Buitenland. De „Held. Cc." meldt Gistëren namiddag had in de nabijheid der kust een vreeselijk ongeluk plaats. Een aantal vischschuiten begaf zich voor het stormachtige weder naar de veilige haven, helaas 1 niet alle mochten die bereiken. De schokker U. K. 47 werd door een zware grondzee zoo geweldig getroffen, dat het vaartuig 't onderst boven werd geslingerdde drie opvarenden worstelden met de golven. Twee van hen wisten op de kiel te komen en hoewel een Texelsche blazerschuit alle pogingen aanwendde de onge- lukkigen te naderen en te redden, mocht dit echter niet gelukken, zoodat zij zich ten laatste aan den dood moesten overgeven. De verongelukten zijn schipper Klaas Ras, getrouwd, knecht Klaas van Urk, getrouwd jongen J. Koster, van Enkhuizen. Volgens het officieele Atjeh-verslag van 28 Sept. tot 11 Oct. hebben er dien tijd weinig vijandelijkheden plaats gehad. De gezondheids toestand en de stand der berri-berri waren gunstiger. Eenige weken geleden hebben in de provinciën Friesland en Groningen de aankoopen voor de remonte plaats gehad: Aan de voor keuringen hadden deelgenomen uit de prov. Groningen 106 paarden, waarvan elf zonder en 5 met aanmerkingen werden goedgekeurd uit eerstgenoemd 11-tal werden slechts 4 aangekocht. In Friesland was het nog erger gesteld. D&ar werden 60 paarden goedgekeurd. Van eerstgenoemde zes werd slechts één aangekocht. De groote angstvalligheid der tegenwoordige remonte-commissie wordt toege schreven aan de strenge, ja vernietigende critiek, waaraan de in het buitenland aange kochte paarden bij de regimenten blootstaan. De heer Van der weg, uit Friesland, heeft daarom voor verdere voorkeuringen bedankt, daar zijne gunstige reputatie bij verdere mede werking slechts zou kunnen lijden. Over den genoemden uitslag heerscht in beide provinciën groote ontevredenheid, te meer daar nog in 1886 de minister van oorlog Weitzel een zeer gunstig oordeel uitsprak over de geschikt heid der inlandsche paarden voor den krijgs dienst, meer in het bijzonder voor de artillerie. Een Nederlandsche smokkelaar is te Siebengewald door Pruisische grensbeambten doodelijk verwond, omdat hij niet op hun geroep van „haltstaan bleef. Men vond 50 halve K. G. tabak bij den man. Door den predikant der Nederl. herv. gemeente te Dinksperloo, ds. J. W. Kautz- man, wordt, zoo meldt de „Arnh. Crt.." een eigenaardig middel toegepast, om den sterken drank te bestrijden. Jongelieden, die hun huwe lijk kerkelijk door hem wenschen te doen voltrekken, moeten vooraf beloven, dat geen sterke drank op de bruiloft zal geschonken wordeD. Weigeren zij zich hieraan te onder werpen, dan weigert ook de predikant zijn dienst. Alleen bier en wijn is geoorloofd. Het gevolg van deze maatregel, die nog weinig heett uitgewerkt, is, dat de meeste jonge paren het zonder kerkelijk huwelijk afdoen, of zich naar eene andere plaats begeven. Een bezoeker van „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft bij het eten van een biefstuk een stukje vleesch in de luchtpijp gekregen en is kort daarop aan de gevolgen overleden; Een geneesheer en een officier van gezondheid verleenden onmiddellijk hulp en verwijderden het vleesch uit de keel, doch niets mocht baten. De man werd naar het Binnen-gasthuis over gebracht. Landelijke eenvoud. Een boertje uit Oudendijk moest voor eenige dagen te Gonnchem een vet en zwaar varken afleveren. Toen het boertje zijn varken woog, viel het gewicht hem niet mee. Doch hierop wist hij raad. Fluks werd een mengseltje van klei en zand klaargemaakt en de lichte vriend knor-knor werd gedwongen deze, zelfs voor varkens onsmakelijke spijs, naar binnen te werken. Het bleek daarna dat het levend spek- magazijn eenige ponden in gewicht was toege nomen en nu ging de boer met zijn zwaar beestje op weg. Bij den kooper te Gorinchen gekomen zou het dier weer gewogen worden. Doch op de weegschaal zakte het ineenhet bleek door het onverteerbaar hapje gebarsten te zijn. Van de verkoop was geen sprake meer en het varken moest in-der-haast voor een prijsje