N". 462. Donderdag 10 Maart. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bübg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. R ENN1SGE VIN G. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in de artt. 17, 18 en 24 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende art. 17 al. 6. Het rijden met vrachtwagens door straten, welke daarvoor door Burgemeester en "Wethouders ongeschikt zijn verklaard, terwijl zulks door een bord of een plank aan het begin of einde der straat is aangeduid, is verboden, tenzij men toestemming van Burgemeester en Wethouders heelt of de vrachtwagens in de straat geladen of gelost moeten worden. art. 18. Het is verboden, tenzij met schrifte- telijke toestemming van Burgemeester en "Wet houders, over de wegen der gemeente te rijden met vrachtwagens, welke met meer dan 1250 K.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 1000 K.G. mogen zijn belast. art. 24. Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 Nov. tot 1 Mei. Honden, waarover wordt geklaagd, dat zij op menschen of dieren op de openbare wegen of straten aanschieten, of deze pogen te bijten, zullen onder voorbehoud van het bepaalde in art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Stbl. no. 110) op last van Burgemeester en Wethouders, door den eigenaar van een muilkorf worden voorzien, overeenkomstig het model, bij het hoofd der politie berustende. Aan de naleving der bepalingen zal stipt de hand worden gehouden, terwijl de overtredingen gestraft worden als volgt art. 17 met een geldboete van ten hoogste f3 i» 24 t, a a ji -25. Texel, 1 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Z E E - M ILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL maken bekend, dat de lotelingen van de lichting 1892 die verlangen bij de Zee- Militie te dienen zich vóór den le April aan staande tergemeente-secretarie kunnen aanmelden. Texel, den 5 Maart 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel. Strick van Linschoten. TEXEL, 9 Maart 1892. Woensdag 23 Maart a. s., zal in de „Vergulde Kikkert" eene buitengewone repetitie plaats hebben van bet Muziekcorps aan den Burg, onder directie van den Directeur, den heer J. Borstlap organist te Schagen. Ongetwijfeld zullen velen, welke daartoe gelegenheid bekomen, dien avond naar „de Kikkert" opgaan om zich te overtuigen welke vorderingen de leden gedurende het nog kort bestaan van het corps hebben gemaakt. Werd daarvan reeds een klein proefje gegeven door de gebrachte serenade aan onzen nieuwen burgemeester, op Zaterdag 30 Jan. jl.dat verrassend optreden heeft ontegenzeggelijk velen gunstig voor het muziekcorps gestemd, en zal gewis eene aansporing zijn, om deze buitengewone repetitie bij te wonen. Men verwachte echter niet te veel, want alreeds het feit dat deze avond wordt genoemd eene buitengewone repetitie, getuigt dat de leden zelven zich bewust zijn, van hunne nog onvol doende krachten om dit optreden als concert aan te kondigen. -~Is 't aangenaam dat nog in dezen winter door het muziekcorps aan de kunstvrienden eenen feestavond wordt bereid, minder aange naam is het, dat de eerste gelegenheid waarop de Directeur de vruchten van zijn onderwijs alhier zal laten hooien, voor hem tevens de laatste zal zijn; de heer Borstlap toch, die benoemd is als kapelmeester bij het jagercorps te 's-Hage, vertrekt reeds spoedig daarheen, p-Gaarne wenschen wij dat 't zal mogelijk zijn een geschikt Directeur voor ons muziek corps, in de plaats van den vertrekkende weder te vinden. ^-Oudeschild, 8 Maart. Gisteren hadden en kele garnalenvisschers van hier weer eens eene voordeelige haringvangst. Sommige schuiten besomden zelfs van f 50 tot f100. Dat zulke buitenkansjes zeer te stade komen aan de visschers, die zoolang met tegenspoed kamtpen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Hedenavond sloeg, door 't kort draaien, een vrachtwagen om. Gelukkig bleef het paard spoedig staan, zoodat er geene onheilen plaats hadden. Door behulpzame handen was de wagen weer spoedig overeind en kon de tocht vervolgd worden. Van de tweede helft van Maart af tot omstreeks einde Juni wordt aan Hr. Ms. schepen „Dolfijn" en „Argus" weder het toe zicht op de visscherij in de territoriale wateren opgedragen. Van April af wordt Hr. Ms. stoomschip 4de kl. „Bonaire" aan genoemde kruizers toegevoegd, meer bijzonder voor den dienst der diepzee visscherij. Aan Hr. Ms. „Dolfijn" wordt weder als kruisgebied aangewezen het gedeelte der kust tusschen de Eemsmonding en het Eierlandsche gat, aan Hr. Ms. „Argus" de overblijvende kuststrook tot den Hoek van Holland. Na einde-Juni, wanneer het toezicht op de diepzee visscherij moet worden uitgebreid, zal eene andere regeling getroffen worden. Evenals ten vorigen jare, zijn aan de op zichters der kunstlichten instructiën verstrekt omtrent telegraphische mededeelingen onder ling en aan de inspecteurs over het loods wezen, van het naderen van de kust door vreemde visschersvloten. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, wordt aan het departement van oorlog druk gear beid aan de Legerwet. In die wet zal het beginsel van den persoonlijken dienstplicht worden opgenomen, met vaststelling van den tijd voor het eerste verblijf onder de wapens. De nieuwe postzegels van drie cents, bestemd voor den lsten April in te voeren stadspostdienst, zijn gereed. Zij dragen de beeltenis der Koningin en zijn oranjegeel gekleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het publiek, worden zij eerst in de laatste dagen dezer maand algemeen verkrijgbaar gesteld. "Volgens het Leidsche Dbl. is het gerucht, dat te Leiden de pokken, ofschoon van goed aardig karakter zouden zijn uitgebroken, nog niet bevestigd gewordenalthans ter plaatse waar dit had behooren te geschieden, is daar van nog geene aangifte gedaan. Wel komt te Zoeterwoude, onder Leiden, een geval van pokken voor. Men schrijft aan het D. v. N. uit de provincie Groningen „De armoede kankert omhoog met gierigen klauw", niet alleen in de provincie Friesland, maar ook in deze provincie. De arbeiders verhongeren nóg niet, zooals in Friesland en elders, maar zijn dicht aan de grens. In de „rijke" stad Groningen worden duizenden bedeeld en dagelijks gevoed met brood en koffie, zonder dat de couranten er een woord van zeggen. Zij houden zich in dezen aan het" bijbelwoord, dat de linkerhand niet mag weten wat de rechter doet Op het platteland schijnt de minder strenge winter minder nijpende armoede tengevolge te hebben, althans men hoort niets van soepkokerijen en hardrijderijen van werkeloozen om een stuk spek, zooals verleden jaar. De ambachtslieden - meestal gedegradeerd tot oudlappers strijden ook hier den wanhopigen strijd tegen de internationale grootproductie. Een voor een gaan ze onder, en wat een onnoembaar wee gepaard gaat met dezen hopeloozen strijd, kan niemand beseffen, die hem niet met eigen oogen heeft beschouwd. Zü benijden de boerenarbeiders, die een jaarljjksch inkomen hebben van 300 a 400 gl. Als ze dat maar hadden, zouden ze tevreden en gelukkig zijn. De voormaals zoo welvarende boerenstand gaat snel en zeker achteruit. Dit blijkt niet alleen uit de kolossaal toenemende hypotheekschuld, maar ook uit de talrilke verkoopingen van boerenplaatsen, die men dagelijks in de couranten ziet aangekondigd. Vooral in het door zijn rijkdom bekende Oldambt, openbaart zich dit verschijnsel in toenemende mate. De grondrente rijst (zie de verkoopingen en ver huringen) en de boerenstand verarmt. Elke rijzing der grondrente beduidt in plaats van vermeerderde welvaart, een verhoogd uitzettings vermogen der hypotheken ziedaar alles 1 Nog twee zulke slechte oogsten, gepaard met slechte prijzen als in do beide laatste jaren, en men zal zien, dat de veelgenoemde welvaart van den Groninger boerenstand heeft plaats gemaakt voor een schrik barende verarming. Dit spook heeft zulk een drei gend aanzien verkregen, dat zelfs het genootschap van nijverheid in de prov, Groningen (eene groote landbouwvereeniging) een vraagpunt aan de orde heeft gesteld, dat luidt als volgt: „wat kan er gedaan worden, om den eigenerfden boerenstand te behouden?" Op deze vraag moeten de afdeelingen zoo goed en zoo kwaad als zij dat kunnen, ant woorden, maar de vrees is niet ongegrond, dat de meeste antwoorden evenzeer aan den buitenkant van het vraagstuk blijven hangen, als de enquête commissie, onder het voorzittersschap van prof. Cort van der Linden dit deed. De agrarische kwestie is een onderdeel van de sociale kwestietot deze waarheid dringen de meesten niet door. Te Assen deed zich op de gemeentelijke secretarie het geval voor, dat iemand, die op een be wij s van onvermogen wenschte te trouwen den familienaam van de vrouw, met wie hij in het huwelijk denkt te treden, niet kon opgeven. TEXELSCHE COURAHT. 18 jj)

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1