N°. 436. Zondag 6 DecemberA0. 1891. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertcntièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXELbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving JACHT. De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord holland, gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 November 1891 no. 14 Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 87)tot regeling der jacht en visscherfj Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de sluiting der jacht op kleinwild voor Noord holland is bepaald op Zaterdag 12 December 1891 net zonsondergang en dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het irerkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van lat wild uiterlyk tot en met 26 December 1891 zal nogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad vorden geplaatst en voorts in elke gemeente ran Noordholtand worden aangeplakt. Haarlem, 17 November 1891. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 1 December 1891. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG 1. b. TEXEL, 5 December 1891. Zijn wij wel onderricht, dan zijn wij voor lezen winter nog een of meer tooneel voor tellingen wachtende. Door eenigo jongelieden s nl. een Rederijkerskamer opgericht, onder len naam Advendo (aangenaam door vermaak m nuttig door oefening). Het voornemen noet bestaan om op den tweeden Kerstdag le eerste voorstelling te geven. Bij het weinige wat op gebied van tooueel ins wacht, is deze gelegenheid zeker niet inwelkom. Wenschen wij dat dit eerste op reden zoowel de werkende leden als de hoor- Iers een aangename avondzal verschaffen, in een „tot weerziens" welgemeend kan vorden uitgesproken. Helder, 5 Dec. Gisterenavond is een laringvisscher van hier, die met zijn makkers ip de „laan" werkzaam was, door den stroom Q de diepte gesleurd en verdronken. Zijne Hakkers mochten.er niet in slagen denonge- ukkige te redden. Nabij Kallantsoog is aan het strand ge- 'onden een zoogenaamde klomp-of maanvisch Drthragariscus mola) welke vischsoort leeft jln den Atlantischen Oceaan en in de Middelland- che zee en slechts zeer zelden in de Noord zee wordt aangetroffen. Het gevonden exem- •laar is dus ongetwijfeld verdwaald geraakt, e dicht aan het strand gekomen en bij het wegvallen van het water daar achtergebleven. De visch, welke eene lengte heeft van 1.20 Meter, bij eene hoogte van 73 cM. is in het bezit van de firma wed. S. J. Groen Zoon, vischhandelaars te Nieuwediep en bestemd voor Artis te Amsterdam. Als een bewijs van den aanzienlijken uitvoer van vee uit Nederland moge dienen, dat van 1 Oct. tot 13 Nov. niet minder dan 1400 wagons met vee alleen door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn verzonden. Hiervan komt pl.m. de helft alleen voor het station Leeuwarden, hierop volgt Zwolle met pl.m. 300 wagens. Een ernstig spoorwegongeluk bij Halfweg heeft Dinsdagavond het verkeer tusschen Haarlem en Amsterdam gedurende geruimsn tijd afgesloten. Een van Amsterdam komende goederentrein, die uit ongeveer zestig wagens bestond, was op het doode spoor gebracht, om den sneltrein van Amsterdam te laten voorbijgaan. Door eene nog onbekende oorzaak was de goederentrein met volle vaart doorgeloopen en de locomotief met tender door den stootbalk en van den spoordijk afgereden. De schok was geweldig en de ver woesting niet minder. Ongeveer 10 ofl2 wagens waren geheel vernield op elkander geschoven en vormden een stapel van wel 12 M. hoogteook aan de telegraaflijnen is belangrijke schade toegebracht. Van het personeel werd gelukkig slechts één man ernstig gekwetst, nl. de remmer Wijers, die een gebroken been had, dat op de plaats zelve werd gezet. Een andere remmer werd licht gekwetstdoor den schok waren zijne tanden door de lippen gedrongen. Beide sporen waren ook Woensdag ochtend nog versperd, zoodat de reizigers moesten overstappen. Het spoorwegverkeer ondervond daardoor veel vertraging. Te 10 uur reed de eerste trein weder door naar Amsterdamna den middag waren beide sporen ontruimd, en had het verkeer weder geregeld plaats. In de gemeente Borger (Drente) komen tegenwoordig vele sterfgevallen voor onder de Drentsche