N°. 449. Zondag 24 Januari. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vó6r 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen brj de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 23 Januari 1892. Het schoonrijden op schaatsen, door jongens en meisjes, door de Texelsche IJsclub reeds meermalen aangekondigd, had dan toch Donder dagmiddag plaats. Van de zeventien paartjes welke zich daar voor hadden doen inschrijven, viel de prijs ten deel aan Adr. Lap met S. Rab en de premie aan P. Moojen met M. Keijser. Ofschoon het weder nog al frisch was, hadden velen zich naar de baan begeven om een kijkje te nemenzij werden gewis voor hun wandeling beloond, al was het dan ook door het zien schaatsenrijden van een paar hier tijdelijk vertoevende personen, wier net en bevallig rijden veler bewondering wekte en een goed voorbeeld was voor onze schoon- rijders in spe. De loting voor de Nationale Militie, van de ingeschrevenen in 1891, zal voor Texel plaats hebben op Donderdag 11 Februari, te Helder. In het afgeloopen jaar werden aan de markten te Texel aangevoerd: 14455 Lammeren, 3879 Schapen, 125 Nuchtere Kalveren, 313 Kalveren (Pinken), 300 Koeien, 37 Veulens, 125 Paarden, 99 Varkens, 564 Biggen. Ook de tweede bijeenkomst om te bespre ken de oprichting van eene coöperatieve ver- eeniging tot aankoop van veevoeder, voor Texel, mocht zich niet in eene groote belang stelling verheugen, indien men althans de belangstelling afmeet naar het aantal opge- komenen. De voorstellers, de heeren Dros en Noordijk, hadden bij Vereenigingen van gelijken aard elders bestaande, inlichtingen ingewonnen en brachten deze, als: statuten, contracten, enz. thans ter tafel. Toch kreeg de zaak ook nu nog niet baar beslag; niet onmogelijk dat de tijd daarvoor, thans, minder goed is gekozen; 't zou ook kunnen zijn dat de hier zoozeer heerschende gewoonte van het koopen op crediet, waarvan bij eene coöperatie geen sprake kan zijD, de oprichting van eene dergelijke Vereeniging zeer veel bemoeielijkt. Vermoedelijk zal nu in den loop van het jaar nogmaals eene oproeping van belang stellenden worden gedaan; in de verwachting dat de tijd alsdan daarvoor meer geschikt zal worden bevonden. De Cocksdorp, 22 Jan. Na vele vergeefsche tochten is het den postschipper mogen gelukken het Eierlandsche gat over te steken en den verzamelden voorraad brieven van Vlieland en Terschelling over te brengen. Zoo ver het oog reikt is alles ijs. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers vestigt opnieuw de aandacht op Heiloo, waar de onderwijzer A. Smit, die 12Va jaar zijne gemeente ijverig en trouw gediend had, ontslagen is, omdat hij niet in het bezit was der hoofdonderwijzersakte. Het hoofdbestuur roept allen onderwijzers in Nederland toe: „Weigert als één man naar zulk eene gemeente te solliciteeren. In naam van het beleedigd gevoel voor wat recht en billijk is, in naam van uw gevoel van eigen waarde, dat er zich tegen moet verzetten, om als koopwaar beschouwd te worden, solli citeert nietHet is thans de eerste maal, dat de onderwijzers kunnen toonen, wat zi voor elkanders leed gevoelen. Welnu, laat de eerste maal onze verwachting niet beschamen. Slechts één wachtwoord gelde thans ook voor de minimumlijders: solliciteert niet naar Heiloo De heer Jhr. D. van Akerlaken, lid van de Eerste Kamer, is te Hoorn overleden. Wederom zullen dus de leden der Prov. Staten van Noord-Holland worden opgeroepen om eene keuze te doen voor een lid voor de Eerste Kamer. Nu en dan loopt in de hoofdstraten van Amsterdam een Sandwich-man, die twee borden draagt. Op de eene zijde leest men „Jeneverstokerijen stoken kwaad in 't groot, en op de andere zijde „Vermeerdering van drank is vermindering van brood." Het is een reclame van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterkedrank, afdeeling Amsterdam. De directeur der Prins Hendrikstichting deelt mede, dat de toestand der aangetaste oude zeelieden het ernstige karakter grooten- deels verloren heeft. Nog slechts 18 zijn er ziek, onder welke 7 ouden in een bedenkelijken staat. De overigen kunnen als reconvalescenten beschouwd worden, wier krachten onder eene zorgvuldige