N#. 475. Zondag 24 April. A\ 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buaa 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iédere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 23 April 1892. De verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten van Noord-Holland, in het Hoofd district Helder, waartoe ook Texel behoort, zal plaats hebben Dinsdag 10 Meia.s. Aftre dende leden zijn de heeren Buchner en Dikkers. Door de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier werden reeds als candidaten gesteld de heer Dikkers (definitief) en de heer Buchner (voorloopig). De liberale kiesvereeniging „Burgerplicht" te Helder stelde als candidaten de heeren Dikkers en Buchner, aftredende leden. De Vrijzinnige vereeniging „Vooruitgang" te Helder proclameerde als candidaten de heeren Dikkers (aftredend) en C. A. Beuken kamp, te Helder. Ofschoon we spoedig de Meimaand zullen begroeten, komt er nog maar geen handel in de lammeren, het jonge vee, dat in die maand ter markt wordt aangevoerd. Die weinige vraag naar dat artikel is een verontrustend verschijnselhet doet de vrees ontstaan voor lage prijzen en dat zou voor velen van onze veefokkers niet slechts ont moedigend, doch zelfs eene ramp zijn. De winter welke reeds zoovele uitgaven voor kort voêr voor het wolvee vorderde, werd gevolgd door een voorjaar dat schatten kostte om de moederschapen slechts eenigszins in orde te houden, en in staat hare jongen groot te brengen en wanneer nu de prijzen voor het jonge goedje geer.e vergoeding bezorgen voor de vele uitgaven, welke moeten worden gedaan, dan is het vooruitzicht waarlijk droevig. Dat de koude eens mocht plaats maken voor zoeler lenteweer is zeker weldewensch van velen, inzonderheid echter van den land bouwer, die thans zijne landerijen met leede oogen aanziet. Door Burgemeester en Wethouders werd in plaats van wijlen den Heer P. C. Koning, benoemd tot schatter der jaarlijksche huur waarde der lokaliteiten tot uitoefening van den klein-handel in sterken drank alhier, de heer J. G. Moojen, gemeente bode. In plaats van den Rijksveldwachter J. v. d. Water, welke als zoodanig is ontslagen, is verplaatst naar Oudeschild de Rijksveld wachter 3e klasse F. A. Smalt, brig.-tit. te Houtrijk en Polanen, alhier reeds in functie. Oudeschild, 22 April. Langs den zeedijk, die vanwege den waterstaat wordt onder houden, is weer een lading stortsteen aange bracht. Vlak langs den voet van den dijk, schijnt de stroom sterker te zijn dan voorheen. Ook verleden jaar werd langs den zeeberm reeds steen gestort. Voorheen kwam dit hoogst zelden voor. Oosterend, 23 April. De heer C. Schuil, onderwijzer te Koegras, vroeger in gelijke betrekking alhier, is als zoodanig benoemd aan school D te Haarlem. De directeuren der postkantoren hebben de opdracht ontvangen een rood geschilderden minuutwijzer op de klokken te doen aanbren gen, die in den buitenmuur of in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich, de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. Bij het afdeelingsonderzoek van de nood wet ter subsidiëering van noodlijdende gemeen ten bleek principiëel ernstig bezwaar te bestaan tegen hulpverstrekking uit de Staatskas aan gemeenten, terwijl het stelsellooze van de nu voorgestelde bedeeling ook werd afgekeurd. Velen zouden alleen in de noodwet berusten als tijdelijke maatregel. Sommigen meenden, dat de noodwet drie jaar moest gelden, daar aan de herziening van gemeente-belastingen, kiesrechthervormingen en Kamerontbinding moest voorafgaan. Anderen drongen krachtig aan op herziening der gemeentebelastingen, onmiddelijk na die der rijksbelastingen en vóór die van het kiesrecht en zouden anders tegen dit ontwerp stemmen. Een derde groep wilde uitsluitend voor één jaar de subsidiën toestaan, in afwachting van eene afzonderlijke wet, regelende de grondslag der subsidiëering. Boven het Oldambt (Gr.) ontlastte zich Zaterdag-avond een kort, doch hevig onweder, vergezeld van hagelslag. De bliksem sloeg te Winschoten in den houtzaagmolen van de Gebroeders Post en te Beerta in de schuur van den landbouwer Hagenus. Door tijdige hulp zyn beide gebouwen nog behouden ge bleven. Men schrijft uit Terschelling Goeden Vrijdag kwam de stoomboot „Neptunus" van de Berging maatschappij Dirkzwager te Rotterdam, deze haven binnen stoomen, met de vlaggen in top. De duiker had uit het gezonken stoomschip „Desterro" een ijzeren brandkast opgehaald, benevens een gezegeld kistje, waarin bij opening 380 ponden gouds bleken te zijn. In die brandkast moeten, volgens de aanwezige bescheiden, naar hier gezon den, zich de contanten bevinden, die met die boot werden overgevoerd. Het kistje en de brandkast werden op de aangewezen plaats gevonden. In tegenwoordigheid van den burgemeester en enkele anderen werd die kast door den smid opengezaagd. Zjj bevatte eene kleine blikken doos met gele randen en een deksel in drieën. Zoowel de groote kast als de doos waren ledig. Men verdiept zich in gissingen, waar de vrij aanzienlij ke geldswaarde gebleven kan zijn, aangenomen dat ze in de brand kast geweest is. Voor de Bergingmaatschappij is dit verlies zeer aanzienlijk, want het