Buitenland. Tusschen het Nut en de Yereeniging tot afschaffing van den sterken drank is een geschil ontstaan naar aanleiding van een door eerstgenoemde Maats, uitgegeven en geschre ven boekje door dr. Snijders. Deze betoogt wel het noodlottige van het alcohol-misbruik, maar uit tevens de meening dat, bij matig gebruik, zuivere mengsels van alcohol heil zame genotmiddelen kunnen zijn. De Yer eeniging wenscht nu, dat de Maatschappij het boekje niet onder haar schild zal uitgeven en dit zal herroepen. De Maatschappij oordeelde de grieven der Vereeniging niet rechtmatig en verklaarde aan het verzoek niet te kunnen voldoen. Bij het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer, verklaarde minister van Tienhoven den indruk verkregen te hebben, dat de Kamer bereid is met de regeering samen te werken. Daarvoor dankende, bleef de Regeering als hare hoofdwerkzaamheden aanmerkenhet kiesrecht, de belastingverbetering en de deiensieregeling. Het opnemen van den minister Seyffardt als minister geschiedde juist, omdat de Regeering overtuigd was van diens kennis en voortvarend heid om de zeer moeielijke regeling over de klippen te doen heenzeilen. Met genoegen constateerde de minister, dat alle partijen het lot der minder bedeelden en maatschappelijke zwakken willen verbeteren. Het initiatief daartoe was niet te danken aan één man, gelijk de heer Pijttersen beweerde, maar aan den arbeidsstand zelf, sedert 25 jaar, en aan mannen hier en buiten de Kamer, die hun leven wijdden aan die quaestie. Al wat strekken kan tot bescherming van de onderste lagen der maatschappij kan rekenen op den steun der Regeering. De minister Tak herhaalde, dat de herziening van het kiesrecht de hoeksteen der hervorming zal zijn, maar dat inmiddels andere zaken be handeld kunnen worden. Volkomen overeen stemming heerschte tusschen hem en den minister van Financiën. De minister Smidt verklaarde, dat grondwets herziening voor de regeling van de scheiding van Kerk en Staat niet te wachten zou zijndat hij tot opheffing van bezwaren, aan de wet ontleend, wel bereid was, maar hij vreesde, dat ze geen sttun zou vinden, daar de kerk hoe langer hoe meer op staatsgebied zich tracht te bewegen. Tegen een kerkelijken staat zou hij blijven strijden. De minister Pierson verklaarde, dat reeds in het begin van 1892 een belangrijk belastingvoor stel zou worden ingediend. De minister Seyffardt verzekerde, dat aan de oplossing van het defensie-vraagstuk sterk wordt gearbeid. Dezer dagen werd aan een der kantoren van de registratie, enz. te Amsterdam gestort eene som van één millioen driemaal honderd duizend gulden, wegens verschuldigde over gangrechten uit de nalatenschap van wijlen den heer W. Borski, welke nalatenschap aan betrekkingen in de zij-linie is overgegaan. Op de spoorlijn tusschen Harlingen en Franeker zijn in de vorige week baldadigheden gepleegd, die ernstige gevolgen hadden kunnen hebben en waarnaar de politie een streng onderzoek instelt. Even voor de brug over de Achlumervaart is de zware emmerbank van een landbouwer dwars over de rails gelegd, terwijl even verder een hek is geopend en een troep schapen op den spoorweg is gedreven. Het houten toestel werd door den morgen- trein verbrijzeld, zonder dat deze ontspoorde, terwijl van de schapen, van welke geene zijn overreden, nog eenige zijn vermist. In de vorige week vergaderde te Utrecht het Landbouw-Comité. Er werd besloten tot de uitgave van het „Ned. Landb. Weekblad", waarvan het eerste nummer den 2en Januari a.s. zal ver schijnen. Tot commissarissen, belast met het toezicht op de redactie, werden benoemd de heeren Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, Fontein de Jong te Murmerwoude en mr. Sickesz te Laren. Mede werd besloten zich tot de Regeering te wenden, om de aanstelling te verkrijgen van iemand, die in Engeland speciaal zal moeten toezien op den handel van de producten van den land- en tuinbouw uit ons land, vooral met het oog op de zuivelproducten, om de gebreken, aan dien handel klevende, het bedrog daarin voorko mende, en de middelen tot verbetering aan de Regeering en aan de producenten in ons land kenbaar te maken, kortom om voor den handel in ons land