N°. 454. Donderdag 11 Februari. A\ 1892. Nieuws- en Advertentieblad. ÖFFICiEEL EEDEELTL Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBukg op Texel. B E KENDMAKIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 12 Februari 1892, des voormiddags te 101/. ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 9 Februari 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, eene opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1891. De verzoekschriften om hermeting of heischatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht, de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstellingen in de belastbare opbrengst en van onjuiste me tingen en berekeningen, zoomede de bezwaar schriften omtrent de ondeiwerpen. bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), behoorende luidens de artt. 16 no. 1,19 no. 2, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen dertig dagen na heden. Texel, 10 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 10 Februari 1882. Een ongeval, dat zeker ernstige gevolgen had kunnen hebben, was den reizigers beschoren welke Maandagmorgen na aankomst van de tweede boot, in de deJigence naar den Burg hadden plaats genomen. Ternauwernood was de tocht aangevangen, toen het voorslag van den wagen, door welke oorzaak dan ook, van onder de bak geraakte en deze laatste op de achterwielen blijvende rusten voorover buitelde. De passagiers in de wagen zittende, welke in onzachte aanraking met elkander kwamen, kregen gelukkig geen verder letsel, doch liepen met den schrik vrij. De koetsier geraakte van de bok, doch schijnt er ook zonder letsel te zijn afgekomen. Een daar juist aankomend rijtuig nam de passagiers zeer gastvrij op; de deligence werd 's middags naar den Burg vervoerd. Opmerkelijk en gelukkig zeker is het, dat geen ernstiger gevolgen, dan schade aan het rijtuig, de gevolgen van dit ongeval zijn. Wanneer men bedenkt dat het ongeval op den hoogen zeedijk plaats vond, dan huivert men bij de gedachte aan hetgeen de afloop had kunnen wezen. Onder de passagiers bevond zich onze burgemeester, welke zeker geen hoog denk beeld zal hebben gekregen van de voortref felijkheid van onze middelen van vervoer. Wij meenen echter verplicht te zijn hier aan te moeten toevoegen, dat gedurende de vele jaren dat deze dienst bestaat, geene ongelukken dezelve kenmerkten en dus zeker een zeer on voorzien toeval daarvan thans de oorzaak moet zijn geweest. De derde van onze wintermarkten, (Maandag jl.) gaf evenmin als de twee vorigen, bewijs dat aan die markten behoefte bestaat. De proef, welke thans twee winters is genomen, heeft geen enkel bewijs gegeven van levens vatbaarheid dier markten. Tot 15 Maart worden alsnu geene markten meer gehoudennadien datum komen de weekmarkten (Maandag) weder aan de orde. Oudeschild, 8 Feb. Zaterdag gaf de mannen- zangvereeniging „Amicitia", in het lokaal „de Zeven Provinciën" een welgeslaagde uitvoering. Een bal volgde na. Door eenige veelbelovende jongelieden, werd den leden eene allerprettigste verrassing bereid. Vooral het bestuur gevoelde zich daardoor zeer gestreeld en liet niet na dit op ondubbel zinnige wijze te doen blijken. Het plan moet bestaan om de jongelieden, die van zulk eene uitnemende gezindheid getuigden, tot eereleden van „Amicitia" te bevorderen. Oosteeend, 8 Febr. Tot Bestuurslid van de Afdeeling „Oosterend (Texel)" van da Vereeni- ging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij is herkozen de heer B. v. d. Vis. Door Provinciale Staten van Noord-Hol land is tot lid der eerste Kamer (vacature van Akerlaken) gekozen de heer A. Prins, oud-lid dier Kamer. Op de jongste algemeene vergadering der afdeeling Alkmaar en omstreken der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" werd besloten, dit jaar weder eene Paasch- tentoonstelling te houden en wel op Vrijdag 8 April, geheel overeenkomstig met die van het vorige jaar, alleen met deze afwijking, dat het wolvee ditmaal niet ter mededinging zal worden gevraagd. