Buitenland. De toestand der veehouders in Spanbroek en omstreken is tegenwoordig verre van rooskleurig. Velen hunner zien den zomer met vrees te gemoet, want door het voort durende gure, ongestadige weder sterven er zeer veel schapen. En bij de lijkopening blijkt de lever dezer dieren vol zoogenaamde „botten" te zijn. Werden de doode dieren het vorige jaar verkocht voor ongeveer f20 thans moot men ze voor ruim f 4 van de hand doen. Ook ettelijke rundoren en varkens bezwijken aan de gevreesde „botziekte". Het Duitsche stoomschip „Iris" van Bremen met tabak en bier 'naar Amsterdam bestemd, is Woensdagnacht bij Kamperduin hoog op strand geloopen. Het verzoek, uitgegaan van het „Leger des Heils," te Amsterdam om afgelegde kleeding- st ukken en wat men meer wilde missen voor de diep armoedigen, die dezer dagen liefderijk in het bekende asyl opgenomen zijn, heeft, zoo meldt men, weerklank gevonden bij vele ingezetenen. Zaterdag gingen enkelen van de mannen van het „Leger" met een handwagen langs de huizen om te verzoeken wat de liefdadigheid voor hun doel wilde afstaan, en de oogst was groot, blijkens de volle wagens, welke men hier en daar kon zien. De asylen, welke men op die wijze steunt, zijn goed ingericht en zeer bezienswaard; een ieder wordt met de meeste welwillendheid toege laten en rondgeleid. Men zal daar zijne verwach ting licht overtroffen zien ten aanzien van orde en zindelijkheid, van ligging, verpleging en ver warming, zoo ook wat de gezonde en voedzame spijzen betreft. Men wekt er den lust tot arbeiden op, en menig arme, die maatschappelijk verloren scheen, is in hun asyl gered. Te Oudebildzijl (Fr.) kon men dezer dagen op de ijsbaan een daar woonachtige 18-jarige dwerg zien, Gerrit Keizer. Met zijn impressario uit Buda-Pest teruggekeerd om binnenkort te Leipzig op te treden, besteedde hij zijn vacantie met schaatsenrijden. Ondanks zijn afmeting van 80 c. M (ongeveer die van een tweejarig kind) maakte hij op het ijs een stevigen streek en strekte zijn tochten uit tot verschillende plaatsen in den omtrek. Menig baanveger maakte hij verschrikt, door plotseling tusschen diens beenen door te rijden. Door den sneltrein, die Zondag om 8.15 van Arnhem naar Rheine vertrok, werd te Spankeren een man overreden, die aan den verkeerden kant uit don daar staanden lokaal- trein was gestapt. De man was onmiddelijk dood. Te Delden geraakte de locomotief defect, zoodat na een half uur oponthoud de machine van den daar staanden goederentrein den pas- sagierstrein naar Hengelo moest voorttrekken. Verschrikkelijk hard werd er nu gereden een half uur vóór Gildehaus ontspoorde de locomotief en sleepte den trein nog eon paar honderd meters voort over gebroken rails, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Terwijl vele inwoners uit RoelofArends- veen en Oude-Wetering zich druk vermaakten op het ijs der Basemermeer, kwam Dinsdag de ijsploeg „Krimpen a/d. Lek" dat vermaak eensklaps verstoren. Deze had echter stellig niet die ontvangst verwacht, welke haar thans ten deel viel. Met bittere woede werd de boot door eene groote menigte volks met een hagel jacht van steenen en ijsschotsen begroet, zoodat geene glasruit heel bleef en zelfs de kapitein vrij ernstig aan het achterhoofd gewond werd. De stuurman had den moed niet het stuurrad te hanteeren; want niet zoodra sloeg hij er de hand aan, of eene menigte projectielen werd op dat punt afgezonden. Daar de equipage zag den strijd niet te zullen winnen, en waarschijnlijk beducht voor erger, wondde de boot den steven en nam „full speed" den terugtocht weder aan. LD.) Volgens een bericht in vele bladen heeft de heer Huisman, burgemeester der gemeente IJlst, het niet over zijn geweten kunnen verkrijgen, vergunning te verleenen voor een schaatsenwed- stiijd. De hardrijderij heeft intusschen toch plaats gehad. Aan de Sneeker Crl. wordt daaromtrent o. a. het volgende medegedeeld Het bestuur der ijsclub riep na de weigering des burgemeesters de leden samen en zette den stand van zaken