N°. 446. Donderdag 14 Januari A0. 1892. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICSEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bukq op Tkxel. I)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 ma-anden Voor den Burg 30 Cts.' Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister over 1891, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 14en tot en met den 21en Januari a. s. ter Secretarie voor een ieder ter leziDg ligt. Texel, 12 Januari 1892. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG, L. B. TEXEL, 13 Januari 1892. Tot gemeente-veldwachter aan den Burg is benoemd D. Jz. Boon van den Hoorn. Wij maken belanghebbenden attent op de in dit en het vorig nummer voorkomende advertentie, betreffende de uitvoering van het Weihnachts Oratorium, in het lokaal „Tivoli" te den Helder, op Vrijdag 29 Januari a. s. Voor liefhebbers van iets schoons op muziekaal gebied is dit ongetwijfeld eene zeldzame gele genheid, waarvan de bijwoning nog zeer wordt vergemakkelijkt, doordien voor die gelegenheid een extra boot zal varen van Texel naar Nieuwediep, en ook de gelegenheid wordt geboden om met extra boot nog dienzelfden avond weder terug te komen. De gelegenheid tot het bekomen van werk, van wego de commissie voor werkver schaffing, werd Maandag jl. opengesteld. Reeds dadelijk hadden zich 20 personen aangegeven om werk te bekomen, wel een bewijs dat het doel der commissie volstrekt geen luxe artikel kan genoemd worden. 't Was geen onaardig aanzicht al die werk lieden allen op een plaats werkzaam te zien on wij geven hen, die nog niet overtuigd mochten zijn van het nut eener zoodanige gelegenheid wel in overweging om eens een kijkje te gaan nemenwellicht zal het hen nopen tot nog eouige bijdragen indien deze gevraagd wordenimmers 't laat zich wel aanzien dat het bijeengebrachte spoedig zal zijn verwerkt. Uit het voorradige hout worden landpalen gezaagd en het daartoe niet dienstbare wordt tot brandhout verwerkt. Dit laatste (het brandhout) vindt nog al vele afnemers. Aan de behoeftigen, welke aan de werk verschaffing niet kunnen deelnemen, werd mede deze week eene ondersteuning verstrekt. Gaarne wenschen wij dat beide com missiën hun nuttig werk zoo lang noodig zullen kunnen volhouden, en dat de steun der ingezetenen, daartoe gevraagd, niet zal achterwege blijven. De Proviaciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten.Goneraal (vacature-Donker) den hoer J. Breebaart Kz. te Winkel, met 30 van de 53 geldige stemmen. Eonigen tijd geleden is medegedeeld, dat de firma C. J. van Houten Zoon, te Weesp, hare employés en werklieden, in dienst hij den aanbouw van hare nieuwe fabrieken, verzekerd had tegen ongelukken. Thans vernemen wij, dat reeds twee gevallen zijn voorgekomen, waarin de werklieden het nut dezer handeling hebben kunnen ervaren. Een werkman die sedert 3 Augustus 1891 verzekerd was tegen een jaarlijksche premie van f 8,15, kreeg den 12n November 1891 een ongeluk, aan de gevolgen waarvan hij den lOn December d. a. v. overleed. Zijne weduwe ontving nu dezer dagen eene uitkeering van f 1000. Korten tijd tevoren was diezelfde werkman door een ongeluk tijdelijk voor zijn werk ongeschikt geworden en had daarvoor gedurende 52 dagen f 1 per dag vergoeding ontvangen. Naar gemeld wordt zou op het oogenblik bij den Raad van Toezicht op de Staatsspoor wegen het plan in onderzoek zijn van den heer Ch. Smets, oud-hoofdofficier van het Indisch leger te Bergen op-Zoom, betreffende een autho- matischen toestel, waardoor zonder persoonlijke tusschenkomst de treinen op de spoorwegen bij een dreigend gevaar vanzelf zouden worden geremd. In het geval dat de rails mochten versperd zfin, hetzij door toeval of door kwaadwilligheid, zal de trein op een afstand van pl. m. 50 meters vóór het gevaarlijk punt vanzelf remmen en mitsdien een ontsporing worden voorkomen. Mochten zich op dezelfde rails twee treinen in tegengestelde richting op een onderlingen afstand van pl. m. 100 meters ontmoeten, dan zullen zij door den toestel blijven staan en der halve een botsing onmogelijk worden, terwijl, wanneer