(11)1 Wil mieera. Port a port van f 0.80 en f 1.25 per flcscl. Prins Hendrik Polder Bouwland te huur. puik beste Aardappelen, :1, tel. fC. BEU. arriveert HEDEN AVOND. Werksaamlieden in de „Vergulde Kikkert," Feuilleton. Heden ontvangen T. M. ZIJM. 's avonds acht uur ZEGT HET VOORT. EE U SPILIB. Te bevragen by C. ROEPER aldaar. Bij den ondergeteekende is gedu rende den geheelen winter verkrijgbaar drooge bakkerstarf 75 cent, beste Kamper turf 65 cent, G. R. Briquetten 65 cent, blauwe Glim- briquetten 60 cent, Eiken klossen 35 cent, lang Eiken liont 30 cent, alles per 100 stuks. Ruim voorzien van prijs zeer billijk. Bestellingen worden aan den Burg spoedig en franco bezorgd. UEd. dw. dienaar, P. KIND. eene groote keuze in Reeren en Jongens Bont mutsen, Jachtresten, gekleurde en zwarte wollen Doeken, Kousen en Handschoenen, Heeren Tricot Borstrokken en Broeken, Dames Borstrokken, Lyfjes, enz. Wollen-, Gestikte- en Molton-De kens. Eigengemaakte WINTERJASSEN en DEMI- SAISONS, GUTTA-PERCHA BOORDEN. Onriliminff der DOg voorradige v pruim mg regenmantels. Steenenplaats. J, Sz. DEKKER. Voorhanden diverse fijne merken Wijnen. Witte Bergerac, uitmuntend geschikt voor kankerlyders. Diverse soorten LIKEUREN, o. a. half en half (nieuwste soort.) Onder beleefde aanbeveling, Uw Dw. Dnr., Een Koster's Scheurkalender. 10 Nieuwjaarskaarten. Een Eukhnizer Almanak. Een fl. beste Inkt. Een solide Penhouder. Drie Schrijfboekjes. Een best Potlood. 100 bedrukte Visitekaartjes in étui. Na ontvangst van postwissel ad fl.lö franco door geheel Nederland. Verzoeke duidelijke opgave van hetgeen op de kaartjes moet worden gedrukt. Aanbevelend, Entree vrij, doch er zal met een bus worden rondgegaan tot inzameling van giften, welke bestemd zullen zijn voor de armen. LET vooral op den NAAM I t Was oudejaarsavond en de gezelschapszaal van de groote sociëteit was dientengevolge ontvolkt. Slechts vier personen vraren aanwezigtwee schaak spelers, die ingedommeld schenen over hun spel; een knecht die zyn Nieuwjaarskaartjes zat te tellen en berekende hoeveel gulden die stukjes karton wel zouden vertegenwoordigen, en een jonge man, die aan een speeltafeltje gezeten met droef- geestigen blik in het vuur zat te staren, terwijl zjjln handen werktuigelijk een spel kaarten waschten. Een doffe slag van de groene tochtdeur deed de knecht opspringen. Hy had den heer Van Wi.elop herkend, het rijkste lid der sociëteit, een man dus vooral met het oog op den dag van morgan die met eerbied en voorkomendheid moest behandeld worden. Ook de wachtende aan hot speeltafeltje h.ad het hoofd omgewend, en toen Van Wielop tegenover hem plaats nam, zeide hy op onvriendeltjken. toon: Ge had wel wat vroeger kunnen komen. 't Spfit rnjj, Maasdrecht, maar 't was mi) on mogelijk, zaken 't Zal wat zfin, bromde de ander. Sedert geruimen tfid plachtten Van "Wielop en Maasdrecht samen te ecarteeren. Gewooialfik werd er dan eerst wat gepraatmaar daar I laasdreoht niet bijzonder goed gemutst schoen, had Yan Wielop maar dadelijk opgenomen, met de vraag: Hoe wilt gij, weer even hoog als gisteren? Maasdrecht antwoordde eerst niet en zeide toen, zenuwachtig rad, al kostte het hem moeite de woorden te uiten Ik heb eens nageteld hoeveel ik u schuldig ben. Dat is 50,000 gulden. Ik zal je zeggen hoe het met mfi staat; alles plus nog een heele som is op. Ik wil heden er op of er onder: quitte ou double. Van Wielop hoorde deze bekentenis zoo kalmaan alsof hij zeggen wilde; dat weet ik evengoed als gfi, en zeide toen op luchtigen toonDat is natuur lijk een voorstel, dat je verworpen wilt zien. Ik leg 1000 gulden op tafel. Win jy, dan steek je ze op en betaalt er mede watnoodigis. Win ik, welnu dan schrijven wfi het bfi de rest, en dan leen ik ze je, Dat nooit ik ben al diep genoeg gezonken. Ik wil niet dieper. Geef op, en quite ou double. Maar dat neem ik niet aan. Wat, riep Maasdrecht driftig uit, neem je dat niet aan. Eerst mfi al het geld uit den zak kloppen en dan geen revanche geven, dat is laag, een man als jou onwaardig 1 St., stil. Bltjt bedaard als je blieft, we zijn niet alleen. Ik neem het aan, en dit zeggende nam Van Wielop de kaarten en gaf. Binnon vijf minuten was het spel beslist. Van Wielop had andermaal gewonnen. Maasdrecht's hoofd gloeide en hy kneep krampachtig het spel kaarten, dat voor