Buitenland. De Minister van Marine brengt ter ken nis van zeevarenden, dat bet klokkenschip van het Schuitengat in het zeegat van Ter schelling, 2de district, is vervangen door eene witte boei met rooden korfbal als topteeken; dat het licht op het W.duin van Terschelling, 2de district, den 23en Nov. jl. is gebluscht; dat in de binnenvaarwaters van het 2de district de winterbetonning is gelegd. In de winterbetonning zijn de navolgende verande ringen gebracht Blauwe slenk: aan de witte tonnenzijde drijfbakens No. 1 tot 3a en 6, vervangen door witte wintertonnen met stok en 2 korfballen als topteeken; aan de zwarte tonnenzijdedrijt- bakens No. 1 tot 3, en 5. vervangen door zwarte wintertonnen met stok en korfbal als top teeken. Yliestroomzwarte winterton No. 5, vervan gen door een drijf baken met korfbal als top teeken. Zwarte drijfbaken No. 6 vervangen door een zwarte winterton met stok. Schuitengat: witte winterton No. 3, ver vangen door een drijfbaken met 2 korfballen als topteeken. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het district Gouda zijn uitgebracht 2457 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. P. Havelaar (a.) met 1320 stemmen. De heer van der Breggen (1.) had 1070 stemmen. Uit Haarlem meldt men aan de „N. R. C.": Het is tegenwoordig de moeite waard om tegen 11 uren 's ochtends de Smedestraat eens door te loopen, en dan eens even te blijven staan voor „Felix Favore", waar op dat uur de aan rheumatiek lijdenden zonder geld, kosteloos medicijnen van Sequah kunnen krijgen, als ze een briefje van een geestelijke of van een ge neesheer hebben. Ik heb nooit kunnen denken dat er zooveel rheumatieklijders waren. Daar komen ze dan aangestrompeld, de e6n op twee, de ander op één stokje, de derde op krukken, de vierde weer in een wagentje, maar dat zfjn niet de op medicijnen belustigden, dat zjjn de lijders, die komen vragen of voor hen nog beterschap is te wachten als zij door den dokter, want zoo wordt Sequah genoemd, worden gewreven. En met het ernstigste gelaat van de wereld laat Sequah zich vertalen wat wordt gezegd en hij wordt niet moede van al de klachten, welke hij te hooren krijgt. Hij heeft hierdoor, en ook door zijn prettig optreden, zich een populariteit verworven, welke het „Maandblad tegen Kwakzalverij" er met ge6n f 10.000 adver tenties uitkrijgt, en het zou niet raadzaam wezen in de zaal, als hij bezig is zilne middelen aan te praten, iets ten zijnen nadeele te zeggen. Sedert Vrijdag-avond, toen de politie gereed stond om proces-verbaal op te maken tegen zijn dokter, den heer J. R. Doeff, was hij niet weder opgetredendoch nu het visum van den inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht op het diploma was verkregen, kon weder lustig worden doorgegaan. Het was bijzonder vol en er werden 5 patiënten, allen Haarlemmers, behandeld, die na afloop getuigenis aflegden geene pijn meer te hebben. De gelden, de vorige week ontvangen, f238.20 werden verdeeld tusschen „Weldadigheid naar Vermogen" en de vereeniging „Kindervoeding". Met een dans van alle genezenen tot nu toe, werd de avond gesloten. Sequah werd bij zijn optreden geestdriftvol toegejuicht. Na afloop wachtte een groote menigte zijne komst naar buiten af en ook toen was aan het gejuich bijna geen einde. Uit Oldenzaal wordt aan de „Tw. Ct." gemeldZondag passeerde alhier eene kist, welke via Vlissingen uit Amerika kwam en voor Berlijn bestemd was. Aan het douane kantoor te Bentheim, waar de kist geopend werd, bleek zij een lijk te bevatten van een in 1889 gestorven man, die te Berlijn voor de tweede maal zoude begraven worden. Wijl de kist onder het motto rariteit was verzonden en onder die rubriek niet kon toegelaten worden, werd zij naar Oldenzaal teruggezonden. Uit Atjeh ontvangt de „Javabode" het volgende raadselachtige bericht„over een paar maanden komt er een nieuw stelsel, waardoor wij zeker in botsing met den vijand zullen geraken. De officieren van