N°. 466. Donderdag 24 Maart A°. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL OEOEELTL Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE RGOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden zijn afgekondigd en aan den Rijks Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt, de kohieren No. 5 en 6 voor de belas ting op het Personeel en het kohier van het Patentrecht voor het 3e kwartaal beiden over het dienstjaar 1891/92. Texel, 23 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco ver zoekschriften ter bekoming van Jacht en Vischakten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der Visscherij van af heden ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 23 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Maart 1892. De jaarvergadering van leden der Texelsche IJsclub, Maandagavond gehouden, werd door niet velen bijgewoond. De Voorz. meende in zijn openingwoord die sobere opkomst te moeten toeschrijven aan de omstandigheid, dat, benevens andere werk zaamheden ook de verkiezing van bestuurs leden aan de orde was, velen liefst van zoo danige betrekking willen vrij blijven en daarom zulke vergaderingen dan maar niet bezoeken. Door den secretaris werd een keurig en zaakrijk verslag gegeven van de werkzaam heden der Yereeniging van af haar ontstaan tot aan dezen oogenblik. De penningmeester gat in verschillende cijfers een overzicht van de werking dezer Yereeniging en van de fin. toestand, welke nog al niet zoo erg ongunstig was, slechts een klein te kort moest worden geconstateerd. Beide heeren verwierven den welverdienden dank der vergadering. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van vier leden in het bestuur, voor de aftre- dendeheeren:Stam,Arn.LaDgeveld,J.H.Moojen en Roeloffs, welke niet herkiesbaar waren. Ter hunner vervanging werden benoemd de heeren van Everdingen, T. Timmer, Teriet en J. Dekker Jz. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Joh. Eelman, werd voorzien door de benoeming van den heer J. P. Noordijk. Op voorstel van een der aanwezigen werd, met luid applaus, de aftredende Voorzitter, de heer Stam, tot eere-voorzitter benoemd. Wij meenen velen geen ondienst te doen door op te nemen de uitspraak van den Militie raad, betreffende de loting voor de Nat. Militie, lichting 1892, voor lotelingen in de gemeente Texel, welke luidt als volgt: Uitspraak Militieraad. Aangewezen. Loting- Namen der nummer. Lotelingen. 1. Kok J. 2. Bas G. L. 3. Vermeulen E. 4. Blom P. 5. Vlas P. 6. Bruin A. Vrijgesteld. 7. Eelman A. Aangewezen. 8. van Heer waarden F. 9. Halsema F. 10. Visser C. 11. v: d. Hoek W. Vrijgesteld. 12. Eelman K. Aangewezen. 13. Bakker W. Vrijgesteld. 14. Daalder J. 15. Dob H. Aangewezen. 16. Daalder J. Vrijgesteld. 17. Dalmeijer M, Aangewezen. 18. Huisman C. Vrijgesteld. 19. Timmer A. 20. Dogger J. Aangewezen. 21. de Waard J. A. Vrijgesteld. 22. Kerker K. W. J. 23. Martinusse M. 24. Kuiter H. 25. Bruin J. Vrijgesteld. 26. Duinker J. Ajourneeren. 27. Vlaming P. Vrijgesteld. 28. Kikkert J. 29. Boon J. A. Ajourneeren, 30. Graaf C. Aangewezen. 31. Dalmeijer R. 32. Braven P. 33. van der Vis G. 34. Kooiman M. Vrijgesteld. 35. Langeveld M. J. 36. Burger W. Aangewezen. 87. Dalmeijer P. Vrijgesteld. 38. Eelman L. Aangewezen. 39. Bagger J. P. 40. de Ridder C. Ajourneeren. 41. Brans A. Vrijgesteld. 42. Thomassen C. Aangewezen. 43. Boersen J. Vrijgesteld. 44. Visman C. 45. Boon J. 46. Saris C. Aangewezen. 47. Gieles H. J. Vrijgesteld. 48. Zijm D. 49. Houtwipper M. 50. Koning H. 51. Smit F. Aangewezen. 52. Alderlieste A. 53. Bakker J. 54. Bakker M. M. Vrijgesteld. 55. Kuip M. Aangewezen. 56. Kuiter C. 57. Boon A. Vrijgesteld. 58. Kuiper M. Aangewezen. Het contingent voor Texel bedraagt 15 man schappen, alzoo is voorshands nummer 30 het hoogste der op te roepen nummers. O "Wordt ter constateering aangenomen om nader te worden onderzocht. De lijsten, aanwijzende de personen welke bevoegd zijn tot het verkiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Prov. Staten en voor den Gemeenteraad, vermelden een getal van 577 kiesgerechtigden alhier. Waal, 21 Maart. Heden-avond had in „de Bellevue" eene uitvoering plaats van het muziekgezelschap „Concordia" alhier. De zaal was, zoowel met dames als met heeren flink bezet, en de aanwezigen konden er zich van overtuigen, dat het gezelschap onder leiding van den ijverigen Directeur, den Heer J. T. Boonacker goed vooruit gaat niet alleen, maar ook dat bij volharding het doel, hetwelk men beoogt, zeker bereikt zal worden. Helder, 22 Maart. Gisteren bracht een Texelsche haringvlet hier een zalm aan, door hem in het haringnet aan de Hors gevangen. De keurige visch bracht f 16 op. Heden-namiddag, bij harden N. O. wind, zou 't pleizierjacht met schoenertuig van de Ned. Marine, voor 't eerst uitzeilen. Een stoombarkas sleepte het fraaie vaartuigje naar buiten. Nauwelijks was het echter in zee, of 't ge raakte uit de koers en zat weldra tegen de steenglooiing van den zeedijk. De opvarenden sprongen er zoo snel uit, als zij maar konden. Het scheepje werd met de golven keer op keer hevig tegen de steenen geworpen, verloor een deel van het koper en kreeg veel water in. Gelukkig lag de sleepboot „Stad Amster dam" met stoom op. Zij ging naar buiten, kreeg een sleper op het vaartuigje vast en bracht het spoedig in veilige haven, 't Scheepje dat er zoo netjes uitzag en pas van de werf kwam, had blijkbaar veel geleden. Behalve door de sleepboot werd door vlet- terlieden hulp verleend. Te Amsterdam woont naar het D. v. N mededeelt, in de nieuwe wijk, de Pijp genaamd, eene „dame" welke zich belast met het af geven van gunstige getuigenissen aan dienst meisjes. Deze betalen haar daarvoor f 2.50 wat aan de dame een zeer aanzienlijk inkomen bezorgt. 't Is zeer verkeerd en mogelijk wel straf baar, hoewel niet zeker, dit hangt van den vorm afmaar als men in aanmerking neemt hoevele dames het met de getuigenissen die zij geven zoo nauw niet nemen, doet deze bewoneres van de Pijp slechts in 't groot, wat vele anderen in 't klein doen. In de Zevenwolden (Fr.) heerscht de galziekte nog steeds in erge mate onder de schapen. Een veehouder verloor 70 schapen aan deze ziekte. Vooral de Drentsche schapen schijnen vatbaar voor deze ziekte te zijn. De oorzaak er van wordt gezocht in de natte weersgesteldheid van den jongsten zomer. Bij de jongst gehouden verkooping van dennen in de Opsterlandsche bosschen (Fr.), was het getal gegadigden zóo groot, dat de voorraad minstens viermaal te klein wa9, om allen naar j behooren te bedienen. De oorzaak hiervan is I de vraag naar dit hout voor de mijnen in het buitenland. Hooge prijzen werden besteed, zoodat de dennenoouw aldaar thans flinke win* sten verschaft. jwnmawuafcujj— am

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1