duiken naar de geldswaarden hield de werkzaamheden op de lading op, terwijl deze nu alleen bezwaarlijk de kosten kan goedmaken. R. N. De zoon van een ingezetene te Goes was sedert eenige dagen met zijn negotie uit en keerde niet terug. Dezer dagen werd zijn met honden bepannen wagen ledig door een onbekende thuis gebracht, met de boodschap „compliment van uw zoon en hij is naar Amerika vertrokken". Men kan zich voorstel len, welk gezicht de ouders opzetten bij het ver nemen dier tijding. De directie van het Rott. Nbl. verbindt zich jegens de nabestaanden van den drager van haar blad, wien een ongeluk met doodehjken afloop overkomt, de som van f500 uit te keeren. Dit is dezer dagen geschied. Jacob Peteroff, een bootwerker, overkwam op 9 April jl. een ongeluk, waarbij hij het leven verloor, en thans is aan zijne weduwe het geld uitbetaald. Het Rott. Nbl. voegt er bij„Aangenaam is het ons te kunnen mededeelen, dat het geld goed besteed zal worden in het zaakje der weduwe, die zóó aangedaan was over het bedrag dat haar toekwam, dat hare krachten haar begaven op haren weg om het geld te halenna ten huize van een familielid weder bijgebracht te zijn, nam zij de som dankbaar in bezit." Dinsdag-avond trad te Amsterdam een socialistisch spreker op in een lokaal op het Waterlooplein, met eene rede over „Joden- socialisten." Daarin wees hy op de socialistische propaganda in dat stadsdeel en las eene reeks door hem sterk afgekeurde dagbladartikelen voor. Toen de vergadering een half uur geduurd had, begon het meer en meer rumoerig te worden, zoodat zy eerst geschorst en, nadat het leven was toegenomen, gesloten moest worden. De zeer talryke aanwezigen bleven echter in de zaal, in groepjes het gebeurde besprekende. Omstreeks kwart over negenen ontstond by de bestuurstribune een zeer hevige woordenwisseling. Plotseling zag men stoelen opnemen, waarmede men elkander bestookte. Tal van stoelen werden over de hoofden der twistenden geworpen naar het bestuur, dat met eenige getrouwen op de tribune was gebleven. Deze laatsten beantwoordden dezen aanval door de bestuurstafel op de hoofden der aanvallers te werpen. Ook op andere punten der zaal raakte men handgemeen en bediende men zich van pooten van stoelen en tafels. Nadat het rumoer een half uur geduurd had, kwam de politie, welke door de aanwezige recher cheurs niet spoedig gewaarschuwd scheen te zijn, en deed de zaal ontruimen, welker vloer toen met een grooten hoop fragmenten van stoelen en tafels bedekt was. Met betrekking tot het verzoek van Gedeputeerde Staten om, naar aanleiding van de bekende missive van den minister van binnenlandsche zaken, met 1 Mei de gemeente- klokken naar den Greenwich-tijd te regelen, heeft de gemeenteraad te 's-Gravenhage met 23 tegen 7 stemmen besloten, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., dat college te machtigen, aan Ged. Staten te kennen te geven, dat er geene termen bestaan om in die gemeente tot eene nieuwe tijdsbepaling over te gaan. Onder Fochteloo, het meest Z. O. deel van Friesland, worden jaarlijks aan werklieden, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, gedeelten van uitgestrekte venen in gebruik afgestaan om daarop boekweit te verbouwen, terwijl zij een vijfde deel der opbrengst als huur moeten betalen. In goede jaren, n.l. als het veen kan gebrand worden en de zomer warm is, levert dat nog wel eens een aardig voordeel op, maar in de beide laatste jaren waren de opbrengsten zeer gering. In vroegere jaren kon de verkoop van dit vijfde deel alleen wel eens f 800 è,fl000 opbrengen, doch bij de langzamerhand afnemen de boekweit-cultuur (in de venen), behooren die cijfers reeds lang tot de geschiedenis. Men heeft wel eens beweerd, dat kippen niet tot de slimste vogelsoort behooren. De bewering wordt gelogenstraft door het volgende feit Voor eenige dagen vertrokken van Gennep in een waggon een dozijn kippen naar het op drie kwartier afstand gelegen station Oeffelt. Bij lossing werd het gezelschap in vrijheid gesteld de kippen namen den kortsten weg en wandel den langs de spoorweglijn en over de Maas naar huis terug. Aan de Zutph. Gt. wordt uit's-Gravenhage gemeld, dat in Juni de indiening van een wets ontwerp op den leerplicht bij de Tweede Kamer kan worden verwacht. De heer Ed. Wulfï, directeur van den circus bij het Centraalstation te Rotterdam, heeft de weddenschap van f 500, met een sportman aangegaan, om in 12 dagen een Hollandsche stier te dresseeren, met glans ge wonnen. De stier is een fraai dier en ge hoorzaamde Dinsdagavond aan de bevelen van den directeur. Hij springt over hindernissen, loopt voor- en achterwaarts in de manege en wordt ten slotte op eene verhevenheid, onder de tonen van den marsch uit Aida, weggedragen door de stalknechts. De Rotterdamsche slagersvereeniging, afd. van den Nederlandschen Slagershond, heeft in ghare gehouden vergadering besloten tot het oprichten van een pensioenfonds voor de gezellen, om langs dezen weg het lot van den ouden en versleten slagersknecht zooveel mogelijk te verbeteren. Een commissie van vier leden is benoemd om aan de zaak uitvoering te geven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1