N#. 442. Vrijdag 1 Januari. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oudejaarsavond. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbk Büeq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdrrland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat. Boeg op Texel. Er komen in het leven van den mensch, dagen, welke we met een roode streep in onze alma nakken moesten aanteekenen, dagen, welke geheel anders zijn of geheel anders schijnenbloemen langs den weg. Is toch niet de jaardag van moeder of vader een meer bijzondere dag in het gezin dan andere dagen? en is het gevoel waarmede men op den oudejaarsavond wacht tot de klok langzaam en plechtig twaalf zal slaan, hetzelfde als op andere avonden En er zijn meer zulke dagen. Zie, ons dagelijksch leven, ons opstaan en naar bed gaan, ons ontbijten en ons middagmalen, het sloven en zwoegen voor 't dagelyksch brood, 't is zoo ontzettend prozaïsch, zoo geheel een gewoonte, dat een mensch soms snakt naar i6ts buitengewoons; daarom laat ons die enkele dagen in eere houden. Zoo ook thans. Nog klinken ons in de ooren de feesttoonen, welke verkonden het „Vrede op aarde," of we staan weder voor een dag van beteekenis: den laatsten dag van een' jaarkring. Wekte het eerstgenoemde feest op tot „nieuw leven," de Oudejaarsavond herinnert aan het snel verloopen van den tijd, aan het feit dat weder een jaar is heengegaan. 't Is een mijlpaal in het leven. We zijn weder een jaar ouder gewordenwe hebben weder een jaar levenservaring kunnen opdoen; we kunnen er uit leeren den tijd goed te gebruiken. Of we er wijzer op zijn geworden en of we er ons voordeel mede hebben gedaan aan ieder voor zich het antwoord op die vraag. We staan aan den vooravond van een nieuwen jaarkring en menigeen ziet zeker in gedachte nog eens terug op het weldra verstreken jaar. Of het een goed jaar was 't Houd er maar aan, met welke verwachtin gen men het is ingetreden, welke illusiën men zich alzoo had gevormd. Zeker, teleurstellingen zal het jaar aan velen wel hebben bezorgd, aan sommigen zelfs wel gevoelige wonden hebben toegebracht; doch zou, by al die schaduwen ook niet «en lichtstraaltje zi)n op te merken Waarlijk, wanneer we daar wat meer naar wilden zien, we zouden vaak tevredener zjjn, ook over een verstreken jaar. 1891 gaf onze veehouders geen reden tot juichen over hooge veeprijzen, maar daartegenover vor. derde de winter tot nu toe ook niet zooveel uitgaven dan den vorigen, en voedsel voor het vee boodt het jaar niet onvoldoende. Voor de bouwboer gaf 1891 zeker geen rec&en tot klagen. Voor de visscherij was het jaar niet voordeelig: ruw weder belette vaak de uitoefening van het bedrijf en wanneer zulks mogelijk was, was nog vaak de vangst schraal. Toch mogen we ook hier wijzen op een lichtzijdeop het gelukkig verschijnsel dat onze vloot bewaard bleef voor treurige rampen, waartoe het bedrijf zoo vaak aanleiding geeftrampen, welke door anderen moesten worden ondervonden. En zoo gaat het met allen: schaduw en licht. Zie, wanneer we in rekening willen brengen ook het goede, dan was 1891 nog niet zoo kwaad. En als we nu de rekening van het afgeloopen jaar hebben opgemaakt, laten we dan niet ver< geten ook onze eigen rekeningen op te maken; laten we ons afvragenvoldeden wij aan 't geen men billijkerwijze van ons mocht verlangen aan onze plichten in gezin en maatschappij, aan onze plichten als mensch? Gewaagd is het niet te onderstellen dat die vragen een ruim veld tot nadenken kunnen geven welnu laten wij een deel van onze Oudejaars avond daartoe gebruiken; en mocht de beantwoor- ding van die vragen somwijlen niet in ieder opzicht gunstig zijn, zij dan het streven om die tekortkomingen in te halen, voor we weder staan aan het einde van den jaarkring: aan „een mijl paal in het leven." Met moed gaan we dan een nieuwen jaarkring in. Zoo kome tot vervulling de wensch welke we elkander toeroepen op den eersten dag des jaars: „Veel Zegen in bet Nienwejaar." TEXEL, 31 December 1891. Bij Kon. besluit van 24 dezer, is benoemd tot burgemeester van Texel, de beer Jbr. J. T. W. Strick van Linseboten, te Haarlem, secr. van de gem. Haarlemmerlicde en Spaarnwoude. Vereenig ing IJsclub. Konden we in ons laatste nummer niet met juistheid mededeelen de opening van de ijsbaan der hiervoren genoemde Vereeniging, reeds spoedig werd den volke bij bekkenslag bekend gemaakt dat de opening zoude plaats hebben Vrijdag 25 Dec. 