N\ 461. Zondag 6 Maart A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEOEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco p&r post door ge heel Nedekland 45 Cts. Naar Amerika en andera landen met verhooging der porto's. Adverteutlën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advcrtentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en AJDVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Texel. K ENNISGE VIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in de artt. 17, 18 en 24 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende ait. 17 al. 6 Het rijden met vrachtwagens door straten, welke daarvoor door Burgemeester en Wethouders ongeschikt zijn verklaard, terwijl zulks door een bord of een plank aan het begin of einde der straat is aangeduid, is verboden, tenzij men toestemming van Burgemeester en Wethouders heett of de vrachtwagens in de straat geladen of gelost moeten worden. art. 18. Het is verboden, tenzij met schrifte- telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders, over de wegen der gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 1000 K.G. mogen zijn belast. art. 24. Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 Nov. tot 1 Mei. Honden, waarover wordt geklaagd, dat zij op menschen of dieren op de openbare wegen of straten aanschieten, of deze pogen te bijten, zullen onder voorbehoud van het bepaalde in art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Stbl. no. 110) op last van Burgemeester en Wethouders, door den eigenaar van een muilkorf worden voorzien, overeenkomstig het model, bij het hoofd der politie berustende. Aan de naleving der bepalingen zal stipt de hand worden gehouden, terwijl de overtredingen gestraft worden als volgt art. 17 met een geldboete van ten hoogste f3 n - 5 en ij 24 - 25. Texel, 1 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Z E E - 511 L ITI E. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1892 die verlangen bij de Zee- Militie te dienen zich vóór den le April aan- staande tergemeonte secretarie kunnen aanmelden, Texel, den 5 Maart 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Stiksel. Strick van Linschoten. TEXEL, 5 Maart 1892. De Normaalschool. Wanneer het aanvan kelijk Ministr. besluit niet door eene nadere beschikking gewijzigd ware geworden, dan zouden met het einde dezer maand de Rijks normaallessen alhier tot de geschiedenis hebben behoord. Een verzoek door belangstellende ingeze tenen echter, indertijd aan den betrokken Minister gericht, had tot uitslag dat de levens duur van de genoemde school nog met een jaar werd verlengd en de opheffing daarvan volgens Min. beschikking van 27 Febr. 1889, met 1 April 1893 moet worden tegemoet gezien. De rijksnormaallessen te Texel werden opge richt den 1 April 1879, en in April 1884 namen voor het eerst leerlingen dezer lessen deel aan de examens tot verkrijging van acte. Gedurende het bestaan der school slaagden 18 kweekelingen er van voor het examen van onderwijzer, 9 kweekelingen bekwamen acte als onderwijzeres, terwijl nog bovendien 14 kwee kelingen acte behaalden voor het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. In korte woorden is dit de geschiedenis van de Rijksnormaallessen te Texel, over welker levensduur reeds het vonnis is uitgesproken. Nadat achtereenvolgens de Rijksnormaal lessen te Zuidscharwoude, Spanbroek, Helder en Terschelling zijn opgeheven, zal met de opheffing van de lessen te Texel, het noorde lijk deel van onze provincie spoedig van zulke inrichtingen geheel zijn beroofd. Buitengewoon prettig is dat vooruitzicht nu niet, want afgescheiden van de vraag of de betrekking van onderwijzer nu wel zoo erg begeerlijk is een feit is het nu eenmaal, dat de onderwijzer niet kan worden gemist doch om goede onderwijzers te vormen dient men goede leerscholen te hebben en daarvoor waren de Rijksnormaallessen dan ook indertijd in het leven geroepen. Nu is er een tijd geweest, dat het beschikbaar onderwijzend personeel bovenmate veel begon te worden, hetgeen voor velen van die be voorrechten in de beurs gevoelig merkbaar was en niet onwaarschijnlijk heeft zulks de toenmalige regeering aanleiding gegeven om het getal oefenscholen wat te verminderen. Die tijd schijnt echter weder