uiteen. Het voorstel van een der leden om niettegenstaande de weigering van den burgemeester toch den wedstrijd te doen door gaan, werd met bijna algemeene stemmen aan genomen. De president gaf daarop aan de ver gadering te kennen, dat hij zich verplicht gevoelde als lid van het bestuur te moeten bedanken, daar hij het verzet tegen de openbare macht niet goed vond. De vergaderden benoemde daarop een ander en bepaalden reeds dos anderen morgens een baan in gereedheid te doen maken. Hieraan is gevolg gegeven, ten gevolge waarvan door den eenigen politie agent der gemeente proces verbaal werd opgemaakt tegen de arbeiders, die de palen in het bij de provincie in onder houd en beheer zijnde vaarwater zetten, of tegen den nieuwen president, op wiens last zij dit deden. De baan is daarop verder gereed gemaakt en den 25sten had daarop eene hardrijderij plaats van jongens van 11 tot 14 jaar, waaraan 21 rijders deelnamen. Tijdens de rijderij is door den politie-agent proces-verbaal opgemaakt tegen 3 bestuursleden en 2 keurmeesters. Tot opluistering zag men des middags het volgende geschrift aan de stijlen der bruggen aangeplakt Waarschuwing. „De burgemeester van de gem, IJlst waarschuwt de leden van de alhier bestaande ijsclub, en al len, die zich door genoemde vereeniging op een verkeerd spoor laten leiden van verzet tegen de openbare macht, door hardrijderijen te organi- seeren, welke speciaal door den burgemeester verboden zijn. „De burgemeester doet tevens een beroep op al de weldenkende burgers in de gemeente, om in dagen van krankheid onder de bezoekende hand Gods, tot het verleenen van hunnen oprechten en zedelijken steun om dergelijke ijdelheden mede tegen te gaan. IJlst, 22 Jan. 1892. get. L. Huisman, burgemeester. Te Berlijn is, volgens de „Frankf. Zeitung"» klauwzeer en tongblaar onder het vee uitgebroken ten gevolge waarvan de centrale veestallen door de politie gesloten zijn. Uit Rusland komen nog steeds de treurige berichten omtrent den hongersnood. In het gouvernement Minsk verlaton de boeren en de kleine adel bij menigte het land, ©m niet te verhongeren, en de kleine steden zondor garnizoen zijn ten prooi aan zich allerwege vormende roo- verbenden, de schrik der bevolking. De czaar schonk weer 15 milloen roebels gelooft dus nu blijkbaar ook aan den nood. Uit het verslag der Londensche brandweer blijkt, dat het aantal branden te Londen voort durend, en buiten verhouding tot het aangroeien der stad, toeneemt. In het geheel bedroeg in 1S91 dit aantal 2892, waarvan er 193 groote afmetingen aannamen. Uit het daardoor ontstane levensgevaar werden dcor de brandweer 207 personen gered, terwijl er 61 in de vlammen omkwamen of aan do bekomen brandwonden bezweken. Niet minder dan 309 branden werden veroorzaakt door het springen of omvallen van petroleumlampenvoorts 59 door het drogen van linnengoed69 door het ontsnappen van gas39 door met vuur spelende kinderen, en 276 door het gedachteloos wegwerpen van bran dende lucifers. Te Aken stierf dezer dagen een alleen wonende vrouw aan verval van krachten. Zij leefde in zulke bekrompen omstandigheden, dat hare arme buren medelijden met haar kregen en haar dagelijks een gedeelte van hun karig maal thuis brachten. Na haar dood kwam echter uit, dat zij alleen uit gierigheid armoedig had geleefd. 10.000 Mark had ze op de spaarbank staan. Zoowel het armbestuur als de medelijdende buren maken nu aanspraak op e6n gedeelte der nalatenschap op grond dat ze door de rijke schraapster werden bedrogen. Bjj de botsing, welke te Bilbao tusschen werkstakers en gendarmen plaats had is een persoon gekwest en hebben vele personen kneu zingen bekomen. De toestand wordt steeds ernstiger. De werk staking breidt zich uit en de arbeid is thans in alle mijnen gestaakt. De hoogovens worden door de gendarmerie bewaakt. Er heerscht groote ongerustheid. De geheele mijnstreek van Somorostro, bij Bilbao, is door millitaire macht bezet. Do staat van beleg is afgekondigd, tengevolge van de hou ding der werkstakers, die