Groote voorraad troie We en laaie Turf, Buitenland. 85 Marktberichten, JBrandstoff en. A W. Kmiag <3i. Beste grove STEENKOLEN. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIEN. De Cocksdorp, li Maart. De lichtwachter T. van den Eierlandschen vuurtoren had dezer dagen het ongeluk van ééne der torentrappen in de wachtkamer te vallen. Aan het hoold en een been bezeerd, werd hij naar beneden gedragen, doch kon den volgenden dag weer op zijnen post zijn. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft een aantal hoornlooze geiten (van Z witsersGh ras, met groot melkgevend vermogen) aangekocht voor de eerstvolgende tentoonstel- lings-verloting te Leiden. De Regeering heeft eene verhooging van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1892 voorgesteld, strekkende om f 250.000 uit te trekken voor buitengewone onderstand aan gemeenten, welke buiten staat zijn in alle of sommige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzien, en voorts om het tijdelijk subsidie, krachtens art. 49 der schoolwet toegekend aan de gemeenten, welke onbillijk bezwaard zijn door de uitgaven, vereischt voor behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, met f 50.000 te ver- hoogen. Uit de toelichting blijkt dat de Regeering van oordeel is, dat in den op den duur onhoudbaren toestand, waarin de gemeenten verkeeren, wegens de jaarlijks toenemende uitgaven ter uitvoering van door den Rijkswetgever voorgeschreven maat regelen, slechts kan voorzien worden door eene wijziging der gemeentewet en eene herziening van het Rijksbelastingstelsel. In afwachting van deze zoo ingrijpende en omvangrijke maatregelen acht de Regeering evenwel tijdelijke voorziening hoog noodig. Den 28 Maart e. k. is een dag, dien de natuurkundigen met groote belangstelling tegemoet zien, maar die angstige gewone menschen met schrik moet vervullen. Volgens den bekenden Prof. Rud. Falb zal namelijk die dag de meest kritieke zijn der geheele eeuw. De magnetische invloeden van vreemde wereldbollen zullen tegen dien tijd zoo hevig zijn, dat er wel eens een geweldige schudding van onzen aardbol zou kunnen volgen. Wij zullen maar afwachten Aan ouders en opvoeders, hoofden van scholen onderwijzers, bestuurders van opvoedingsgestichten en aan alle mannen en vrouwen in Nederland is eene circulaire verzonden vanwege de afd. Amsterdam van den „Nederlandsehen Kinderbond". De dagelijks toenemende en niet ongegronde klachten over de brutaliteit en de baldadigheid der jeugd, de vernielzucht en de wreedheid jegens dieren, waaraan zij zich veelal schuldig maakt hebben, zegt het bestuur, hier en daar reeds lang veler aandacht getrokken. Daarom is besloten een „Nederlandschen Kinder bond" op te richten, waarvan het doel is den kin deren van ons land het verkeerde van bovengenoemde neigingen en handelingen te doen inzien en in 't algemeen bi) de jeugd het zedelijkheidsgevoel te ontwikkelen. Het onderwijs moge weinig te wenschen overlaten, de zorg voor het lichamelijk welzijn der kinderen, steeds meer behartigd worden, aan de veredeling van het gemoed en de vorming van het karakter wordt, voornamelijk by de lagere standen, dikwijls niet genoeg zorg besteed. En in die leemte nu wenscht de vereeniging te voorzien. De jeugdige leden van deze vereeniging, die den naam zal dragen van „Nederlandsche Kinderbond", beloven dat zi) zullen trachten geen baldadigheden te plegen, niemand te beleedigen, geen dieren te plagen noch te mishandelen en dat zfj wat hulp behoevend is naar vermogen zullen beschermen. Het comité stelt zich voor door het verspreiden van geschriften en het houden van bijeenkomsten met de kinderen, het doel te bereiken. In Engeland en Amerika, waar zulke Kinder- vereenigingen sedert vele jaren bestaan, onder den naam van „Bands of Mercy", heeft men verblijdende uitkomsten verkregen. Den 29sten December van het verloopen jaar hield de afdeeling een eerste bijeenkomst met een dertigtal kinderen, die als lid toetraden en de belofte aflegden „Ik zal mijn best doen om goed en vriendelijk te zijn jegens alle levende schepselen en ik zal niets moedwillig bederven of vernielen." Het aantal jeugdige leden is sedert tot 150 geklommen en dagelijks melden zich nog kinderen aan. Zij vinden blijkbaar veel genoegen in de bijeenkomsten, welke met clubjes van 15 tot 20 kinderen gehouden worden en waar men tracht hun medegevoel op te wekken met het lot van anderen, hun