justitie in de noordelijke provinciën hebben er in den iaatsten tijd moeite mee, de veroordeelden hunne straf te doen ondergaan, wegens gebrek aan plaatsin de gevangenissen. De cellulaire gevangenis te Groningen is bezet, die te Sneek idemin die te Arnhem kwam Vrijdag een plaatsje open, dat Zaterdag ingenomen werd door een Steen- wijker, die nog wat te goed had en wegens gebrek aan plaats tot nog toe op vrije voeten was. Een inwoner van Poeldijk, L. K., tuinier aldaar, kreeg het op een avond in September te kwaad met den veldwachter dier gemeente en voegde dezen, onder meer liefelijkheden toe: „Ik zal morgen eens een boekje van je opendoen bij den burgemeester; jij hebt 3 jaren lang de gemeente bestolen, door mijn hond als ketting hond in rekening te brengen, in plaats van als losloopende, waarvan je elk jaar 50 centen in je zak hebt gestoken." De behandeling der zaak voor de Haagsche rechtbank gaf een zonderling kijkje in de huis houding der gemeente Poeldijk. De hondenbe lasting mag daar met toestemming van den burgemeester aldus verklaarde de veldwachter aangegeven en geïnd worden door den veld wachter, die daarvoor fooitjes ontvangt, ook al weer met toestemming van den burgemeester. Een gevolg van die regeling schijnt geweest t6 zijn eenig geknoei, en naar aanleiding daar van waren de verwijtende woorden gevallen. De beide wethouders der gemeente, als getuigen gehoord, bevestigden de verklaring van den veld wachter omtrent het fooienstelsel, dat zij zeer natuurlijk vonden en hetwelk dateerde van vroe ger, toen te Poeldijk nog geen hulpkantoor voor de belasting was. Uit Gouda meldt men Dinsdag ging een onzer predikanten naar het stadhuis ten einde te stemmen, toen hem een gemeentelid tegenkwam, dat hem zijn leed wezen betuigde niet thuis te zijn geweest, toen de predikant voor de wintercollecte bij hem kwam en hem tevens een verzegeld cou vert overhandigde, bevattende eene gift voor de armen bestemd. De predikant stak onder dankbetuiging het couvert in zijnen zak en vervolgde zijnen weg. Op het stembureau gekomen, haalde hij per abuis het verkeerde papier uit zijnen zak en wierp dit in debus. Thuis gekomen, bemerkte hij zijne vergissing. Onmiddelijk terug naar het stembureau Er viel echter niets aan te veranderen, en de predikant mocht zijne stem niet uitbrengen. Bij de opening der briefjes werd ook het couvert geopend en bleek te bevatten een bankbiljet van f 25. Zelden zal het op deze wijze zijn gebeurd dat een bankbiljet van omvaar de werd verklaard. Als een bewijs, dat, trots onze verlichte negentiende eeuw, het bijgeloof hier en daar nog welig tiert, mag wel het volgende dienen. Een werkman in de Streek wordt door menigeen van zijne dorpsgenooten een geheim zinnige kracht toegeschreven. Niet alleen wordt aan dien „kol", zooals men hem noemt, geweten, dat een viertal menschen aan eene ongeneeslijke kwaal lijden, ook deed hij op een stuk land alle kolen in één nacht opensplijten. Sommige werkgevers willen den toovenaar niet in dienst hebben. (Enkh. Ct.) In den Iaatsten tijd werden te Utrecht herhaaldelijk katten vermist, zonder dat het mocht gelukken te weten te komen, waar de dieren bleven. Donderdag jl. is door de politie eindelijk de dader gearresteerd, die juist bezig was een kat op te vangen. Een ten zijnen huize ingesteld onderzoek deed zien, dat hij sedert lang zich met het zoogenaamde „katten- moeren" onledig hield, getuige een legio katte- vellen, die door de politie werden gevonden, ten overvloede bleek nog, dat de katten, na gevild te zijn, als konijnen van de hand werden gedaan. Uit Eindhoven schrijft men De alhier gevestigde sigarenfabriek der firma Dresselhuis en Nieuwenhuizen, uit Kuilenburg was dezer dagen het tooneel van verregaande wanordelijkheden. De firma heeft besloten de fabriek alhier weder op te heffen en haren zetel weder naar Kuilenburg te verleggen. Hierover schijnen de werklieden hunne onte vredenheid te hebben doen blijken door