op dezelfde rails een trein door een anderen wordt achterop gereden, de laatste op een afstand van pl. m. 50 meters achter den voor gaande vanzelf in zijn loop zal worden gestuit en de eerste zijn weg zal kunnen vervolgen, zonder gevaar van ingereden te worden. Door de rijksambtenaren te Gorssel werd dezer dagen benaderd een geslachte koe, welke naar hun meening door een landbouwer onder die gemeente te laag was aangegeven. De rijksambtenaren verkochten het vleesch aan enkele liefhebbers, o. a. aan den stationchef te Gorssel, wien bij nader inzien de qualiteit verdacht voorkwam en die ter eigen gerust stelling den keurmeester te Zutphen een paar stukken ter keuring aanbood. Deze moest constateeren, dat het vleesch afkomstig van een zieke koe en niet voor de consumtie geschikt was, weshalve hij het gebruik sterk ontraadde. Do zaak is hierop in handen gesteld der Justitie, welke een nader onderzoek heeft gelast. Bij het korps genietroepen te Utrecht bestaat de gelegenheid voor vier jongelieden van zestien tot achttien jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, en wel onder de volgende voorwaarden do jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij hot aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na driejaren naar Indië vertrekt, ontvangt hy eene gratificatie van f 300. Naar gelang h(j in dien tyd tot korperaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttyd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schry- ven kunnen en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen den 1 en den 20 Maart e. k. aan te melden by een der plaatselyke of garnizoens-commandanten of by den commandant van het korps genietroepen te Utrecht. Vrijdagavond omstreeks 8 uur is trein No. 113, van Nijmegen naar Maastricht ter hoogte van Kuijk ontspoordde bagagewagen werd omvergeworpen, alsmede 2 wagens welke van de lijn liepen de reizigers kwamen op eenige lichte kneuzingen na met den schrik vrijde uit Nijmegen ontboden hulp zorgde dat de lijn in 2 uur tijds weer in orde was. Het schijnt dat de punt van den wissel defect was, of wel deze was niet genoeg overgehaald, daar dit voorste gedeelte verbrijzeld was. In het Financieel Weekblad van den heer Julius Oppenheim te Groningen wordt de aandacht gevestigd op een gevaar, waaraan onze zilveren specie thans is blootgesteld, nu de innerlijke waarde 30 d 40 pCt. beneden de nominale is gedaald. Een groote verleiding bestaat nu, om volwichtige guldens en rijks daalders, voor welker aanmaak de rijksmunt is gesloten, elders te fabriceeren en dan met groote winst in omloop te brengen. In een noot van dit artikel wordt melding gemaakt van de bewering „dat in onze overzeesche gewesten deze namaak in practijb wordt gebracht, en dat men dit in regeerings- kringen zeer goed weet, maar dat men er machteloos tegen is." Het Weekblad herinnert tevens, dat de heer Pierson, onze tegenwoordige minister van financiëD, reeds op de internationale munt- conferontie te Parijs in 1878 tegen dit gevaar heeft gewaarschuwd, toen de daling van het zilver nog maar 12 pCt. bedroeg, terwijl ze nu tot ruim 30 pCt. is voortgegaan. De slotsom is, dat men reeds door dit gevaar moest worden genezen van „alle verdere bimetallistische neigingen." Wij zouden zeggenlaat men eerst nog eens alles inspannen om voor het zilver weder de plaats te verwerven, die het in het verkeer behoort in te nemen. Te Haarlem is overleden een drager der St. Helena-medaille, ingesteld ter herinnering aan Je veldtochten van Napoleon tusschen 1792 en 1815. Yelu, aldus heet de overledene, was in 1806 geboren en dus in 1815 eerst 9 jaar oud. Dat hij toch recht had op de medaille dankt hij aan het feit, dat hy in zijne jeugd pupil was bij het Fransche leger, waarbij zijn vader in dienst was. Hij was alzoo ook bij dat leger ingelijfd. Yelu heeft later 57 jaar gediend als geweer maker. Het brevet der Helena-medaille is hem door den kanselier der beide Orden indertijd toegezonden, als behoorende hij tot het leger van Napoleon van 1792 tot 1815.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1