N#. 460. Donderdag 3 Maart. A*. 1892. Nieuws- en ft Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amttrttta en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 rogels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel K ENNISGE VIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in de artt. 17, 18 en 24 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende art. 17 al. 6. Het rijden met vrachtwagens door straten, welke daarvoor door Burgemeester en Wethouders ongeschikt zijn verklaard, terwijl zulks door een bord of een plank aan het begin of einde der straat is aangeduid, is verboden, tenzij men toestemming van Burgemeester en Wethouders heelt of de vrachtwagens in de straat geladen of gelost moeten worden. art. 18. Het is verboden, tenzij met schrifte- telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, over de wegen der gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 1000 K.G. mogen zijn belast. art. 24. Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 Nov. tot 1 Mei. Honden, waarover wordt geklaagd, dat zij op menschen of dieren op de openbare wegen of straten aanschieten, of deze pogen te bijten, zullen onder voorbehoud van het bepaalde in art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Stbl.no. 110) op last van Burgemeester en Wethouders, door den eigenaar van een muilkorf worden voorzien, overeenkomstig het model, bjj het hoofd der politie berustende. Aan de naleving der bepalingen zal stipt de hand worden gehouden, terwijl de overtredingen gestraft worden als volgt art. 17 met een geldboete van ten hoogste f3 ff ,f .5 en De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. NATIONALE MILITIE. EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal gehouden worden te Alkmaar op Vrijdag, den 18 Maart aanstaande, des voor middags te 10 uren. In deze zitting moeten verschijnen de vrijwil ligers voor de Militie, en de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. De lotelingen, die wegens andere redenen dan ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, vrijstelling verlangen, zijn niet verplicht voor den Militieraad te verschijnen, omdat het recht op zoodanige vrijstelling uit de overgelegde bewijsstukken kan worden beoordeeld. Texel, den 1 Maart 1892. De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 2 Maart 1892. De uitslag van de Maandag jl. gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (reeds Dinsdag per extra blaadje aan onze abon- neé's in den Burg medegedeeld) was als volgt: Ingeleverd waren 313 stembriefjes. Van onwaarde waren 2 briefjes, als zijnde niet ingevuld. Geldig uitgebrachte stemmen alzoo 311. Volstrekte meerderheid 156 stemmen. Uitgebracht waren op de Heeren A. P. Koorn 164 stemmen. C. W. Bakker Jr. 78 C. Keijser Rz. 64 C. T. Zijm 3 stemmen, J- W. Roeloffs en J. Brouwer Kz. ieder een stem. Tot lid van den Gemeenteraad is alzoo gekozen, de Heer A. P. Koorn. Het getal stemgerechtigden alhier is 593. De vierde vergadering van ons Nutsdepar- tement, in dezen winter, werd Maandagavond jl. gehouden. De talrijke opkomst van belangstellenden, waaronder bij uitzondering vele dames, deed vermoeden, dat iets bijzonders werd verwacht. Die verwachting was alleszins gewettigd, want de heer Sloos, van Winkel, die reeds vroeger bewijs gaf een uitstekend declamator te zijn, zou dezen avond als spreker optreden. Na de gewone opening werd den spreker het woord gegeven en door deze als lezing ten beste gegeven een verhaal getiteld „Verkoudheid." Was het onderwerp alreeds bij weinigen onbekend, de lezing deed ongetwijfeld velen in gedachten nog eens doorleven, een minder prettig tijdperk, door hen in werkelijkheid doorgebracht. 