van de hand gezet worden. Toen de heer R. K. voor eenige jaren uit de Beemster naar Noord-Amerika vertrok, bezat hij beide zijne ouders nog. Toen hij dezer dagen evenwel terugkeerde bemerkte hij met niet geringe verwondering dat hij thans twee vaders en twee moeders had. Hoe vreemd dit ook schijne, de oplossing is een voudig. In zijne afwezigheid waren zijne ouders gescheiden en beiden zijn weer gehuwd. Een Duitsch echtpaar, dat te Venlo een bierhuis er op na hield, is sedert een paar dagen stillekens verdwenen met achterlating van zes kinderen van 2 11 jaren. De Echo vertelt Een neef, die een oudtante had met heel wat gouden tientjes, verloofde zich vóór een paar weken en sprak nu met zijn meisje af, spoedig een bezoek te brengen bij de rijke oudtante, die in een naburige plaats woonde. Het meisje had er eerst heel veel tegen, om een bezoek te brengen bij de rjjke madame, die haar zeker heel uit de hoogte zou behandelen, maar gaf toch eindelijk toe, toen haar practische minnaar er haar op wees, dat hier hoogere belangen op het spel stonden en zij over eene kleine onaangenaam heid in dit geval moest heenstappen. Zoo ging dan het gelukkige paartje naar de woonplaats van oudtante; neef schelde aan en ze werden door de meid binnengelaten. „Zoo, Mietje, daar ben ik met mijn meisje. Hoe gaat het met mijn lieve, goede tante Zeg dat ik alleen naar hier ben gekomen, om haar mijn toekomstig vrouwtje voor te stellen." „Nou, meneer, of u er welkom is, staat nog te bezien," zegt Mietje op brommerigen toon. „Het ouwe mensch is tegenwoordig zoo sikke neurig. Komt u met uwes meisje maar even hier in de zijkamer, dan zei ik de juffrouw zeggen, dat uwes der is." Het jonge paartje zet zich zeer bescheiden op de mooie fauteuils in de sierlijk ingerichte kamer en wacht heel geduldig, dat de oude dienstmeid hen zal komen zeggen, dat de juffrouw hen boven wacht. Het duurt een heele poos vóór Mietje terug komt eindelijk wordt de deur der zijkamer ge opend en verschijnt Mietje op den drempel. „Nou, ziet uwe nou wel, dat ik gelijk had, de juffrouw zegt, dat uwe wel heen kan gaan met dat vreemde vrouwspersoon, waar ze niks nieme- dal mee te maken heelt. Uwe komt toch alleen om de centen en om niks anders. Zonder iets te zeggen droop het minnend paartje heel boos en verontwaardigd af. De „Standard" verneemt uit St.-Petersburg dat in verschillende noodlijdende districten de boeren er toe gekomen zijn, hunne huizen voor 3 of 5 roebels te verkoopen, om met die schamele opbrengst den honger weder voor eenigen tijd te kunnen verdryven. Betreffende de ongeregeldheden in China wordt thans uit Peking gemeld, dat de opstande lingen uit het Noorden de hoofdstad reeds tot op 300 mylen genaderd zijn. Het aantal der in Oost-Mongolië vermoorde, tot het Christendom bekeerde inlanders wordt op 5500 geschat. D.d. zyn er kennisgevingen aangeplakt van de directeuren der kolenmijnen in Zuid-Wales en Monmouthshire, waarin aan de mijnwerkers alle overeenkomsten met nieuwjaarsdag opgezegd worden. Hierdoor worden vermoedelijk honderd duizend mannnen werkloos. De uitvoer van uien uit Egypte naar Engeland en het vasteland van Europa heeft in de laatste jareD een merkwaardige hoogte bereikt. De omstandigheid, dat het gewas aan den Nfjl rijp is, als op de Engelsche markt goede pryzen te bediDgen zijn, gaf verleden jaar aanleiding tot den uitvoer van byna 400,000 manden naar Groot-Brittanië, behalve nog 50,000 naar het vasteland van Europa, alles te zamen tot een waarde van ruim 900 duizend gulden. Die vroege uitvoer heeft echter deze schaduwzijde, dat dikwijls geoogst wordt vóór het gewas voldoende gerfjpt ia, hetgeen een zeer nadeeligen invloed op de marktprijzen uitoefent, daar het alsdan onder hef vervoer veel te lijden heeft. Dit jaar hebben ook uit Egypte eenige verschepingen van aardappelen, geteeld uit Engelsch zaad, plaats gehad. Zjj zagen er uitwendig zeer goed uit en leverden een kruimig kooksel op. De vulkaan, welke onlangs bfj het eiland Pantelieria uit zee oprees, is alweer verdwenen. Er