in die producten een vraagbaak te zijn. De Deensche Regeering bezit reeds gedurende eenige jaren met groot succes een dergelijken ambtenaar in Engeland. Bij het schoonmaken van den spoortrein te Nieuwe-Schans heeft een der arbeiders eene tasch met een bedrag van 1555 Mark gevonden. Er heeft zich nog niemand als eigenaar van het verlorene opgedaan. Uit Egmond aan Zee schrijft men De visscherij, vroeger hier zoo bloeiend, is hier in de laatste jaren kwijnende. Slechts een achttal schuiten zijn in de vaart, de overigen staan „in ruste" op het strand. Een tiental jaren geleden werd er in de eerste drie weken van November voor dertig duizend gulden schelvisch aangevoerd, thans is er van een eigenlijke schelvischvangst geen sprake meer, want er is nog slechts voor honderd gulden gevangen. Blijft de schelvisch dit najaar wederom van de kust, dan ziet het er voor de visschers treurig uit. Verschillende bladen melden; Onder den titel: „Eene nieuwe grondwet, een nieuw kiesstelsel en eene nieuwe partij met weinig niouwigheden", gaf F' V. bjj den heer W, C. Wans- leven te Zutfen een lijvige brochure uit, waarin hij, uitgaando van de stelling dat, het met 't oog op de grondwet noodig is de bakens te verzetten, nu het getij verloopen is, de wonscheliikheid eener nieuwe wijziging dezer wet en in verband daarmede de vorming eener nieuwe partij aanbeveelt. Noch de grondwet van 1S48 noch die van 1887 beantwoorden, volgens den schrijver meer aan de behoeften. Zelfs onder de thans vigeerende wet bleek het duidelijk dat de regeering niet onaf kankeljjk genoeg was om zich met vrucht te kanten tegen het aan elke ver tegenwoordiging eigene streven om zich in het be stuur te mengen en de verantwoordelijke regeering op advies van niet verantwoordelijke vertegenwoordi gers tot maatregelen te nopen, welke zij zonder die adviezen niet zouden genomen hebben; terwijl de regeering de kracht miste dus veel tot welzijn van het land tot stand te brengen. Ook vestigde zich de overtuiging, dat het onbillijk en niet raadzaam was van alle deelneming in de verkiezing van ver tegenwoordigers hen uit te sluiten, die zich niet in eene bepaalde mate van welstand mochten ver heugen. Op grond van deze en andere redeneeringen acht F. V. den tijd gekomen de grondwet zoodanig te wijzigen dat er zij lo. eene krachtige regeering; 2o. eene vertegenwoordiging, zoodanig gekozen dat niemand, wegens gemis van gegoedheid, geheel van deelneming aan de verkiezing van elk deel der vertegenwoordiging is uitgesloten. 3o. zelfstandigheid van de lagere besturen met zoo volkomen mogelijke vrijheid tot regeling der onderwerpen, welk meer eigenaardig tot hun werk kring behooren. Uit dit weinigje blijkt duidelijk genoeg dat wfi hier met een zeer belangrijk geschrift te doen hebben. Wij bevelen het dan ook als zoodanig bfj allen, die in de publieke zaak belangstellen, aan. Een onzer bladen meldt Echt spul Per „Amstelstroom" werden d.d. uit IJmuiden 800 kisten lucifers, [Eindhovensch fabrikaat, naar Zweden verzonden, om daar voorzien van etiquet als echte Zweedsche weer te worden ingevoerd. Zoo wordt de scheepvaart onderhouden De kostbare grondboringen, welke sedert de maand Maart van dit jaar onafgebroken bij dag en bij nacht in de omstreken van Heerlen werden uitgevoerd, tot het doen van onderzoek naar de aanwezigheid van steenkolen, zijn thans afgeloopen. Volgens de Limburger Koerier is de uitkomst dezer onderzoekingen zeer gunstig. Het personeel, dat daaraan gewerkt heeft, is nu vertrokken. Het waren Duitsche mijnwer kers, arbeidende onder de persoonlijke leiding van den heer Friedrich Honigmann, directeur der „Zeche Nordstern", in Pruisen. Zij hebben aldaar een gunstigen indruk achtergelaten en bewezen, dat men zich wel eens een verkeerde voorstelling maakt van mijnwerkers, wanneer men in hen werkstakers, socialisten en wat al niet wil zien. Komische advertentiën. Er biedt zich aan een jonge, sterke slagersjongen, ook bekend met het spekslagersvak en die gebruikt kan worden tot het stoppen van worst. Aangebodeneene prachtige parapluie voor eene nette dame in lederen foedraal. Te koop eene fijne uniform voor een schutter die nooit gedragen is. Specialiteit