N#. 448. Donderdag 21 Januari. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verscliynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bona 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter aJgemeene kennis, dat het Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag van af heden gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Texel, 6 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG 1. b. STIKKEL, Secretaris TEXEL, 20 Januari 1892. „Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh." 't Was Vader Cats, die, behalve zoo menig ander puntig gezegde, ook het boven staand rijmpje wereldkundig maakte, waaruit men zou mogen afleiden dat ook reeds in zijn dagen iedere publieke zaak zijn 'goedkeurders of bedillers had. 't Is er na dien nog volstrekt niet op gebeterd, want ieder die „aan den wegh timmert," of met andere woorden een publieke zaak dient, loopt nog steeds gevaar dat hij „gezegh" moet verwachten, in den vorm van goed- of niet-goedkeuring van zijne bemoeiingen. Niet weinig ondervond dat zeker ook de commissie van werkverschaffing, die niet slechts in figuurlijken zin, maar wij zouden haast zeggen in letterlijken zin, aan den weg zoo al niet timmerde dan toch werkte. Wat van wege die commissie werd gewerkt, heeft ieder kunnen zien, die zich de moeite wilde getroosten, naar het einde van den Burg te wandelenen velen maakten daarvan gebruik; en van die velen waren er weder velen die met nog vele anderen de bemoeiingen van die commissie toejuichten. Wel zijn er enkelen die niet onvoorwaardelijk hunne goed keuring aan die bemoeiingen konden schenken, maar dan toch ook verzuimden iets beters aan de hand te doen; van die bedillers die slechts zelden een anders werk goed vinden, maar wier eigen werk zich vaak bepaalt tot nihil. Nu dezulken zullen er ook moeten wezen, gelukkig evenwel dat zij niet de overhand hebben. Hebben wij in een vorig nummer reeds gemeld op welke wijze door de commissie de verzamelde gelden zouden worden aangewend, uit de rapporten op de vergadering van Maandag avond, bleek dat in de eerste week 25 personen aan het werk hadden deelgenomen en boven dien aan 20 gezinnen (weduwen of ouden) eene ondersteuning was verstrekt. Aan 45 gezinnen zijn dus de gelden ten goede gekomen; zeker wel overlegd. Dat echter daardoor in de kas een flinke bres is geschoten is niet minder waar en aan gezien de thans strenger heerschende winter een langer werkzaamheid van de commissie zeer gewenscht maakt, werd besloten nogmaals een beroep te doen op de liefdadigheid der ingezetenen, waarbij dan tevens de gelegenheic zal worden opengesteld om in te schrijven om zelf aan enkele arbeiders voor een of meer dagen werk te verschaffen. Zal het nog noodig zijn meerdere aanbe veling te doen? Wij wenschen het niet, doch vleien ons dat eene vernieuwde aanbieding der lijsten een goed succes moge hebben. Be gemeenteraadszitting van Dinsdag jl. Onze gemeenteraad, Dinsdag in alle deftig heid vergaderd, maakte waaldijk een droeve figuur. Verbeeld u, een maaltijd waar het voor naamste gerecht achterwege blijft, waar het getal aanzittenden maar sobertjes is en de nog beschikbare gerechten tot een volgende gelegenheid worden bewaard; en ge hebt een schetsje van deze raadszitting. De heer Westenberg, (Weth.) opende en leidde in zijne kwaliteit van loco burgemeester de vergadering. Tegenwoordig waren met hem de heeren F. Keijser, Zijm, Roeper, Boon, Dros en Koning. Afwezig waren de heeren C. Keijser Pz., Brou wer en Bakker; terwijl er één vacature bestaat. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, welke laatste met eene kleine wijziging werden goedgekeurd, gewerd ons de mededeeling, dat de winter oorzaak was van gestremde communicatie, dat aangezien de boot niet vaart de nieuwbenoemde burge- meoster niet ter vergadering kon aanwezig zijn en tengevolge daarvan geene installatie konde plaats hebben; daarna werd voor lezing gedaan van een serie ingekomen stukken waaruit wij slechts dit aanstippen: dat Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten is benoemd tot burgemeester van Texel D. Boon tot gemeente-veldwachter aan den Burg; dat de in de vorige vergadering benoemden voor verschillende betrekkingen, hunne resp. benoemingen hebben aangenomen dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, zoomede het suppl. kohier H. O. dat aan D. de Vries te Helder, het driejarig onderhoud van de haven is opgedragen voor f 7376 dat door prov. Staten afwijzend is beschikt op het adres van den Raad, om steun te verleenen tot aanleg van een Rijkshaven te Oosterend. Verder werd medegedeeld het proces-ver baal opname boeken en kas van den gemeente ontvanger; kassa was f3082.196. Het onderzoeken van de gemeente-begrooting voor 1892 voor onze gemeente, schijnt door Ged. Staten nog niet te kunnen worden ge daan de Raad kan echter reeds beginnen met volgens die begrooting te huishouden. Op de begrooting was evenwel deze opmer king gemaakt, dat aangezien ook aan de school teMidden-Eierland een onderwijzer moet worden aangesteld, de post voor onderwijs moet worden verhoogd en in verband daarmede de aanvrage om buitengewone subsidie vanhetRijk. Aan beide deze opmerkingen wordt gevolg gegeven. De aanvraag om subs, voor de zwemschool en het verzoek tot het maken van opritten bij de haven (zie vorig raadsverslag) werden niet behandeld omdat het getal aanwezige raadsleden zoo klein was en beide zaken niet spoedeischend warenuit de begrooting voor dit laatste werk merkten wij op dat de kosten op f 1037.68 worden geraamd. Uit het antwoord op eene vraag omtrent de aanstelling van een onderwijzer te Oudeschild, bleek ons dat zich daarvoor geen sollicitant heeft aangemeld, voor de vacature aan den Burg een en voor Zuid-Eierland twee. Op de vraag: „hoe ten deze opzichte nu zal worden gehandeld," bleek dat men 's burge meesters komst zal afwachten. Aangezien met deze mededeeling het ver handelde in den Raad is weergegeven, vervalt het gewone verslag. De winter veroorzaakt ons het ongerief dat de communicatie met de vaste wal is verbroken en dat wij zelfs sinds een paar dagen geen couranten of brieven ontvangen. Bij zulk een heerschappij van de winter, loopen wij wellicht gevaar om Zaterdagavond het gezelschap van Be Winter in de Lindeboom te moeten missen. Wij vernemen dat de Soiree alreeds is uitgesteld. De Gewestelijke Commissie „Noordholland" van het Ondersteuningsfonds, opgericht door het Nederl.-Onderwijzers genootschap, heeft tot Correspondent van bovengenoemd fonds voor Texel benoemd den heer J. Daalder, onder wijzer te Oosterend. Op Urk zal, daar de belasting op de turf, twee kwartjes op de duizend, volgens regeeringsbesluit is vervallen, ter vergoeding van deze schade voortaan 10 cent per liter van gedisteleerd geheven worden. De opbrengst van de eerste belasting bedroeg ongeveer f 1100, van de laatste raamt men op f 1200 a f 1300. Het besluit is door de burgerij, die meer oelang heeft bij goedkoope turf dan bij goed- koopen drank, met blijdschap vernomen. Ter wering van smokkelarij zullen twee ambtenaren een streng toezicht houden. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1.1. is bepaald, dat voor de bekeuringen bedoeld bij art. 50 der wet van de jacht en visscherij, welke na 31 Dec. 1891 geschieden, geene premiën meer worden toegekend. Tevens zijn bij datzelfde besluit ingetrokken het Kon. besluit van 18 Dec. 1886 en alle vroegere Kon. besluiten tot regeling van de wijze waarop en de bedragen tot welke de premiën tot dnsver werden toegekend. Te Amsterdam schijnen menschen te wonen, die hun tijd vooruit zijn. Er worden daar al verscheidene brieven in de bussen gevonden met een 3 cents postzegel. De direc teur van het postkantoor waarschuwt daarom, dat de nieuwe postwet nog niet in werking is getreden, zoodat het bijzonder stadsport nog niet kan worden toegelaten. TEXELSCHE COUBANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1