Buitenland. Marktberichten. Woensdagnacht is het Monnikendammer gat dichtgevroren. Het grondijs loopt zóo sterk op, dat bij aanhouden van gelijk vriezend weer, binnenkort de weg over het ijs naar het eiland Marken zal kunnen genomen worden. Te Rotterdam ligt reeds een zeer geruimen tijd eene geheele vloot van met graan geladen Rijnschepen op de aangekondigde verlaging van de graanrechten in Duitschland te wachten. De schepen zijn alle gecharterd op conditie van varen of liggen, en bezorgen, behalve rechtstreeks door havengeld, indirect door het onderhoud van hunne bemanning, een niet onbelangrijk voordeel aan de stad. De Rijnhaven en Parkhaven liggen geheel vol met deze schepen, terwijl er ook in het voormalige Delfshaven en zelfs in het Boeren gat velen worden aangetroffen. (N. R. Ct.) Aan de verschillende bureaux van de provinciale inspecteurs der directe belastingen enz. hield men zich d.d. bezig met het ver zamelen van statistieke tabellen in zake het patentrecht, op last van den minister van Financiën, door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Januari aan het Departement van Financiën moest worden ingezonden, bevat eene uitgebreide beroeps telling, getrokken uit de registers der patenten over den dienst 1890/91, en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen in totaal is opgebracht. Door de Exploitatie-Maatschappij „Multi plex," te Amsterdam, zal een weekblad voor de middenklasse worden uitgegeven, getiteld: „Algemeen Belang." Het eerste nummer is er van verschenen. Een daarbij behoorende plaat stelt voor de houding, welke de middenstand inneemt tusschen kapitaal en arbeid. Het weekblad zal zich in hoofdzaak bezig houden met de bespreking en de behartiging van de belangen van den burger-middenstand, die, volgens het inleidend woord, groot gevaar loopt, in den reusachtigen strijd tusschen kapitaal en arbeid te worden verpletterd. 't Gaat te Leiden met Sequah al niet minder dan op andere plaatsen. De séance in „Vondelhoven" werd Dinsdagavond door ongeveer 1400 personen bijgewoond. Ditmaal was de geheele zaal gevuld, terwijl bovendien op den Stationsweg nog honderden personen bleven staan, die wegens gebrek aan plaats niet konden worden toegelaten. Toen de séance, welke nu maar een half uur duurde, was afgeloopen, begaven velen zich andermaal naar den Rijnsburgsche Singel, waar Sequah echter zeide niet in zijn rijtuig te zullen stappen als het paard werdafgespannen. Dit werd dan ook nagelaten. Toch volgden honderden hem naar het „Hotel Verhaaf," waarvoor men zoolang bleef schreeuwen en joelen totdat hij zich voor een der ramen vertoond had en allen een goeden nacht wenschte. Aan het Randelsbl. schrijft men „Naar aanleiding van de mededeeling in uw blad, volgens welke het gebruik van kaneel door dr. Chamberland (van Pasteur's instituut) als een uitstekend voorbehoedmiddel tegen influenza erkend en het drinken van kaneel water aanbevolen wordt, is het zeker niet ondienstig op te merken, dat men daartoe dan ook werkelijk kaneel neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soorten, maar pijpkaneel vrage (de fijne Ceylonsche is waarlijk goedkoop genoeg tegenwoordig). Wan neer men daarvan dan een pijp aan kleine staafjes snijdt, zoo'n staafje in den mond houdt als ware hot een kleine sigarette dan is de aanwending doodeenvoudig, gemak kelijk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis uitvoerbaar. Een vreemd zwerver. Dinsdag werd in de Westduinen te Scheveningen dwalende aangetroffen een onbekend vreemdeling van afzichtelijk en zonderling uiterlijk. De man sprak geene verstaanbare taal, maar stamelde slechts klanken. Hij is eerst naar het politiebureel te Sche veningen overgebracht en van daar naar het eentraalbureel van politie te 's-Hage vervoerd. Ook daar kon men uit de vreemde gebaren