Buitenland. Omtrent de commissie van emigratie, die zich dezer dagen in ons land heeft gevormd, wordt thans nader gameid, dat binnen weinige weken een bureau zil worden geopend, waar men alle informatiën zal kunnen inwinnen voor emigranten, die wenscheu naar Canada, Montana en andere plaatsen in Amerika, naar ZuiJ-Afrika en Sumatra of andere plaatsen van onze bezittingen te emigreeren. Deze commissie stelt zich ten doel, om door middel van goede informatiën, die zoo nauw keurig mogelijk zullen ingewonnen worden, al degenen, die ons land wenschen te verlaten, met raad en daad bij te staan. Daartoe heeft ze uit haar middeu een vijftal leden gekozen, die meer in het bijzonder voor dit doel handelend zullen werkzaam zijn. Men schrijft uit Haarlem aan de „N. R. Ct." Vrijdagavond te 6 uren heeft de officier van justitie requisitoir genomen tot verlenging der voorloopige hechtenis van Alida Seeders, weduwe Hendrik Oxener, en reeds dien avond stond de arrondissements-rochtbank die ver lenging voor zes dagen toe. Behoudens nadere verlenging kan zij dus weder tot Donderdag nacht 12 uren in bewaring worden gehouden. Als waarschuwend voorbeeld moge dienen dat te Hoorn een zekere juffrouw H. met het kachel aanmaken zoodanig door de daarbij gebruikte en vlam ontwikkelende petroleum is getroffen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Hoe dikwijls zal men nog moeten waarschuwen, met het gebruik van petroleum voorzichtig te zijn. Wil men bepaald petroleum gebruiken bij het aanmaken van kachels, men legge dan een stukje losse turf op de kolenschepper en verzadige dat met het vocht, dan loopt men nooit zooveel gevaar als, (zooals gebeurt) dat men uit de bus direct in een kachel giet, waar zelfs nog vuur of vlam aan wezig is. De ooievaars, boden van een zachter jaargetijde, hebben zich reeds weder in de streek vertoont. Waar ze nu kikkers moeten vinden? Naar de Haagsclie Ct. verneemt, zal in den zomer gedurende eenige dagen het geheele leger mobiel worden verklaard, ten einde te beproeven, in hoeverre de milliciens der ver schillende lichtingen in den bepaalden tijd het garnizoen, waarvoor zij zijn bestemd kunnen bereiken. In het circus Carré zal thans het volgende te aanschouwen zijn. Midden in den circus wordt een rotonde geplaatst, daarop een kleinere en nog eens een kleinere, zoodat men den vorm van een reuzentulband krijgt. Om de groote rotcndo heen worden acht kleinere geplaatst. Op deze komen de acht trakhener-hengsten te staan. De heer Carré plaatst zich bovenop de pyramids. Op den eersten omgang in zijn onmiddelijke nabijheid komen de vier goudvossen, op den tweeden omgang de acht tijgerheDgsten. Deze twee rijen paarden bewegen zich in tegenover gestelde richting. Om de rotonde heen komen een twaalftal hengsten in draf een nieuwen cirkel vormen, terwijl in de buitenste opening langs den rand van de manége in tegenover gestelde richting een rij paarden draven. Wanneer alles in beweging is schijnt het alsof de pyramids draaide. De geheele manége is met ruim 40 hengsten gevuld. De bekende millioenenjuffrouw No. 2, Trijntje De Jong, te Drachten, doet in den laat- sten tijd weer van zich spreken. Totoverlast van de buren houdt zij des nachts bras- en muziekpartijen in haar woning, enz. Thans begint zij met de tram uitstapjes te maken, bij welke gelegenheid zij zich zoo vreemd mogelijk opdirkt. Haar lievelingscostuum is een stem mig, zwart overkleed, witte klompen en witte voile. Trijntje maakt veel misbruik van „ver gunning" en al zwaaiende beweegt zij zich dooi de straten, gevolgd door een joelendo menigte. Dezer dagen was zij te Gorredijk zoo beschonken dat twee mannen haar naar het tramstation moesten breDgen.Met de financieels aangelegen heden schijnt het bij de millioenenjuffrouw minder te wordenzij heeft haar meubelen, huis, enz. reeds verkocht om geld te maken, dat zij thans verbrast. Veenhuizen zal het