belangstelling in te boezemen voor dieren en planten. De vorige week verdronk iu het Vlodrop- perbroek de venter H. P., uit Vlodrop. Tegen twee personen, die daar in de buurt wonen, is nu door de marechaussees proces verbaal opgemaakt, verdacht van het nalaten van hulp te verleenen aan iemand, die in levensgevaar verkeert. Zij hebben „hulp" hooren roepen op een 400 pas afstands hunner woning, zijn opgestaan, buiten komende hoorden zij andermaal „hulp" roepen, doch gingen weder naar hunne woning. Na het gebruik van meelspijs is het geheele gezin van een aan de Pleretstraat wonenden agent van politie te Rotterdam, bestaande uit man, vrouw en een kind, onge steld geworden. Het restant van den maaltijd is door de politie in beslag genomen en dooi den gemeente-apotheker den heer L. van Itallie aan een scheikundig onderzoek onderworpen, die na afloop daarvan constateerde, dat in het meel loodwitdeelen aanwezig waren. Een gestreng onderzoek wordt door de politie ingesteld. In de Kölnische Zeituug leest men, onder dagteekening van Berlijn, 6 Maart „De minister van Landbouw heeft voor eenige maanden adviezen gevraagd van de overheden aan de grenzen en van Landbouw vereenigingen over het vrijlaten van vee-invoer uit Nederland. De besturen der plaatselijke af deelingen aan den Nederrijn hebben in eene gemeenschappelijke vergadering het besluit genomen, tot den minister het verzoek te richten, het verbod van veeinvoer uit Nederland in het belang van den inlandsche veeteelt te handhaven en alleen voor rundvee met kaktanden den invoer te veroorlooven. Thans nu het mond- en klauwzeer op vele boeren plaatsen is uitgebroken, dat, naar bewezen is, van Nederlandsche veemarkten weid overgebracht, zou eene verscherping der bepalingen op den invoer van vee op hare plaats zijn." Gisterenmorgen had een geweldige uitbarsting in de kolenmijn te Anderlues plaats. De uit werking was boven in de mijn te bespeuren, de kabel, de kooi en de ventilators werden in stukken geslagen. Er waren tijdens de uitbarsting 270 mijnwerkers in de mijn. Een veertigtal zijn door een andere mijn ontsnapt Zestien gewonden zijn in beklagenswaardigen toestand boven ge bracht. Er is geen hoop op hun behoud. Men vermoedt dat er wel 200 zullen zijn omgekomen. Een groote menigte verdringt zich in diepe ver slagenheid aan den ingang der mijn. Op het einde der vorige maand werd te Londen een Congres gehouden, waarop de ver schillende landen, wier kusten aan de Noordzee gelegen zijn, vertegenwoordigd waren. Het bij het Congres beoogde doel was, het beschermen van de vischteelt en het voorbereiden van eene internationale overeenkomst over de maat, welke de verschillende soorten van visschen hebben moeten om in de landen, welke tot de overeen komst zullen toetreden, aan de markt te kunnen gebracht worden. In de omgeving van Brihuega, Spanje, werden in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen ge pleegd. Eindelijk is het gelukt een der daders op heeterdaad te betrappen. Het was een gevan gene, die met nog zes „kameraden" van den directeur der gevangenis steeds „verlof" kreeg van 's avonds tot aan de morgenschemering. Niet alleen wordt Australië door een konij- nenplaag, maar thans ook door een paardenplaag bezocht. Toen de Australische koloniën zich begonnen te ontwikkelen, waren de paarden daar hoog in prijs. Men gebruikte ze daar in de goudvelden en bij de suikerindustrie en wie land bezat, begon paarden te fokken, welke naar het binnenland gingen. Thans is de suikerindustrie in verval, de goudvelden zijn stationair en daar, waar men eertijds paarden invoerde, fokt meD deze dieren bij massa's. Het geheele land krioelt van onver koopbare paarden, die niet zooals hier, gegeten worden. Een groote lijmfabriek verwerkte 50.000 paarden. In het binnenland worden de paarden, in half wilden staat, voor f24 a f 80 per dozijn verkocht. In de kolonie Nieuw-Zuió-Wales heeft men, door de paarden neer te schieten, zich van de plaag bevrijd. Aan de Barron-rivier werden gedurende de laatste twee jaren 50 a 60.000 paarden neer geschoten. Men wilde de dieren naar Californië verschepen, waar ze uitstekend gebruikt kunnen worden, maai het 30 dollars bedragende invoerrecht maakt dit onmogelijk. In de bergen van Thuringen zijn onder scheidene personen in de laatste dagen dood gevroren. Op den Inselsberg ligt de sneeuw een Meter hoog en te Oberhof komen de kleine boeren