schapen, tengevolge van gallig heid (galziekte). Tegen deze ziekte schijnt niets te doen te zijn. Middelen ter genezing worden bij de aangetaste dieren niet aange wend, omdat, voor zoover men weet, er geen middel tegen deze kwaal bestaat. Vele schapen houders lijden een hierdoor niet onbelangrijke schade. Gedurende October zijn in de Rijkspost spaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: inlagen f 1,089,285,terugbetalingen 1.028,451. Aldus meer iDgelegd dan terug betaald f 60,834. Aan het einde der maand September was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 23,146,615, zoodat het gezamenlijk te goed op ultimo October bedroeg f 23,207,449. In den loop der maand zijn 4200 nieuwe boekjes afgegeven 1651 zijn geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 312,907 in omloop waren. Men schrijft uit Schoonhoven: In het Militair Hospitaal worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. De door de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam genomen maatregel, om aan iederen des nachts op wacht zijnde agent 25 centen belooning te geven voor elke deur en elk raam, dat hij open vindt, schijnt gunstig te werkenalthans in de laatste dagen wordt minder van inbraken gehoord. De heer L. D. Labberté, gymnastiek-onder wijzer te Maastricht, heeft het voornemen op gevat een werkje het licht te doen zien over spelen voor de jeugd spelen, welke onderwezen zouden kunnen worden op de school, tijdens die uren, welke bestemd zijn voor de vrije en orde oefeningen van de gymnastiekspelen dus, waar bij naast de eischen, aan een ordelijk, prettig spel gesteld, rekening zou worden gehouden met de lichamelijke ontwikkeling van het kind. Maar vooral zulke spelen, die buiten de school in zwang zouden komen om andere, minder gewenschte, te vervangen. Er moeten zoo meent de heer Labberté terecht vele oud-Hollandsche spelen zijn, welke wellicht hier of daar bekend, toch grootendeels in het vergeetboek zijn geraakt, maar daarom nog niet verloren zijn. Daarom richt hij tot allen, die met de jeugd en het volk in betrekking staan, het dringend verzoek, hem bij dien arbeid behulpzaam te wezen. En in 't bijzonder noodigt hij alle gym- nastiekondeiwijzers, hoofden van scholen, onder wijzers en allen, die belang stellen in de lichame lijke ontwikkeling van de jeugd en het volk, beleefd uit, in hunne omgeving onderzoek te doen naar de nog in gebruik zijnde of de nog niet geheel vergeten spelennaar de regels, welke die spelen beheerschen, enz. Zou men dan zoo vriendelijk willen zijn hem de resultaten van dat onderzoek mede te deelen, dan zou hij het gezondene, met hetgeen hij reeds verzameld heeft, behoorlijk gerangschikt, tot een werkje kunnen vereenigen, dat honderdvoudige vrucht voor de jeugd en het volk zal kunnen opleveren; met vereende kracht ware dan iets goeds tot stand te brengen, terwijl de netto-opbrengst kon besteed worden voor het een of ander doel, aan het onderwijs of de onderwijzers niet vreemd. In de nabijheid van Heerenveen heeft eene hoogst ergerlijke aanranding plaats gehad. De algemeen geachte burgemeester van Schoterland keerde 's avonds ongeveer te negen uren uit Knijpe naar Heerenveen terug. Op ruim een kwartier afstands van laatstgenoemde plaats kwam hij vier mannen tegen. Eén hunner trad onverhoeds op hem toe en gaf hem een krachtigen slag in het gezicht, waarna het viertal het op een loopen zette. De bur gemeester heeft de justitie terstond in kennis gesteld met het feit, en deze is den schul dige een timmermansknecht reeds op., het spoor. Volgens een later bericht is de dader nog niet bekend. Voor eenigen tijd wilde een Zigeunerbende sterk 200 man, die te Gronau haar tenten had opgeslagen, onze grenzen overschrijden. Dit werd gelukkig door de maréchaussée's belet. Maandag avond zijn wederom de maréchausée's naar het grenskantoor vertrokken, wijl vernomen is, dat ■-. nu een bende voornemens is uit Munster over Gronau ons land binnen te trekken. Het is te hopen dat men verder langs de grenzen nu ook op z(jn hoede zij, want gelukt het aan de Zigeu ners bij Gronau niet, dan zullen zij het ongetwijfeld elders probeeren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1