's middags 12 uur. De dag en het uur kwam en we spoedden ons ter plaatse om van die opening getuige te zijn. 't Ging zeer kalm in zijn werk; de president der Vereeniging riep de aan wezigen een welkom toe en wenschte dat de ijsbaan der Vereeniging, welke niet zonder moeite tot stand was gekomen, aan de leden, en verdere liefhebbers van schaatsenrijden een welkome gelegenheid zoude zijn om zich te ontspannen. Verder wenschte hij dat niet enkel hierdoor de belangstelling van het publiek in de Vereeniging zoude blijken, doch dat ook, wanneer de Vereeniging straks op een ander terrein zal werkzaam zijn, op veler belang stelling zal mogen worden gerekend. {De spr. bedoelde hier ongetwijfeld de zaak van werkverschaffing of eenig ander nuttig werk). Met deze toespraak was de ijsbaan voor het gebruik opengesteld en zwierden spoedig velen over de bevrozen watervlakte. Bij dezelfde gelegenheid werd nog bepaald dat Zondag 27 Dec. 's middags te 2 uur een wedstrijd in het schoonrijden zou worden gehouden door kinderen tusschen 12 en 17 jaren oud. Het invallend dooiweder stak echter hier een spaak in 't wiel, zoodat dit nummer achterwege moest blijven. Het Kerstfeest is voorbij werd dat feest als naar gewoonte in de hier bestaande bedehuizen herdacht, meer bijzonder werd het gevierd den tweeden Kerstdag, des middags te vier uur, door en met de kinderen van de Alg. bewaarschool, in het kerkgebouw der Doops gezinden, alwaar door de zorg van eenige Dames een fraaien Kerstboom met verschillende cadeautjes was in gereedheid gebracht. Des avonds te zes uur van dien dag werd door en met de kinderen van de Zondagschool, het Kerstfeest in het gebouw der Chr. bewaar school gevierd. Prijkte hier al geen Kerstboom, de cadeautjes waren evenwel niet vergeten. Bij beide gelegenheden werden gepaste toespraken gehouden en door de kinderen toepasselijke liederen gezongen. Onthaal van de kinderen op chocolade en koek, en uitreiking van geschenken, was bij beide gelegenheden de slotsom van het feest. De Rederijkerskamer „A.d.v.e.n.d.o." gaf op den avond van den tweeden Kerstdag, hare eerste voorstelling, in „de Vergulde Kikkert". Het gezelschap kon tevreden zijn over de opkomst van het publiek, want de zaal was voor het grootste gedeelte met belangstellenden gevuld. Voor dit eerste optreden was tot opvoering gekozen twee blijspelen „de Wraak van een Kleermaker" en „Barbier-Brugwachter." Wij meenen ons van kritiek te moeten onthouden over de eerste voorstelling van een gezelschap dillettantenwaarvan het grootste aantal nimmer voor het publiek optrad. Wij brengen dus de indruk over, welke de voorstelling blijkbaar op vele bezoekers maakte, en daarop afgaande zouden wij durvan beweren dat deze eerste kennismaking niet tegen viel. De opgevoerde stukken vielen wel in den smaak en gingen niet boven het bevattings vermogen van de meeste bezoekersde vertooners streefden er naar om hunne rollen zoo goed mogelijk weer te geven en het voor gestelde deed een prettige stemming ontstaan, zoodat een goede toon bij de aanwezigen werd opgewekt. „Advendo" kan tevreden terugzien op den avond van haar eerste optredende kennis making viel niet tegen en het „tot weerzien" wat van het tooneel tot de bezoekers werd gericht, werd ongetwijfeld door velen van deze laatsten in gedachten herhaald. Bezorge dit nieuwe gezelschap ons meermalen een avond van ontspanning, gedachtig blijvende aan de naamA(angenaam) D(oor) V(ermaak) E(n) N(uttig) D(oor) O(efening). TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1