N®. 472. Donderdag 14 April. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. E Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op dea dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Texel. TEXEL, 13 April 1892. De jaarlijksche vergadering van de Ver- eeniging de Zwemschool, gisteren-avond in het hotel „den Burg" gehouden, mocht ook al niet bogen op eene ruime opkomst van leden. Mogelijk was het weer daarop van invloedniet dat dit zoo bepaald ongunstig was, doch wellicht had wat warmer weder, wanneer de behoefte aan een verfrisschend bad wat meer wordt gevoeld, een ruimer bezoek aan deze vergadering bezorgd. Maatregelen dienen echter intijds te worden genomen en zoo was deze 'vergadering uit geschreven om, nog voor de zwemtijd aan breekt, de zaak behoorlijk te regelen. Uit het jaarverslag bleek ons, dat, 'niet tegenstaande den ongunstigen zomer van het vorig jaar, vele jongens hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om te leeren zwemmen, en ook eenigen van hen goed den "slag te pakken hadden gekregen van de zwemkunst. De daarop volgende rekening en verant woording was minder gunstigdaaruit bleek een tekort van nagenoeg f90. Dat cijfer is niet onbelangrijk, doch wanneer men weet welke uitgaven moesten worden gedaan om deze Yereeniging eenigszins aan haar doel te doen beantwoorden, dan behoelt men zich over zulk een tekort niet te verbazen. Het tekort werd dan ook geen onoverkomelijk bezwaar geacht, indien nl. velen van krachtige belangstelling in deze Vereeniging blijk willen geven. Tot dit doel zal eene lijst circuleeren, ten einde het ledental te vergrooten de contributie wordt vrijgesteld, echter met een minimum van 50 cts. per jaarvan de toegezegde deel neming op de lijst zal het voortbestaan der Vereeniging afhangen. Ruim 40 gulden is jaarlijks benoodigd voor kleine onderhoudswerken en terreinhuur. Verkiezing van bestuursleden werd tot eene volgende vergadering uitgesteld, moge eene ruime opkomst alsdan, benevens ruime in- teekeDing op de lijst, blijk geven van belang stelling in deze waarlijk nuttige zaak. Door den heer J. K. Muller, onderwijzer te Sloten, N.-H. (zoon van den heer Muller, H. d. S. te Oudeschild) werd Zaterdag te Haarlem met gunstig gevolg examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gymnastiek afgelegd. De Cocksdorp, 12 April. De boerenarbeider P. B., in den polder Eierland, maakte jl. Zaterdag door verdrinken een einde aan zijn leven. Het ongeval werd gezien door een' jongen, die met genoemde P. B. aan het wieden was en door dezen was gedreigd hem de hersenen te zullen inslaan. De jongen hierdoor bevreesd, nam ijlings de vlucht, van welke gelegenheid P. B. gebruik maakte zich in eene moddersloot te werpen. Inmiddels toegeschoten personen brachten den drenkeling op het droge, hetwelk juist was geschied, toen dr. v. d. Vegt kwam aanrijden. Deze stelde alle pogingen in het werk om de levensgeesten weder op te wekken, doch mocht hierin niet slagen. Naar men beweert schijnt godsdienstwaanzin de drijfveer tot deze daad te zijn geweest. Te Leeuwarden zijn vrijdag tusschen de de 2 a 4030 kievitseieren aangevoerdde prijs wisselde af van 23 tot 28 cent het stuk. Het getal kieviten in Friesland is grooter dan andere jaren; het getal eieren is echter gering, wegens het droge weder en de nacht vorsten. De wintergranen in de polder Waard en Groet vallen na de vorst zeer mede. Moge al een enkel stukje grond opnieuw bezaaid moeten worden, het meerendeel staat gunstig. De Arnh. Ct. meldt In een korte bespreking van de voordracht van prof. Telders over het Zuiderzeeplan uit de secretaris der Zuiderzeevereening, de heer H. L. Van der Hou ven van Oordt den wensch, dat ook de sociale zijde van het vraagstuk even uitmun tend worde toegelicht als de technische. Als een bewijs hoe de belangstelling en wij mogen wel zeggen het vertrouwen voor de zaak toeneemt, herinnert de heer Van Oordt aan het feit, dat, toen de Zuiderzeevereeniging opgericht en eenige jaren aan het werk was geweest, in eene algemeene vergadering van leden de technische plannen door den heer Lely werden verklaard en aanschouwelijk voorgesteld, het getal toehoorders, buiten het bestuur en de pers, uit twee personen bestond. Bij de voordracht van den heer Telders waren zeer velen opgekomen. Wij voegen er bij, dat thans het geheeleland over de droogmaking spreekt. Het ijzer gaat gloeien, men bereide zich voor tot smeden. