Buitenland. Waal, 19 April. Mej. G. Tol, onderwijzeres alhier, deed neden te Haarlem met gunstig gevolg examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Uit 's-Gravenhage meldt men: In het afdeelingsverslag over de belastingvoorstellen van den minister Pierson wordt op tal van wijzigingen, waaronder er zijn van ingrijpenden aard, vrij algemeen aangedrongen. Er schijnt zekerheid te bestaan, dat de minister van financiën bereid zal worden bevonden de meeste der gevraagde veranderingen nader in zijn ontwerp aan te brengen. Er zijn reeds nieuwo dubbeltjes met den beeldtenaar van Koningin Wilhelmina in omloop. Wat zullen die naar de spaarpotten onzer kleinen verhuizen Natuurlijk slechts als denkbeeldige aardigheid, want ze zien er even zoo uit als andere dubbeltjes, met dien verstande dat op de nieuwe een meisjeshoofdje en op de oude een mannen- hoofd is afgebeeld. De werkliedenverenigingen van Amster dam, die vergunning hadden aangevraagd voor het houden van een optocht op 1 Mei, hebben op hun verzoek het volgende weigerend antwoord ontvangen De burgemeester van Amsterdam, „Overwegende dat het houden van een optocht van zoodanigen aard en omvang als in de bedoeling van adressanten blijkt te liggen, ten einde propaganda te maken voor een kor toren arbeidsdag, in strijd zou zijn met de belangen van openbare orde en vrij verkeer, „geeft aan de adressanten te kennen, „dat hun verzoek wordt gewezen van de hand." Te Benningbroek zijn vele paarden en jong vee door gebrek aan voer in 't land gezet. Gedeputeerde Staten van Noord Holland hebben tot de gemeentebesturen in die provincie eene circulaire gericht, waarin hun mededeeling wordt gedaan, dat de minister van waterstaat, de spoorwegondernemingen gemachtigd heeft om bij den aanvang van den aanstaanden zomer dienst, op 1 Mei a. s., den middelbaren tijd van Greenwich in te voeren en dat genoemde minister voorschriften heeft gegeven tot invoering, met 1 Mei, van den zóne tijd bij de post- en telegraaf kantoren. In die circulaire wordt den gemeentebesturen in overweging gegeven, voor het geval zij mochten verlangen, hunne uurwerken met den zuiveren tijd in overeenstemming te brengen waarin de regeering hen intusschen geheel vrij wenscht te laten zich na of op 1 Mei e. k. te wenden tot het in hunne gemeente aanwezige of meest nabj]zijnde post- of telegraafkantoor, waar zij dan de noodige aanwijzing kunnen ontvangen tot regeling hunner uurwerken overeenkomstig die van de gezegde kantoren. Vervolgens wordt er de aandacht der gemeente besturen op gevestigd, dat, wanneer bij invoering van den zóne tijd geene verandering wordt ge bracht in de aanwijzing der uren voor het begin en het einde van markten, scholen, vergaderingen, dagelijksche bezigheden enz., dat alles ongeveer 20 minuten later op den dag zal plaats grijpen dan tegenwoordig. Uit Grootebroek m6ldt men De weinige vroege aardappelen die reeds boven den grond kwamen, zijn door de nacht vorsten der laatste dagen zwart gevroren. De nieuwe tijd baart velen heel wat hoofd brekens en zorg, maar geeft toch aanleiding tot sommige aardige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehouden raadszitting dat niemand der aanwezigen iets snapte van hetgeen waarvan in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over de zaak te verspreiden. Eender leden stelde toen voor de oude tijdrekening maar te behouden, 't welk werd goedgevonden. In een andere plattelands gemeente had bij de bespreking der quaestie een grappige vergis sing plaats. In al zijne deftigheid had de burgemeester de moeielijke quaestie aan de orde gesteld, en vroeg na lezing der geheele circulaire den leden wat denken de heeren ervan zullen wij den tijd van Greenwich of den Midden-Europeeschen tijd nemen? Doodelijke stilte. Wat willen de heeren Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoofden der edelachtbaren op de borst> Kunnen de heeren er zich dan mede vereenigen dat wij ons tot den middeleeuwschen tijd bepalen Een zucht van verlichting steeg uit aller borst en een voor een zeiden zij plechtigja (Midd. Crt.) Door de lichtwachters onzer vuurtorens, tevens belast met de kustwacht, is een verzoek aan de re^eering gedaan, om verhooging van