Buitenland. De Cooksdobp, 16 Dec. Tot ouderling en diaken bij de Herv. gemeente zijn gekozen de heeren W. Lammers en J. Blom. Tot notabel is gekozen de heer A. Dros Albz. Hiermede zijn de verkiezingen afgeloopen. In het Hotel Zeerust te Scheveningen wordt een tentoonstelling van reddingtoestellen gehouden, welke zeer belangrijk is voor zee varenden en belangstellenden. Aan elke zijde treft men een zg. zeebood schapper aan, die beide reeds met goed gevolg hebben dienst gedaan in de Middellandsche zee en in het Engelsch kanaal. De eigenlijke reddingtoestel bevindt zich in het midden. Het is een ovaalronde ijzeren bal in een vierkante tafel, aan welker hoeken koperen haken zijn aangebracht, dienende om aan boord van het schip te worden vastgesjord. Onder de tafel bevindt zich een katrol of haspel, waaraan een lijn is verbonden. Wanneer nu de toestel over boord geworpen en aan wal gekomen is, heeft men door die lijn gemeenschap tusschen den wal en het vaartuig. Een bus aan den toestel geeft op zee onmiddellijk een flink licht. Twee vliegers, aan welker koppen eveneens een lijn is bevestigd, geven, aan wal gekomen, mede direct verbinding met het gestrande schip. Te Gorinchem zijn ongeveer 1200influenza- lijders. Er zijn eenige gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. De ziekte schijnt echter nu een heviger karakter te krijgen, althans er zijn drie lijders aan de gevolgen overleden. Ook in de omliggende dorpen van Gorkum heerscht de influenza zeer hevig. Ook te Delft breidt zich de influenza nog al uitgelukkig zijn de gevallen van lichten aard. Op de jongste publieke verkooping te Grootebroek bracht ruim 3 bunders bouwland f 12S00 opde onkosten er niet bij gerekend. Een bewijs dus, dat de grond in de streek zijne waarde geenszins verliest: De werkliedenvereniging „Door Eigen Kracht" te Amsterdam, in 1886 opgericht, stelt zich ten doel om de werklieden, die door het jaargetijde zonder werk komen, zooveel mogelijk aan werk te helpen. Ofschoon zij gewoonlijk werkzaamheden heeft, is het niet voldoende om aan alle aanvrager, te voldoen. De bazaar van voorwerpen vervaardigd door werkloozen, beproeft in die leemte te voor zien. Er is echter geld noodig om grondstoffen te koopen en den werklieden voorschot te geven. Dit geld tracht de vereeniging te verkrijgen door het plaatsen van loten, welke voor een gulden per lot verkrijgbaar zullen worden gesteld. Na het eindigen van den bazaar zal er eene ver loting der door de vereeniging uit den bazaar aangekochte goederen worden gehouden. De bazaar zal plaats vinden in de maanden Maart en April '92. Dat de vereeniging sympathie verwerft, blijkt daaruit, dat alle geestelijken, de meeste raads leden, de minister van buitenlandsche zaken, de burgemeester en wethouders, enz. enz., door het nemen van loten de vereeniging steunen. Hoofddoel is echter niet de bazaar, maar het vinden van werk voor het groot aantal werk loozen, allen hoofden van huisgezinnen. Snelle uit- en thuisreis per Nederl. mail. Een onzer landgenooten, die zaken te Batavia had te behandelen, vertrok den 6den October uit Den Haag, scheepte zich den 8sten October te Genua in op het stoomschip „Burgemeester Den Tex," kwam te Batavia aan, behandelde er zijne zaak, vertrok den llden November per „Ardjoeno" en was den 8sten dezer weder te 's-Gravenhage. Onlangs gingen te Breda twee vrienden jagen. De een schoot op een eendvogel, maar raakte tevens zijn vriend zóódanig in het oog dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het gevolg was, dat hij een oog moet missen, wat mede ten gevolge had, dat hij een eisch tot schadevergoeding, groot f 10,000, tegen den slechten schutter instelde. Uit Zevenaar wordt gemeld De grensscheiding dezer gemeenteen Duitsch- land wordt gedeeltelijk gevormd door een zandweg, waaraan verschillende boerderijen zijn opgelegd. De boerderijen ten oosten van den weg behooren aan Duitschland en die ten westen aan Nederland. Dat de Duitsche en Nedeilandsche boeren daar goede maatjes zijn, ligt voor de hand doordien men elkander nog al eens