woningen nauwelijks boven de sneeuw uit. Sedert April 1865 lag de sneeuw er zoo hoog niet. Een aangenaam logie. Uit San Remo wordt aan de Frankfurter Zt. geschrevenIn de laatste dagen werd ons stadje druk door vreemdelingen bezocht en een reiziger, die hier aankwam, kon dan ook eerst na lang zoeken een kamertje vinden in een hotel van den tweeden rang. Tegen middernacht werd de vreemdeling plotseling door eenig geraas gewekt en toen hij zich oprichtte, ontdekte hij tot zijne ontsteltenis, dat twee mannen waren binnengekomen met een doodkist. De reiziger herstelde zich echter spoedig en zeide lachend„Vrienden, je hebt je zeker in de kamer vergist; ik heb volstrekt geen lust me te laten begraven." „Stel u gerust" antwoordde een der mannen, „wij zijn niet om u gekomen 1" De mannen openden nu een kast in den muur, haalden er het lijk van een man uit, legden dat in de kist en droegen het de deur uit. De zaak was spoedig opgehelderd. Des morgens was de man overleden en daar de hotelhouder de kamer dadelijk weer wilde ver huren, had hij eenvoudig het lijk zoolang in de kast bewaard. In het noordoostelijk gedeelte van Pruisen, aan de Kurische golf, is ontzettend veel sneeuw gevallen; ze ligt er zes voet hoog. Vfjf dorpen zijn geheel in de sneeuw bedolvi groote ongerustheid, dat een pl van dooiweder verschrikkelijke hebben. -n Een berenjacht.— Twee slagersknecht gin^n Zaterdagochtend te 4 uren van de slachtplaatsen in de wjjk Grenelle te Parijs naar huis, toen zij ,p eens, aan den hoek van een plein, gedoken bij e*n lantaarnpaal een logge, bewegelijke massabeme k- ten. Nieuwsgierig naderende zagen zij tot hu e ontzetting een reusachtigen beer en zetten h 0 een loopen. Zij kwamen een opzichter tegetAm deelden hem de ontmoeting meê. Hij ging met hen naar een nabijgelegen politiekantoor. Een onder-brigadier aldaar telegraph eerde naar het hoofdbureau om instructiën. „Of de beer gemuil band was?" luidde de weervraag, Neen, maar hij scheen een ketting aan te hebben. Welaan, de belendende straten afgezet en het dier tot eiken prijs vermeesterd Voorwaarts rukten zes agenten, eene revolver in de eene, de blanke sabel in de andere vuist. Middelerwijl snelde de commissaris aan. De beer was nog op de oude plaats. Be hoedzaam naderden en omsingelden de manschap pen het monsterhet richtte zich grommend op en bleek een man van de waterleiding te zijn, die reeds een half uur vruchteloos getracht had een vastgevroren kraan open te krijgen. Hij had tegen de kou eene rossige vacht omgehangen. Seliagen, 10 Maart. Aangevoerdpaarden f a Stieren f a f 22 Gelde koeien f 180 a f 250 8 Kalfkoeien f 150 a 200Vaarzen f a Graskalv. f af; 130 Nuchtere Kalveren f 4 a 14 - Schapen f - a f - Bokk. en Geit a gld.20 Varkens f 12 a f 15 Biggen f 5 a f 8 Kippen 50 a 150 ct. Eenden 90 alOOct Boter per KG. f 1,20, a 1,40 Kaas per kilogram a ct.Kipeieren per 100 250 a 275 ct.Eend eieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. 240 O verhouders fl6a f22. Leiden, 11 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 140 af 270 15 Stieren f 64 a f 186 Veulens stuks af ,124 kalfkoeien f 95 a f 265 Melkkoeien f 95 a f 26563 Varekoeien 86 a 185; 84 Vette koeien f 140 a f 270; 9 Vette kalveren f 48 a f 86, 135 Magere kal veren f 4, a f 10, GrasKaiveren f 23 a f 45 60 Vette Schapen f 15 a f 25,— 48 Magere Schapen f 9,— a f 16 Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 86 Magere Varkens f 17 a f 38 Vette Varkens a. 74 Biggen f 4.75 a f13. Londen, 10 Maart. Ter veemarkt zfjn aangevoerd 200 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 30 kalveren, - Varkens. Men noteert: Runderen 0,475 0,70 Schapen en lammeren 0,60 a 0,867* kal/eren f 0.527, a 0.775 varkens.f a Zondag- 13 Maart 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Oucleschilcl. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterencl. 's Avonds 6 uur Ds. Van Schaick. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde echtgenoote en moeder, JOHANNA DEKKER, in den ouderdom van 73 jaar en 8 maanden. Allen, die haar kenden, zullen beseffen, wat wij in haar missendoch wij hopen in Godes wil te kunnen berusten. Oosterend op Texel, 11 Maart 1892. SIMON BOON. JAN BOON. ANTJE BOON—Former. HOUT in soorten. Met achting, MAANDAG en DINSDAG a. s. lossen in de haven te Oudeschild. EÉN GULDEN PER MUD, a contant. SIMON WUIS.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2