eindje van het lied wel worden. (Zw. Ct.) 1 De Zuiderzeevereeniging heeft bericht van haar plannen en werkzaamheden aan verschil lende hooggeplaatste personen gezonden, wier belangstelling in deze vaderlandsche zaak ze kent. H. K. H. de Groothertogin van Saksen heeft een opmerkelijk antwoord gezonden, waarvan ons een en ander is medegedeeld. Zij spreekt hare waardeering uit van het streven der Vereeniging en verklaart hare warme belangstelling in het zeer gewichtige, ernstige, nationale vraagstuk, dat in zijne ge volgen zoo belangrijk kan worden voor de ont wikkeling van Nederland. Prinses Sophie vertrouwt, dat nu de zaak zoo veelzijdig is onderzocht geworden en met de verschillende belangen rekening gehouden is, eerlang tot den aanvang vau het groote werk zal kunnen worden overgegaan, waardoor zij een harer liefste wenschen zoude in vervul ling zien komen. (Ebt.) Door het bestuur der Broederschap van ontvangers der directe belastingen enz. is op 12 dezer bij eerbiedig en uitvoerig gemotiveerd adres aan H. M. de Koningin-Regentes ver zocht aan de ontvangers der directe belastingen enz. op te dragen de inning van de ontworpen belasting op de inkomsten uit vermogen, waarop die ambtenaren, krachtens hunne benoeming, aanspraak hebbenof althans te willen doen in 't leven roepen eenig aequivalent, waardoor zij zullen worden schadeloos gesteld voor door geheele of gedeeltelijke afschaffing van accijnzen en door vermindering van grond belasting in hunne inkomsten te lijden verlies. Te Sterrebeek (Brabant) staat een man op het punt voor den tienden keer in het huwelijksbootje te stappen. Voor eenige dagen vond de heer J. Hoge- woning, te Rijnsburg, een nest met levende jonge spreeuwen. Het liet den vroegelingen aanzien, dat zij minstens tien dagen oud waren. Geboren in een tijd van nijpende koude, waarin de ouders zeiven slechts met moeite het noodige voedsel konden vinden, mag men het zeker wel als een merkwaardigheid beschouwen, dat de jonge wereldburgers in leven zijn gebleven. De afval van de kaasfabricaiP, de wei, belooft in een niet ver verwijderd verschiet een bron van nieuwe inkomsten voor onze kaasfabrikanten te worden, althans te kunnen worden. In de wei is aanwezig ongeveer 4 pet. melksuiker, terwijl de eiwitstoffen nau welijks 7s pet. bedragen. Als voedingsmiddel voor kalveren, voor varkens of ander jong vee, is het dus vrij onvoldoende, en moet met noodige krachtvoeder vergezeld gaan. Door den beer M. Kaiser nu is voor eenigen tijd een gistsoort ontdekt (gist bestaat uit zeer kleine microscopische plantjes) die de eigenschap heeft die melksuiker in alcohol om te zetten. Het wordt dus mogelijk om met behulp van deze gistsoort uit de wei een alcoholischen drank te bereiden, die, volgens proeven dienaangaande genomen, veel op appel wijn moet gelijken en 3 a 3Va pet. alcohol bevat. De geringe waarde van de wei in aanmerking genomen, zou deze drank voor f 5 a f 6 de hectoliter (5 a 6 c. de liter) ver kocht kunnen worden. Als men nu maar eens de proef neemt. Blijkens kennisgeving van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Lim burg en Oostelijk Noord-Brabant heerschen in verschillende gemeenten der provincie Luik de pokken epidemisch. Hoe gevaarlijk het is jeugdige kinderen met knikkers of andere kleine voorwerpen te laten spelen, is dezer dagen weder te Utrecht gebleken, waar een twee-jarig meisje, met eenige groene erwten spelende, er enkele zoo diep in den neus had gestopt, dat de geneeskundige, wiens hulp men had moeten inroepen, ze slechts met veel moeite weder te voorschijn heeft kunnen ha len. Tegen eene vrouw te Jubbega is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal ten nadeele van de armvoogden. Bij haar hadden dezen eene oude vrouw in den kost besteed, haar een deken en een laken uitgereikt. Nu is de vrouw overleden en de kostvrouw be schouwt het beddegoed nu als haar eigendom en is