Buitenland. De „Ned. R.-K. Volksbond", afdeeling Amsterdam, heeft, volgens „De Tijd", een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gezonden, behelzende het verzoek om het daar heen te leiden, dat aan de verklaring van den minister van marine bij de beraadslagingen over de begrooting van marine, dat het eerst volgend voor Indië te bouwen pantserschip niet zal worden gebouwd op eene der Neder- landsche marinewerven, bij eventueelen bouw van bedoeld oorlogsschip geen gevolg worde gegevenmaar, zij het dan ook met behulp van buitenlandsche modellen, of op een wijze, als het der hooge Regeering goeddunkt, in het belang van de Nederlandsche nijverheid, in het belang van de Nederlandsche bevolking, die daarbij betrokken is, de bouw zal plaats hebben aan de Rijks-Marinewerf te Amsterdam. Een niet onaardig schouwspel had te Tilburg plaats. Daar kwam in den vorm eener boerenkar een triomfwagen aan, waarop als maagdekens fungeerden 6 smokkelaarsters. Als pages bij den triomfwagen deden eenige kommiezen dienst, die de dames hadden be keurd en gearresteerd. Zekere V. te Tilburg is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Nauwelijks had hij het vee uit den stal gebracht of deze stortte met geweld in elkaar, zoodat de op den zolder geplaatste 15,000 pond hooi en eenige lasten haver naar beneden kwamen. Te Stiens zijn tegenwoordig verscheidene kinderen lijdende aan croup. Aan de ouders van een meisje, dat in hevige mate door de ziekte werd aangetast, ried men aan gebruik te maken van een gorgeldrank, die door den heer J. v. d. Helm te Zuidhorn, als onfeilbaar tegen deze ziekte wordt aanbevolen. Daar er reeds oogen- blikken kwamen, dat het kind dreigde te stikken, besloot men daartoe over te gaan en de genees middelen van den dokter te laten staan. Spoedig na het gebruik van het middel van Van der Helm, ontstonden hevige brakingen, die zich telkens herhaalden, wanneer de drank opnieuw werd gebruikt. Het kind is thans weder hersteld. In een biljet, dat met het middel werd afge geven en dat in het Nederlanasch en Fransch gesteld is, vindt men tal van verklaringen, dat het door onderscheidene personen met succes is aangewend. O.a. zijn zulke verklaringen volgens het biljet onderteekend door D. Th. Uden Masman, predikant te Knijpe (Fr.), en later te Winsum (Fr), die de opmerking maakt, dat zulk een middel geen geheim moest blijven, J. H. Veenbaas, hoofd der school te Oldetrijne, J. C. Busch Keizer, predikant te Dalen (Dr.), die spreekt van een ervaring bij meer dan vijftig gevallen. Reeds sedert eenige weken waren op Terschelling lijders aan influenza thans grijpt die ziekte meer om zich heen, zoodat in verscheidene huisgezinnen allen zijn aange tast. Gelukkig is het verloop der ziekte gunstigvan overledenen heeft men althans nog niets gehoord. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft thans nota no. 7 van het onderzoek omtrent de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee in 't licht gegeven. In de nota zet de chef van het technisch onderzoek, de heer C. Lely (thans Minister van Waterstaat) zjjne denk beelden uiteen omtrent de wjjze van uitvoering der droogmaking van het gedeelte der Zuiderzee binnen de afsluiting Noord Holland—Wieringen Friesland. Vier platen zijn bij deze nota gevoegd, waaronder eene zeer uitvoerige kaart van het na de volledige voltooiing van alle werken van de Zuiderzee over gebleven IJselmeer met de inpolderingen en de omringende provinciën. Deze laatste kaart heeft meer tyd gevorderd dan waarop aanvankelijk was gerekend. De nota bevat in de eerste plaats eene beschrijving van den geologischen toestand der Zuiderzee binnen de lijn Noord-Holland—Wieringen Friesland, die nauwkeurig bekend is door de boringen, welke in de jaren 1866, 1874, 1875, 1880 en 1889 verricht zijn, tot een gezamenlijk getal van 1049. Volgens die gegevens bestaat de bodem der Zuiderzee binnen de ontworpen afsluiting voor ongeveer 183,000 HA. uit klef, 69,000 HA. uit lichte klei, zavel of lichte zavel, 104,000 HA. uit zand, 4000 HA. uit veen; te zamen 360,000 HA. Binnen de lijn der afscheiding komen twee geheel van elkander gescheiden gedeelten voor, die, wat de samenstelling van den bodem aangaat, voor droog making geschikt zijn, nameiyk; a. het Wieringer meer en b. het zuidelilk gedeelte met het gedeelte ten noordoosten van Urk. Het gedeelte sub moet echter nog nader verdeeld worden. In de eerste laats moet het noordoostelijk gedeelte gescheiden HJven van het zuidelijk gedeelte, om