S\ 435. Donderdag 3 December. A®. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter >nnis van belanghebbenden, dat by hem is ont- ingen de navolgende kennisgeving JACHT. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord- üland, gezien het besluit van Gedeputeerde ,aten dier provincie dd. 11 November 1891 14; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Itaatsblad no. 87)tot regeling der jacht en sscherfj Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op kleinwild voor Noord- Mand is bepaald op Zaterdag 13 December 1891 et zonsondergang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het rste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het irkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van it wild uiterlijk tot en met 36 December 1891 zal ogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad orden geplaatst en voorts in elke gemeente m Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 17 November 1891. De Commissaris der Konirgin voornoemd, SCHORER. Texel, 1 December 1891. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG 1. b. TEXEL, 2 December 1891. St. Nicolaas. Wanneer het jaar ten einde )oedt en de dagen bijkans aan het minimum an lengte zijn, dan is ook in aantocht de ardag van den grooten kindervriend, de eilige Nicolaas. Wat ook in den loop der tijden verandering dergaat, wat wordt afgebroken ot wat wordt gebouwd: de herdenking van den jaardag n den goeden Sint schijnt onvergankelijk trotseert de knagende tand des tijds. En gelukkig, want met dat jaarfeest rijzen oor ons op herinneringen die getuigen van ijn weldoenden geest, een geest die zich heeft edegedeeld ook aan het nageslacht. De erinnering toch van dien dag doet zich kennen ioor het verblijden van kleine en groote men- hen, door velerlei verrassingen in verschil- nden vorm, allen uitingen van het betere 11 eel van 's menschen harte't is een tijd, 1 ie als het ware meer dan gewoonlijk tot i reldoen stemt, een tijd, die de koorden der Beurs wat ruimer doet ontsluiten, om te han- {leien in den geest van den goeden Sint; 1 Daarom verheugen we er ons over, dat zijn jaarfeest in eere wordt gehouden. 't Zou overbodig kunnen heeten te herinneren, ip hoe bijzondere wijze hier nog bovendien, lat jaarfeest wordt gevierd, maar de vrijheid eenen we ons toch te mogen veroorloven m bij herhaling den wensch te uiten, dat die igenaardigheid geen aanleiding zal wezen om te gaan buiten de perken der welvoeglijkheid, doch dat ook in deze het goede met het aan gename gepaard moge gaan. Moge ook dit jaar het feest van Sint Nicolaas voor velen zijn een blijde dag, welke getuigt, dat zijn geest nog onder ons woont; werke ieder daartoe mede, zoowel in eigen gezin als daar buiten, opdat ook in de woning der mindergegoeden een juichtoon weerklinke, welke getuigt, dat we hebben begrepen den geest van den man wiens nagedachtenis wij eeren, den weldoenden geest van onzen Sint- Nicolaas. De Cocksdohp, 1 December. Het visschen naar kokkels voor de Engelsche markt is hier weer begonnen. Kwaliteit en kwantiteit laten niets te wenschen over, terwijl per baal f 0.80 tot fl wordt betaald. Naar dezen prijs ziet de visscher zijne moeite wel beloond. Tot kerkvoogden bij de Herv. Gem. alhier zijn gekozen de Heeren G. Alderlieste en K. v. d. Kloot en is herkozen de Heer W. Lammers. In de Staatscourant wordt vanwege het bestuur der posterijen het volgende onder de aandacht van het publiek gebracht: „Met nadruk wordt herinderd aan de wen- schelijkheid, om vooral bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest, de met de pakketpost te verzenden voorwerpen stevig in te pakken en op zoodanige wijze van een adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan losgeraken en verloren gaan. ,,'t Verdient aanbeveling, om de adressen over de geheele oppervlakte op de pakketten te plakken, en ze niet slechts, zooals nog her haaldelijk geschiedt, aan de punten met lak of eenige andere kleefstof daar op vast te hechten. Waar opplakking onmogelijk is, worde voor de aan te hechten adressen linnen of perka menten strooken