Verkooping lij insclipijving. "Een woning te liir Zelf verven is voordeelig. Een lm en Erf, staande ra plepn tt fle faal VERFKWASTEN, RUITEN op naai, Marktberichten. Advertentiën Tandarts BIERSTEKER, WAARSCHUWING. PREDIKBEURTEN?" ADYERTENTIEN. Takkebossen en Slieten, Uit de hand te koop J. J. Kuijper, Parkstraat. De slede van keizerin Elisabeth van Rusland. In het reusachtige museum van nationale merkwaardigheden uit de oudheid te Sint Peters burg wordt onder allerlei kostbaarheden ook de slede bewaard, waarin Keizerin Elisabeth na hare troonsbestijging in 1741 van Petersburg naar Moskou reisde. Dit voertuig bevat bed en tafel en gelijkt door zijn grootte en comfort op een salonwagen van de tegenwoordige vorsten- lijke treinen. In deze slede welke met 40 paarden bespannen was, legde de Czarin den afstand tusschen de beide steden in drie weken afheden ten dage heeft de koeriertrein daarvoor 16 uren noodig. Volgens het Journal d'hygiène heeft zich in Amerika eene maatschappij gevormd tot vervoer van reizigers door pheumatische buizen. De cylinder, waardoor de reizigers zullen pas- seeren, zal een meter diameter hebben en ge sloten worden onmiddelijk nadat de reizigers daarin zullen hebben plaats genomen. De noodige versche lucht zal door een reservoir verschaft worden. Men gelooft door dit' stelsel eene snelheid van 110 kilometer per uur te verkrijgen, terwijl de reizigers weinig van de beweging zullen ontwaren. Vreeselijke toestand. Uit Amerika, waar dagelijks de vreemdste dingen gebeuren of heeten te gebeuren, wordt het volgende gemeld Lavinia Hull, van Myrtle Hill, Connecticut, is in den toren van de Doopsgezinde kerk aldaar, aan een vreeselijken dood ontkomen. Lavinia is een flink 18-jarig meisje en heeft sedert drie jaar het ambt waargenomen van kosteres in gezegde kerk. Zij legde de kachels aan, veegde den vloer en trok aan het klokketouw zoodra de tijd gekomen was voor de geloovige schare om de godsdienstoefeningen bij te wonen. Donderdag-avond in de vorige week, toen zij bezig was met luiden, brak eensklaps het touw, en den volgenden ochtend begaf zij zich met eene lantaarn in den toren om het te herstellen. Boven komende, ontdekte zij dat het touw door de ratten was afgeknaagd. Zij begon de gebroken strengen in elkander te vlechten en hoorde, in hare eenzaamheid daarmede bezig zijnde, een krabbelend geluid achter zich. Omziende ont waarde het meisje in het donker eene menigte van genoemd gedierte en wilde ze door eene beweging met hare armen verjagen. De ratten liepen niet alleen niet weg, maar namen in menigte toe en vielen het meisje aan, haar bijtende en krabbende met de acherpe klauwen, waar zij konden. Miss Hull had geen ander wapen te harer verdediging dan een groot knipmes, dat zij met kracht gebruikte, zoodat zij hals en aan gezicht vrij wist te houden. Zóó menigvuldig waren de ratten en zóó woe dend was hun aanval, dat het moedige meisje zelfs de trap niet meer bereiken kon, waarlangs zij opgekomen was, en haar niets meer over bleef dan zoo luid zij kon om hulp te roepen. Gelukkig ging op dat oogenblik een jongeling voorbij, die, haar geroep hoorende, ter hulp snelde, de ratten verdreef en haar langs de ladder naar beneden hielp. Eene dikke haarvlecht hing op haren rug, maar toen zij beneden was gekomen, was de vlecht verdwenen, in den nek afgeknaagd en liep het bloed haar uit de schouders en armen. Het verschrikkelijk