diensten kan bewijzen. Thans had een der Duitsche bij zijn buurman, een Hollander, een kar meel geladen en wachtte een gunstig oogenblik om den weg over te rijden. Toen men dacht dat de grensbeambten vertrokken waren, werd de tocht aanvaard, maar de beambten hadden zich in hinderlaag gelegd en de landbouwer kon niet dan met een boete van 660 mark den weg vervolgen. Bij het hoofd der school te Meeden (Groningen) heeft zich een jongen vervoegd om een deel van het onderwijs in de nuttige handwerken te mogen ontvangen. Het jonge mensch wilde zich op deze wijze voor zijne aanstaande betrekking van schaapherder voor bereiden. De breilustige knaap werd, daar de wet zeker op zulke gevallen niet heeft gerekend, niet tot de lessen toegelaten. Eene vrouw, die te Rotterdam des avonds op een handwagen naar een politie-bureel werd overgebracht wegens verregaande dronkenschap, moest des morgens naar het ziekenhuis worden vervoerd, omdat er geen teeken van leven in haar was te krijgen. Haar toestand is niet buiten gevaar, 't Schijnt dat men den heelen nacht niet maar het mensch had omgezien. (Leidsch D.) De bond van Nederlandsche steenfabrikan ten heeft aangenomen de leverantie van veertig millioen steenen tenbehoeve van de zeesluizen te IJmuiden. De meeste leden van den bond namen de verplichting op zich om een gedeelte dier steenen te leveren. Zij doen dit om buitenlandsche concurrentie te weren, in het belang van de vaderlandsche nijverheid. Uit Aalsmeer meldt men Gedurende den storm, die Donderdag woedde, begon de dijk, die den Westpias van den Stommeerpolder scheidt, zich te begeven. Het water, dat met de kruinen gelijk stond, sloeg er aanhoudend over en spoelde den dijk aan den binnenkant weg. Ongeveer te twee uren werd het gevaar dreigendmet man en macht trok men op het gevaarlijkste punt af en maakto met planken, grind en zakken met zand, een kistdam. Een twintigtal mannen waren tijdens het noodweer, sommigen tot het middel in het water staande, bezig den dijk te redden. Gelukkig, dat de wind plotseling bedaarde eene doorbraak ware anders niet te keeren geweest, daar ook op andere punten gevaar dreigde. De „Horlogemaker" doet een eenvoudig middel aan de hand om vastgeroeste schroeven los te maken. Men maakt daartoe den kop der schroef warm door er een ijzeren staafje op te houden, dat roodgloeiend gemaakt is. De schroef kan daarna op gewone wijze met een schroevendraaier worden losgedraaid. Dezer dagen brak een dief 's nachts in een huis in Maida Hill, Londen. In de keuken voor zag hij zich van eieren en ham, nam eene koeken pan, waarin hij een en ander op een gasfornuis in smakelijken toestand bracht, voorzag zich in den kelder van eene flesch sherry en ging toen op z\jn gemak zitten eten en drinken, nadat hjj op den vloer een paar zakken had gelegd, om geen koude voeten te krijgen. Na aldus den in wen- digen mensch behoorlijk te hebben versterkt, ging hij eens zien wat er zooal van zijne gading was om te kapen. Hij nam drie overjassen uit eene vestibule weg en legde die in eene eetzaal gereed om straks mee te nemen; vervolgens ver wijderde hij eene pendule van een schoorsteen mantel, maar nu werd hij gestoord door hot schellen der politie aan de voordeur. Het licht in de eetzaal had de aandacht getrokken en het huis eene villa op den hoek eener straat, was omringd. Na lang en hevig schellen opende de heer des huizes. Men ging zoeken en vond den inbreker verscholen in den kelder. Den volgenden dag voor den rechter gebracht, verwekten de verklaringen der politie niet weinig vroolijkheid bij het publiek. De kalme inbreker lachte harte lijk mee. Onder Echt vervoegde zich dezer dagen b ij eenige goedgeloovige huismoeders een vreemde ling, die, om het medelijden op te wekken, vertelde, dat hij uit Rusland afkomstig en van daar ver dreven was; na eerst met zijne vrouw hunne drie kinderen te hebben geslacht en opgegeten, was hij nu door den honger genoodzaakt eene aalmoes te vragen. Het bleek geen Rus, maar een Pruis te zijn. Door do marechaussees werd hij over de grenzen