N®. 453. Zondag 7 Februari. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 3 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL, verzoekt allen die iets te vorderen hebben betreffende de besmettelijke veeziekte, over het jaar 1891, hunne rekening vóór 10 Februari 1892 by den gemeente ontvanger in te leveren. Texel, 2 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 Februari 1892. Door de openbaarheid, welke de commissie voor de werkverschaffing in dit nummer geeft, omtrent hetgeen door haar werd verricht, meenen wij de voorgenomen mededeelingen gevoegelijk te kunnen achterwege laten. Brengt de comm. een woord van dank voor de haar verleende steun, aan de commissie zelve komt zeker niet minder een woord van dank toe voor hare bemoeiingen. Hot getal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, lichting 1893, bedraagt volgens de op 31 jl. gesloten lijst 68 voor deze gemeente. Wij herinneren, dat Maandag a. s., de 2de Maandag in deze maand, weder gelegen heid is tot het markten van vee. Bij Kon. besluit van 4 Febr. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Helder de heer Mr. J. A. Schaaff, thans te Berlikum. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 3e District, do. 29 Januari jl., is tengevolge van ijsgang de betonning der Zuiderzee en hare toegangen onvertrouwbaar, daar vele tonnen en drijf* bakens zijn verdreven. Zoo spoedig mogelijk zal hierin voorzien worden. De Geneeskundige Raad van Noord- Holland heeft den minister van Justitie ver zocht het daarheen te willen leiden, dat een gerechtelijk onderzoek en eene strafvervolging tegen Davenport (Sequah) worde ingesteld ter zake van onbevoegde geneeskunst-uitoefening met zoogenaamde medewerking van een ge neeskundige, d. i. ter zake van het bedrijf zooals hij dat in Nederland uit te oefenen gewoon is. Mocht het dan blijken, dat het bedrijf op die wijze straffeloos uitgeoefend worden kan, dan zou hetzij tot verscherping, hetzij tot geheele verlating van het aangenomen stelsel wetswijziging noodig zijn. Voor de veehouders in het in veel streken van Noord-Holland geen gelukkige tijd. In het Noorderkwartier sterven veel schapen, wier lever bij de lijkopening blijkt vol te zijn met zoogenaamde botten. Dit zijn zwartachtige dieren, die, wat de vórm betreft, veel op bot gelijken. Het vorige jaar kon men de doode beesten verkoopen voor ongeveer f 20, terwijl men nu niet meer dan f 5 per stuk kan bedingen. Naar men aan de Haarl. Ct. mededeelt, is Zaterdag-nacht eene poging gedaan om de olieslagerij „De Liefde" van den heer Prins, te Wormerveer, in de lucht te doen springen. Gelukkig is die aanleg tijdig ondekt en zoo een groot onheil voorkomen. De schuldigen zijn tot heden niet bekend, evenmin als de aanleiding tot dit bedrijf. De eigenaar heeft de fabriek doen stilstaan, tot dat de daders ontdekt zullen zijn. Te Wageningen overleed Maandag, bijna 98 jaar oud, Elsje van Aggelen, geboren ten Hondijk, die op 21jarigen leeftijd als marketen ster den slag bij Waterloo bijwoonde en nog altijd het vaatje bewaarde, waaruit zij toen menigen soldaat een frisch teugje schonk. Gedurende de 3 laatste jaren werd zij ver pleegd in het oud mannen-en vrouwenhuis te Wageningen. Bij het herdenken van den 75- jarigen herinneringsdag van Waterloo in Juni 1890 werd haar aldaar eene serenade gebracht. Door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post en tele- graafverkeer is aan den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid een adres gericht, waarin wordt gewezen op de groote belem mering en storing, die de dienstbeperking op de 3 Kerstdagen van 1891 in het post- en telegraafverkeer heeft teweeggebracht, en hoe, uit bijna alle oorden des lands, klachten over het schadelijke, het onhoudbare van zulk een toestand zijn gerezen en openbaar ge maakt. De Bond verzoekt den Minister ten slotte het daarheen te willen leiden, dat er voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon- en feestdagen, in dien zin namelijk, dat de dienst op feestdagen uitbreiding erlange, vooral op de christelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning en viering valt af te dingen, alsook dddr, waar Zon- en feest dagen elkaar onmiddelijk of in een zeer korte tijdsruimte opvolgen eene wijziging, waarbij naar de meening van den Bond het algemeen belang zeer gebaat zoude zijn. In de vorige week trouwde ten stad- huize te Amsterdam een 74-jarig man met een 83 