loon. Deze menschen verdienen ruim f 8 per week, en moeten nacht en dag dienst doen. Yan hunne waakzaamheid hangen niet zelden de levens der schepelingen, alsmede de handel schatten van vele kooplieden af. Er bestaat voor de lichtwachters al zeer weinig gelegen heid om er iets bij te verdienen voor hunne gezinnen. Behoort de functie van lichtwachter al tot de hoogstgeplaatsten, zij mag echter niet langer tot de laagstbezoldigden blijven behooren. Vinde daarom het adres der trouwe wachters bij den minister een gunstig onthaal. De boschbranden in en om Limburg zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Niet minder dan zeven zulke branden hebben in de vorige week op verschillende punten plaats gehad. Aan kwaadwilligheid wordt daarbij niet gedacht, wel echter aan verre gaande onvoorzichtigheid. De geleden schade is zeer aanzienlijk. Ook uit Ede meldt men Allerwege op de Yeluwe werden de laatste dagen hevige bosch- en heidebranden waar genomen. Nabij dit dorp, aan den Amster- damschen straatweg, zijn weer 25 HA. heide, toebehoorende aan de Buurt van E le-Vela- huizen, verbrand. Oorzaak onbekend. Nabij het station zijn circa 3 HA. eikenhout, staande langs de spoorbaan en toebehoorendo aan de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen, verbrand. De brand moet ontstaan zijn door vonken uit de locomotief. Een ooggetuige verhaalt aan de Zntph. Ct. de volgende geschiedenis, die doet zien, dat de vlug heid nog niet de wereld uit is. Woensdag vertoonde een hardlooper van beroep zooals later bleek een ware meester in zijn vak zijn kunst in de Laarstraat, na eerst een col lecte langs de huizen te hebben gehouden. Hij werd echter hierin bemoeilijkt door een paar agenten van politie, die hem zijn „tours 'd adresse" wilden beletten, daar hij geen vergunning van do bevoegde macht hiervoor had. Dezen konden het blijkbaar in vlugheid niet van hem winnen, en nadat eerst een loopje rechts en links met hen was gemaakt, vertrok hij plotseling in de richting van Warnsveld, zijn vervolgens op een eerbiedigen afstand van zich houdende. Daar kwam echter onverwachts hulp voor hen opdagen in de gedaan te van een maréchaussee te paard, $ie voor hen dit zaakje wel in het reine zou brengen doch deze had inderdaad niet op zoo groote vlugheid van den hardlooper gerekent. Deze wi3t toch te ontkomen in den Hengelooschen zandweg, steeds echter door zijn vervolger nagezeten. Korten tijd later werd het talrijk aanwezige publiek er volkomen van overtuigd, dat men hier zonder eenige tegenspraak met een eersten meester in het hardloopen te doen had gehad. De maréchaussée kwam nl. terug, helaas niet met den hardlooper, doch met zijn paard aan den teugel, dat bij die vervolging nog op den koop toe den poot verstuikt had. Tegen trommelzucht bij koeien neme men twee versche eieren, opene ze even aan den top en late het wit er uitloopen. Daarna vult men de doppen met terpentijn-olie en stopt dan de gaatjes met broodkruimels dicht. Men geeft ze de trommelzieke koe in. Spoedig daarna neemt men herhaalde oprispingen waar, de gas sen ontwijken en binnen tien minuten is de zieke hersteld. Gelijk bekend, neemt het aantal geiten in ons land jaarlijks toe, en ten volle overtuigd van het nut dezer huisdieren, meenen wij, dat, nu er jaarlijks zooveel geld besteed wordt om de paardenfokkerij aan te moedigen, er ook wel iets gedaan mocht worden tot veredeling van dit voor de „kleine luidjes" zoo nuttig dier. Gaarne plaatsen wij daarom de volgende mededeeling. Sedert jaren heeft men in Rijn Pruisen gelukkige uitkomsten gekregen met witte ongehoornde geiten (Saaneuras), welke uit Zwitserland worden ingevoerd. Deze geiten geven bij middelmatige voeding 6 liter uitmuntende melk per dag, terwijl de Hollandsche geiten het niet verder brengen dan pl. m. 3 liter. De prijzen dezer Zwitsersche geiten bedragen 25 a 30 Mk. aan het Duitsche station van aankomst. Om tot eene rasverbetering van de „koe van den arme" mede te werken, zuu het wellicht de moeite waard zijn ook in deze richting iets te doen, dewijl ten platte lande de geit niet alleen voor den kleinen man, maar ook voor menig burger een zeer nuttig, soms onmis baar stuk vee is. NLandb. Wbl.) Uit Hurwenen