gebracht. Onlangs werd meedegedeeld hoe prof. Bill roth, de beroemde Weener chirurg, de aandacht vestigde op de waarschijnlijkheid van een toe nemend aantal gekwetsten in een volgenden oorlog, omdat een kogel uit het nieuwe infanterie- geweer wel drie man kon doorboren. De kracht nu van zulk een kogel bleek deze week bij eene schietoefening te Bregenz. De onderofflcior bij de schijf kwam te vroeg in de schietlijn en een kogel doorboorde hem het lichaam op de hoogte van de linkerborst en ging daarna toch nog ook door de schijf. De gekwetste onderofficier heeft kans op herstel; hij werd naar het hospitaal ge bracht, nadat hij nog de kracht had gehad zelf het sein te geven tpt staken van het vuur. De grootste hond van de wereld, zegt de „Figaro", is „Lord Bute", een St.-Bornard, 1.10 M. hoog aan de schouders en wegende 247 pond. Hj,j is onlangs door een Amerikaan gekocht voor f 47,500. Dezer dagen trad een elegant gekleede dame een comestibles-magazijn te Berlijn binnen, waar de verkoopers juist druk bezig waren de talrijke klanten te bedienen. De dame kocht eenige kleinigheden, de bediende, die haar hielp, nam zijn notitieboekje uit den zak, noteerde de prijzen, telde de som op en overhandigde de deftige dame met een ironisch lachje de nota. „Dat is toch een vergissing, mijnheer", zeide de dame na de nota te hebben gelezen, „er staat twee mark te veel op, zooveel is het niet". „Toch wel, dame," antwoordde de bediende, „u vergeet de worst, die u zelf van de toonbank hebt genomen". De dame werd vuurrood, stamelde eenige veront schuldigingen, dat zij het geheel had vergeten, maar beweerde ten slotte dat op het briefje, aan de worst bevestigd, de prijs met éen mark stond aangegeven. „Dat komt uit, dame", antwoordde de bediende met een boosaardig lachje, „maar de prijs wordt verdubbeld voor die klanten, die de waren zelf wegnemen". De deftige dame betaalde en ging heen. De oplossing van het raadsel is als volgt Alle waren op de toonbank liggen op een klein knopje, dat, zoodra het stuk wordt weggenomen, omhoog gaat en een klein schelletje in beweging brengt, waardoor de verkooper wordt gewaar schuwd. Deze controle is zeer goed, want de bedoelde winkelier heeft, volgens zijn eigen mededeelingen, mot deze electrische val op een dag reeds niet minder dan zes langvingers gesnapt, die zich heimelijk van eenige der geëtaleerde waren wilden meester maken. Het gebruik van paardenvleesch neemt op verbazende wijze toe. In Brussel worden thans in eene maand 110 paarden geslacht, tweemaal zooveel dus als in 1886. In Charleroi gebruikt men wekelijks het vleesch van 50 tot 60 paarden en dat getal wordt zelfs in Verviers en Luik nog overschreden. In Engeland wil men er echter niets van weten, maar er worden wel duizenden paarden naar het vasteland ingevoerd. In Parijs slacht men maandelijks 800, in Toulouse 4000 en te Berlijn 6 7000 paarden jaarlijks. Wat men op reis toch al niet beleven kan 1 Dinsdag komt M. uit Hamburg aan het Bergisch M&rkischstation te Dentz aan en mist een aan zienlijk bedrag contanten en papieren. Dat was een leelijk geval, maar het werd nog erger. Woensdag las hij namelijk in de Keulsche cou ranten de bekendmaking van zijn dood. Daags te voren zou hij in een herberg op de botermarkt door een beroerte zijn getroffen en naar het lijkenhuis overgebracht. Dat was te veelHij spoedde zich naar de opgegeven herberg, waar hij vernam, dat er werkelijk iemand was binnen gekomen en een cognacje gevraagd had. Voor dat men het verlangde had gebracht, was de man door een beroerte getroffen, ineengezakt. Bij de lijkschouwing had de politie behalve een groote som gelds, eenige papieren gevonden, ten name van Otto Meijer te Hamburg. Nu ging onzen beroofden en als overleden aangegeven Hamburger een licht ophjj spoedde zich naar de politie, naar het station en naar het lijken huis en na veel pourparlers moet hem het gelukt zijn, zich als eigenaar van den naam en van het geld van den dooden grijpvogel in het bezit als het zijne te stellen.

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 2