in zeepen en reukwerken voor dames, die, in nieuwe verpakking en in luxe- flacons, dienst kunnen doen als St. Nicolaaa cadeaux. John Burns, de Engelsche socialist, heeft onlangs, op een bijeenkomst der Londensche arbeidersvereenigingen een demonstratie ten gunste van een wettelijken arbeidsdag van acht uren gesproken over het gering nut van werkstakingen in den laatsten tijd. Hij verklaarde ronduit, dat de meeste ambachtsliedentimmerlui schrijnwerkers, metselaars, enz., het onderspit zouden delven als zij een werkstaking beproefden. De uitkomst der groote werkstaking van verleden jaar is zeer treurig, zeide hij. Wat hebben de Schotsche spoorwegbeambten gewonnen, of de Londensche omnibusbeambten, de Schotsche hoog oven-arbeiders, de Londensche timmerlieden? Bij al die werkstakingen om vermindering van ar beidsuren waren de arbeiders door de patroops overwonnen. Hoe zou een werkman, na zulke ervaringen, nog kunnen hopen, door de arbeiders vereenigingen den werkdag van 8 uren te ver krijgen Er zijn tegenwoordig duizenden werke- looze arbeiders, die bereid zijn de plaatsen der werkstakers in te netnen. Verkorting van den arbeidstijd is alleen langs wettelijken weg te verwerven. Nabij Rome deden dezer dagen eenige mili tairen oefeningen met den luchtballon, toen plotseling een onweer opstak. Van den ballon waarmede een kapitein en een onderofficier tot een hoogte van 150 meter waren gestegen, werd het netwerk door de bliksem getroffen. On- middelijk liet men den ballon dalen en nauwelijks hadden de luchtvaarders de aarde bereikt of de geheele ballon stond in vlammen. Rusland, Uet grootste rijk der aarde, ver bouwt eene hoeveelheid koren, waarover men verbaasd moet staan. Vooral heeft de graanuit- voer in de laatste 50 jaren een zeer groote vlucht genomen. In 1878 was de uitgevoerde hoeveel heid 88 8 millioen HL., in 1888 reeds 133,1 millioen in 1889 nog 109,2 millioen. In laatstgenoemd jaar bleek de verdeeling dier massa te zijn als volgt Tarwe 37.760.6S0 H.L. Rogge 18.996.700 Gerst 16.360.694 Haver 24.260.193 Maïs 4.377.723 Erwten en Boonen 1.115.604 Verschillende graansoorten 5.729.000 Meel 643.710 Daaruit blijkt, dat de tarwe de eerste plaats bekleedt bij den uitvoer van granen en, zooals men weet, is de tarwe ook reeds in het uitvoer verbod begrepen. Bij zulke verbazende hoeveelheden brood is het toch verschrikkelijk, dat honderden van honger sterven. De laatste vier weken leden te Berlijn onge veer 40,000 personen aan influenza. De epidemie is veel boosaardiger dan voor twee jaren; in de vorige week stierven dertig personen aan de ziekte. Alle artsen zijn het er over eens, dat een lijder aan influenza streng de kamer moet houden, daar bijna altoos longontsteking op de eigenlijke ziekte volgt, wanneer de zieke te vroeg uitgaat. Ook is warme kleeding, zelfs by minder koud weder, aan te bevalen. Uit nadere berichten blfikt, dat bij het ongeluk op den Orel-spoorweg (Rusland) twintig reizigers derde klasse en drie treinbeambten gedood werden. De vier laatste rijtuigen stortten bij het overgaan der brug over de Oltucha in de met ijs bedekte rivier. Blykens berichten uit Verono, is te Guasto, naby Cerca, een vuurbron ontdekt, tot groote ontsteltenis der omwonenden. By het graven van een put op 26 meter diepte gekomen, spoot, na terugtrekking der metalen buizen, eene massa modder en vuur tot eene hoogte van 30 meter uit de gemaakte opening. Men wierp zand in den put en slaagde daardoor er in, de modder terug te houden, maar de gassen bleven toevloeien, en na 15 dagen kwam weer een vlam te voorschijn van 2 meter hoogte en 1 meter middellyn, die doorbrandt. Men schrijft dit toe aan omstandigheden, die in verband staan met de aardschokken, sinds eenigen tijd in die streken waargenomen. Een zonderlinge schaking wordt uit Parys bericht. Te Villejuif gingen onlangs 64 vrouwe- ïyke verpleegden van een groot krankzinnigen gesticht aldaar, onder geleide van 14 oppassters, naar de kerk, toen op eens vier sterke mannen uit een zijstraat op den stoet aansnelden en een der verpleegden, mej. Dourches, trachten weg te voeren. De oppassters en ook de krankzinnigen

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2