N°. 439. Donderdag 17 December. A0. 1891. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nkdkrland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëu vóór 10 uur op dca dag der uitgave. Prvjs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 16 December 1891. Schijn en waarheid in het levenwas de titel van de lezing, welke Maandag-avond in de bijeenkomst van ons Nutsdepartement, door den spreker van dien avond ten beste werd gegeven. Als inleiding sprekende over de kermis en hetgeen daar te zien is, en waar de schijn I zoozeer de hoofdrol vervult, kwam de spreker tot zijn eigenlijke rede, waarvan wo den titel reeds hierboven vermelden. Oppervlakkig het gesprokene hoorende, zou I men wellicht geneigd zijn geweest, den spreker [van pessimisme te beschuldigen, doch een aandachtig hoorder voelde de waarheid van vele der gedane opmerkingen. In de lezing werd als het ware een spiegel opgehangen, waarin ieder zichzelve kon zien, zooals hij werkelijk is, en waar het klatergoud, dat versiert, was weggelaten. Evenals de spreker, zouden ook wij niet gaarne willen zeggen dat eene of andere op merking op deze of gene van toepassing was maar naar waarheid is het zeker, dat velen, zoo niet allen, hun eigen beeld konden onder kennen, al moest men ook tot schrik ont waren, dat dit nogal afweek van 't geen men zich van zichzelve voorstelde. Veel over de lezing uitweiden, zullen wij niet, 't was een aangename en niet minder een hoogst nuttige lezingmogen alle aan wezigen er hun voordeel mede doen en ieder voor zichzelven wel ontdekken de balk in leigen oog, voor zij den splinter in die van 'anderen zien. Tot slot gaf de spreker van dien avond een gedicht ten beste, getiteld „aan mijn moeder", door Multatuli. Dat na zulk een avond de voorzitter den spreker een welgemeend woord van dank bracht, wien zou het verwonderendie dank was geen schijnmaar ivaarh-M, zeide hij, doch zeker even waar was de bijval van de aanwezigen, toen zij door luid applaus instem ming betuigden met des Voorz. woorden. De avond is voorbij, moge een goede indruk van het gesprokene echter nog zeer lang blijven in de gedachten van de hoorders; Jl. Zaterdag hield de Afdeeling „Texel" van 't Ned. Ond. Genootschap hare winterver gadering in het hotel „De Vergulde Kikkert" Tot voorzitter der Afdeeling werd, in plaats van den heer C. A. de Braai, welke volgens rooster moest aftreden en niet dadelijk her kiesbaar was, verkozen de heer J. P. Thijsse, welke tevens verkozen werd tot Afgevaardigde naar de vergadering der Gewestelijke Vereeni- ging „Noord-Holland", te houden op 28 December a.s. te Amsterdam. De vraag van het Hoofdbestuur van 't N. 0. G.„Acht men het wenschelijk, dat thans reeds de vraag, of het openbaar lager onderwijs geheel aan de zorg der gemeenten zal worden onttrokken en op den staat overgedragen, vanwege het Hoofdbestuur bij de Afdeelingen aan de orde worde gesteld?" werd met 12 stemmen vóór en 1 stem tegen in bevestigenden zin beantwoord. Over een elftal vragen over „Leerplicht" door het Hoofdbestuur aan de orde gesteld en door den heer F. Heeroma ingeleid, werden besprekingen gehouden en resultaten vastge steld. Alle aanwezigen verklaarden zich voor leerplicht. De markt van Maandag, een van de z. g. winter markten, beteekende niet veel. D e gelegenheid tot markt houdon eehter is er, laten we ons nu daarmede maar vergenoegen, mis schien dat later nog wel eens volgt de eigenlijke markt, d. w. z. vee ter verkoop aangevoerd en koopers daarvoor. Den 12 December is op het strand achter den Hoorn aangespoeld het lijk van een manspersoon, hoofd en handen geheel ontvleescht, gekleed in wit flanellen hemd, geruit overhemd, blauwe onderbroek, kam- garen bovenbroek, knielaarzen met zwaar bespijkerde zolen aan de beenen, alles zonder merken op het lijk is gevonden een knipmes achter de Koog het lijk van een mansper soon, oud naar gissing 30 jaren, haar zwart, gekleed in grijs flanellen hemd, dito overhemd, grijze borstrok, bruine onderbroek, roode kousen met blauwe voeten aan de beenen, bruine ge streepte band om het lijf, alles zonder mer ken op het lijk zijn gevonden een knipmes en een leeren portemonnaie, inhoudende twee gouden engelsche geldstukken elk ter waarde van een half pond sterling; achter Eierland het lijk van een