Is tot nptaorag op Tex (0 b Boeltalel, tel. W. C. REU. G. J. 0. D. DIKKERS, Martha de Kernadec. De Texelsche Varkensslachterij Een Huis, Erf en Bleekveld Kennisgeving. Tegen Kerstmis verschijnt en publiek verhuren: Feuilleton. S. Keijser Jnz. Groote opruiming a contant 10% korting. publiek verkoopen: Een IJspakhuis en Erf, Het Bestuur van den polder Waal en Burg, brengt ter kennisse van de stemgerechtigde inge landen, dat op Woensdag den 23 December 1891 ten Raadhuize aan den Burg, van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 ure, zal worden overge gaan tot de stemming' en verkiezing van een 11 o o f d-I n g e 1 a n d en een Heemraad, en zulks ter voorziening in de vacatures onstaande door de periodieke aftreding volgens de rooster, zijnde als Hoofd-Ingeland de Heer C. B. Bakker en als Heemraad de Heer A. Dalmeijer. Texel, 8 December 1891. Het Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. OUDERS of VOOGDEN, die hunne zoons of pupillen, geboren in 1886, in bovengenoemd fonds als lid wenschen te laten inschrijven, kunnen zich daartoe van af heden tot einde dezer maaud vervoegen bij den ondergeteekende, boekhouder van bovengenoemd fonds, bij wien ook alle nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Burg, Texel, December 1891. te OOSTEREND, verzendt fro. tegen toezending van postwissel 27, KG. vcrscli Karbonade f 1.90. 27= Lapjes - 2.10. 27, Hutspot - 0.75. 47, versclie nam - 3.30. 47, 27, •rerookt Ham - 3 SO. Rookworst - 2.20. 27, Pckelworst - 2.10. 27, verscke Saucijsjes - 2.20. 27, Leverworst - 1.25. De inhoud bestaat, behalve uit den kalender met juiste opgaven der watergetijden aan onze kust, uit veel mengelwerk, zijnde novellen, ver tellingen, gedichten, enz. enz. Vele opgaven van vereenigingen, enz. op ons eiland zijn nu wegge laten, om de rubriek mengelwerk zoo uitgebreid mogelijk te kunnen maken. Dewijl slechts een beperkt getal ex. gedrukt wordt, is het zaak reeds nu te bestellen. De almanak kost 30 ct., en wordt franco gezonden, na ontvangst van eenen postwissel van dat bedrag, als men maar op dsn wissel schrijft: voor almanak en zich adresseert aan: de Uitgevers van de Texelsche Almauak. van alle voorhanden zijnde ARTIKELEN gedu rende dezen geheelen maand. Voor het opmaken van balans geef ik van alle gekochte goederen, zonder eenigo prijsverhooging, Ieder doet dus zijn voordeel. Aanbevelend, TJEd. Dw. D. Ph. VLESSIXG. vmmv Een Koster's Scheurkalender. 10 Nieuwjaarskaarten. Een Enkhuizer Almanak. Een fl. beste Inkt. Een solide Penhouder. Drie Schrijf boekjes. Een best Potlood. 100 bedrukte Visitekaartjes in étui. Na ontvangst van postwissel ad fl.15 franco door geheel Nederland. Verzoeke duidelijke opgave van hetgeen op de kaaltjes moet worden gedrukt. Aanbevelend, Notaris te Texel zal, op ZATERDAG 19 DECEMBER 1891, 's avonds 7 ure, in het lokaal de Zeven Provin ciën te OUDESCHILD A. Voor de Erven van Mej. de Wed. F. KRIJXEN. te Oudeschild op Texel, Sectie D. No. 931 932 groot 1.82 Aren. B. Voor de Heeren T. en J. v. d. STERRE. te Oudeschild op Texel, Sectie D. No. 2003 groot 1.09 Aren. Voor Heeren Diacenen der Hervormde Gemeente te Oudeschild. 1.86.70 Weiland, de Bolkoog. .83.— voorste stukje. 1.—.