en taal van den zwerveling niet opmaken tot welke natie hij behoort of van waar hij komt. Men vermoedt echter dat men te doen heeft met een Eskimo, Groenlander of bewoner van eene der meest noordelijke Russische streken. Blijkbaar is de man doofstom. Het vallen van geld hoorde hij niet. Toen hem aan het politiebureel te Scheveningen eene vlaggenkaart getoond werd maakte hij een afwijzend gebaar en stootte onverstaanbare klanken uit. Zijn schrift bestond uit krabbels als van een spelend kind, zoodat elke poging om zijne nationaliteit te ontdekken, mislukte. Naar gemeld wordt, werd Middelburg dezer dagen met een bezoek vereerd van een vreemdeling -- een landgenoot die voor stad en omgeving van grootsche plannen vervuld washij wilde een fabriek stichten, goedkoope woningen bouwen en dergelijke zaken meer. Hij noemde zich een titel waarop hij gerechtigd schijnt te zijn „ingenieur-civil". Hoe 't nu met den ernst dier plannen zit, is niet duidelijk, maar een feit is het, dat „de ingenieur" plotseling is verdwenen, aan tal van ingezetenen vrij wat onaangename herinneringen van zijn verblijf achterlatende. 't Is verbazend wat zoo iemand in zoo'n korten tijd al niet gebruiken kan kleeren, wijn, manufac turen, behalve natuurlijk ook eten en drinken, ja tot piano's en gouden horloges toe maar met die laatste artikelen wilde het bij de kooplui niet vlotten. Van vereffening van het gekochte is tot dusver natuurlijk geen sprakeen politie noch justitie op wier hulp een beroep was gedaan schijnt bij machte om de ingezetenen te vrijwaren, tegen de practijken van personen die op zulk een eigenaardige wijze „zaken doen". In een logement te Vlissingen werd in de gelagkamer door den eigenaar drank in't klein geschonken aan een gezagvoerder, geen logeergast, ofschoon de eigenaar geen ver gunning had, en wel op grond, dat een logeer gast den eigenaar had gelast voor zijn reke ning dien gezagvoerder, als hij kwam, te schenken. De rechtbank te Middelburg ontsloeg den schenker van rechtsvervolging en de Hooge Raad vereenigde zich met die beslissing, door uit te maken, dat de drankwet geen vergun ning vereischt voor het scheuken van drank in een logement aan personen op bestelling van logeergasten. Het cassatieberoep van den off. van justitie te Middelburg werd mitsdien verworpen. Te Gorinchem heeft zich een geval van nona voorgedaan met doodelijken afloop. Eene gehuwde vrouw, mejuffrouw L., verkeerde sedert 2 Januari 11. in slapenden toestand en is den llen dezer overleden. Een te Rotterdam voor den Bovenrijn bestemde goederboot ontving van hare directie te Mannheim telegraphisch instructie om niet meer op te varen, wegens de strenge vorst en ijsvorming op de bovenrivieren. Te Penang was dezer dagen een Boeddhist bijna levend verbrand. Zijne bloedverwanten, die hem naar den brandstapel zouden brengen, namen allen de vlucht toen zij bemerkten dat de schijn- doode weer levend werd. De patiënt zelf zwoer, uit vrees nog eens levend verbrand te worden, dadelijk het Boeddhisme af en werd Mahomedaan. De haringvisscherij werd in 1821 uit geoefend door 206 loggers en 280 bommen, tegen 196 loggers en 266 bommen in 1890, zoodat het aantal schepen der haringvloot was vermeerderd met 24. Van de loggers waren er van Vlaardingen 88, Maassluis 75, Scheve ningen 82, Amsterdam 6, 's Gravenhage 5, Schiedam 3, Katwijk 1 en Noordwijk 1 in de vaartvoor Scheveningen voeren voorts 200 voor Katwijk 63 en voor Noordwijk 17 bommen] Wat men al niet van aardappelen maakt 1 Als het nieuwste op dit gebied is het fabriceeren van knoopen daaruit. De aardappels worden te dien einde met sommige zuren behandeld en daarna geperst. Zij zijn dan zoo hard als steen, zoodat zij als ivoor of hoorn bewerkt kunnen worden. Alleen een deskundige kan de daaruit vervaardigde knoopen van ivoren