Buitenland. Door de Haagsche politie is onder ver denking van valsch geld te hebben aangemunt, een loodgieter in hechtenis genomen. Deze aanhouding was het gevolg der klachten in den laatsten tijd ingekomen over verspreiding van valsche kwartguldens, vooral te Delit. Ten huize van den verdachte zijn verschillende gereedschappen en materialen gevonden, die voor de samenstelling der gemaakte muntspecie worden gebruikt. In klei werden afdrukken gemaakt van echte kwartjes. Vele van die nagebootste muntstukken zijn in omloop gebracht, vooral in kroegeD, waar de verdachte, die bekend staat als iemand die misbruik van sterkendrank maakt, ze in betaling gaf voor borrels. Bij zijne aanhouding en overbrenging naar de 2e afd. van het commissariaat van politie, wierp hij op de Turfmarkt nog een paar valsche kwartjes, die hij in den zak had, de vaart in. Door den minister van binnenlandsche zaken is, naar het „Hbl." verneemt, reeds een schrijven verzonden aan de Ged. Staten der provinciën over de invoering van de eenheid van tyd op 1 Mei a. s. De minister van waterstaat heeft de spoorwegondernemingen gemachtigd daartoe over te gaan. Voorts zal een wijziging van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoorwegen worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van den Am- aterdamschen tijd, daarvoor de middelbare tijd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. By den post- en telegraafdienst zal de maatregel mede worden ingediend. Het komt den minister van binnenl. zaken voor, dat, ter vermijding van stoornissen in het burgelijk leven, de gemeente- klokken in overeenstemming dienen te zijn met da op de spoorwegen en bij het post- en tele graaf verkeer aangenomen tijdsbepalingen. De minister heeft daarom aan de Ged. Staten in overweging gegevenlo. om den gemeente besturen van die plaatsen, waar telegraafkan toren gevestigd zijn, te verzoeken, de gemeente- klokken naar de aan het telegraafkantoor ver strekte opgaaf van den nieuwen tijd te regelen 2o. hunne tusschenkomst te verleenen, dat de gemeentebesturen van plaatsen, waar geen tele graafkantoor is gevestigd, intijds mededeeiing ontvangen van den nieuwen Amsterdamschen tijd (geregeld naar dien van Greenwich) en zoo veel mogelijk op 1 Mei ook die gemeenteklokken den nieuwen tijd aangeven. Met het oog op den toestand te Beets in Friesland brengt het Gentrum in herinnering, dat op het Grootboek nog altijd een aanzienlijk kapitaal voor het lenigen van watersnoods rampen wordt gevonden, en vraagt of uit de beschikbare fondsen thans niet zou kunnen worden geput. De Haarlemsche gemeenteraad heeft omtrent de voorstellen betreffende de staal- waterbronnen in de Haarlemmermeer-polder besloten, aan de door het reeds bestaande comité in het leven te roepen maatschappij vergunning te verleenen tot het leggen en hebben van buizen in den gemeentegrond voor den doorvoer van het water. Verder werd bepaald, dat voor het bouwen van een Kurhaus en een badhuis grond in erfpacht zal worden afgestaan in het Frederikspark ad f 0.20 de M2 voor 99 jaar. Op Dinsdag en Woensdag, 5 en 6 April zal het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium" te Amsterdam zijn 12e jaarvergadering houden. Een reeks vraagpunten niet minder dan 37 zijn aan de orde van behandeling. Aan den arbeid en de arbeiders zelf zjjn er betrekkelijk weinig gewijd. Meppel vraagt wat „-Patrimonium" vermag tegen plaatselijke loonsverlaging en onthouding van loon aan den werkman; Harlingen vraagt wat „Patri monium" kan doen om in tijd van werkloosheid werk te verschaffen; Enschede wenscht uitge sproken te zien of werkstaking geoorloofd is; Vlaaraingen wenscht wijziging in de arbeidswet opdat meer rekening kan worden gehouden met plaatselijke omstandigheden in verschillende vakken; Almeloo wenscht beperking tegen te lage inschrijving bij aanbesteding; Amsterdam wenscht pogingen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van particuliere kamers van arbeid of arbeidsraden; Zutphen wil bij het publiek aandringen op meer vsrdeeling der werk zaamheden over het geheele jaar; Oude Wetering zou zwaarder belasting willen hebben op machines, die aan zooveel menseben het werk benemen, en Amersfoort wil