zich van het dynamiot- depöt hebben meester gemaakt. In het Russische district Chelsbinsk is de hongersnood zóó erg, dat honderden mannen wegloopen om hunne gezinnen niet van gebrek te zien sterven. Overal ziet men geraamten van paarden 6n doode menschen dooreen liggen. In een dorp hebben al de inwoners gezamenlijk de sacramenten der stervenden gebruikt, omdat zij niets anders dan den dood verwachtten. En zulk een voorbeeld van uiterste ellende is, volgens den berichtgever, maar één uit vele. DE KOMST VAN ONZEN BURGEMEESTER EN DIENS INSTALLATIE. Tegen heden morgen (Zaterdag) te ll3/* uur, was eene vergadering van den Raad onzer gemeente belegd, waarin de heer Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten als burgemeester van Texel zou worden geïnstalleerd. Met de tweede boot kwam ZEd. op het eiland aan, aan de haven opgewacht door den waar- nemenden burgemeester. Aan het Oudeschild wapperde uit veler woning de vaderlandsche driekleur als een „welkom" aan den nieuwen burgemeester. Ook aan don Burg hadden verschillende personen ter zijner eere de driekleur uitgestoken onge twijfeld zou die eerbewijzing meer algemeen zijn geweest, indien de komst van den burgemeester eenige dagen van te voren bekend ware geworden thans echter, nu zulks wat overhoopt geschiedde, kon 't niet anders of velen bleven daarin achter wege, waaruit men evenwel niet mag afleiden eene mindere belangstelling. Tegen 12 uur werd de vergadering van den Raad, na het teekenen van de presentielijst door de leden, geopend door den heer Coninck Wes tenberg (Weth.) loco-burgemeester. Met hem waren tegenwoordig als raadsleden, de hoeren F. Keijser, Brouwer, Boon, Zijm, Roeper, Dros, Koning en Bakker. Afwezig met kennisgeving de heer C. Keijser Pz. Eén vacature. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarop deed de Voorz. voorlezing van een schrijven van den Com. d. Kon., behelzende de mededeeling, dat bij Kon. besluit van 28 Dec.' jl. de heer J. C. W. Strick van Linschoten is benoemd tot burgemeester van Texel, en door deze den 7 Januari d. a. v. de gevorderde eeden in handen van hem (Comm.) zijn afgelegd. Na deze mededeeling richtte de heer Wosten- berg zich tot den nieuwbenoemden burgemeester wien hij een welkom toeriep en namens zijn mede-wethouder, de leden van den Raad, de Secretaris, Ontvanger en de ingezetenen flliciteerde met de onderscheiding hem ten deel gevallen door zijne benoeming tot burgemeester van deze gemeentehij voegde hier aan toe dat de nieuwe burgemeester bij het aangename van zijne nieuwe betrekking ook zeker vele moeielijkheden daaraan verbonden zou ondervinden, doch twijfelde niet dat deze laatsten door ZEd. gunstig zouden worden opgelost. De belangen van het eiland den nieuwen burge meester opdragende, herinnerde hij aan de oud ITollandsche spreuk „Eendracht maakt macht," welke hij wenschte dat ook hier mocht worden vervuld. De spreker eindigde zijne toespraak met den wensch dat landbouw en verdere belangen van ons eiland onder het bestuur van den nieuwen burgemeester moge bloeien, dat het onderwijs tot meerdere volkomenheid moge geraken, en ten slotte dat het den nieuwbenoemden in zijne betrekking, gezin en maatschappelijk leven, hier wel moge gaan. De heer Strick van Linschoten, daarop het woord bekomende, dankte voor de aangename ontvangst hem bereid erkentelijk voor de onder scheiding hem ten deel gevallen, verzekerde hij standvastig en onpartijdig zijne betrekking te zullen vervullen, hij verzocht daartoe de steun van de leden van den raad, den secretaris en verdere ambtenaren, om welwillend en oprecht samen te werken. Met deze toespraak aanvaardde onze nieuwe burgemeester zijne betrekking en nam den Voor zitters-zetel in. Bij algemeene rondvraag niemand het woord verlangende, werd deze buitengewone vergadering door den burgemeester gesloten. Het publiek was in zeer grooten getale (waar onder zelfs eene dame) opgekomen, om van deze plechtigheid getuige te zijn.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2