jarige vrouw. Hnn kinderen en klein kinderen waren bij deze zeker niet alledaagsche plechtigheid tegenwoordig. In een particulieren brief, dezer dagen uit Oranje-Vrystaat ontvangen, komt het navolgende voor „In de Argus, een Kaapsche courant, vind ik een Engelsch stukje over Holland en zyne bewoners, dat ik hier woordelijk vertaal, om den eigenaardigen stjjl te behouden. G. S. B., een jong Transvaler, thans op reis in Europa, geeft eene schets van zijne indrukken van Holland, die terecht zonderling mogen heeten. Hy schrijft: „Holland, of een groot deel althans, was eens bedekt met water; nu is het bedekt met Hollanders en koeien. Wat vroeger een schoone moeras was, is nu een armoedig land. Rotterdam is eene zeehaven van Hollandhet bestaat uit huizen en grachten, hoofdzakelijk grachten, in de grachten is water enkroos, hoofdzakelijk kroos. De inwoners kunnen hun stad niet draineeren, dus schrobben ze de stoepen, de mannen rooken sigaren. De eersten dragen mutsen, witte rokken en witte voorschooten, de laatsten dragen petten, witte broeken en idioot achtige gelaatstrekken. Men is zeer zindelijk te Rotterdamieder hotel met tachtig kamers heeft één bad voor de gasten. De Hollandsche taal is zeer zacht. Zy klinkt als vloeken. Rotterdam heeft een museum en een park. Het museum heeft eenige goede schilderstukken en vele slechte. Het park bevat eenige pittoreske poelen stilstaand water, eenige boomen en schoone modderwegen die voor rijtoeren gebezigd worden. De streek rondom Rot terdam schynt water met kleine eilandjes. Op het land zyn koeien, op de koeien zyn regenmantels, om ze droog te houden by het nederliggen. De Hollandsche koeien zyn altyd mager, de Hollandsche vrouwen altyd vet. De boeren voeden zich met zwart broodzwart brood is goed niet ongeiyk aan baksteenen. De hoogere standen eten tweemaal daags, het ontbyt bestaat uit brood en bedorven worst, het middageten uit allerlei. By dezen maaltyd eet een Hollander zooveel als tien gewone menschen. Na het middagmaal zit hy te rooken; dit is goed, want hy kan zich dan toch niet bewegen. Kennis van de Hollandsche taal is niet noodig, indien men een Hollander in het Hollandsch toespreekt, ant woordt hy in het Engelsch of Fransch. Men verstaat hem wel niet, maar dat komt er ook minder op aan. 's Gravenhage is een stad by Rotterdam. Het bevat de parlementsgebouwen en een museum. De parlementsgebouwen zyn zeer schoon, zy zouden uitstekend voor een schuur kunnen dienen. Indien ge ooit van plan mocht zyn om naar Holland te gaan, neem myn raad aan ga niet." (N. R. Ct.) De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het corps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor vier jongelieden van 16 tot 18 jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Gega digden behooren zich tusschen 1 en 20 Maart e. k. aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoenscommandanten of bij den com mandant van het corps genietroepen te Utrecht. Als een bewijs, hoe de overvloed van onderwijzers weer aan het verminderen is, kan dienen, dat zich te Lutje winkel op eene jaarwedde van f550 geen en te Venhuizen voor f 500 twee sollicitanten hebben aangemeld. De salarissen worden hier en daar weer ver hoogd. Koog aan de Zaan vermeerderde 't salaris der onderwijzeressen onlangs met f 100 te Leksmond, Heersjansdam en Roon zijn de jaarwedden der onderwijzers met f 50 verhoogd, terwijl zich op salarissen van f 400 f 450 over het algemeen geen sollicitanten aanmelden. In een gedeelte van de veenderij Beets is het water zoo hoog gestegen, dat een 15-tal gezinnen hunne woningen moesten verlaten. In de oude school te Beetsterzwaag zijn zij onder dak gebracht. Burgerlijk armbestuur en diaconie voorzien in het noodigste. Een stout, aan roekeloosheid grenzend stuk werd de vorige week door 2 mannen uitgevoerd. De knechts van den voogd van het eiland Rottumeroog J. Valkema en J. Roos, hebben nl. te voet de reis naar den vasten wal aanvaard en met succes volbracht. Van een kompas voorzien, richtten zij hun schreden naar den toren van Uithuizermeeden. De weg was echter verre van gebaand, daar zij nu eens over huizen hoog» schotsen klauteren, dan weer tot het midden toe door 't water moesten waden. In drie uren volbrachten zij den tocht, vermoeid en half verstijfd. Een hunner verklaarde, dat hij voor geen f 50 het waagstuk wilde herhalen. TEXELSCHE müRAlJT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1