van ruwe behandeling zeiven bedreigd worden met een gelijksoortig lot. De man ontving indertijd eene vaste aanstelling, doch dit schijnt niet te verhinderen, dat hij nu tegen zijn wil van betrekking en inkomsten wordt beroofd. (R. Ct.) Onder de gemeente Prinsenhage bij Breda is een kalf geboren met een totalen zwijnskop. Het dier heeft slechts kort geleefd. „Een mijl op zeven" is een spreekwoord, dat de lezer wel meer dan eens zal hebben gehoord; maar wat is de oorsprong en de eigenlijke beteekenis? Vrij algemeen schijnt men zich te verbeelden, dat het beteekent „op de zeven mijlen een omweg van een mijl maken" maar dat lijkt er niet naar. Luister! Er is in Nederlandsch Limburg een zeer afgelegen aan de zoom der groote wildernis „de Peel" gelegen dorp, genaamd Meyel, waarvoor men in 't dagelyksch leven Myl zegt. Om vandaar te komen in het Noordoost- waarts gelegen dorp Sevenum (bekend door het spoorwegstation Horst—Sevenum) moet men (moest men althans voorheen) zijn weg nemen door een moerassige streek, die vaak tot sterke bochten noodzaakte. Zoo kwam men er toe om, eerst in diestreek en later ook elders in de Nederlanden te zeggen: „Dat is van Myl op Sevenum," om te kennen te geven, dat iets met horten en stooten of zeer langzaam ging. Dat „Sevenum" in die streken waar dat dorp onbekend was, verbasterd werd tot Zeven", is vrij natuurlijk, vooral wanneer men aanneemt, dat de lui, die ver van Meyel en Sevenum wonen al spoedig aan „zevenmijlslaarzen" zullen hebben gedacht. Eene nieuwe opvatting der patentwet! Aan eenen onderwijzer in de Streek werd door eenen ambtenaar bij de directe belastin gen inzage gevraagd van zijn patent als mu- ziekondenoijzer en als correspondent eener brandwaarborgmaatschappij. Aan het verzoek werd klem bijgezet door de tegenwoordigheid van den dorpsveldwachter. Bij niet bezit van bovenstaande patenten moest genoemde ambte naar den nalatige bekeuren, zooals hij zeide. Over het patent als muziekonderwijzer zullen wij maar zwijgen; maar wat het tweede patent betreft, wenschen wij het volgende onder de oogen te brengen van diegenen die in gelijke positie verkeeren. Volgens het gevoelen van heeren advokaten die aan schoolbladen en tijd schriften medewerken, is een agentschap (veel minder een correspondentschap) geen beroep, zoodat van een patent als zoodanig geen sprake kan zijn. EnkhCt.) Onlangs werd te Amsterdam aangifte gedaan, dat daar een keet gestolen was van een terrein aan de Hemonystraat, een paar dagen later werd een jaagschuit uit de Brou wersgracht gestolen en thans heeft men uit den Buiten-Amstel bij „De Hoop" een zeil- vaartuig gekaapt. Als men te Amsterdam niet beter oppast, steelt men er nog het Paleis op den Dam.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1