onheil, waarbij omstreeks 150 mijnwerkers het leven hebben verlorenbrengt natuurlijk heel wat pennen in beweging en eene vergelijking tusschen het lot der mijnwerkers en dat der mijneigenaars blijft niet achter. Volgens een correspondent van de „Leeds Mercury" is het lot van een Belgisch mijnwerker volstrekt niet harder dan dat van de Engelschen. Ten eerste verdient hy f 1.80 a f 2.40 per dag waarvan hij beter kan leven dan de Brit voor hooger loon. Hy werkt in kleine clubjes, waartoe ook vrouwen behooren. Er zijn gewooniyk vyf k zeven mannen en twee vrouwen, bekend onder de namen bouteur en chargeur. De bouteur is gewoonlijk een vrouw, die de kool aan het einde der rails opstapelt, terwijl de chargeur zorgt dat de steenkool in tonnen komt. De vrouwen dragen mannenkleederen en ze werken evenals de mannen van 's morgens 5 uur tot 3 uur na den middag, dus elf uur, wat een te lange en harde arbeid is. Aan een particulier schrijven uit Nieuw-York ontleent de Zw. Cf. de volgende opmerkingen over de Zondagsrust aldaarer blijkt uit, hoe men daar zonder eene tot dat doel opgerichte vereeniging den officiëelen saaien Zondag aangenaam weet te maken. „Het verbod om op Zondag tooneelvoorstellingen te geven wordt op allerlei manieren ontdoken men gaat een schouw burg binnen, waar, luidens het programma, ge wijde muziek zal gemaakt worden. Het gordijn is opgehaald en tooneel en zaal zyn half duister werkelijk begint het orkest eene plechtige melodie te spelen, maar langzamerhand gaat zij over in een prachtig opera-wijsje. Zoodra er geen vrees meer is voor het wakend oog der politie, komen geheimzinnige gestalten de meubelen op 't tooneel dragen en rangschikken, het licht wordt opge draaid en de voorstelling begint. „De meeste bierhuizen hebben een Zondagschen ingang, waardoor do gasten binnenkomen, terwijl de hoofddeur gesloten blijft." Een der grootste te Londen verschijnende bladen bevat de volgende zonderlinge advertentie. Eene voorname dame uit Edinburg, eene edele vriendin van dieren en menschen, zou voor den tijd, dat zij uit Engeland afwezig zal zijn, haar geliefd hondje aan de zorgen van een beroemd geneesheer willen toevertrouwen. De dame betaalt duizend pond sterling (twaalf duizend gulden) kostgeld per jaar voor het dier. Het lieve beestje moet met de grootste zorgvuldigheid behandeld worden. De voorkeur wordt gegeven aan een docter zonder kinderen en zonderandere dieren. De malle advertentie brengt het testament in herinnering van zekere mevrouw Eggerton, die haar papegaai een ieder jaar uit te betalen lijfrente van tien duizend gulden vermaakte. Alkmaar, 18 Maart. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 2359 Hectoliters, als 144 Tarwe f 7,75 k 8.- 90 Rogge 7,75 8,- ior Gerst 4,65 5,50 iyo id. chev. 5,75 6,10 1401 Haver 3,12 4,25 407 Paardenboonen 6,37 7,25 Citroen boonen Bruine boonen 8,50 11, 6.25 7.25 15. duiven 36 Kanariezaad 2 Rood Mosterdzaad 83 Erwten groene „15, 17, grauwe 16, 17, Alkmaar, 21 Maart. Aangevoerd 3 koeien f 100 260, 66 vette kalver. f 40 a 104, per kilo 90 a 100 ct. 129 nucht. kalveren f 4 a 12; 5 Schapen f 16 a 20, 126 vette Varkens 38 k 56 ct per KG. 29 magere dito f 13 17 Kalveren af per stuk. bok f a f paarden f a Amsterdam, 21 Maart. Aangevoerd 482 Run deren, le kwal 69 a 74 ets, 2de kwal 64 ets., 3e kwal. 54 ct. per KG; 150 Melk-enkalfkoeien f 140 a 270-- graskalveren f a 179 nucht. kalv. 5 a 9 