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, d.d. 5 Febr. jl., is de bak en ton der Zuider-Haaks- gronden, zeegat van Texel, niet aanwezig. Hierin zal zoo spoedig mogelijk voorzien worden. Zondag derailleerde de spoortrein, die om 5 uur en 55 minuten van Enkhuizen naar Amsterdam was vertrokken, in de nabijheid van het station Westwoud. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De locomotief en een wagen lagen in het zand en versperden den weg, zoodat reizigers tusschen Enkhuizen en Hoorn moesten over stappen. De oorzaak was het breken van een pen in de wissel, waardoor de wagens van den trein op verschillend spoor liepende locomotief en de beide voorste wagens raakten daardoor in het zand en daaraan werd nogal schade veroorzaakt; ook de weg werd beschadigd. Spoedig werd een hulptrein gezonden om de reizigers verder te brengen en met het in orde brengen van den weg een aanvang gemaakt, zoodat Maandagmorgen de treinen weer geregeld doorliepen. Behalve eenige materieele schade, hadden er verder geen ongelukken plaats. Met 1 Maart zal aan 's Rijks Munt te Utrecht een aanvang worden gemaakt met aanmunting van nieuw zilvergeld: guldens, kwartjes en dubbeltjes. Voor de eerste maal zal dan van den nieuwen stempel met den beeltenaar van H. M. Koningin Wilhelmina worden gebruik gemaakt. De onderteekenaars van het hier volgende adres, uit de arrondissementen Emmen en Ommen verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, om het openbaar lager onderwijs tot rijkszaak te maken enz., noodigen hunne ambt- genooten dringend uit, deze zaak te steunen, door adhesie-betuigingen te zenden aan Minister en Kamer. ADRES. „Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, hoofden van openbare lagere scholen, benevens onderwijzers en onderwijze ressen boven 23 jaar aan die scholen verbonden, gevestigd in de arrondissementen Emmen en Ommen: dat vele der bestaande toestanden bij 't openbaar lager onderwijs, naar hunne bescheiden meening, alleszins verbetering behoeven; dat, naar hunne innige overtuiging, alleen zeer ingrijpende maatregelen de vele en groote gebreken, die dezen tak van openbaren dienst huns inziens aankleven, kunnen wegnemen: dat, huns bedunkens, niet langer mag worden gewacht met over te gaan tot wetwijziging in den door hen voorgestelden geest: Redenen, waarom ze zich tot u wenden met het eerbiedig verzoek, het daarheen te leiden, dat de in de bijlagen aangegeven en omschreven wenschen worden verwezenlijkt. 't Welk doende enz." VOORGESTELDE WIJZIGINGEN. I. Het openbaar lager onderwijs worde geheel rijkszaak en dus de onderwijzer rijksambtenaar. II. De a. s. onderwijzers worden opgeleid aan kweekscholen met driejarigen cursus. Vereischte tot toelating aan deze kweekscholen is het bezit van het eind-diploma eener H. B. S. met drie jarigen cursus, of het afleggen van een hierop ingericht toelatings examen. De opleiding aan de kweekscholen geschiedt voor rekening van het Rijk. Het eind-diploma dezer kweekscholen geldt voor onderwijzersakte. Om aan 't hoofd eener school te komen, is 23-jarige leeftijd vereischte. III. De benoemingen geschieden na sollicitatie en in den regel naar anciënniteit. IV. De scholen worden verdeeld in klassen. Het salaris van een onderwijzer der laagste klasse bedraagt f 800. Het hoofd eener school geniet bovendien 7< van het salaris der klasse, waartoe de school behoort, benevens vrije woning of ver goeding daarvoor. V. Aanspraak op pensioen wordt verkregen op 60-jarigen leeftijd, terwijl 70-jarigen ouderdom verplicht tot aftreden. VI. Leerplicht tot 14 jaar. COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1