een vrijen uitloop van den IJsel en het Zwarte Water te behou den. In de tweede plaats is het wenscheiyk, het overblijvend zuidelijk gedeelte in een oostelijk en een westelijk gedeelte te verdoelen, opdat, zoowel gedurende de indijking en droogmaking als daarna, eene volkomen onbelemmerde open scheepvaartver binding tusschen de Oranjesluizen en de noordelijke en oostelijke provinciën behouden blijft Ook wegens de grootte is eene verdeeling van het zuidelijk ge deelte der Zuiderzee in tweeën wenschelijk. Als algemeen plan moet dus de oppervlakte vrucht bare gronden binnen de afsluiting die voor droog making geschikt zijn, in minstens vier afzonderlijke indijkingen verdeeld worden, die bestaan uit: het Wieringermeer, het zuidoostelijk gedeelte (Muiden- Ketel), het zuidwestelijk gedeelte (Enkhuizen-Uitdam), het noordoostelijk gedeelte (Lemmer-Overijselsche kust). In hoever het wenschelijk zal zijn, een of meer der hier genoemde indijkingen nog nader in kleinere indijkingen te verdeelen, is eene vraag, waarop het antwoord afhankelijk moet worden gesteld van de oppervlakte, die men rekentjaarliiks in cultuur te kunnen brengen. De nota bevat verder schets-ontwerpen tot indijking en droogmaking der vier afzonderlijke indijkingen, en besluit met een beschouwing over don tijd van uitvoering en de kosten van het geheele ontwerp. De tijd van uitvoering voor den afsluitdijk is op 8 jaren gesteld. Daarna wordt [gerekend: voor de indijking van het Wieringermeer, groot 21,700 HA., 4 jaar; voor het gedeelte Muiden-Ketel, groot 103,000 HA., 9 jaar; voor het gedeelte Enkhuizen-Uitdam, groot 57,000 HA., 5 jaar; voor het gedeelte Lemmer- Overijselsche kust, groot 50,300 HA., 5 jaar; te zamen 232,000 HA., in 23 jaar. Het in cultuur brengen der gronden zal de verkaveling geleidelijk moeten volgen; jaarlijks zal gemiddeld 10,000 HA., in cultuur moeten worden gebracht. De gezamonljjke kosten worden als volgt geraamd fl, Afsluiting met de sluizen en bij komende werken f 42,000,000. 2. Indijking en droogmaking van het Wieringermeer14,000,000. 3. Indijking en droogmaking van het Zuid-Oostelijk gedeelte der Zuiderzee (Muiden Ketel)-57.500,000. 4. Indijking en droogmaking van het zuidwestelijk gedeelte der zniderzee (Enkhuizen-Uitdam) 43.100.000. 5. Indijking en droogmaking van het Noord-Oostelijk gedeelte der Zuiderzee (Lemmer Overijselsche kust - 33,400,000. Te zamen f 190,000,000. De droog te maken oppervlakte bedraagt in het geheel 232,000 HA., waarvan na aftrek van wegen, kanalen, slooten, enz. aan verkoopbaar land overblijft ongeveer 216,000 HA. De kosten der werken, zonder het renteverlies, zijn dus per HA. verkoopbaar land geraamd op f 880, wanneer de kosten van afsluiting ten laste der droog making worden gebracht en f 685 wanneer de kosten der afsluiting niet ten laste der droogmaking worden gebracht. Brengt men het renteverlies in rekening, dan sty- gen de kosten per HA verkoopbaar land tot reap, f 1032 en 746, indien gemiddeld 10,000 HA per jaar in cultuur worden gebracht, en resp. f 1053 en f752, indien dat aantal 5000 HA gemiddeld bedraagt. Met het oog op de belangen, welke aan de afslui ting op zich zelve voor de waterkeering, waterloozing en waterverversching der provinciën langs de Zuider zee en voor een spoorwegverbinding tusschen Noord- Holland en Friesland zfju verbonden, is het rationeel de kosten der afsluiting slechts gedeelteiyk ten laste der droogmaking te brengen. Van de ongeveer 216000 HA verkoopbaar land zullen in ronde cyfers zfln 71 pet. kleigrond, 14 pet. lichte klei-, zavel- en lichte zavelgrond, 10 pet. zand en veengrond. De kleigronden zullen, als bouwlanden, van groote waarde zyn, van geiyke kwaliteit als de kleigronden der IJpolders of als de beste bouwlanden uit ons land. De lichtere klei, zavel en lichte zavelgronden zullen grootendeels ook nog uitmuntende bouwlanden zfin, meerendeels van geljjke kwaliteit als de zavel- achtige gronden uit de Groninger noordelyke zee polders. De zand- en veengronden zullen slechts geringe waarde hebben. Evenals zulks by de IJpolders het geval is geweest, zullen ook de gronden der Zuiderzee zeer spoedig na de droogmaking voor de cultuur geschikt zyn, wanneer voor eene uitmuntende afwatering wordt zorg gedragen. Met nog één stuk, no 8, eene vergelyking der verschillende onderwerpen tot oplossing van het Zuiderzee-vraagstuk behelzende, zullen de resultaten en beschouwingen van het technisch onderzoek vol ledig zyn medegedeeld. Deze laatste nota kan vóór het einde