5 Schapen f k f Lammeren a f 435 vette Varkens 46 51 ets per KG. Purmerend 22 Maart. Aangevoerd 76 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 665 nucht. kalv. 4 a 14135 vette Varkens 40 k 55 ct. per kg. 90 magere Varkens f 12 23; 175 Biggen f 7 a f 10 1357 Schapen en Lammeren, 230 Runde ren en 4 Stieren f a kip-Eieren f 2,75 a f3.50 per 100. Vette koeien, lager in prys, handel traag, f 0,65 a f 0,73 per k. g. Gelde koeien, lager in prijs, handel matig, f 100 a f 170 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel traag, f140 a f 230 per stuk. Vette kalveren lager in prijs, handel stug. Nuchtere kalveren, lager in prijs handel traag. Vette varkens, prijshoudend, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel matig, Overhouders, prijshoudend, handel levendiger, 14 a 20 gld. per stuk. Slachtschapen, pryshoudend, handel matig, f 9 a 24 gld. per stuk. Londen, 21 Maart. Ter veemarkt zyn aangevoerd 600 Runderen, 8300 Schapen en lammeren, 10 kalveren, 60 Varkens. Men noteert: Runderen 0,47® 0,70 Schapen en lammeren 0,60 a 0,90 kal veren f 0,47s a 0,67® varkens f a Zondag 27 Maart 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Sohaick. Oosterend. 's Avonds 67a uur de Hr. Niessink. De Cocksdorp. Voorm. half tien Ds. de Mazure. (Doopbed. Bevestiging. Avondmaal.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 16 22 dezer. ONDERTROUWD Gerrit Wilner en Willemina Abbenes. Johan Dirk Roeper en Grietje Boon. Jacob Kaan en Adriaantje Visman. GETROUWDJakob Former en Dieuwertje Boonacker. Cornelia Koopman en Antie Tuinder. GEBOREN; Cornelia, dochter van Hendrik Eelman en Grietje Slik. Pieter, zoon van Jan Hooger- heide en Marretje Bruin. Trijntje, dochter van Arie Ellen en Geertje Visman. OVERLEDENGeene. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE maal inrekening gebracht. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten onder zich hebben ten laste van de erven van MARTJE DIJKSEN, weduwe van JAN DUINKER, gewoond hebbende te de Waal en aldaar overleden den 14den Februari jl., gelieven daarvan opgave of betaling te doen voor den len April a. s. bij C. DUINKER te Oosterend op Texel. of W, DUINKER te de Waal Prins-IIendrikkade 169, Amsterdam, is WOENSDAG 23 MAART te den Burg te ccnsulteeren voor Tandheelkundige operatiën vullingen en het plaatsen van kunsttanden en Gebitten. Spreekuren 's avonds van zes tot negen uur. Het is verboden kippen te laten loopen op de eigendommen van de ondergeteekenden. C. J. VEEGER. J. Jz. BRUIN. A. A. LAP. Het Bestuur van den polder Eijerland zal op ZATERDAG 26 dezer, des morgens ten 10 ure, verkoopen, eene partij waarbij geschikt voor palen, liggende genummerd langs den dorpsweg te de Cocksdorp. op Texel; te bevragen by C. DUINKER te Oosterend op Texel, of W. DUINKER te de Waal Aan hetzelfde adres te koop: Een Bakwagen op veèren eene Geit, en 7 Kippen met een' haan. op het einde der Waalder straat. Eigenares T. BRUIN. VOORHANDENLood- en Zinkwit, Groen, Zwartsel, Blauw, Menie, Bruin, Geel, Dodekop, Nanking, Vermiljoen, Oker, Terrasina, gekookte en ongekookte Lijnolie, Standolie, Terpentijn, Was, Puimsteen, Krijt, blanke en bruine Vernis, zwarte en bruine Vloerlak, Siccatief, zwart Muur- lak 15 ct. per pond, pas gesnedeD, Stopverf 10 ct. per pond alles beste kwaliteit, laagste pryzen a contant. Met aanbeveling, n ti ti i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 3