worden van tjjd tot tijd schokken van aard beving gevoeld. De toestand in China wordt van dag tot dag erger. De opstand in het noorden breidt zich uit en te Peking vreesde men niet alleen voor de keizerlyke familie, maar ook voor de Europeesche en Amerikaansche gezanten en hunne gezinnen. Te Parys was men bezorgd over de te Peking wonende Lazaristen, die een groot klooster bezitten en een aartsbisschop aan hun hoofd hebben. De gekoesterde vrees schijnt geenszins onge grond geweest te zyn. Een telegram uit Peking dd. 29 Nov. toch meldt het volgende Ten noorden van den grooten muur is op twee punten oproer uitgebroken. Een stadje ten noorden van Kin Chow is door de oproerlingen bezet. Het garnizoen uit Sanghal en Kwan is tegen hen afgezonden. Het andere nog ernstiger oproer had plaats in het district Takow, ten noorden van Kaiping. De manderijen troffen eene schik king met de aanvoerders der opstandelingen, welke idaarby beloofden de inwoners in het alge meen te zullen sparen, onder voorwaarde dat hun volkomen vryheid werd gelaten om de Christenen te plunderen. De Europeesche zendings huizen en de woningen der Christen-inboorlingen werden daarop aan de opstandelingen prijsgegeven, die op schrikbarend gruwelijke wijze te werk gingen. Niet minder dan 300 personen werden neergesabeld. Te Rome zyn ongeveer 20,000 werklieden zonder werk. De rechtbank te Manchester veroordeelde zekeren Swindell, die tegen wil en dank door een vechtersbaas tot een vechtpartij werd ge dwongen, waarbij hij het ongeluk had den man dood te slaan, tot een dag gevangenisstraf. In een stad in Oost-Pruisen, die niet nader wordt aangeduid, heeft men dezen zomer hard gewerkt aan de oprichting van een abbattoir; onlangs is 't gebouw gereed gekomen, doch voor de inwijding bleek, dat men iets vergeten had, nl. de groote stoomketel, die op 't erf stónd, op haar plaats te brengen. En geen Jdeur of venster was groot genoeg om de ketel er doof te krijgen, zoodat men uit het dak een stuk heeft moeten wegbreken, met balken, vloer en al om de fout te herstellen. Zooals bekend is, werd samengeperst papier reeds gebruikt om er wielen en onderstellen van rijtuigen, dakpannen, vaten voor drooge waren, enz., van te maken. Thans heeft men in Amerika bij wijze van proef, van deze grondstof ook bier vaten vervaardigd, die niet alleen even goed moeten zyn als de eikenhouten, maar deze ook in vele opzichten overtreffen. De eigenaar dezer gepatenteerde uitvinding is een fabrikant te New-York. Voor dergelijke doeleinden wordt de papierbrij uit een zeer vezelrijke grassoort bereid, tot dusverre in de nijverheid nog niet in gebruik, doch die tusschen Jersy-City en Newark in groote hoeveelheden voorkomt. Een ander ondernemer heeft een machine samengesteld, waarmede men per dag 600 vaatjes kan afwerken en die voor slechts twee personen kan bestuurd worden. De vaatjes worden, na gevormd te zjjn, met een antiseptisch vernis overtrokken, waardoor zij, als dit droog is, veel op porcelein gelfjken. Vaatjes van deze soort zijn gemakkelijker te reinigen en vervuilen niet zoo spoedig als de houten vaten Dat men van koffieboonen brandewijn maakt is bekend maar thans is het zoo wordt uit Costa Rica bericht ook gelukt, wijn te maken van koffieboonen. Proeven van zulken kofflewyn, aan de Regeering gezonden, moeten zeer goed voldaan hebben. Te Manchester is reeds veel sneeuw gevallen. Ook in andere deelen van Engeland en Schotland sneeuwde het, maar slechts voor eenige minuten In de gemeente Alspin, Hautes Pyrenees heerschte dezer dagen groote schrik. In de eenige straat van het dorp was een prachtige Zwarte beer verschenen, die ongetwijfeld door de sneeuw uit zijn hol was gejaagd. Eenige menschen, die zich op straat bevonden, namen de vlucht, terwijl de beer langzaam zijnen weg voortzette. Een meisje van 6 jaar struikelde en vielde beer sprong op haar toe. Er steeg uit aller mond een kreet van schrik. Opeens weerklonken de tonen van een viooleen muzikant

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2