Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Tandarts BIERSTEKER, PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIEN. Te" Kuilenburg heerscht groote slapte in de werkzaamheden op de glasfabrieken, kistemakerijen, zagerijen, enz. Men vreest zelfs dat over een veertien dagen alle arbeiders van de glasfabrieken gedaan zullen krijgen. De directie van de Kon. Ned.Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië, te Amsterdam, heeft per telegraaf gun stige berichten uit Indië ontvangen. De boring van den derden put is naar wenscb geslaagd en geeft nog grooter opbrengst dan de put van Telogo Toenggol, die volgens een vroeger telegram 700 kisten petroleum per dag leverde. Het hoofdbestuur van het Genootschap van Nijverheid in Groningen heeft besloten, zich tot de Regeering te wenden ter verkrijging van een wet, welke het uitloven van bod en verhooggelden bij openbare verkoopingen of verhuringen verbiedt. Een inwoner van Osch had dezer dagen bij zijne kantoorbezigheden de onvoorzichtig heid een wondje in zijn gelaat met den door hem gebezigden kopiëerinkt aan te raken. Bloedvergiftiging was daarvan het gevolg en hij is binnen een paar dagen daaraan na een hevig lijden bezweken. Het dochtertje van den heer d. B., wonende op het Weeshuisplein te Dordrecht, leunde tegen een tafel, waarop eene brandende lamp stond, en breide eene kous. Het sajet raakte om de lamp verward en toen het kind er aan trok, viel de lamp om, brak, en het arme meisje kreeg de brandende petroleum over 't gelaat, de borst en de armen. De moeder schoot onmiddelijk toe en vermocht het vuur te blusschen. Zij zelve en een jonger kind, dat zij droeg, bekwamen daarbij brand wonden. Het meisje werd, deerlijk gebrand, naar 't ziekenhuis gebracht. In den afgeloopen week (van 13 19 Maart) zijn te Groesbeek wederom 6 personen door de pokken aangetast, terwijl twee inwoners aan de gevolgen der ziekte bezweken zijn. Ook te Wijchen (Gelderland) hebben zich 3 gevallen van pokken voorgedaan. Omtrent de gewonde slachtoffers der ramp in de Huidenstrrat te Amsterdam verneemt men dat de heer Van Eupen zich in een deer- niswaardigen toestand bevindtmen vreest zelfs voor volslagen krankzinnigheid. Ook is de toestand van den jongsten bediende van den banketbakker Arents, van de dochter des koffermakers Brouwenstein en het dienstmeisje van den groenteman Kok zeer zorgwekkend. Op de half geslechte kazemat aan de kazerne te Grave, vondon een paar jongens bij het uittrekken van een zode een zestal horloges, die bij onderzoek aldaar reeds geruimen bleken gelegen te hebben. Het waren alle oude Engelsche zilveren uurwerken. Kort geleden vond op die plaats een daar arbeidend persoon een zilveren kast, waarin een ketting geborgen was. Iemand, die geregeld eenmaal per week van Amsterdam naar Cleve reist, vertelt aan de „Amst. Crt." dat aan het station Kranenburg, (het Duitsche douane-station), wegens de te Groesbeek heerschende pokken, ieder eerst ontsmet wordt, die uit het besmette dorp komt, alvorens weder in de waggons te mogen plaats nemen. Een goede maatregel Doch wanneer men uit Duitschland komende te Groesbeek (het Hollandsche douane station), stilhoudt, stap pen daar de Groesbeekers in den trein, tusschen de andere passagiers. De reiziger acht dit een groot gevaar voor besmetting en vraagt of de Spoorwegmaatschappij de uit Groesbeek komen de menschen, zoolang de epidemie duurt, niet in afzonderlijke waggons kan doen plaats nemen. Vergadering Dinsdag 29Mrt. 's morgens 10 Va uur. Voorzitter Jhr.Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, de heeren Westenberg, F. Keijser, Brouwer, Boon, Z(jm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en Bakker. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met eene kleine opmerking goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den onderwijzer Dijkstra, dank betuigende voor de verhooging zijner jaarwedde. Schrijven van den Coium. d. Kon., dat de veld wachter de Wijn te Oudeschild, als zoodanig is ontslagen. Idem idem dat aan den veldwachter Boon eervol ontslag wordt verleend. Procesverbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvangerkassa was f 4723,41. Alles voor kennisgeving aangenomen. Borichten van instellingen van weldadigheid, waaruit blijkt, dat alsnog van de kiezerslijsten moet worden geschrapt J. List Cz. Waartoe wordt besloten. Daarop wordt door den Voorz. voorlezing gedaan van een ingekomen adres van de afdeeling Oosterend van de Ned. Visscherij-vereeniging, Adress. daarin resumeerende al 't geen reeds is gedaan tot bekoming van eene haven te Oosterend, alsmede het ongunstig succes van alle die pogingen, toont verder aan om welke redenen eene haven te Oosterend niet alleen gewenscht, doch zelfs nood zakelijk is; zij vraagt aan den Raad: helpt, steunt en schraagt onze plannen, en wenscht: dat de Raad bij de Regeering nogmaals zal aandringenen om die aandrang des te meer kracht bjj te zetten, de gemeente het aanbod zal doen om zelve f 10000 in de kosten bij te dragen tot vestiging van eene haven bij Oosterend, voor de visschersvloot, welke bijna 100 vaartuigen telt. Dit ongeveer is de hoofdinhoud van het vrij uit voerig en zaakrijk adres. Na lezing van het adres stelde de Voorz. voor om de behandeling er van, uithoofde het gewichtige van het onderwerp, tot eene volgende vergadering te verdagen. Hiertoe wordt besloten. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer A. P. Koorn, daarop ter onderzoek aange beden, worden goedgekeurd en tot toelating van genoemden heer besloten. Het Kohier voor de Hondenbelasting wordt door den Raad vastgesteld tot een bedrag van f204. Het Kohier voor den H. O., daarop den Raad aangeboden, zal door eene commissie worden onderzocht. Gelezen wordt een rekwest van Mej. G. Tol en H. Koorn, onderwijzeressen te Waal en te Oosterend, met verzoek dat hare jaarwedden van f450 op f500 zullen worden gebracht, Door B. en W. wordt voorgesteld op dit adres gunstig te beschikken. De heer C. Keijser Pz. kan zich met dit voorstel niet vereenigen; de heer Dros evenmin; volgens deze laatste spr. is een onderwijzeres te Oosterend geheel overbodig, naar 't ons voorkwam zou deze spr. de thans in functie zjjnde wel willen vervangen door een onderwijzeres enkel voor de handwerken. De Voorz.' licht toe dat de verhooging der jaar wedden tot f500 geenszins onnoodig is, terwijl de heer F. Keijser nog herinnert, welke de redenen zijn geweest dat indertijd tot benoeming van een onder wijzeres te Oosterend (hoewel onverplicht) werd besloten. Tot stemming overgaande werd het voorstel van B. en W. met 8 tegen 2 stemmen aangenomentegen stemden de heeren Dros en C. Keijser Pz. Naar aanleiding van dezen uitslag wordt door den Voorz. voorgesteld om ook aan de onderwijzeres aan den Burg, dezelfde verhooging toetestaan. Met 7 tegen 3 stemmen wordt daartoe besloten; tegen de heeren Roeper, Dros en C. Keijser Pz. Daarna komt in behandeling het in de vorige vergadering aanhangig gebleven voorstel van B. en W.om tengevolge de te weinige en geene aan bieding van sollicitanten voor de vacante betrekkingen het salaris te verhoogen en te brengen op: voor den Burg onderwijzer methoofdacte f 650/onderwijzers te Oudeschild en Zuid-Eierland f 500. Eerstens wordt behandeld de betrekking aan den Burg, waaromtrent de heer Westenberg opmerkt dat aangezien de sollicitant welke zich heeft aangemeld z. i. zeer geschikt is, hjj van gedachten is veranderd en er niet voor is om eene hoogere jaarwedde te bepalen. Deze meening waren meerdere leden toegedaan althans het voorstel van B. en W., tot verhooging van deze jaarwedde, werd niet aangenomen; voor stemden de heeren F. Keijser, Boon en Bakker. Voor de