't Was evenwel niet de bedoeling van den spreker om de ellende en de schaduwzijden van „verkoudheid" nog eens op te rakelen, maar wel om aan te toonen dat behalve voor dokters en apothekers, ook nog voor anderen de verkoudheid waarlijk eene goede zijde kan hebben. Het verhaal toonde zulke gelukkigen aan, doch of het getal uitverkorenen, voor wien het gevolg van eene „Verkoudheid" gelukkig mag genoemd worden, wel groot zal zijn zullen wij maar aan het oordeel der hoorders overlaten. Na de pauze gaf dezelfde spreker nog eenige bijdragen, in proza en poëzie en van ernstigen en komischen aard ten beste. De heer Sloos handhaafde dezen avond weder zijnen naam als goed declamator, en mocht zich verheugen in een aandachtig gehoor. De Voorzitter bracht aan het einde van de lezing, den spreker namens allen welverdiende dank. Moge de belangstelling uit de talrijke opkomst merkbaar, in het volgend jaar bij het Nut ook in vermeerdering van ledental merkbaar zijn. Vermoedelijk tengevolge van het onaan gename weder, was de vergadering der Vrij zinnige Kiesvereeniging op gisteren-avond niet druk bezocht. Na het doen van rekening door den Penning meester, werden eenige voorgestelde wijzigingen in het reglement, goedgekeurd. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer H, Flens. Naar men ons mededeelt is door den heer J. Az. Keijser, een onzer vroegere plaats- genooten, thans geplaatst bij de H. IJ. Spoor wegmaatschappij (station Helder) met goed gevolg examen afgelegd om bij die maatschappij bij de afdeeling telegraphie te worden geplaatst. Naar men ons mededeelt is op het strand achter de Westen een groote visch (Haai) aan gespoeld. Het dier heeft eene lengte van 10 voet en zal pl. m. 400 halve kilo's zwaar zijn. Helder, 1 Maart. Een levensmoede adel' borst van het oudste studiejaar, heeft Zondag in het Maritiem Instituut alhier, gepoogd zich van 't leven te berooven. De ongelukkige had daartoe zijn ponjaard tegen den muur geplaatst, met de punt naar 't lichaam gekeerd. Daarna liet hij zich met de borst in 't wapen vallen. Aanstonds snelde men toe en vond den jongeling ernstig verwond, met 't wapen nog in 't lichaam, waar 't diep was doorgedrongen. Er moet echter hoop bestaan om den roeke- looze nog in 't leven te behouden. Blijkens kennisgeving van den minister van marine kunnen dit jaar zes jongelieden geplaatst worden als adspirant administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht. Tot het vergelijkend examen worden toegelaten jongelieden, Nederlander zijnde, die op 1 September dezes jaars den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. Bedoeld examen wordt gesplitst in een schrif telijk en een mondeling gedeelte. Het schriftelijk examen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig afgenomen te 's Gravenhage, op 26 en 27 Juli a. s. Het mondeling examen, dat eveneens te 's-Graven- hage zal worden gehouden, zal aanvangen op 5 Augustus a. s., duurt één dag en wordt afgelegd door groepen van drie adspiranten. Voor eene tweejarige opleiding aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt betaald, f 600 in vier termijnen. Aanmelding vóór of uiterlijk op 1 Juli a. s. bij een op zegol geschreven verzoek, in te dienen bij genoemden minister. In het dorp Beets (Friesland) is de armoede en ellende inderdaad ten top gestegen. De toestand wordt volkomen onhoudbaar en van vele zijden wordt aangedrongen op spoedige inpoldering. Te minder bezwaar is er om daartoe over te gaan, waar voor dit doel eene som van f325,000 disponibel is, terwijl het werk volgens raming hoogstens f 265.000 kosten zal. Inmiddels wordt in het „Nieuwe Advertentie blad" te Heerenveen een krachtig beroep gedaan op alle welgestelden en welgezinden in Nederland ten bate van „de ruim duizend personen, die aan de grootste armoede ten prooi zijn." Dit beroep gaat uit van een zes tal ingezetenen waaronder de gemeente-secre taris en de beide predikanten. Dat eene vrouw op haar 35ste jaar reeds grootmoeder is, gebeurt zeker niet dikwijls. Dezer dagen viel dit voorrecht echter vrouw V. te West broek te beurt, daar hare dochter, gehuwd met G. v. R., haren echtgenoot eene eerste spruit schonk. TEXELSCHE COURABT, ii j) n f> - 25. Texel, 1 Maart 1892.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1