hem lag. Van Wielop zag zfin vriend eenigen tfid medelijdend aan en zeide toen hoor nu eons bedaard Wat bedaard, riep Maasdrecht eensklaps op stuivende. Jij bent de speelduivel in persoon, daar En dit zeggende, wierp hy de kaarten met kracht op tafel en verwijderde zich met groote, driftige stappen. Hy voelde zich verloren. Werktuigelijk nam hij een hoed en een jas en verdween. Meneer Maasdrecht neemt bi) vergissing uw jas mede, zeide de knecht tot Van Wielop, zal ik meneer achterna loopen? Dat is onnoodig. Van Wielop zette zich daarop bij de schaakspelers. Hy voelde, dat hy iets moest zeggen over de woor denwisseling, die ook hun niet ontgaan kon zijn, al scheen er buiten het spel niets voor hen te bestaan. Een der spelers voorkwam hem door te zeggen Wat scheelt 'Maasdrecht toch? Hij is niet meer de gez* llige clubgenoot van vroeger. Hy schynt zorgen te hebben. Ik geloof, dat jullie te hoog spelen. Dat geloof kan ik zekerheid maken, antwoordde Van Wielop kalm. Hy heeft op 't oogenblik een ton speelschuld. Wat, een ton I Dat is niet mogefijk. En hebt gy, zpn beste vriend, het zoo ver laten komen? Ik, zyn beste vriend, heb hem zoover gebracht» en ik ben er lortuna dankbaar voor. Maar Van Wielop, riep nu de andere schaak, speler uit, hoe is het mogeiyk, dat jy, die schatryk bent en ongetrouwd, je besten vriend en zyn lief jong vrouwtje in het ongeluk wilt storten. Oordeel nu eens niet te haastig. Jullie weet hoe ik aan Maasdrecht gehecht ben. Wy zyn samen opgevoed. Hy heeft my het gemis van broeders en zusters vergoed, Zyn vrouw acht ik eveneens hoog. Doch beiden zyn ongelukkig en ik heb bet er op gezet hen te redden. Op zyn huweiyksreis won Maasdrecht te Monaco in ééne week 10,000 Ir. en dat was zyn ongeluk. Want sedert dien tyd werd hy een hartstochteiyk speler. In 't eerst wilde ik met hem om eeD niet noemenswaardig bedrag spelen. Hy lachte my uit, noemde my laf, kinderachtig, gierig, en weet ik al wat, en speelde met anderen. Zyn geluk was echter in Monaco achtergebleven, en het duurde dan ook niet lang ot het kleine tortuintje, dat hy bezat, was verdwenen. Toen klaagde hy my zyn nood en hielp ik hem, onder de plechtige belofte dat hy nooit meer zou spelen. En hy hield die belofte niet? Helaas neen. Maasdrecht is een goede vent; maar hy heeft een uiterst zwak karakter. Na een poos kwam ik er achter, dat hy andermaal aan 't spelen was, en hoog ook. Toen besloot ik hem op een andere wyze te redden. Ik sloeg eensklaps om en hield my alsof ook het spel voor my alles was geworden. Ik liet hem eenige keeren met opzet winnen, opdat hy zyne speelschulden zou kunnen afdoen, en bracht het eindeiyk zoover, dat hy ten slotte uitsluitend met my speelde. Hy werd hoe langer hoe ongelukkiger, en hoe meer hy verloor des te hooger wilde hy den inzet hebben. Ik gaf telkens toe, in de eerste plaats om hemuit de handen zyner vroegere kennissen te houden,.en in de tweede plaats om hem in myn macht te krygen, en heden is dat gelukt. Hy had vandaag 50,000 gulden speelschuld en sloeg toen voor quitte ou double. Eerst weigerde ik, wel wetende, dat zoo het quitte werd, hy ongenezen zou zyn en zyne vrouw en zaken zou blyven verwaarloozen. Maar gelukkig was de fortuin my gunstig, en nu moet ik heden myn slag slaan. Alles goed en wel maar Maasdrecht is opge wonden. Hy zou zich uit wanhoop een kogel neen dat moeten wy verhinderen. Eu de schaak speler stond op om de daad by het woord te voegen. Maar Van Wielop hield hem terug. Biyf. Ik ken Maasdrecht beter dan gy en heb alles voorzien. Vooreerst weet ik, dat hy een zelf- moord als de vreeseiykste menschelyke zonden be schouwt, en dan betwytel ik of hy er moed toe zou hebben. Tot dusver vertrouwde hy steeds op zyn goed gesternte om hem op 't laatste oogenblik uit den brand te helpen. Voelt hy zich echter geheel en al verloren, op den rand van den afgrond, dan zal hy gered kunnen worden. Karakters als de zyne worden niet spoedig onderste boven gekeerd; doch is dit eenmaal door een sterke emotie geschied dan zyn ze ook met een slag der verleiding ontwassen, en ziet ge de wufte spelers van daareven, gelouterd door smart en vernedering, als degelyke mensohen hun levenspad vervolgen. Wordt vervolgd. Snelpersdruk LANGEVELD A DE ROOIJTexel. ZEEKWAA

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 4