— Oostelijkste. Vrij naar 't Pransch door A. B. 1. Hoofdstuk I. Op de oostkust van het eiland St. Domingo, ongeveer twee mijlen van de kust te midden van een ware woesternt), bevindt zich eene ruïne, welke nog eon herinneringsteekon vormt aan hen, welke eenmaal daar verblijf hielden. Thans is alles er doodsch en verlaten. Deze stille streek, deze gebouwen, vormden voor de onlusten op St. Domingo, de bezittingen vaneen oude Creoolsche familie, wier voorouders indertijd aldaar een kolonie gesticht hadden. Tegen de ge woonten der rijke kolonisten, verteerden de Kerna- decs hun groote inkomsten niet in de hoofdstad, maar stelden zich tevreden, die op hun eigendommen door te brengen. Tegen het einde der vorige eeuw werd de familie slechts vertegenwoordigd door den baron de Kernadec, welke slechts één dochter had Deze zou dus, zooals men dacht, eenmaal een der grootste bezittingen der kolonie erven. Op 't tijdstip, waarop de gebeurtenissen voorvielen, welke wjj op 't punt zijn te verhalen, was Mej. Kernadec zeventien jaar oud. Het was een meisje van een eenvoudig en oprecht karakter, teergevoelig van aard en voorzien van een goed ontwikkeld verstand. Z\j was somwijlen levendig en opgewonden, maar meestal echter ernstig. Haar moeder was haar reeds vroegtijdig ontvallen, zoodat zjj deze niet eens gekend had en hare eerste kindsheid had door gebracht op de knieën van eene negerin, die haar min was, benevens op die van een half dozijn anderen, welke haar minste wenschen vervulden. Deze blinde dienstvaardigheid, die grenzelooze onder werping der slavinnen, zou misschien een ander bedorven hebben, maar op Martha had zij in 't geheel geen uitwerking. Zjj bleef een zwak, bekoorlijk en engelachtig wezen, dat, hoewel zjj zeker was van lijdelijke gehoorzaamheid van allen die haar omringden, nooit op gebiedenden toon iets beval, noch door een of ander gebaar haar macht liet gevoelen. Later werd een fransche gouvernante met de opvoeding der jeugdige erfdoch ter belast. Mej uffrouw Benoit had in de voorname wereld te Parijs geleefd, zij was gezelschapjnffrouw van eene hofdame geweest. Zij was zacht van humeur en wist zich zeer goed in haar tegenwoordige positie te schikken. Wat zij in de eerste plaats haar leerlinge eigen maakte, was zich bij ieder bemind te maken. De baron van Kernadec, de jeugdige vader van het bekoorlijke meisje, was eveneens zeer aangenaam in den omgang, men kon er hem echter, evenals andere Creolen, met het volste recht een verwijt van maken, dat hij traag van geest was, zoodat hi) zelfs voor dingen, die hem het meeste belang inboe zemden, nog moeielijk zich kon inspannen. Zijn groot fortuin, benevens de gewoonte van Tolkomen oppermacht over de hem omringenden, hadden hem een zekere beslistheid in zijne uit drukkingen gegeven, ofschoon men er tcch steeds zijn goedheid in kon opmerken. Hij was zeer oppervlakkig in alles, behalve in de liefde voor zijn kind, hij beminde haar met al de zwakheid, teeder- heid en trots van een rader Enkel uit vrees van haar geene goede moeder te geven, was hij niet hertrouwd en sedert het jonge meisje opgegroeid was tot een bevallige jonkvrouw, was zijn eenige bezigheid vóórhaar een echtgenoot te zoeken, waardig deze kostbare schat te bezitten. Alle jongelingen van aanzien in de kolonie sloegen hun oogen naar de bevallige erfdochter, sommigen hadden zelfs reeds de stoute stap gedaan en waren een bezoek bij den baron gaan afleggen, ten einde nadere kennis te maken, of hadden zelfs reeds een aanzoek gedaan om haar hand de baron had echter in 't geheim reeds andere plannen gevormd en reeds elders uitgezien naar iemand, welke