schrijft men aan het N. v. d. D. Alle ellende van de invoering van den nieuwen tijd ondervinden wij reeds hier. De gordels der tijdverschillen worden door eene lijn gescheiden, die tusschen de Protestantsche en Katholieke kerken doorloopt. De Prostestantsche klok (ge- meenteklok?) houdt zich niet aan Berlijn, maar aan Moskou; de Katholieke klok heeft den middelbaren tijd. De school regelt zich naar den middelbaren tijd. De kinderen onder Bommel volgen den spoor- tijd. De arbeiders beginnen met Amsterdam en eindigen met Moskou. De verpachtingen volgens Moskou beginnen met Amsterdam. De Raads vergaderingen beginnen met Greenwich en ein digen met Moskou. De Burgemeester wordt in de gemeente verwacht volgens Moskou en komt naar de tijdrekening van New-York. De koeien staan Moskou te roepeD en de melksters zingen Green wich. Een pachter wil volgens Greenwich „mijnen" en bevindt, dat hij het volgens Moskou deed. De varkens worden afgeleverd naar Mos- co visschen tijd en leveren geld op naar Green wichen tijd. Niets stoort zich aan het request van Prof. Hubrecht. Niets luistert naar de klaagtonen van Dr. Schuringa. Maar weldra wordt hier in Hur wenen de profetie vervult „Er zal geen tijd meer zijn Op de trap van het stadhuis te Lyon is eene kartonnen doos gevonden met het opschrift „Anarchistische Club der verhongerden. Weg met de burgerluiOndanks al uwe voorzorgs maatregelen zullen wij den lsten Mei het stad huis in de lucht doen vliegen." Men vond in de doos acht patronen en een wit poeder, ge lijkende op zout. In het noordelijk deel van den Amerikaan- schen staat Mississippi hebben geweldige over stroomingen plaats gehad. Reeds zijn 61 lijken gevonden en men gelooft, dat het aantal ver ongelukten nog veel grooter is. Ongeveer honderd woningen zijn in den stroom meegesleept, waardoor ongeveer 1200 menschen van hun dak beroofd werden. De schade wordt op 2 millioen dollars geschat. Nog twee weken scheiden ons van den eersten Mei, en reeds maakt men in verschillende landen toebereidselen in verband met de gebrui kelijke betoogingen van den achturigen arbeidsdag. De socialisten in Frankrijk die ditmaal de macht der werklieden duidelijk willen doen uitkomen, geven zoowel aan de Duitschers als de Belgen, de Italianen en Engelschen het voorbeeld door zelf de uitgave van een blad op den eersten Mei voor te bereiden. Zij zullen daarin nog eens alle eischen der werklieden formuleeren. Eene week te voren zullen groote meetings bijeen worden geroepen, alwaar de werklieden uit alle wijken der hoofdstad tot eene algemeene werk staking zullen worden overgehaald. Natuurlijk zullen elders de arbeiders in denzelfden geest trachten te handelen maar overal zijn gouver nementen gereed met hunne voorzorgen tot be veiliging der openbare orde. Te Attendorp (district Olpe, in Westfalen) is in de vorige week zeer veel sneeuw gevallen. Blijkens telegrafische berichten uit Zweden heeft aldaar over het midden en zuiden des lands een sneeuwstorm gewoed, waarbij verscheidene telegraaf- en telephoon-geleidingen zijn vernield, terwijl bij afzending der berichten het verkeer tusschen verschillende plaatsen tengevolge der sneeuw belemmerd was. -- Trouwen of schadevergoeding 1 Eene variatie op hetje beurs of je leven I levert het volgende. Voorheen kon men in België een engagement, zelfs op den dag voor het trouwen nog, afmaken zonder tot eenige schadevergoeding gehouden te zijn. Dit is nu veranderd. Een jong Brusselsch koopman was met een meisje uit Riga geëngageerd en gaf haar kort voor het huwelijk „haar woord" terug, meenende klaar te zijn. De vader eischte schadevergoeding, en wel 50,000 franken, zoowel wegens de moreele schade, aan de toekomst van het meisje toege bracht, als wegens de reeds gemaakte kosten voor iLstallatie. De rechtbank heeft zich hier mede vereenigd, oordeelende dat, wel is waar, huwelijksbelofte op zichzelve geen rechten geeft, maar dat wie een ander schade berokkent, deze moet vergoeden en hier wel geene bedoeling tot benadeeling was gebleken, maar toch van eene buitengewone lichtzinnigheid, welke als schuld a&vcir zxtA. ubseu v^r.vaai.irgJuat>fiEaAaeqafiWT<iwi1 wmmbct——

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2