zoowat voorbij te gerakeneene oproeping van sollicitanten bij eene vacature van onderwijzer heeft niet zooveel succes als voor eenige jaren geleden, het getal sollicitanten is veelal weinig, som tijds zelfs nihil en het feit staat te voorzien dat straks, zelfs met hooger salarissen, onder wijzers-plaatsen vacant zullen moeten blijven, bij gebrek aan beschikbaar personeel. In die meening staan wij niet alleen in de zitting van de Eerste Kamer, Woensdag 27 Januari jl., werd bij de behandeling van hoofdstuk Binnenlandsche ZakeD, door den heer Verheijen daarop alreeds de aandacht van den Minister gevestigd, waarop deze den heer Verheijen de verzekering gaf „dat, indien de behoefte zich openbaarde die spreker had gewezen op 85 oproepingen in één nummer van een onderwijsblad hij niet zou aarzelen vermeerdering van normaallessen voor te stellen, en dit wellicht spoedig het geval zou kunnen zijn." Wanneer we nu een en ander overdenken, dan doet zich de vraag bij ons op, of het wellicht thans ook de geschikte tijd zou kunnen wezen om eene poging te wagen ten einde de Rijksnormaallessen alhier te behouden. Wanneer een voorstel tot vermeerdering van normaallessen mogelijk zou worden geacht, dan is bestendiging van de nog bestaande, zeker geen onbescheiden vraag. En voor ons eiland is het behoud van de normaallessen alhier zeker geen onverschillige zaak; bij de weinige gelegenheid toch welke bestaat tot opleiding van hetaankomendgeslacht, (tenzij met belangrijke offers) zouden ontegen zeggelijk vele ouders het voortbestaan van zulk eene inrichting van harte toejuichen, en van de gemeente worden daarvoor geene offers van beteekenis gevraagd. Wij meenden deze beschouwingen onder de aandacht te moeten brengen; van allen welke daarbij belang kunnen hebben, opdat zij, des- gewenscht, daartoe ter gelegener tijd de noodige stappen zouden kunnen doon. Oudeschild, 4 Maart. Gisteren hield het plaatselijk Nut „Neptunus", de laatste leesavond in dezen winter. De Heeren L. Kikkert 6n G. Klazinga, van den Burg, als sprekers uitge- noodigd, hadden bereidwillig aan dat verzoek voldaan. De Heer Kikkert gaf „Spreken", „Stopwoorden", en een viertal gedichtjes van Laurillard ten beste, terwijl de Heer Klazinga voordroeg„Tante Mietje en tante Betje" en „Oom Jan", van Haverschmidt. Gaarne zien wij beide sprekers hier een volgenden winter weer, doordien zij den leden van „Neptunus" bijzonder hebben voldaan. Wij lezen in een elders verschijnend blad Ofschoon verleden jaar op Texel geen over vloed van hooi gewonnen is, worden toch nu weer scheepsladingen naar elders uitgevoerd. In de afgeloopen week vertrokken zelfs drie volgeladen tjalkschepen met hooi van hier. Er wordt van f 17 tot f 18 per 500 K.G. besteed. Indien het weer zoo zacht blijft, zal stellig nog veel meer van het artikel worden verscheept. Volgens het programma voor de jaar- lijksche Paasch-Tentoonstelling van Rijstieren, Melkvee en vet rundvee, vanwege de afdeeling Alkmaar der H. M. v. L., op Vrijdag 8 April 1892 op het Doelenveld aldaar te houden, worden prijzen uitgeloofd als volgt: Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, geboren in 1888 of vroeger f 30 en f 15; voor idem geboren in 1889, f 25, f 10 en f 5 voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe (afgewisseld) f 25, f 10 en f 5; voor idem, (niet afgewisseld) f 30, f 15 en f 5 voor het beste, vette Kalf f 10, f 5 en f 2.50 voor den besten Rijstier, geboren in 1889, f 30 en f 20; voor idem, geboren in 1890 f 50, f30 en f20; voor den besten Pinkstier, geboren in 1891, f 30, f 15 en 10; voor de beste Melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1892, f 25 en f 15; voor idem, geboren in 1889, gekalfd alsboven, f 25 en f 15; voor de beste Melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1892, f 25, f 15 en f 5; voor de beste Kuispink f 15, f 10 en f 5. Verdere bijzonderheden zijn in het programma omschreven. Te Den Helder is Woensdagavond een zeer oud gebouwtje, bewoond door J. Rover en algemeen bekend als het „Logement voor den reizenden man" door eene onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Alleen de muren zijn blijven staan. De belendende ge bouwen ondervonden weinig schade. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1