onderscheiden zij zjjn echter veel goedkooper. Een koloniaal, die Zondag met verlof uit Harderwijk te Kralingen kwam, werd ten huize van zijne ouders, nadat hij hun eerst op een borrel had getracteerd, kleeding en schoeisel aan zijne familie had verstrekt en bovendien nog van zijn handgeld voorloopig f 20 op de tafel had neergelegd, zoo geducht door zijn vader, moeder, broeders enz. afgeranseld, dat hij de wijk naar elders moest nemen. De ruzie ontstond, omdat de ouders f 100 van zijn handgeld eischten, waaraan de koloni aal niet wilde voldoen. Omtrent de ontploffing in de steenkolenmijn bij Krebs (Indiaansch grondgebied) wordt nader bericht, dat het ongeluk ontstond door het lossen van een schot op een plaats, waar zich veel gas in de mijn bevond. Er waren 350 werklieden beneden en toen men afdaalde om hun ter hulp te komen, vond men den bodem dei schacht be dekt met de lijken der ongelukkigen. 85 Mijn werkers redden zich door de oude schacht en an deren werden levend naar boven gebracht; velen van hen hadden echter ernstige brandwonden be komen. In het geheel zijn 207 menschen gedood en gekwetst. De distilleerderij van het Benedictijner klooster te Fécamp is door brand vernield. Al leen het laboratorium werd behouden en dus eene geheele wijk van Fécamp gespaard. De schade wordt op 2 millioen fr. geschat. De influenza heerscht te Berlijn ook onder de paarden. De ziekte begint met opzwelling der oogen en staking van den eetlust, terwijl de beenen tot eene wanstaltige massa verdikken. Wanneer de hulp van den veearts dadelijk wordt ingeroepen en de dieren naar eisch worden ontzien, heeft de ziekte meestal een goedaardig verloop. Wanneer er van de dieren, na door de ziekte te zijn aangetast, nog eenige krachtinspanning wordt gevergd, volgt er in vele gevallen hartverlamming, waaraan zij sterven. Te Gentbrugge, bij Gent, wilde iemand zich van een lastigen hoest bevrijden door het gebruik van teerpillen. Om zeker van zijn zaak te zijn, nam hij er vijftig tegelijk en stierf. In het Bulgaarsche dorp Sestrimo, bij Bellova vertoonde zich onlangs avonds een dollé" wolf. Hij beet daar geiten, varkens en honden, en het gelukte niet, hem te dooden, het gevaarlijke dier holde heen en was weldra, in het duister verdwenen. Achter het dorp viel de wolf nog een huiswaarts keerende kudde paarden, muildieren en ossen aan, en daarna rende hij het dorp Bellova binnen, waar hij geen kwaad deed en neergeschoten werd. Na verloop van tien dagen werden de gebeten dieren ziek. Honderdtien koeienossen en paarden alsmede een aantal geiten en varkens, zijn ge storven. Schagen, 14 Jan. Aangevoerd: paarden f a -• Stieren f af—,; Gelde- koeien f a f Kalf koeien f a Vaarzen f a Graskalv. f a f 14 Nuchtere Kalveren f2,50 a 12 80 Schapen f 18 a f 26, -- Bokk. en Geit a gld.30 Varkens f 8 a f 11 Biggen f 2.50 a f 5.— Kippen a ct. Eenden 85 allOct Boter per KG. f 1,30, a 1,40 Kaas per kilogram 20 a 25 ct.Kipeieren per 100 450 a 550 ct.: Eend-eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. vette Schapen f af—. Leiden, 15 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 136 a f 272 8 Stieren f 64 a f 122 Veulens stuks af ,56 kalikoeien f 100 a f 260 Melkkoeien f 100 a f 260; 50 Varekoeien 85 a 17562 Vette koeien f 136 a f 27220 Vette kalveren f 44 a f 94, 22 Magere kal veren f5, a f 12GrasKaiveren f a f 430 Vette Schapen f 16 a f 31,— 86 Magere Schapen f 12,— a f 21 -- Paarden f a f Magere Lammeren f a f Vette jarige 12 Magere Varkens f 14 a f 22 Vette Varkens a. 84 Biggen f3.— a f 12. Londen, 14 Jan. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 3000 Schapen en lammeren, 110 kalveren, 40 Varkens. Men noteert: Runderen 0,40 0,70 Schapen en lammeren 0,50 a 0,85, kalreren 0,47a 0,90 varkens f 0,40 a 0,65.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2