bepaald zien, dat de rijks werken door Nederlandsche firma's en werklieden worden uitgevoerd. Voorts hebben enkole vraagpunten betrekking op het huismanskiesrecht, andere op het kazerne leven, op het weren der kelnerinnen ter bevor dering der zedelijkheid, op den vaccinedwang (Kampen is tegen leerplicht, omdat de vaccine dwang anders in zijn volle kracht zou worden uitgevoerd), op het sluiten van branderijen, enz. Andere vraagpunten weder zijn aan huishoudelijke onderwerpen gewijd. Jl. Woensdag wapperde van het Stations gebouw te Heerhugowaard de vlag, bij gelegen heid dat de heer K. Wagenaar to Broek op Langedijk, den duizendsten waggon kool in dit seizoen verzond. Iemand uit Giethoorn, die een gevan genisstraf had te ondergaan, meldde zich daartoe aan de gevangenis te Heerenveen aan. Zijn hond verzelde hem, maar moest natuurlijk buiten blijven. Het trouwe dier zette zich echter op den d; empel der gevangenis neder en bij de verzending van het bericht had het al twee dagen op zijn meester zitten wachten, zonder van het voedsel en drinken, dat men hom aanbood, iets te willen nuttigen. Bij een der grootste bloemisten te 's Hage kwam Woensdagmiddag een persoon, die, na den patroon honig om den mond te hebben gesmeerd, door zijn tuin en kweekerij als de beste in de stad te hebben opgehemeld, voor circa f50 gewassen uitzocht, o. a. eenige kleine palmen. De man verzocht de planten dadelijk mee te mogen nemen en beloofde bij thuiskomst aan den knecht, die 't gekochte bracht, hetVerschub digde te zullen betalen. Niets kwaads vermoedende, wérd aan het verzoek van den nieuwen klant voldaan, doch toen de knecht op last van den kooper zijn waar in een huis aan de Saksen-Weimarlaan had gebracht en hem werd gezegd, dat hij maar „eventjes" moest wachten, kreeg hij achterdocht en bleek alras, en dit kon hij ook opmaken uit de gezegden der buren, dat hij met zg. flesschen- trekkers te doen had. Goede raad was duurde knecht stuurde spoedig een boodschap naar zijn patroon. Deze, zocht een achttal van de flinkste tuinknechts uit en in optocht ging 't naar de Saksen-Wei marlaan. Daar gekomen, werden de oplichters aangemaand de planten terug te geven en toen men hieraan geen gevolg gaf en zelfs met stoelen begon te slaan, maakten de tuinders weinig complimenten en haalden de planten uit de woning terug. Een talrijke familie Als een zeldzaam heid kan dienen, dat uit de huwelijken dei- zeven zonen en dochters van wijlen A. Van Beek te Stiphout (N.-Br.) 90 kinderen zijn voortgesproten. De 90e spruit werd dezer dagen bij den ambtenaar van den Burg. stand aldaar aangegeven. Van dit 90-tal zijn nog zeventig kinderen in leven. Een van vroeger niet onbekende vorm van oplichterij is dezer dagen opnieuw in practijk gebracht ten nadeele van den sigarenhandelaar P. K. op den Nieuwedijk te Amsterdam. Deze zond aan eenige zijner klanten de door hen bestelde kistjes sigaren. De jongen, die daarmede belast was, werd onderweg aangesproken door een hem onbekend man, die verder met hem meeliep terwijl hij de kistjes bezorgde. Een half uurtje later kwam aan de verschillende adressen een andere jongen, die namens den heer K. de kistjes terugvroeg „omdat er eene vergissing in de kleur of het merk was". Bij eenigen is dit gelukt en werden de kistjes afgegeven. Voor de arrond.-rechtbank te 's Graven- hage had zich dezer dagen te verantwoorden M. J. den Hartigh, zich noemende directeur van de naamlooze vennootschap Verzekering- en Land bouw Maatschappij De Eersteling, ter zake dat hij op 23 Maart 1891 te Amsterdam in eene notarieels akte van oprichting dier vennootschap, heeft doen opnemen de valsche opgave, dat hij als mondeling gemachtigde optrad van verschil lende personen die een zeker aandeel in het maatschappelijk kapitaal zouden hebben genomen. Hij had bij de oprichting der Vennootschap f 150.000 ingebrachtd. w. z. aan vroegere aan- deelen genomen. Hoe hij aan die f 150.000 in montant zou komen, bleef evenwel voor de rechtbank in het duister evenals zooveel meer, want bekl. verschool zich by de zitting achter z'jn mededirecteur Dorrestein door hem later gerechtelijk in zijne betrekking geschorst die thans echter in Amerika zit. Zooveel bleek evenwel, dat het door de inspec teurs gestorte geld verdwenen was en dit was nog zoo gering niet, want de inspecteurs moesten f500 als waarborgsom stellen, f7750 waren langs dien weg ontvangen, evenzoo f3350 aan premiën. Vroegen de agenten later hun borgtocht terug, dan ontvingen zij daarvoor in plaats waardelooze aandeelen. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van zes maanden. De heer Chaplin verklaarde in het Engelsche Lagerhuis, dat de Regeering hare voorzorgen betreffende den invoer van vreemd vee niet kan verminderen. Veeleer is zij voornemens hare maatregelen te versterken, daar het mond- en klauwzeer in Groot-Brittannië toeneemt, ondanks de maatregelen die genomen zijn. De Regeering gelooft, dat in Engeland ingevoerde Deensche runderen besmet waren vóórdat zij aan wal waren gebracht. De Minister achtte het bespottelijk te meeDen, dat de verbruikers zouden lijden onder de beperking van aanvoer van vreemd vee. De invoer van vreemd vee maakt slechts 1 pet. uit van het totaal verbruik van vleesch in Engeland. De volgende geschiedenis deelt de Petersburg- sche correspondent van de Standard mede, echter onder voorbehoud. Na de laatste redevoering van den Keizer van Duitschland merkte een der aan wezigen op, dat de Keizer er toch wel om moest denken, dat Rusland achter hem stond. „Ik zal Rusland vermorselen", antwoordde Keizer Wil helm. Generaal Schuwaloff, de Russische gezant, wien dit ter oore kwam, deed onderzoek, en toen hij bevond dat deze woorden door den Keizer werkelijk waren gezegd, deelde hij ze aan den Minister van Giers mede, die ze aan den Czaar overbracht. De Czaar liet den Duitschen gezant generaal Schweinitz, roepen en zeide hem „Zeg uw Keizer dat, wanneer hij met zijn vermorselen beginnen wil, ik met het grootste genoegen een half millioen soldaten over de grens zal zenden." Te Seattle, in Washington, en omstreken moet groote opschudding verwekt zijn door twee „profeten," die beweren dat het einde der wereld nabij is. De laatste dag der genade, zeggen zy is de 29ste Maart en kort daarop zal het einde daar zijn. Een Engelsche nationale mijnwerkersbond heeft een manifest uitgevaardigd ter aankondiging eener algemeene werkstaking in de kolenmijnen van Engeland en Wales. Het bestuur van den bond zal de volgende week in zjjne bijeenkomst te Londen den duur der werkstaking bepalen. Vermoedelijk zullen 400,000 kolenmjjnwerkers, allen Engelsche, de Schotsche uitgezonderd, het werk staken. Daartegenover hebben vele ijzer en andere fabrieken besloten tot sluiting der fabrieken. Hierdoor zijn tienduizenden arbeiders werkloos geworden. Verschillende streken in het Zuiden van Spanje zijn weder overstroomd. De Guadalquivir is buiten hare oevers getreden en heeft eenige steden en dorpen onder water gezet, terwijl het spoorwegverkeer op onderscheidene plaatsen on mogelijk is geworden. Dezer dagen wilde een bakkersweduwe van Nancy naar Parijs reizen, maar zij was zoo wel gedaan dat ondanks alle inspanning het onmoge lijk bleek, haar door een enkel der portieren te wringen. Nu wilde men haar den vrachtprijs teruggeven, maar zij begon te tieren en te keer te gaan, daar zfj even goed recht had om ver voerd te worden als ieder ander, riep om de politie en dreigde met dagvaardingen zoodat de chef en het personeel geen raad meer wisten. Eindelijk kwam men op den inval haar een goederenwagen aan te bieden en daarin, gezeten op haar koffer, reed zij dan ook majesteitelijk heen. In eene varkensslachterij te West Smitbfield (Londen) werd dezer dagen in de maag van een der dieren een gouden ring, waarin twee groote di amanten gevat waren, gevonden. Uit Lombrowa wordt geseindEen lucht ballon, door Duitsche officieren opgelaten, is over de Russische grens gedreven. Op bevel van den commandant van den grenspost Arakow hebben de soldaten herhaaldelijk op den ballon geschoten zonder hem evenwel te raken. De zaak is hiermede nog niet uit. Verleden Zaterdag opende men te Mondovi bij Bóne (Algerië) de gemeentegevangenis om er twee personen op te sluiten en vond er een half vergaan lijk. Het bleek, dat men er 24 dagen vroeger een I W -i- aevMiw: norm r^r~ r. j-PT%n-*.-*= jiniMT C

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2