onderwijzer (met hoofdacte) te Burg blijft de jaarwedde alzoo bepaalt op f 600, bij geen meerdere aanbieding van sollicitanten zal de voordracht tot benoeming (in eene volgende vergadering) wellicht uit één sollicitant bestaan. De verhooging van f 450 op f 500 voor de vacaturen te Oudeschild en Zuid-Eierland werden goedgekeurd echter niet met algemeene stemmendoch eene interruptie maakte ons eene juiste opname van voor- en tegen-stemmers moeielfjk De overplaatsing van een onderwijzer van den Burg naar Oudeschild wordt na de behandeling van bovenstaande nog kortelijk besprokeneen voorstel daaromtrent eers t geformuleerd, werd echter weder ingetrokken. Gelezen wordt een verzoek van J. v. d. Sterre, om op een stuk grond door hem van het Alg. Weeshuis aangekocht eene garnalenkokerij te mogen bouwen. B. en W. adviseeren om op dit verzoek gunstig te beslissen, onder zoodanige bepalingen als door B. en W. zullen worden dienstig geacht. Dienovereenkomstig wordt besloten. Verzoek van J. Vos Dz. tot het in erfpacht bekomen van een stukje grond aan het haventerrein. B. en W, adviseeren dat verzoek toe te staan onder de gewone voorwaarden, waarop grond in erfpacht wordt uitgegeven. De vergadering vereenigt zich hiermede; de heer Dros wees op de wenscheljjkheid dat op het genoemde terrein niet zal worden gebouwd, welke bepaling in het contract zal worden opgenomen. Op eene reclame van K. Koelemet) tegen zijnen aanslag in den H. O., wordt besloten diens aanslag naar eene lagere klasse over te brengen. B(j rondvraag vraagt de heer G. Keijser Pz. eenige inlichtingen omtrent de opritten bij de haven, waarop de Voorz. antwoordt dat de rekwesten om subsidie van Rjjk en Provincie, door hem zijn verzonden. Nog vestigt dezelfde spreker de aandacht op de slechte waterafvoer aan het einde der Waalderstraat. waarin de Voorz. zegt te zullen laten voorzien. Een zelfde opmerking over de hooge zijde van de Park straat zou tevens niet misplaatst zijn geweest. Daarna wordt de vergadering gesloten. Purmerend 29 Maart. Aangevoerd 67 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 554 nucht. kalv. 5 a 15117 vette Varkens 30 52 ct. per kg. 105 magere Varkens f 12 A 25; 196 Biggen f 7 a f 10 1128 Schapen en Lammeren, 165 Runde ren en 9 Stieren f a kip-Eieren f 2,50 a f3.25 per 100. Vette koeien, hooger in prijs, handel vlug, f 0,65 a f 0,75 per k. g. Gelde koeien, lager in prijs, handel matig, f90 a f 160 per stuk. Melkkoeien, lager in prijs, handel stug, f120 a f230 per stuk. Vette kalveren prijshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, prijshoudend handel vlug. Vette varkens, hooger in prijs, handel vlug. Magere varkens en biggen prijshoudend, handel matig. Overhouders, prijshoudend, handel stug, 14 a 23 gld. per stuk. Slachtschapen, prijshoudend, handel vlug, f 12 a 27 gld. per stuk. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de eerste helft der maand Maart Van het hulpkantoor de Cocksdorp D. Boelig, Amsterdam. Zondag 3 April 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds 6 A uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 23 29 dezer. ONDERTROUWDJacob Burger en Jantje Former. GETROUWDJacob Eelman en Cornelia van Gurp. GEBORENJan, zoon van Pieter List Jz. en Trijntje Boerhorst. Pieter Jan, zoon van Pieter Koorn Mz. en Antje de Jager. Biem, zoon van Reijer Vlaming Bz. en Geeltje Visser. OVERLEDENGeene. Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam, is WOENSDAG 30 MAART te den Burg te consulteeren voor Tandheelkundige operatiën vullingen en het plaatsen van kunsttanden en Gebitten. Spreekuren 's avonds van zes tot negen uur. hopen onze geliefde Ouders, WILLEM SCHAATSENBERG en JANNETJE JAGER hunne 35-jarige Echtvereeniging te her denken. Uit naam huner dankbare kinderen. Burg, Texel, 30 Maart 1892.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2