f N#. 464. Donderdag 17 Maart. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs dei' Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOÏJ, ParkstraatBurg op Texel. KEN NISGE V ING. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennisse van belanghebbenden, dat de jaarlijksclie toelating van nieuwe leerlingen, op de school met uitgebreid leerplan alhier, zal plaats hebben op 1 April 1892, waartoe men zich vóór 24 Maart a. s. moet aanmelden bij den heer J. P. Thijsse, Hoofd dier School. Texel, 15 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, zijn vastgesteld en aangeplakt, terwijl die lijsten met de vastgestelde schattingstaten, waarop alleaangiften model A voorkomen, en de verslagen der ambte naren betreffende de aangiften model B, gedurende veertien dagen, van den 15en tot en met den 29en Maart aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Bezwaren tegen de kiezerslijsten kunnen binnen veertien dagen na de dagteekening dezer bekend making, en alzoo voor den 30en Maart aanstaande, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad worden ingediend, door elk inwoner van het kiesdistrict, ot, zoo het de kiezerslijst voor Leden van den Gemeenteraad betreft, door elk ingezeten der Gemeente, hiertoe de vereischte bezittende, wanneer daarop lo. zijn naam of die van een ander, in strijd met de Wet, niet of niet behoorlijk voorkomt; 2o. de naam van iemand die, hetzij een of meer der in de kiezers gevorderde vereischten mist of uitgesloten is, hetzij op de kiezerslijst eener andere Gemeente staat, is gebracht. Betreft het bezwaarschrift de schatting der jaarlijksche huurwaarde van gedeelten van woon huizen (ongestoffeerd), dan zorgt de Voorzitter van den Raad onverwijld voor herschatting door drie beëedigde herschatters. De kosten der her- schatting, die vier gulden en vijftig cents bedragen zijn voor rekening van dengene, die het bezwaar schrift tegen de schatting indient; deze is verplicht dit bedrag tegelijk met de indiening van het bezwaarschrift, bij het Gemeentebestuur te storten. Verzuimt hij deze storting, dan wordt op het bezwaarschrift betreffende de schatting geene beschikking genomen. De namen van hen, die bij de herziening van de lysten zijn geschrapt, worden bekend gemaakt. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 14en Maart 1S92. De Secretaris, Sukkel. Do Burgemeester, Strick van Linschoten. TEXEL, 16 Maart 1892. De aanvoer van vee op de gisteren gehouden markt was nog van geene beteekenis; de omzet zal weinig of niets zijn geweest, als maatstaf voor den handel komt deze markt- beweging dus zeker niet in aanmerking. De weinige aanvoer vindt niet onmogelijk zijne oorzaak in het minder gunstige weder, want waarlijk uitlokkend is het weder niet; de winter moge al niet zoo streng zijn geweest als die van 1890/91, de lange duur er van is niet alleen onpleizierig doch ook kostbaar en zeer nadeelig. Vooral aan den werkenden stand, die daardoor belet wordt om te werken, bezorgt zulk een nawinter een hoogst moeie- lijken tijdmoge spoedig die winterigheid voor good henen gaan en eene mildere weersge steldheid bij meerder leven en vertier, tevens de nijvere hand de gelegenheid bieden tot het verdienen van het dagelijks brood. In sommige bladen wordt van Texel gemeld, dat tot Directeur bij het Fanfarecorps is benoemd de heer Prins, van Schagen; wij meonen dit bericht op goede gronden te kunnen tegenspreken; met zekerheid toch kun nen wij melden dat bij het Muziekcorps aan den Burg nog geen opvolger voor den heer Borstlap is benoemd, daarvoor zelfs nog geene oproeping is gedaan of eenige aanbieding is ingekomen; van het Muziekcorps aan de Waal is de heer Boonacker directeur, alzoo kan ook dat corps niet bedoeld zijn en meerdere mu ziekcorpsen bestaan hier, voor zoover ons be kend is, niet. Naar onze lezers uit achterstaande advertentie zullen opmerken, is door den ge meente-veldwachter Boon, alhier ontslag uit zijne betrekking verzocht tegen April a. s. 