gebezigd." Gebruikers van paarden worden indachtig gemaakt om met het wintersaizoen het gebit der paarden, nadat het den ganschen nacht in een temperatuur onder het nulpunt heeft ge hangen, in warm water te dompelen voordat men het den paarden in den mond legt. In de laatste helft der vorige week zijn alle Vlaardingsche loggers die nog in zee waren ten getale van 26 en 3 bomschepen binnen- geloopen, die gelukkig door het stormweder geen verliezen hebben geleden, behalve drie die elk circa 25 netten verloren. Daarentegen zijn hunne vangsten voor het grootste deel beneden het middelmatige, daar er vijftien zijn met eene vangst minder dan honderd ton, 9 met eene grooter dan honderd ton en slechts een met een aanbrengst van 266 ton. Dit komt te meer uit, wanneer men daarbij weet, dat er bij waren wier reis 7 A 8 weken duurde, terwijl de korste hunner toch nog 4 weken reis hadden. In weerwil van deze kleine vangsten en van het te kort in het algemeen vergeleken bij de aanbrengst van verleden jaar, mogen wij ons echter verheugen, dat er geen groote onheilen te betreuren zijn en bijna alle schepe lingen weder den vasten grond onder hunnen voeten hebben. (FZ. Ct.) Uit Haarlemmermeer wordt het volgende landbouwbericht gemeld De zachte en vrij droge weersgesteldheid der laatste maanden heeft den landbouwer gelegenheid gegeven den grond flink te bewerken. Na den verdrietig langwijligen oogst is dit zeer meege vallen. Het gedorschte graan is in hoeveelheid niet boven het middelmatige de qualiteit laat in vele opzichten te wenschen over. De haver is nog het best gelukt, ook de boonen en gerst gaven een goed beschot. Maar tarwe, waarvan lekker, gezond brood te bakken is, wordt weinig gevon den. Met de rogge is het iets beter, maar daar van is de opbrengst meestal gering. Voor de volksvoeding is het goed, dat er uit het buitenland graan en meel kan worden aan gevoerd. Ofschoon ons graan weinig voldoet, is het toch aanmerkelijk duurder en minder voedzaam en lekker, dan die van 1890. Van de karwij en de suikerbieten is de oogst bij menigeen zeer tegengevallen. Toch schijnt de oogst voor suikerbieten beter te zijn voor den fabrikant dan voor den boer. Voor het volgende gewas worden aanmerkelijk hooger pryzen aangeboden. Anders zou er ook zeer weinig genegenheid bestaan tot het sluiten van contracten. De veehouders hebben ook geen voordeelig jaar gehad; er is weinig hooi gewonnen, zoodat menigeen met dit zachte weer zeer blij is, dat hij de koeien nog in de weide kan laten. Maar dit zal toch spoedig een eind nemen. De vee- prijzen zijn iets lager dan verleden jaar; alleen het vette vee is goed verkocht, al is de qualiteit ook niet puik-puik. Dus weinig gras, minder zuivel, minder vet, minder eiwit, suiker en zetmeel en dat alles uit ééne oorzaakweinig zonneschijn. Eene gans van den landbouwer J. A., te Nijega, vindt ook dat het weder dezen herfst bijzonder mooi en zacht is. Voor een paar dagen kwam ze met vier kuikens te voorschijn. Het was haar derde broed dit jaar. Door den burgemeester van Amsterdam is als hoofd der politie aan alle café-houders aldaar aangezegd, dat met 1 Juni 1892 de café's moeten ontruimd zijn te 1 uur na middernacht, en te middernacht waar vrouwen bedienen. Tot dien datum geldt hetsluitens- uur van halftwee. De vertegenwoordiger van Oostenrijk Hongarije op het jongste internationaal land- bouw-congres te 's Gravenhage, schrijft, na de daar behandelde onderwerpen onder het oog zijner landgenooten te hebben gebracht „Maar ook niet minder ingenomen is hij met Holland's rijkdomhet vee, dat hij in het lieflijk Alkmaar heeft bewonderd en over de melkproductie, waarvan hij verstomd staat. De tentoonstelling te Alkmaar zegt hij levert het bewijs, dat de hollandsche boeren, met het oog op de crisis op de graanmarkten heerschende, zich meer en meer wijden aan de ontwikkeling van de wegens de gelukkige omstandigheden, waarin ze verkeert, zoo begunstigde veehouderij en dat zij op dit gebied belangrijke uitkomsten hebben verkregen." TEXELSCHE COURAST.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1