vrouws persoon, missende den rechterarm, zwarte kousen aan de beenen, zonder merken, verder geheel ongekleed. Al de lijken verkeerden in vergevorderden staat van ontbinding. Achter de Koog en den Hoorn is verder nieuw hout aangespoeld, als planken, behakte ribben of ellens en sparren. Door stemgerechtigde leden bij de Herv. gem. aan den Burg, werden gisterenavond tot Notabelen bij die gemeente gekozen, de heeren P. M. Stiggelbout, M. Vlas, A. H. Geus en Jb. A. Bakker. Door het kiescollege bij dezelfde gem. werd in de vorige week, tot ouderling gekozen de heer G. G. Kikkerttot diakenen de heeren D. Kalf en Joh. Bakker. De heer J- P. Bouma, onderwijzer te Leiden, vroeger onderwijzer bij de Normaalles sen alhier, heeft te 's Gravenhage acte voor wiskunde L. O. verworven. Oudeschild, 14 Dec. Tot ouderling bij de Herv. gemeente alhier, is benoemd de Heer C. C. Backer en tot diaken de Heer J. Kooger. Waal, 15 Dec. Naar wij vernemen heeft „Concordia" het voornemen, een uitstapje te maken naar Cocksdorp om aldaar eens te laten hooren, hoe ver men gevorderd is met het maken van Instrumentale muziek. Bij nota van wijziging op Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1892 is door den minister van Oorlog eene som van f 145,000 opgenomen voor het bouwen van de cadetten school te Alkmaar, na aftrek van het aandeel in de kosten door de gemeente Alkmaar te dragen; (zijnde f 110,000 en kostelooze afstand van terrein.) Aanvankelijk was de minister voornemens overeenkomstig contract met Alk maar, de school door de gemeente te doen bouwen, tegen betaling door den Staat gedurende 40 jaren van eene annuïteit, doch bij nadere overweging is het den minister meer regelmatig en wenschelijk voorgekomen den bouw voor Rijks rekening te doen plaats hebben, zonder gebruikmaking van het aangeboden terrein en van de bijdrage van Alkmaar. Voorloopig zijn de bouwkosten op f 255,000 geraamd. Op het IJ bij Amsterdam is een schippers vrouw, die op een turfschuit aan het roer stond, overboord geslagen. De schipper bemerkte, door het uit den koers raken van zijn schuit, dat er een ongeluk was gebeurd, en hoewel hij onmiddellijk naar achteren liep en in een vlet sprong, om zijn vrouw te hulp te komen, mocht hem dit niet gelukken, daar de drenkelinge reeds in de diepte was weggezonken. Het bestuur van het „Nederlandsche Land- bouwcomité" te Utrecht (voorzitter de heer H. F. Bultman, secretaris de heer L. Max) heeft zich tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gewend met een adres, waarin wordt verklaard, dat het comité de oprichting eener Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen met ingenomenheid heeft begroet, en inzonderheid het door haar genomen initiatief tot bevordering der handelsbelangen van Nederland, met betrekking tot de land-, tuinbouw- en zuivelproducten, van het hoogste gewicht acht. De in die kamer over dit onderwerp gevoerde gedachtenwisselingen hebben verschillende land- en tuinbouwmaat- schappijen hiertelande geleid tot het overwegen der middelen, waardoor de reeds aanzienlijke handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Groot- Britannië nog meer uitgebreid en op meer degelijke en vertrouwbare grondslagen kunnen gevestigd worden. Als gevolg hiervan heeft de Friesche maatschappij van landbouw voorgesteld, op de gronden in een bij het adres gevoegd rapport van haren consulent (den heer K. H. M. van der Zande) ontwikkeld, een consulent in Engeland te doen aanstellen. Het comité wendt zich daarom tot den minister met het verzoek, in overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken te willen bevorderen lo. de benoeming van regeeringswege van een consulont te Londen2o. het breDgen op de staatsbegrooting voor 1892 van eene som van f 10,000 voor bezoldiging, bureaukosten enz. Onder alle voorbehond deelen wij mede dat een onzer lezers verklaarde, dat zijn moeder hersteld was van de zoozeer gevreesde ziekte bekend onder den naam van het water, door het driemaal per dag gebruiken van een kleine eierlepel potasch-oplossing, die verkregen was door 5 cent potasch op te lossen op een hoe veelheid van ~j% liter water, nader tot de helft ingedampt. Zij had gedurende een jaar dit middel trouw ingenomen. (Rott Nbl.) TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 1