het inwerpen van de ruiten en het verbranden of verbrijzelen van verschillende voorwerpen (vormen, enz.), terwijl eene hoeveelheid ruwe labak ontvreemd of vernield werd. Door de politie werd een aantal personen in verhoor genomen en een drietal, de hoofdaanloiders, in arrest gehouden, om verder naar 's-Hertogen- bosch gebracht te worden. In het begin van October vertrok van Sunderland, met bestemming naar Stettin, het barkschip „Czaar Peter", kapitein Guyt, van Katwijk aan Zee. Tot op heden heeft men van het schip niets vernomen, zoodat men vreest dat het met man en muis vergaan is. De familie van den kapitein, wiens zoon eveneens tot de bemanning behoorde, beeft alle hoop reeds opgegeven. De „Czaar Peter" was geladen met steenkolen. De volgende nieuwe wijze om het publiek te exploiteeren, schrijft men aan De Tijcl uit Breda. Hedenmiddag stond een aankomend meisje te schreien in de Torenstraat. Wat was de oorzaak van haar geschrei? Wel, het kind had de huishuur verloren, die zij bij den buisbaas moest bezorgen. Een der omstanders, wien de zaak niet heel zuiver voorkwam, geleidde het meisje naar den in de buurt wonenden huisheer, waar weldra bleek dat men met een listige bedriegster te doen had, daar de huishuur met een lommerdbriefje uit haar zak te voor schijn kwam. Men wachte zich dus voor weenende meisjes! Vele berichten uit het buitenland melden weder het uitbreken van de influenza, met name in Engeland, Schotland, Berlijn en Petersburg. Ook in Frankrijk schijnt de influenza toe te nemen. Te Parijs heeft men de lessen aan eene jongens- en meisjesschool moeten staken. De „Standard" verneemt uit Weenen, dat de influenza ook daar met den dag toeneemt. Te Lemberg kwamen sinds 1 Oct. jl, 30.000 geval len voor. Een hevige storm, van regen vergezeld en die noordwaarts de Atlantische kust volgt, woedt te Washington en Baltimore. De orkaan heeft te Washington eene schade aangericht, welke op 100,000 dollars wordt geschat. Het juiste aantal der gekwetste personen is onbekenddat der gedooden heeft zich tot twee bepaald. In de Markthallen te Parijs en de buurt daaromheen werd Zaterdagavond groote ontstelte nis veroorzaakt door het uitgaan van al de electrische lichten, zoowel in de Halles als in de winkels, die voorzien worden door de gemeentelijke machines. Er liep een gerucht van een noodlottige ontploffing, waarbij verscheidene menschen gedood waren. Er rukten vijf of zes stoomspuiten aan en duizenden nieuwsgierigen stroomden toe. Maar weldra bleek al die drukte om niets te zijn geweest. Er was alleen een stoombuis van de machines voor het electrisch licht gesprongen, waardoor de stoomaanvoer voor een korte poos werd afge broken. Bij het station Domnino, op den spoorweg Orel—Griasi, (Rusland) is tengevolge van het breken van een wielband, op de brug over de Oltucha een trein ontspoord en in de rivier ge stort. Men heeft dezer dagen een dievenhol ontdekt op den Ruinenberg, bij Berljjn. Het was in den grond uitgegraven, van binnen met planken beschut en met gras overdekt. Er was ruimte voor vier personen. Er stonden een tafel, banken, een petroleumkooktoestel, een lamp en op de tafel overblijfselen van voedsel. Het is haast onverklaarbaar hoe dit hol op den druk bezochten Ruinenberg zoolang verborgen kon blijven. Er werden in den Iaatsten tijd daar in den omtrek dikwijls 's avonds menschen aan gerand waarschijnlijk door roovers, die in dat hol verblijf hielden. De keurmeesters van het vleesch te Berljjn krijgen van elk geslacht rund in het abattoir een stukje vleesch tot microscopisch onderzoek. Blijkt 't ziek te zijn, dan wordt het vernietigd, maar als 't gezond vleesch is, wordt het in een bak geworpen en dagelijks gaan al de kleine stukken vleesch naar een slachter, die daarvoor 10,000 Mark per jaar betaalt, en die, het kleine vleesch voor 30 pfenning per pond verkoopende, nog een zeer voordeelige affaire maakt.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2