't Is te voorzien dat de kievitseieren dit jaar weer buitensporig duur zullen worden schrijft men van hier aan een elders ver schijnend blad. Thans, nu ze er nog niet zijn, komen op Texel reeds tal van ordersin van liefhebbers van het fijne eitje. Als 't zoo voortgaat zal 't de kievit eerder op den staart vriezen, dan dat zij in Maart eieren legt, ten spijt van 't oude rijm „De kievit legt in Maart Al vriest het op zijn (haar) staart." De post- en hulpkantoren der posterijen zullen voortaan op den tweeden Paasch- 6n den tweeden Pinksterdag alsmede op den tweeden Kerstdag, indien deze niet op een Zondag valt, op de voor die dagen geldende uren van openstelling mede postpakketten ter verzending aannemen en postwissels en quitantiën behandelen. In het visschersdorp Volendam wordt tegenwoordig drukkende armoede geleden. De ansjovisvangst leverde in 1891 niets op aan de Volendammers, de herfstvangst (schel- visch en kabeljauw) mislukte geheel en nu komt de late winter de vloot tot werkeloosheid noodzaken. Het is een treurige toestand. Naar de Haarl. Gt. meldt, is Zaterdagavond in verband met den moord op den Raamsingel, op bevel van den rechter-commissaris jhr. mr. De Geer, gevangen genomen Alida Ceeders, weduwe Hendrik Oxener, wonende Lange Raam straat 19A alhier. „Aanleiding daartoe schijnt gegeven te hebben een gesprek dooi genoemde vrouw Zatermiddag gehouden. Bij een huiszoeking, die daarop bij haar plaats had, zijn zoowel ten harent als op haar persoon verschillende voorwerpen in beslag genomen, die reeds voor een deel zijn herkend door getuigen als afkomstig uit het huis van de wed. Bekkers en als aan haar toebehoord hebbende." De vrouw had zich uitgelaten, dat zij voor werpen betrekkelijk den moord in huis verborgen had, hetgeen aanleiding gaf tot een onderzoek ten haren huize, waarna zij te circa 9 uur naar het Gerechtsgebouw werd overgebracht. Bij het onderzoek, dat daarop aan haar persoon plaats had, werd een onder haar onderkleeren verborgen beursje te voorschijn gebracht met eenig geld. Samen vond men ruim 30 gulden, of gebleken is dat deze omstandigheid een belangrijke aan wijzing is, weten wy nietwel heeft zij mede aan de rechtbank vrijheid gegeven een nadere huiszoeking toe te staan die gisteren plaatshad. Als eene bijzonderheid, die ons toevallig van een voorbijganger ter oore kwam, vermelden wij nog dat vrouw O., toen zij naar het Paleis van Justitie geleid werd, in de buurt gekomen, zich ter zijde begaf om, zoo zij zeide, aan een natuurlijke behoefte te voldoen. In verband met het later gevonden beursje schijnt dit nog al opmerkelijk. Na afloop van haar verhoor is zij naar de gevangenis gebracht. Wie een goedkoop adres wil kennen van een soliede maatschappij van schuldin vordering, richte zich tot eenige Bredanaars, die na afloop der inning van eenige vrij hooge vorderingen van de „maatschappij tot schuld invordering" een rekeningcourant ontvingen, waaruit blijkt, dat de inningskosten nog vrij wat meer bedroegen dan de vorderingen be liepen. (N. Bred. Gt.) In de vorige week is op het terrein der Deli-Brouwerij, aan de Weesperzijde te Amsterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Twee mannen waren bezig met het zoogenaamde „pekken" van een groot houten biervat van 80 H.L. inhoud, waarbij de pek brandende door middel van ijzeren bouten langs de binnenwand wordt verdeeld. Door een windstoot sloeg de vlam plotseling naar binnen, waardoor zich in het inwendige zulk een opeen hoping van gassen vormde, dat het kolossale vat met een geweldige knal uiteen barste. De sterke ijzeren hoepels werden in het rond geslingerd, de duigen over het terrein verspreid. De eene werkman kreeg een hoepel tegen het hoofd on werd afschuwelijk verminkt, de ander werd eerst eenige oogenblikken later bewusteloos teruggevonden in een kuil op eenige passen van het vat af. Ook deze laatste was zeer ernstig gekwetst. Beiden werden naar het burgerzieken huis vervoerd, de een in een rfituig, de ander per brancard. Deze had een schedelbreuk gekregen en overleed onderweg, terwijl de toestand van zijn kameraad zeer zorgelijk wordt geacht. De slag was zóó hevig, dat men het ver in de buurt had gehoord, waardoor spoedig een groote menigte toestroomde, welke slechts met moeite van het terrein werd gehouden, Door de dreuning werden in de naburige gebouwen niet minder dan 67 glasruiten verbrijzeld. Nv. d. D.) Aan den Gemeenteraad te Alkmaar is door de daartoe benoemde commissie voorge steld om aan de H. IJ. Spoorweg-maatschappij eene subsidie van f 40,000 toe te staan voor het daarstellen en exploiteer en van een nor malen spoorweg tusschen Alkmaar Heerh.- waard Obdam Hoorn, op voorwaarde dat die spoorweg uiterlijk op 1 Aug. 1895 in exploitatie worde gebracht. COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1