N#. 443. Zondag 3 Januari. A*. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. DFfICIEELlïpYELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advcrtenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote lotters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onze abonnenteu buiten Texel woonachtig, worden beleefd verzocht de door hen verschuldigde abouueinentsgelden ons vóór 10 Jan. a. s. toe te zenden, zullende na dien datum over het verschuldigd bedrag per postkwitautie worden beschikt, met ver hooging van 10 cts. voor incasseering, De Uitg. Inschrijviug Nationale Militie. BURGEMEEYrËRTeYYmYoubERS der Ge meente TEXEL Brengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1873, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie belmo ren aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen den lsten en den 31sten Januari 1892, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte akte, indien zij elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden op Woensdag, den 6Janu ari 1892, des voormiddags te 10 ure tot des namiddags 1 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tijdstip aan te melden. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No 72), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschre ven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zjjn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44); 2o. hjj, die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield, 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hjj binnen het Rjjk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art Ï6. De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, 0ft is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont 2u. van een gehuwde en van eon weduwnaar in de Gemeente, waar hij woont, 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft ot door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is,in de Gemeente waar hij woont, 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is z(]n voogd ingezeten 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rjjks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art, 18, lste en 2de lid. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe b(} Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zjjn beiden overleden, zijn voogd tot hot doen van die aangifte verplicht. Art, 20. Hjj, die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de zinsnede van art. 18. Zijno inschrijving geschiedt in hot register van het jaar, waartoe h(j volgons zijnen leeftijd behoort. Texel, den 22 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, CONINCK WESTENBERG, L. B. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 2 Januari 1892. Werd in ons vorig nummer vermeld de benoeming van Jhr. Strick van Linschoten tot burgemeester van Texel, naar wij latei- ontdekten was die benoeming met ingang van 1 Jan. 1892. Verminderde het oude jaar eerst ons raads ledental reeds met twee leden en beroofde datzelfde jaar ons later van onzen burgemeester, de heer Kooy, die nog niet zoo lang het hoofd van onze gemeente was, het nieuwe jaar zal ons nu als eerste gave weder een burgemeester brengen. Laten wij wenschen, dat in Jhr. Strick van Linschoten, de keuze van een burgemeester voor onze gemeente, moge blijken gelukkig te zijn, en dat zijn optreden als zoodanig eene aangename herinnering zal verbinden aan het jaar 1892. De dag van ZEd. komst is nog niet bekend. In verband met de nieuw in te voeren postwet, waarbij voor brieven, bestemd voor de plaats waar zij ter post zijn bezorgd, tot en met een gewicht van 15 gram, een verminderd port is verschuldigd, zullen ei- postzegels van 3 cent ingevoerd worden. Men schrijft uit Terschelling aan de „Leeuw. Ct." dat het thans bijna zeker is, dat de herfststormen weder een zevental slacht offers van dat eiland hebben geeischt, door vermoedelijk vergaan van de Nederl. schepen „de Czaar Peter" en de „Frisia." Tot de ver ongelukten behoorden ook eenige kostwinners van groote gezinnen. Naar men meldt, treedt de influenza thans in Groningen recht kwaadaardig op. Vooral op het platteland komen veel gevallen van longontsteking voor en wel zóó plotseling, dat vaak den eenen dag zich nog volstrekt geen verdachte verschijnselen voordoenen en anderendaags de long van den patiënt reeds geheel ontstoken is. De sterfgevallen zijn dan ook volstrekt niet zeldzaam. Een liefhebber van 't oplossen van rebussen, die waarschijnlijk over veel vrijen tijd beschikt, heeft opgemerkt dat onze nieuwe postzegels voorzien zijn van drie beeltenissen. Behalve die van Koningin Wilhelmina ziet men nl., wanneer men de postzegel onderstboven houdt, zeer duidelijk het g9laat van een negertje en iets lager een mannenkop. Naar men wil, zou naar aanleiding van deze ontdekking het voornemen bestaan nieuwe stempels te doen vervaardigen en de thans bestaande voor het gebruik af te keuren. Aan jongens, die voor 10 jaar bij de marine dienst nemen (welke diensttijd ingaat op hun 16e jaar), wordt een handgeld uitgekeerd van f 30. Onder die jongens zijn er gewoonlijk enkelen, die alleen door verkeerde voorstellingen tot dienstneming worden overgehaald, niet zelden ook daartoe worden aangezet door hunne ouders, die begeerlijk uitzien naar het te verkrijgen handgeld. Van de zoodanigen blijkt het meestal, dat zij zich bij de marine misplaatst voelen, en het gevolg daarvan is, dat zij onhandelbaar worden en door hun voorbeeld een slechten invloed uitoefenen op de overige schepelingen. Da minister van marine nu, inziende de groote nadoelen verbonden aan het in dienst houden van zulke personen, heeft dezer dagen bepaald, dat aan dergelijke jongens op verzoek van hunne ouders en op voorwaarde dat het ontvangen handgeld worde teruggestort, ontslag zal kunnen verleend worden, hetgeen tot dusver niet kon geschieden Een verschrikkelijk ongeluk had eersten Kerstavond omstreeks halfnegen te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg van het Staatsspoor aan het einde der Rpsestraat oversteken, juist op het oogenblik, dat twee treinen elkander daar moesten ontmoeten. De kinderen werden door de treinen gegrepen, met het ontzettend gevolg, dat alle drie verpletterd werden. De wachteres moet geene schuld aan het ongeluk hebben. De kinderen, die uit de kerk kwamen, waren met anderen onder den afsluitboom doorgekropen. In de Enkh. Ct. leest men: Dat de liefhebbers van schaatsenrijden niet op een flinken winter hebben te hopen, mag men opmaken uit het feit, dat uw bericht gever den len Kerstdag in de Schermeer, onder Schermerhorn oen ooievaar zag. Vraag van den zetterWas het beest ook misschien vleugellam Een onzer kerkelijke diaconiën zoo meldt de „Dolftsche Courant" had dezer dagen een aardig buitenkansje. De bewoonster van een harer ouderwetsche „huisjes" had al lang om een nieuw behangsel in haar achterkamertje gevraagd, 't Behoefde aan de heeren niets te kosten dus luidde haar laatste aandringen want er was voor het oude behang al 25 gulden geboden. De heeren lieten aan een drietal antiquiteiten kooplieden het behangsel zien, en men kreeg voor het oude stuk goudleder, schoon het beschadigd en vol gaten was, vijfhonderd gulden neergeteld. Het moedertje mag nu wel een extra-mooi „pampiertje" hebben. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1