hj) de hand zjjner dochter wilde afstaan. Deze echter wist niets van zijne plannen, evenals alle andere jonge menschen wier hart nog vrij is en in 't volle vertrouwen op haar fortuin ging zij de toekomst tegemoet. Een enkele maal had haar vader haar zijdelings eenigszins bekend gemaakt met zijn plannen en gezinspeeld op hetgeen hij daarvoor had gedaan. Het was 's avonds aan tafel; tegen gewoonte was er geen vreemdeling tegenwoordig. Martha was alleen met haar vader en mejuffrouw Benoit en zooals zij lachende verklaarde, liet zij voor de gelijkvormigheid aan haar rechterzijde een geleerde aap zitten, welke zeer goed met de vork kon om gaan en zich bijna gedroeg als een welopgevoed jong dametje. Half lachend, half ernstig riep de baron daarop uit Het is inderdaad ongepast, de driehoek welke wij rondom de tafel vormen, wi) moeten bepaald voordat het jaar om is, dat wij nu weldra weer zullen beginnen, een vierde persoon in gezelschap hebben, wat zegt gij daarvan, Martha? Ik, vader! ik zeg dat er in 't geheel geen haast daarvoor is, antwoordde zjj op denzelfden toon, daar is het altijd nog vroeg genoeg voor, in afwachting daarvan kan hij (zij wees daarbij op het aapje) de plaats er van wel innemen. De eerste dag van het jaar 1791, dat zoo noodlottig was voor de kolonie, heerschte er eene ongewone drukte in het huis van den baron de Kernadec. De slaven, belast met het huiswerk, kwamen en ginnen met vroolijken tred als kinderen, welke door de gedachte aan een naderend feest of eene belooning uit hun tijdelijke onverschilligheid worden gewekt. Er was een feest in 't verschiet, waaraan allen zouden deelnemen, want niemand werd vergeten bij het verdoelen der nieuwjaarsgeschenken. Da achthonderd zwarten van de fabriek, wier hutten, op zichzelf reeds een dorp vormden bij de suiker fabriek, waren reeds in goede orde vereenigd in den schaduw der cocospalmen, welke het plein omringden, waar zij gewoonlijk hun feesten hielden, en waren reeds druk bezig met hun eigenaardige dansen. Zij waren verdeeld in afdeelingen, welke weer hun eigen opperhoofd hadden, welke echter ook slaaf was, ofschoon zij van den meester eenige macht hadden gekregen. De opzichter, de chef der huishoudelijke dienst, de ingenieur en eenige andere blanken, verbonden aan de suikerindustrie, wachtten op bet terras het oogenblik af, om hunne geluk- wenschen uit te spreken voor mijnheer de Kernadec en zjjne dochter. De fransche kamerdienaar legde juist de laatste hand aan het kapsel van den baron, terwijl een zwarte bediende het rijk met gouddraad versierde feestkleed gereed legde. Terwijl de baron hiermede bezig was, bevond mej. Benoit zich in de kamer van haar leerlinge. Zjj trad met lichten tred binnen, terwijl zi) een teeken aan de mulattin, welke wachtte op 't ont waken van haar jonge meesteresse, gaf, om zich te verwijderen, en plaatste op haar toilet-tafel een klein schilderijtje op zoodanige wijze, dat het oog er dadelijk op moest vallen, daarna richtte zi) zich naar het bed en mompelde, terwijl z\j tusschen de gordjjnen dal engelen gelaat beschouwde, dat op de mollige kussens rustte O, moge het haar steeds wel gaan, moge haar toekomst even gelukkig zijn, evenals het mijne droevig en verlaten was tot op het oogenblik, waarop de voorzienigheid mi) hier bracht I Wordt vervolgd. Snelpersdruk L ANGEVELD k DE ROOIJ Texel. n n 11 ii ii ii li V V

Texelsche Courant | 1891 | | pagina 4