niet bereid het aan de armvoogden terug te geven. Een beetje hardhandig! Een echtpaar in de Egelantiersstraat te Amsterdam was het Zondagmiddag oneens geworden en na eenige woordenwisseling wierp de vrouw haren niet al te nuchteren echtvriend, die haar met een mes bedreigde,, als Zondagsverrassing een ketel kokend water over 't hoofd. Hevig gebrand werd de man per brancard naar het gasthuis geleid, maar dol van pijn vloog hij eenige malen uit het voertuig en vernielde daarbij het zeildoek, dat er over gespannen was. Na veel moeite en onder veel bekijks kon men hem eindelijk onder 's docters handen krijgen. (Echo.) Prof. A. A. W. Hubrecht breekt in de N. R. Ct. een lans voor de aanneming door ons land van den Midden-Europeescben tijd, in plaats van den West-EuropeoscheD. Men zou dan van Rusland tot de Noordzee één tijd hebben. Voor ons land zou de zon dan 40 minuten later ondergaan, zoodat men hier te lande jaarlijks eenige millioenen guldens op de kosten van verlichting zou besparen. Prof. Hubrecht houdt zich aanbevolen voor het ontvangen van eenig bericht van hen, die met het bovenstaande instemmen. In het „Rott. Nieuwsblad" kondigt een onbekende aan, dat hij een middel heeft be dacht om een spoorwegverbinding tusschen Engeland en Frankrijk tot stand te brengen en wel „door het water, op welke diepte men verlangt, zoowel over bergen als door dalen, klippen en rotsen" Daar hij onbemiddeld is, vraagt hij geldelijken steun, slechts f 2500, om „met het Fransche en Engelsche gouverne ment te onderhandelen." De heer H. A. van Vught, een Nederlander te Londen, heeft eene uitvinding gedaan, die voor de staalindustrie van groote beteekenis kan zijn. Het is een nieuw middel tot harden van staal dat volgens de ondernemers der Pioneer Hardening Company veel voor zou hebben op andere middelen. De heer William Sturcke, fabriekant van stalen veeren, heeft, volgens The Railway Supplies Journal, het „Pioneerpoeder", dat hiervoor ge bruikt wordt, beproefd, en verklaart, dat ijzer daarmede zoo hard kan gemaakt worden, dat een vijl niet den minsten indruk er op kan maken, terwijl het noch bros was geworden, noch zijn glaEs verloren had. In tegenstelling met andere wijzen van harden, waarbij het proces gewoonlijk tot aan de oppervlakte bepaald blijft., was de ver harding tot het hart van het ijzer doorgedrongen. De uitslag dor proef was dus allergunstigst. De aanwending is volgens den heer Van Vught zeer eenvoudig en er ontwikkelt zich volstrekt geen onaangename lucht, zooals bij het gebruik van andere middelen. In de mijn van Anderlues is het vuur nog niet gebluscht. Een paar ingenieurs met eenige werklieden zijn tot op een diepte van 260 voet afgedaald en hebben enkele galerijen onderzocht, maar, bespeurende dat de brand nog voortduurde, zijn zij ijlings teruggekeerd. De opening is ge sloten om het vuur te stuiten. Een nieuw onder zoek zal spoedig plaats hebben, maar men gelooft, dat de verwoesting te groot is om tot verdere diepte te kunnen nederdalen. Men gelooft dat de beruchte Jack the Ripper ontdekt is. Het is zekere Williams, die te Melbourne is gearresteerd als verdacht van zijne vrouw vermoord te hebben, wier lijk gevonden is onder een met cement belegden haardsteen in eene woning in de voorstad aldaar. Het blijkt dat de bedoelde Williams in het najaar te Liver pool gehuwd is, waar hij eene geheimzinnige villa in de voorstad bewoonde en ruim geld uitgaf, zonder dat men iets omtrent zijn verleden wist. Naar aanleiding van een bericht uit Melbourne en uit overweging dat eene dame en kinderen, die Williams herhaaldelijk op zfine villa bezochten, plotseling voor zfjn huwelijk spoorloos verdwenen waren, deed de politie te Liverpool Woensdag jl. huiszoeking aldaar, en mocht zij er de lijken van eene vrouw en vier kinderen ondereen gemetselde keukenvloer vinden. T> 1 T -X 1

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2