verpleging spoedig weder zullen toenemen. Het Venloosch Weekblad (van den heer Haffmans) meldt, dat de heer Poelman, afge vaardigde van Veendam, een omslachtig wets ontwerp tot landnationalisatie heeft uitgewerkt, laten drukken en aan alle leden der Kamer toegezonden. Toen te Boekei een boer zijn spring- stier uit den stal haalde, nam het beest hem op zijne horens, wierp hem op den grond en bleef woedend en brullend met kop en horens op zijn lichaam drukken. Gelukkig kwam er spoedig hulp. Een voorval, dat ons aan den tijd der roovergeschiedenissen doet denken, heeftzich,naar „het Hbld." geschreven wordt, te Rozendaal (N.-B.) voorgedaan. De landbouwer Jan van Dorst, een uur buiten de gemeente Rozendaal woonachtig, werd jl. Donderdagnacht door vier mannen uit zijn bed gehaald, hem werden de handen en voeten ge bonden en hij werd met den dood bedreigd, indien hij zich durfde verweren. Zyne dochter onder ging hetzelfde lot. Hierna werd door de schurken alles opengebroken, tot zelfs de vloer, en alle waarden, te zamen f23.500 aan effecten en bankpapier medegenomen. Na de slachtoffers nog te hebben mishandeld en alles wat onder hun bereik viel te hebben vernield, verlieten de dieven met hun buit het huis. De dieven, vier in getal, zijn door de bestolenen niet herkend. Een begin van brand werd in den stal door de dienstbode, die zich ondei het bed had verborgen, gelukkig bijtijds geblusclit. De politie is ijverig in de weer de daders op te sporen. Betreffende het aanvullings-examen der surnumerairs bij de posterijen, die commies willen worden, vestigt het Nbl. van Ned. de aandacht op het daarvoor vastgestelde program ma. Yan de examinandi wordt gevorderd ken nis van algebra, meetkunde en natuurkunde. Er is geen postambtenaar, zegt het blad, die niet zakken zou, als men zijn slagen af hankelijk stelde van een goed antwoord op de vraag, noe hem ooit in de verste verte algabra, meetkunde en natuurkunde bij zijn dienst te pas zouden komen. De redactie gelooft, dat het meer nut zou hebben hen te examineeren op het punt van omgang met het publiek. In de maand Mei 1891 trouwden te Seks- bierum een paar jonge menschen. Alras bleek dat man en vrouw slecht bij elkaar voegden hevige ruzies toch vielen er voor, ja zelfs twee maal verliet de vrouw de echtelijke woning. Beide keer en werd de twist echter bijgelegd, en had de man hetgenoegen, zijne wederhelft tot zich te zien terugkeeren. Verleden week echter rees er weer een verschil, tengevolge waarvan er zulk eene groote klove tusschen de echte lieden ontstond, dat zij besloten tot „echtschei ding." De uitvoering van dit besluit werd opgedragen aan de leden van den ker- keraad der Christelijk Gereformeerde kerk,' waartoe beide echtelingen behooren. De kerke- raadsleden kwamen bijeen, verdeelden de meubelen in twee gelijke deelen en gelastten den echtelieden elk met het hem toebedeelde af te trekken. Dit geschiedde en sinds dat oogenblik leven man en vrouw gescheiden van elkaar, alsof er nimmer eenige betrekking tusschen hen had bestaan. (N. R. Ct.) Het Dagblad en de Industrieel zijn vol strekt niet ingenomen met het denkbeeld van den minister Pierson, om den rijksaccijns op 't gedistilleerd te verhoogen; „Nog altijd vleien we ons", zegt het eerste blad, „dat de minister bij dieper nadenken zal moeten toestemmen, dat het niet aangaat de Staatshuishouding nog meer dan thans reeds het geval is, afhankelijk te maken van de drinkgewoonte. Men is het vorig kabinet telkens zeer lastig gevallen wegens het spre- xen van „Christelijk bewustzijn", doch als de bedoelde accijnsverhooging werkelijk door het tegenwoordig kabinet werd voorgedragen, dan zouden we meenen, dat het tegenwoordig ministerie „het bewind van alcoholisch bewust zijn" zou mooten genoemd worden. Een lastig koetsier, die maar niet van zijn rossinant wilde scheiden en daarom zijn bruintje in een tapperij op den Haarlemmerdijk te Amsterdam introduceerde en die door geen vloed van vriendelijke of dreigende woorden te bewegen was zijn paard naar buiten te brengen, is ten slotte door de politie met paard en al uit de tapperij gezet. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1