des jaars verwacht worden, om daarna ten slotte gevolgd te worden door een, vermoedeiyk in Januari as. te verzenden, rapport, waarin het dagelyksch bestuur zyDe meening over de econo mische en flnancieele zyde der zaak zal kenbaar maken. Wanneer ook van dezen arbeid zal kennis zyn genomen, acht het bestuur het oogenbllk gekomen, eene algemeene vergadering uit te schrijven, om over den verder te volgen weg gezameniyk van gedachten te wisselen. Dezer dagen bemerkte een juffrouw te Amsterdam, die in eenige magazijnen hare inkoopen had gedaan en daarna de uitstalling van een magazijn bewonderde, eensklaps dat haar pertemonnaie verdwenen was, die een aardig sommetje inhield. Een man met een houten been en een verdacht gezicht trachtte zich snel uit de voeten te maken, maar de blik van een politieagent was op hem gevestigd geweest en de man moest mee naar het politieburoau waar men zijn zakken ging uitpakken. Er werd evenwel niets gevonden. Toen kwam de inspecteur op den inval om zijn houten been eens aan een onderzoek te onderwerpen en jammerde de ongelukkige al hardverscheurend onder de operatie de stapper werd losgebondende portemonnaie werd in de zonderlinge spaarpot gevonden. Aan het slot der zitting der Provinciale Staten van Donderdag, bij de behandeling van het adres van den Raad der gemeente Texel in zake de haven te Oosterend, hield de heer Calkoen een warm pleidooi voor die haven. De heer Calkoen, die, als lid van het College voor de Zeevisscherijen, een persoonlijk onderzoek had ingesteld, oordeelde, dat de Staten later stellig zouden moeten mee werken tot het tot stand brengen van eene haven te Oosterend. Zooals het nu is, kan het op den duur niet blijven. De schippers die te Oosterend wonen, moeten vaak hun vaartuig (zoowel hun kapitaal als het hulpmiddel bij hun bedrpf) onbe heerd te Oudeschild achterlaten, en zijn steeds genoodzaakt den afstand van 5 kwartier be pakt en beladen af te leggen langs den Zee dijk. Dikwijls echter is die dijk onbegaanbaar en dan is de afstand ruim 2 uur. Het meeren- doel der schepen te Oosterend zjjn betere vaar tuigen dan die der Oudeschilders, daar de laatste zich meest met de kustvisscherij in engeren zin bezighouden. De Oosterender schepen zijn voor de helft flinke blazers. Spreker eindigde met den wensch uit te spreken, dat Gedeputeerde Staten een havenaanleg te Oosterend zouden steunen, als nadere aanvragen uit Texel mochten ontvangen worden. (N. v. d. D Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep den bakker S., te Maastricht, die in het meel van het brood, bestemd voor de gevangenen in het huis van bewaring aldaar, aardappelen had gemengd, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De Rechtbank te Maastricht had hem 10 dagen gevangenisstraf opgelegd. Een eenvoudig middel om den geur van rozen te versterken en te veredelen: Men pote daartoe een zeer grooten ui dicht bij den rozenstok en men zal weldra ontdekken dat de geur der rozen veel aangenamer en doordringender is dan vroeger, terwijl men door niets de aanwezigheid van den ui ontwaart. Op de vergadering van commissarissen van de onderlinge verzekering voor de leden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den 30 j.l. gehouden, is gebleken, dat de reeds geassureerde en toegezegde posten een geza menlijk bedrag van f 2,402,182 vertegenwoor digden, zijnde ruim f 400,000 meer dan het hoofdbestuur voor het in werking treden dei- verzekering bepaald had. Tot president-com missaris werd gekozen de heer mr. W. O. Th. van Oudheusden van Achttienhoven. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Halfweg, hetgeen veroorzaakt zou zijn door dat de machinist het roode seinlicht niet zou hebben opgemerkt en doorgereden, geeft de heer J. B. J. Loef te Vreeswijk nog eens zijn raadgeving in overweging om van tijd tot tijd onverwacht voor de treinen de bepaalde seinen te doen geven, al bestond er geen gevaar, of al was de route veilig. Daardoor kan er geconstateerd worden, of de machinist en het treinpersoneel steeds volkomen actief en goed op hun post zijn. Rijdt dan de trein toch door, dan ontstaan er geen ongelukken als in het aangegeven geval en zou den machinist eene bepaalde straf opgelegd kunnen worden. Uit Nieuw York wordt dd. 4 Dec. gemeld Hedenmiddag drongen twee personen de bureaux van Russell Sage 71 Broadway, binnen en eischten eene som van 1200,000, dollars. Op de weigering van Russell Sage wierp een dier personen een

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2