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Gt. Het staat er op dit oogenblik goed voor met de eerstdaags te beginnen werkzaamheden in veenderijen. Bijna overal zijn de arbeiders en de veenbazen in accoord over het werkloon gekomen. Trouwens, de groote massa der arbeiders heeft het leeren inzien, dat zij bij de werkstakingen in vorige jaren slechts als werktuigen moesten dienen van de hoofden en leiders der sociaal-democraten en dat, al mogen ook de veenbazen er schade door hebben geleden, de arbeiders het grootste gedeelte van het gelag hebben moeten betalen, gelijk trouwens bij elke werkstaking het geval is. Men mag gerust aannemen, dat de verarming van de arbeiders te Beets en in nog meer plaatsen (ook in het Bildt) voornamelijk het gevolg is van de vroegere werkstakingen. Na een onderzoek door den voorzitter van den Ned. Bakkersbond is gebleken, dat het brood, dat den verpleegden in het Armhuis te Amsterdam wordt voorgezet, van zeer onvol doende hoedanigheid is. Wat roggebrood heette te zijn, bestond in hoofdzaak uit grint, (tweede meel van boekweit) zemelen, haver en gerst. Het vetgehalte, dat in normaal roggebrood 4 pCt. bedraagt, bedroeg in dit brood nog niet 1 pCt. In het eertijds zoo bloeiende Veere brachten op een dezer dagen gehouden openbare verkooping een drietal huizen met erf respec tievelijk een prijs op van f 95, f 103 en f 75. In antwoord op eene interpellatie in den Amsterdamschen gemeenteraad betreffende de Middernachtszending, antwoordde de burgemeester, dat hij het doel der zending onvoorwaardelijk goedkeurde, maar op het middel nogal wat viel af te wijzen. Het optreden der zendelingen alleen geeft dikwijls reeds aanleiding tot rustverstoring. Waar ieder burger meent vrij te zijn in zijne handelingen, daar kan het niet anders dan onaangenaamheden veroorzaken, als anderen zich ongevraagd in hunne zaken mengen en zich vermeten, toezicht op hunne zaken uit te oefenen. En men kan het dezen burgers toch ook waarlijk niet ten kwade duiden, dat zij zich daarover onaangenaam gestemd toonen. Waar zou het heen moeten, als zij, die alle gebruik van alcohol schadelijk voor lichaam en moraliteit achten, hetzelfde gingen doen als de Middernachtszendelingen en voor alle koffiehuizen, enz. zich gingen posteeren om de bezoekers te vermanen, er niet binnen te treden. De burgemeester had er nog kunnen bijvoegen: waar zou het heen moeten als een vegetariër voor de restaurants post vatte, of zij die het rooken noodlottig achten, den toegang tot tabaks winkels belemmerden, om niet te spreken van diegenen, die het vleesch eten op Vrijdag als ongeoorloofd beschouwen. Laat elk voor zich den leefregel betrachten, dien hij als den besten en noodigen beschouwt, en door overreding anderen daartoe trachten te brengen, maar niet door feitelijke bemoeilijking. Doet men dit, dan is men verantwoordelijk voor de gevolgen, maar heeft geen beroep te doen op de hulp der politie, teneinde zich uitgevaren te redden, die men zelf heeft doen ontstaan, al is het ook met een zeer goed doel. (D. Ct.) Uit Heemskerk wordt nader gemeld, dat de gewaande eigenaar van het oude slot Assem burg weer vrijgelaten is, nadat hem de bijl en de sleutel van den ingang tot het kasteel, dien hij zich op onverklaarbare wijze toege- eigend had, afgenomen was. Hij heeft aan de justitie beloofd, geheel af te zien van zijn aanvankelijk voornemen om met sterker macht terug te komen. Alom armoede in den lande. Eerst werd de openbare liefdadigheid ingeroepen voor Beets, toen voor andere Friesche gemeenten, nuisürk aan de beurt. Een veelbeteekenend verschijnsel dat te denken geeft, is het, dat nog veel nijvere handen zich naar een aalmoes moeten uitstrekken. Bij de armoede heeft zich te Urk de typhus gevoegd, verschrikkelijke toestand voorwaar. In de meeste huisgezinnen, waarin genoemde ziekte heerscht, is het treurig gesteld. Door de weinige verdiensten in het laatste halfjaar mist men daar alles, zelfs het allernoodzakelijkste, als: voedsel, dekens, schoone onderkleeren enz, Bij bekkenslag is uit naam der genoemde com missie den bewoners aangekondigd dat ieder, die kleedingstukken, lakens, dekens enz. af wilde staan ten behoeve dier arme lijders, ze kan doen bezorgen bij den heer W. T. de Vries, penning meester. De Jonged. Vereenig. „Dorcas" stelde den penningm. al haar gemaakte kleedingstukken en lakens ter hand en ook van particulieren kwam het een en ander in. Een inzameling langs de huizen gehouden, heeft f 230 opgebracht, waarvoor aan zieken versterkende levensmiddelen zullen worden verstrekt. Doch wat, wanneer dit luttel aantal guldens opgeteerd is? TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1